Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu

"Zasady religii, mianowicie asceza, czystość, miłosierdzie i szczerość, mogą być przestrzegane przez zwolenników każdej wiary. Nie ma potrzeby przechodzić z Hinduizmu na Mahometanizm, czy z Mahometanizmu na Chrześcijaństwo, czy na jakąś inną wiarę, i tym sposobem stać się odstępcą i nie przestrzegać zasad religii. Religia Bhagavatam usilnie namawia do przestrzegania zasad religii. Zasady religii nie są jakimiś dogmatami czy przepisami jakiejś określonej religii. Takie regulujące zasady mogą być rożne odpowiednio do czasu i miejsca. Należy dbać o to, aby osiągnięte zostały cele religii. Obstawanie przy dogmatach i formułach bez osiągnięcia rzeczywistych zasad nie jest dobre. Świeckie państwo może nie być stronnicze wobec jakiegoś szczególnego typu wiary, ale państwo to nie może być obojętne wobec zasad religii. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - 01.17.32 Zn.
Aniruddha das
Posty: 1488
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu

Post autor: Aniruddha das » 13 wrz 2017, 14:15

Kto nie okazuje szacunku temu miłosiernemu Panu, Caitanyi Mahaprabhu, czy też nie wielbi Go, powinien być uważany za demona, nawet jeśli jest bardzo wzniosły w społeczeństwie ludzkim.
CC Adi 8.12
Pan Caitanya głosił ten kult, nauczając filozofii świadomości Kryszny w Swych ośmiu wersetach, czyli Śiksastace. "Dzięki intonowaniu mantry Hare Kryszna osiągnie się doskonałość życia." Więc kto nie okazuje Mu szacunku czy też nie jest w stanie docenić Jego łaski, pomimo wszystkich tych miłosiernych gestów, nadal jest asurą, czyli przeciwnikiem bona fide służby oddania dla Pana Visnu, nawet chociaż może być on bardzo egzaltowany w społeczeństwie ludzkim. Słowo asura odnosi się do osoby, która jest przeciwna służbie oddania dla Najwyższego Osobowego Boga, Visnu. Należy zauważyć tutaj, że jeśli ktoś nie wielbi Śri Caitanyi Mahaprabhu, nie ma pożytku ze stania się bhaktą Kryszny, a jeśli nie wielbi Kryszny, również nie ma co stawać się bhaktą Śri Caitanyi Mahaprabhu.

Aniruddha das
Posty: 1488
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu

Post autor: Aniruddha das » 04 paź 2017, 23:08

Osoba spełniająca Kryszna-bhakti, lecz nie rozumiejąca Śri Kryszny Caitanyi i Prabhu Nityanandy jedynie trwoni swój czas. Krysznadasa Kaviraja Goswami, prosi wszystkich, by zaczęli wielbić Śri Caitanyę i Nityanandę Prabhu oraz Panca-tattvę. Zapewnia każdego, że ktokolwiek to uczyni, odniesie sukces w świadomości Kryszny:

Dlatego powtarzam ponownie podnosząc ramiona: O bliźni, proszę czcijcie Śri Caitanyę i Nityanandę, porzucając fałszywe argumenty!
CC Adi 8.13

Aniruddha das
Posty: 1488
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Kult Śri Krsny Caitanyi Mahaprabhu

Post autor: Aniruddha das » 06 paź 2017, 01:03

Jeśli bhakta pragnie od Pana materialnej przyjemności zmysłowej czy wyzwolenia, Kryszna obdarza go nimi, lecz czystą służbę oddania trzyma w ukryciu.
Śri Caitanya Mahaprabhu, jako Sama Najwyższy Osobowy Bóg, jest w pełni niezależny. Więc chociaż jest to najbardziej skryte błogosławieństwo, może On rozdzielać miłość do Boga wśród wszystkich, nie zważając na nic.
Bez względu na to, czy ktoś jest bluźniercą czy nie, każdy, kto nawet teraz intonuje śri-krsna-caitanya prabhu nityananda, przepełnia się ekstazą i łzy napełniają jego oczy.

CC Adi 8.13, 21, 22

ODPOWIEDZ