Skąd pochodzi imię Kryszna?

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
misiek
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2017, 17:42

Skąd pochodzi imię Kryszna?

Post autor: misiek » 28 mar 2017, 07:48

Haribol wszystkim. Jestem nowy na forum, ale ze Świadomością Kryszny mam styczność od ponad 3 lat. Mam kilka niewyjaśnionych dotąd pytań i chcę je zadać na forum w nadziei, że może ktoś dostarczy przekonujących odpowiedzi, najlepiej podpartych cytatem z Pism. Pozdrawiam.

Więc m.in. mam takie pytanie dość podstawowe: skąd pochodzi imię Kryszna.

W sensie czy to Bóg przyszedł i powiedział, że nazywa się Kryszna, czy też ludzie nadali mu takie imię?

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Skąd pochodzi imię Kryszna?

Post autor: Aniruddha das » 28 mar 2017, 11:40

Bóg jest wieczny i również wieczne są Jego rozrywki, parafenalia, atrybuty, imiona itd.
Jeśli chodzi o imię, które znamy z rozrywek Boga Najwyższej Osoby w w tym wszechświecie, a do którego zstąpił pona 5.000 lat temu, to wyjaśnienie jest w książce,
Kryszna - źródło wiecznej przyjemności (11):
Gargamuni dokonał ceremonii nadania imienia tak skrycie, jak to tylko było możliwe, w oborze dla krów.
Gargamuni poinformował Nandę: " Dziecko to w różnych yugach (mileniach) przyjmowało różnego rodzaju karnacje. Najpierw przyjął On kolor biały, następnie czerwony, potem żółty, a obecnie czarny. Poza tym był On już uprzednio synem Vasudevy; dlatego imię Jego będzie Vasudeva, jak również Kryszna. Niektórzy ludzie zwać Go będą Kryszną, a niektórzy Vasudevą. Ale jedną rzecz musisz wiedzieć. Ten syn miał bardzo wiele innych imion i zajęć, z powodu Swoich rozlicznych rozrywek."

Dalej Gargamuni powiedział Nandzie, że z powodu Swojej niezwykłej rozrywki podniesienia wzgórza Govardhana, jego syn będzie również nazywany Giridhari. Ponieważ znał on zarówno przeszłość, jak i przyszłość, rzekł: "Wiem wszystko o Jego czynach i imieniu, ale inni nie wiedzą. Dziecko to będzie dostarczało wiele radości pasterzom i krowom. Będąc bardzo popularnym we Vrindavanie, będzie przyczyną dobrego losu dla ciebie. Dzięki Jego obecności tutaj, będziesz w stanie przezwyciężyć wszelkiego rodzaju kłopoty, bez względu na wszelkie przeciwności."

Gargamuni kontynuował: "Mój drogi Królu Vrajy, w Swoich poprzednich żywotach dziecko to wiele razy chroniło osoby prawe przed złoczyńcami i złodziejami, zawsze kiedy przychodził czas zamętu. Dziecko twoje jest tak potężne, że każdy kto stanie się Jego bhaktą nigdy nie będzie niepokojony przez wrogów. Tak jak półbogowie są zawsze chronieni przez Visnu, tak bhaktowie twojego dziecka będą zawsze chronieni przez Narayanę, Najwyższego Osobowego Boga. Dziecko to będzie rosło w siłę, piękno, bogactwa – wszystko – na poziomie równym Narayanie, Najwyższemu Osobowemu Bogu. Dlatego radzę ci, opiekuj się Nim bardzo troskliwie, aby mogło wzrastać bez żadnych przeszkód."

misiek
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2017, 17:42

Re: Skąd pochodzi imię Kryszna?

Post autor: misiek » 28 mar 2017, 12:24

Dziękuję za odpowiedź.
Odnośnie tej kwestii mam jeszcze jedną sprawę w takim razie. Słyszałem, że imiona Kryszny zstępują do nas z duchowego wymiaru i przez to są transcendentalne. Ale skoro Gargamuni nadał imię Krysznie w tym świecie, to znaczy, że imię Kryszna pochodzi jednak ze świata meterialnego i zostało nadane (wymyślone) przez człowieka?

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Skąd pochodzi imię Kryszna?

Post autor: Aniruddha das » 28 mar 2017, 17:05

Ale skoro Gargamuni nadał imię Krysznie w tym świecie, to znaczy, że imię Kryszna pochodzi jednak ze świata meterialnego i zostało nadane (wymyślone) przez człowieka?
Takie niewinne pytanie, a jednak wymaga szerszego wglądu.
Na to pytanie już została dana odpowiedź. Gargamuni nie był zwykła ludzką istotą, jak większość z otoczenia Kryszny. Oni zstępują przeważnie ze Świata Duchowego lub są półbogami, albo w inny sposób dostąpili tego zaszczytu.
W podanym cytacie z książki Kryszna - źródło wiecznej przyjemności zostało podane:
Dalej Gargamuni powiedział Nandzie, że z powodu Swojej niezwykłej rozrywki podniesienia wzgórza Govardhana, jego syn będzie również nazywany Giridhari. Ponieważ znał on zarówno przeszłość, jak i przyszłość, rzekł: "Wiem wszystko o Jego czynach i imieniu, ale inni nie wiedzą. Dziecko to będzie dostarczało wiele radości pasterzom i krowom. Będąc bardzo popularnym we Vrindavanie, będzie przyczyną dobrego losu dla ciebie. Dzięki Jego obecności tutaj, będziesz w stanie przezwyciężyć wszelkiego rodzaju kłopoty, bez względu na wszelkie przeciwności."
Z tego jasno wynika, że Gargamuni będąc kapłanem dynastii Yadu, znał przeszłość i przyszłość, a podczas ceremonii nadania imienia, tylko przekazał informacje. Gargamuni nie wymyślił imienia, gdyż wiedział kim jest to dziecko.
Związku z tym można dokładniej przeanalizować ten przytoczony fragment lub cały rozdział z książki Kryszna - źródło wiecznej przyjemności, a najlepiej przeczytać dwa tomy. Bardzo zachęcam.

misiek
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2017, 17:42

Re: Skąd pochodzi imię Kryszna?

Post autor: misiek » 28 mar 2017, 17:30

Ponownie dzięki za odpowiedź.

To jeszcze jedna rzecz, która mnie intryguje. Piszesz, że Gargamuni "tylko przekazał informacje", ale od kogo? Od Boga?

Bo z kolei w książce "Doskonałe pytania, doskonałe odpowiedzi" na początku pierwszego rozdziału Prabhupada odpowiada swojemu rozmówcy odnośnie imienia Kryszny, że "Bóg nie ma imienia, ale my nadajemy Mu imiona odpowiednio do Jego cech". Czy nie znaczy to, że imię Kryszna nie było pierwotne, a zostało jednak nadane/ wymyślone przez inną osobę?
Jak pytam innych wielbicieli odnośnie tego cytatu, to również przyznają, że zwrócili na niego uwagę podczas czytania, ale że go nie rozumieją do końca (dokładnie tego co to znaczy, że Bóg jednak nie ma imienia).

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Skąd pochodzi imię Kryszna?

Post autor: Aniruddha das » 28 mar 2017, 18:22

To jeszcze jedna rzecz, która mnie intryguje. Piszesz, że Gargamuni "tylko przekazał informacje", ale od kogo? Od Boga?
Gargamuni miał to szczęście, że znał bezpośrednio Pana Krysznę i stąd Jego wiedza. Znał też Naradę Muniego i czterech Kumarów, którzy mogą udać się do Świata Duchowego.
Ogólnie system poznawania jest przez bona fide autorytety, pisma objawione oraz guru.
Bg 10.12-14

Arjuna rzekł: Ty jesteś Najwyższym Osobowym Bogiem, ostateczną siedzibą, najczystszym, Absolutną Prawdą. Jesteś wieczną, transcendentalną, oryginalną osobą, jesteś nienarodzonym i największym. Wszyscy wielcy mędrcy, jak Narada, Asita, Devala, Vyasa świadczą tak o Tobie, a teraz Ty Sam mi to oznajmiasz. O Kryszno, całkowicie przyjmuję za prawdę wszystko to, co mi powiedziałeś. Ani bogowie, ani demony, o Panie, nie znają Twojej Osoby.’

Mamy autorytety, Bg i to samo mówi nasz mistrz duchowy.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Skąd pochodzi imię Kryszna?

Post autor: Aniruddha das » 17 sty 2018, 19:53

Bo z kolei w książce "Doskonałe pytania, doskonałe odpowiedzi" na początku pierwszego rozdziału Prabhupada odpowiada swojemu rozmówcy odnośnie imienia Kryszny, że "Bóg nie ma imienia, ale my nadajemy Mu imiona odpowiednio do Jego cech". Czy nie znaczy to, że imię Kryszna nie było pierwotne, a zostało jednak nadane/ wymyślone przez inną osobę?
Jak pytam innych wielbicieli odnośnie tego cytatu, to również przyznają, że zwrócili na niego uwagę podczas czytania, ale że go nie rozumieją do końca (dokładnie tego co to znaczy, że Bóg jednak nie ma imienia)
Cytat z książki Doskonałe pytania doskonałe odpowiedzi
A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad

Śrila Prabhupad: Tak więc Bóg musi być atrakcyjny i to atrakcyjny dla wszystkich. Jeśli więc
Bóg ma jakieś imię, lub jeśli chcesz Mu nadać jakieś imię, możesz wybrać tylko imię "Kryszna".
Bob: Ale dlaczego tylko imię "Kryszna"?
Śrila Prabhupad: Ponieważ jest On wszechatrakcyjny. Kryszna znaczy "wszechatrakcyjny".
Bob: Aha, rozumiem.
Śrila Prabhupad: Właśnie. Bóg nie ma imienia, ale my nadajemy Mu imiona odpowiednio do Jego
cech. Jeśli jakiś człowiek jest piękny, nazywamy go "pięknym". Jeśli jest inteligentny, nazywamy
go "mądrym". Zatem imię nadaje się odpowiednio do cech. A ponieważ Bóg jest wszechatrakcyjny, tylko Jego można nazwać imieniem Kryszna. Kryszna znaczy wszechatrakcyjny, a to zawiera wszystko.
Bob: A co, jeśli chodzi o imię "wszechmocny"?
Śrila Prabhupad: Cóż... Jeśli nie jesteś potężny, to jak możesz być wszechatrakcyjny?
Śyamasundar (amerykański bhakta, sekretarz Śrila Prabhupada): To zawiera wszystko.
Śrila Prabhupad: Wszystko. Musi być On bardzo piękny, musi być bardzo mądry, bardzo potężny,
bardzo sławny.

W tym dialogu Śrila Prabhupada wyjaśnił dlaczego Boga naywamy Kryszna: Ponieważ Bóg jest wszechatrakcyjny, tylko Jego można nazwać imieniem Kryszna. Kryszna znaczy wszechatrakcyjny, a to zawiera wszystko.

Kiedyś rodzice nadawali imiona swoim dzieciom ze względu na przejawiane cechy lub okoliczności narodzin.
Teraz jest inaczej, bo raczej matka czy ojciec wybierają imię z uwagi na to, że im się podoba. Dlatego zrozumienie sensu tych wyjaśnień Śrila Prabhupada jest kłopotliwe.
My, jako dusza, też możemy być bezimienni, bo ciągle wcielamy się w jakąś formę jedną z 8.400.000 gatunków. Jakie imię możemy sobie na stałe przypisać? Chyba tylko te, które mamy w świecie duchowym, ale nie wiemy jakie.
Śri Kryszna jest zawsze transcendentalny, wieczny, pełen wiedzy i szczęścia oraz wszechatrakcyjny.
Wszechatrakcyjny oznacza nieograniczenie piękny, mądry, bogaty, silny, sławny, wyrzeczony. Dlatego od zawsze Bóg znany jest jako Kryszna.

ODPOWIEDZ