Sathya Sai Baba

Świadomość Kryszny to miłość do Boga. Jeśli nie nauczyłeś się kochać Boga, wówczas jakie znaczenie ma twoja religia? Kiedy rzeczywiście jesteś na platformie miłości do Boga, wtedy rozumiesz swój związek z Bogiem – "jestem integralną cząstką Boga". Wówczas rozszerzasz swoją miłość również na zwierzęta. Jeśli rzeczywiście kochasz Boga, wówczas zawarta w tym jest również miłość do insektów. Rozumiesz, że "ten insekt ma inne ciało, ale również jest integralną cząstką mojego ojca; zatem jest moim bratem". Wówczas nie możesz utrzymywać rzeźni. Jeśli utrzymujesz rzeźnie i sprzeciwiasz się poleceniu Chrystusa: "Nie zabijaj", a przy tym ogłaszasz się chrześcijaninem czy hinduistą, to nie jest to religią. Jest to jedynie strata czasu. Ponieważ nie rozumiesz Boga, nie masz miłości do Boga. Podajesz się za członka jakiejś sekty, ale nie ma w tym prawdziwej religii. Taka sytuacja ma miejsce na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno - Rozdział 11 - Wyścigi psów czterokołowych
Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Sathya Sai Baba

Post autor: John » 25 cze 2008, 08:44

Mam pytanie odnośnie Sai Baby. Napiszcie jakie jest wasze zdanie na jego temat jak bardzo jego nauki są zbliżone do naszych ?. Opinie są bardzo sprzeczne jednio go uznają za wielkiego Guru inni za oszusta. Na moje oko Sai Baba robi wiele dobrego i jego nauki są dość zbieżne z naszymi co sądzicie ?
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Vivecana

Post autor: Vivecana » 25 cze 2008, 10:03

Oświeć nas i opowiedz, co robi dobrego i wskaż podobieństwa jego nauk i nauk wisznuizmu Czejtanji.

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 25 cze 2008, 13:24

Ja wspomniałem nie jestem specjalistą i proszę o waszą opinię, natomiast jeśli chodzi o podobieństwa to są to:
-wegetarianizm
-miłość wobec wszelkich stworzeń oraz przedmiotów
-powstrzymanie się od spożycia alkoholu, palenia papierosów i zażywania narkotyków
-nieprzywiązywanie się do świata materialnego
-wszystko co stworzone jest iluzją (maja) jedynie Bóg jest rzeczywisty
i inne. NIe oceniam tak czy tak pytałem o opinię bo nie wiem jak się do niego ustosunkować.
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Vivecana

Post autor: Vivecana » 25 cze 2008, 14:07

John pisze:Ja wspomniałem nie jestem specjalistą
i proszę o waszą opinię,
Stwierdziłeś, że robi dużo dobrego i że są podobieństwa, dlatego poprosiłem o rozwinięcie tej myśli.
John pisze:natomiast jeśli chodzi o podobieństwa to są to:
-wegetarianizm
Wielu chrześcijan, ateistów, buddystów itp są wegetarianami.
John pisze:-miłość wobec wszelkich stworzeń oraz przedmiotów
My nie kochamy przedmiotów, zaś miłość do stworzeń to wypadkowa/zbieżna z wegetarianizmem i wyznaje ją miliony ludzi różnych opcji.
John pisze:-powstrzymanie się od spożycia alkoholu, palenia papierosów i zażywania narkotyków
-nieprzywiązywanie się do świata materialnego
To także jest dość uniwersalna zasada religijna.
John pisze:-wszystko co stworzone jest iluzją (maja) jedynie Bóg jest rzeczywisty
To akurat go różni od nas. My tak nie uważamy.

Jeśli chodzi o to czy jest oszustem, czy nie, to odpowiedz sobie na zasadnicze pytanie - za kogo się Sai Baba uważa i kogo czci on i jego uczniowie, a także jakie świadectwo daje praktycznym życiem. Sama zbieżność paru powierzchownych idei to za mało.

Zapomniałeś o czynionym przez niego dobru.

PS. Wątek o Sai Babie znajduje się na forum Vrindy. Użyj wyszukiwarki.

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 25 cze 2008, 18:01

OK sprawdzę natomiast uważam iż każdy kto propaguje wegetarianizm zakaz intoksykowania się mimo może swej niewielkiej zbieżności i uniwersalności przyczynia się chociaż w niewielkim stopniu do poprawienia losu zwierząt czy ludzi. Co do reszty jak mówiłem nie jestem specjalistą po prostu chciałem wiedzieć co mam mówić jak ktoś mnie o to zapyta więc przyjmuję twoją opinię.
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Awatar użytkownika
Green_lake
Posty: 396
Rejestracja: 30 kwie 2007, 17:25
Lokalizacja: z jeziora, z zielonego jeziora
Kontakt:

Post autor: Green_lake » 27 cze 2008, 17:21

John pisze:OK sprawdzę natomiast uważam iż każdy kto propaguje wegetarianizm zakaz intoksykowania się mimo może swej niewielkiej zbieżności i uniwersalności przyczynia się chociaż w niewielkim stopniu do poprawienia losu zwierząt czy ludzi. Co do reszty jak mówiłem nie jestem specjalistą po prostu chciałem wiedzieć co mam mówić jak ktoś mnie o to zapyta więc przyjmuję twoją opinię.
Też podobnie uważam, że każdy kto propaguje szczytne idee, tj te które wymieniłeś, przyczynia się do wznoszenia siebie czy innych, ale nie wiele Ci pomogę, bowiem sam o nim jedynie wiem tyle, że ktoś taki istnieje bądź nawet istniał.

Ale odpowiem inaczej.
każdy z nas jest na róznym etapie rozwoju, wobec czego dla każdego (czy jakiejś grupy ludzi) inny guru będzie autorytetem i będzie go prowadził.
Stąd też, jak się orientujesz jest całe mnóstwo systemów religijnych. Bo nie może byc jednej uniwersalnej religii dla wszystkich.
To tak jakby zrobić w szkole tylko jedną klasę. Powiedzmy najwyższą!
Pozostali, młodsi nie zrozumieliby materiału, którego uczą sie starsi.
Z kolei gdyby wszyscy uczyli się w klasie pierwszej... byłaby mozliwa progresja:)
Tak to mniej wiecej moim zdaniem wygląda.
[i]"Jedyną stałą rzeczą jest zmiana"[/i]

yogamaya

Post autor: yogamaya » 27 cze 2008, 18:46

W TEJopowieści jest wątek ze spotkaniem z Sai Babą. Mimo iż art jest dość długi, to czyta się go "jednym tchem". :wink:

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 28 cze 2008, 13:22

Bardzo ciekawy artykuł i dużo wyjaśnia. Informacje z pierwszej ręki są najbardziej cenne.
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 28 cze 2008, 19:54

Roznica jest moze taka, ze Sali baba, robi tez cuda i dziki temu jednak przemawia do uczniow dosc matarjastycznych.

A u nas, jak przyjedziesz do Swatyni, to moga zgonac Ci buty. Bo pan Hari, wszystko zabiera.

Vivecana

Post autor: Vivecana » 28 cze 2008, 23:37

drzewo pisze:Roznica jest moze taka, ze Sali baba, robi tez cuda i dziki temu jednak przemawia do uczniow dosc matarjastycznych.

A u nas, jak przyjedziesz do Swatyni, to moga zgonac Ci buty. Bo pan Hari, wszystko zabiera.
Ręce opadają.

ODPOWIEDZ