Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: Aniruddha das » 29 mar 2017, 21:14

Więc wracając do pierwotnego wątku, czy dysponujesz wersetem, gdzie jest napisane, że nie można spożywać/ ofiarować jajek?
Śrimad Bhagavatam Księga 7 — Nauka o Bogu

Rozdział 15 – Instrukcje dla cywilizowanych istot ludzkich
Tekst 7

Osoba w pełni świadoma religijnych zasad nigdy nie powinna ofiarowywać w ceremonii śraddha niczego takiego jak: mięso, jaja czy ryby i również sama nie powinna spożywać takich rzeczy, nawet będąc ksatriyą. Kiedy odpowiednie pożywienie przygotowane z ghee ofiarujemy świętej osobie, czynność taka sprawia przyjemność przodkom i Najwyższemu Panu, których nigdy nie zadowala zabijanie zwierząt w imię ofiary.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: Aniruddha das » 29 mar 2017, 22:41

Dopełnieniem naszych rozważań jest fakt istnienia zazdrości. Z powodu zazdrości, która zaćmiewa współczucie (miłosierdzie) zjadamy inne żywe istoty.
Śbh 7.15..8
Osoby pragnące uczynić postęp w wyższej religii otrzymują radę, aby porzuciły wszelką zazdrość o inne żywe istoty, czy to w stosunku do ciała, słów czy umysłu. Nie ma wyższej religii ponad to.
Jesteś wspaniały! W końcu mi to wytłumaczyłeś. Dziękuję ci bardzo. Jajek nie jem już dłuższy czas, ale nie do końca rozumiałem intencje. A wersetem który przytoczyłeś poruszyłeś moje serce i wywołałeś współczucie dla kurczaczka w jajku. Teraz to rozumiem.
Nie dotyczy to mojej osoby, ale książki Prabhupada są wspaniałe i chwała Panu Krysznie oraz wielkim mędrcom dzięki którym są one dla nas dostępne. Wszelka chwała Śrila Prabhupadzie.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Pytanie o zakaz jedzenia jajek

Post autor: Aniruddha das » 04 kwie 2017, 21:21

Moim jedynym pożywieniem będą potrawy przyrządzone w ghee.
Mieszkańcy planet niebiańskich nie jedzą takich ohydnych rzeczy jak mięso i jajka; wszystko, co jedzą jest przyrządzone w oczyszczonym maśle.
Śbh 9.14.22.23

ODPOWIEDZ