Ochrona krów

Ahimsa - poszanowanie życia. " Ochrona życia zarówno istot ludzkich, jak i zwierząt, jest zasadniczym obowiązkiem rządu. Rząd nie musi czynić rozróżnienia w takich zasadach. Po prostu jest to straszne dla duszy o czystym sercu, kiedy widzi zorganizowaną przez państwo rzeź zwierząt w tym wieku Kali." - 01.17.08 Zn.
Aniruddha das
Posty: 1466
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 06 sty 2017, 21:19

Śbh 4.18. 9-10
O wielki bohaterze, obrońco żywych istot, jeśli pragniesz przynieść ulgę żywym istotom poprzez dostarczenie im dostatecznej ilości ziarna, jeśli pragniesz nakarmić je moim mlekiem, powinieneś postarać się przyprowadzić cielę odpowiednie do tego celu i naczynie na mleko, jak również dojarza, który wykonałby tę pracę. Ponieważ będę miała wiele uczucia dla mego cielęcia, spełnię twoje pragnienie otrzymania ode mnie mleka.

Są to wspaniałe instrukcje, jeśli chodzi o dojenie krowy. Krowa musi mieć najpierw cielę, tak aby z powodu uczucia dla swego cielęcia dobrowolnie dała dostateczną ilość mleka. Musi być również doświadczony dojarz, jak i odpowiednie naczynie na mleko.

Aniruddha das
Posty: 1466
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 13 sty 2017, 15:04

Jeśli ktoś karmi żmiję mlekiem, jedynie zwiększy ona swój jad. Gdy jednakże damy je uzdolnionemu mędrcowi czy świętemu, mędrzec rozwinie subtelne komórki mózgowe, dzięki czemu będzie mógł kontemplować wyższe, duchowe życie. Tak więc Pan dostarcza pożywienia każdemu, ale w zależności od tego, z jakimi siłami natury obcuje dana żywa istota, rozwija ona swój specyficzny charakter.
Śbh 4.18.22

Aniruddha das
Posty: 1466
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 14 sty 2017, 11:09

Tak jak cielę może brać mleko od krowy, tak wszystkie żywe istoty – włączając w to zwierzęta, ptaki, pszczoły, gady i zwierzęta wodne – mogą otrzymać swój odpowiedni pokarm od planety Ziemi, pod warunkiem, że istoty ludzkie nie są bezbożne. Kiedy społeczeństwo ludzkie staje się asat, bezbożnym, czyli pozbawionym świadomości Kryszny, cierpi na tym cały świat. A kiedy istoty ludzkie sprawują się dobrze, również zwierzęta otrzymują dostateczną ilość pokarmu, i są szczęśliwe.

Aniruddha das
Posty: 1466
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 16 sty 2017, 11:15

Śri Govinda, zawsze pełna radości Osoba Boga, objawił nam Swoje transcendentalne rozrywki. Pojawił się tak, jak zwykła ludzka istota . W ten sposób przyciągał On zwykłe osoby do świadomości Kryszny. Swoimi słowami i pięknem zauroczył wszystkie krowy; chłopców wiejskich i dziewczęta Vrindavany.
Kryszna identyfikował Siebie ze społeczeństwem vaiśyów, ponieważ Nanda dawał ochronę wielu krowom, a Kryszna opiekował się nimi. Wymienił On cztery rodzaje zajęć dla społeczeństwa vaiśyów, mianowicie uprawę roli, handel, ochronę krów i zajmowanie się bankowością. Chociaż vaiśya może wykonywać którekolwiek z tych zajęć, ludzie Vrindavany zajmowali się głównie hodowlą krów.

Aniruddha das
Posty: 1466
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 17 sty 2017, 11:22

Krowy surabhi przebywają w świecie duchowym i jak oznajmia Brahma-samhita, pasieniem tych krów zajmuje się Pan Kryszna: surabhir abhipalayantam. Krowy surabhi można doić tak wiele razy, ile się chce i krowa ta da tyle mleka, ile pragniemy. Mleko, oczywiście, jest potrzebne do produkcji tak wielu produktów mlecznych, szczególnie oczyszczonego masła, które jest niezbędne do spełniania wielkich ofiar. Jeśli nie jesteśmy gotowi spełniać zalecanych ofiar, powstrzymana zostanie dostawa koniecznych nam środków do życia.
Śbh 4.19.7

Aniruddha das
Posty: 1466
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 06 lut 2017, 11:30

Mleko przemienia się w jogurt, gdy zostaje zmieszane z kulturą jogurtu, lecz w rzeczywistości, konstytucjonalnie, jogurt nie jest niczym innym jak tylko mlekiem. Bhg 9.9.7

Aniruddha das
Posty: 1466
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 07 lut 2017, 08:38

Maharaja Ambarisa zadowolił wszystkich gości przybyłych do jego domu, szczególnie zaś braminów. Rozdał w jałmużnie sześćdziesiąt cror (sześćset milionów) krów z pozłacanymi rogami i posrebrzanymi racicami. Wszystkie krowy były wspaniale przystrojone szatami, a ich wymiona były pełne mleka. Były łagodne z natury, młode i piękne, a towarzyszyły im ich cielęta.
Śbh 9.4.33-35

Aniruddha das
Posty: 1466
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 08 lut 2017, 09:50

Po odwiedzeniu różnych świętych miejsc Nitjynanda powrócił do Mathury.
We Vrindawan cały czas zaabsorbowany był rozpamiętywaniem rozrywek
Śri Kryszny. Pan Nityananda nie odróżniał nocy od dnia. Nic nie jadł,
tylko od czasu do czasu wypijał trochę mleka, jeśli ktoś Mu je ofiarował

Nityananda Caritamrita

Aniruddha das
Posty: 1466
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 09 lut 2017, 22:52

Po okrążeniu Wzgórza Govardhana Madhavendra Puri udał się do Govinda-kundy, aby się wykąpać, a następnie usiadł w cieniu drzewa na wieczorny odpoczynek. Kiedy tak siedział pod drzewem, podszedł do niego nieznany pastuszek niosący naczynie z mlekiem. Chłopiec ten postawił mleko przed Madhavendrą Puri i z uśmiechem zwrócił się do niego w następujący sposób.
"Wypij proszę mleko, które ci przyniosłem. Dlaczego nie żebrzesz o pożywienie? Jaki rodzaj medytacji wykonujesz?"
Piękno tego chłopca przyniosło Madhavendrze Puri wielką satysfakcję i słysząc Jego słodkie słowa, zapomniał zupełnie o głodzie i pragnieniu.
- Kim jesteś? Gdzie mieszkasz? Skąd wiesz, że poszczę? - zapytał
- Panie, jestem pastuszkiem i mieszkam w tej wiosce. W Mojej wiosce nikt nie pości. - odpowiedział chłopiec . W wiosce tej można prosić ludzi o pożywienie i w ten sposób posilać się. Niektórzy piją tylko mleko. Kiedy jednak ktoś nie prosi nikogo o pożywienie, wtedy Ja przynoszę mu jedzenie. Kobiety, które przychodzą tu po wodę, zobaczyły cię, a następnie dały Mi to mleko i wysłały do ciebie. Teraz muszę już iść, żeby wydoić krowy. Wrócę tu jednak po naczynie.

Mówiąc to, chłopiec odszedł. Zaprawdę, zniknął On nagle. Serce Madhavendry Puri było napełnione zdziwieniem. Po wypiciu mleka Madhavendra Puri umył naczynie i odstawił je na bok. Patrzył na ścieżkę, ale chłopiec już nigdy nie wrócił. Nie mógąc zasnąć, usiadł więc i zaczął intonować maha-mantrę Hare Kryszna. Pod koniec nocy zdrzemnął się trochę, przerywając swe zewnętrzne czynności. We śnie Madhavendra Puri ujrzał tego samego chłopca, który powiedział:
- Obserwowałem cię przez wiele dni. Przyjąłem twoją służbę ze względu na ekstatyczną miłość jaką przejawiłeś do Mnie. Na imię mam Gopala i to Ja podniosłem wzgórze Govardhana.
Następnie chłopiec zniknął. Wtedy Madhavendra Puri obudził się i zaczął rozpaczać myśląc o swoim śnie:
- Bezpośrednio widziałem Pana Krysznę, lecz nie potrafiłem Go rozpoznać!
I tak padł on na ziemię w ekstatycznej miłości.

Caitanya Caritamrita — Madhya-lila
Rozdział 4 – Służba oddania Śri Madhavendry Puri
Tekst 23-

Aniruddha das
Posty: 1466
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 22 lut 2017, 14:41

Gita Nagari, to gospodarstwo 350 akrowe (około 140 h) położone w malowniczym Port Royal, Pensylwania, USA. Wspólnota bhaktów z miłością angażuje się w hodowlę i pielęgnację krów, koncentrując się na Najwyższego Panu, który jest w centrum ich działania.

https://www.youtube.com/watch?list=PL3m ... WLTkobLVRA

ODPOWIEDZ