Ochrona krów

Ahimsa - poszanowanie życia. " Ochrona życia zarówno istot ludzkich, jak i zwierząt, jest zasadniczym obowiązkiem rządu. Rząd nie musi czynić rozróżnienia w takich zasadach. Po prostu jest to straszne dla duszy o czystym sercu, kiedy widzi zorganizowaną przez państwo rzeź zwierząt w tym wieku Kali." - 01.17.08 Zn.
Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 24 lip 2016, 11:48

Śrila Prabhupad: Tak. Tak jak mleko. Czym ono jest? Jest oddzieloną energią krowy. (Śyamasundar i Bob, zaskoczeni, śmieją się ze zrozumieniem.) Czy nie tak? Jest manifestacją oddzielonej energii krowy.
Śyamasundar: Jest ono jak produkt uboczny?
Śrila Prabhupad: Tak.
Bob: Co to znaczy, że ta energia jest oddzielona od Kryszny?
Śrila Prabhupad: "Oddzielona" oznacza, że mleko powstało z ciała krowy, ale krową nie jest. To jest oddzielenie.
Bob: A zatem ta Ziemia i wszystko inne powstało z Kryszny, ale nie jest Kryszną?
Śrila Prabhupad: Nie jest Kryszną. Albo możesz powiedzieć, że jednocześnie jest Kryszną i Nim nie jest. To jest nasza filozofia. Jedność i odmienność. Nie możesz powiedzieć, że rzeczy te są odmienne od Kryszny, ponieważ bez Kryszny one nie istnieją. Ale nie możesz też powiedzieć: "Będę zatem czcił wodę. Po co czcić Krysznę?" Panteiści mówią, że ponieważ wszystko jest Bogiem, to wszystko co robimy, jest wielbieniem Boga. To jest filozofia Mayavada – ponieważ wszystko utworzone jest z Boga, to wszystko jest Bogiem. Nasza filozofia jednak mówi, że wszystko jest Bogiem, ale jednocześnie Nim nie jest.
Doskonałe pytania doskonałe odpowiedzi

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Ochrona krów

Post autor: Waldemar » 30 lip 2016, 18:36

Przed chwilą w Panoramie powiedzieli, że dzisiaj papież Franciszek zjadł obiad z przedstawicielami młodzieży.
Na obiad podano pierogi. Pierogi były nadziewane farszem z jęzorów wołowych.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Ochrona krów

Post autor: Waldemar » 31 lip 2016, 10:00

Bhagavad-gita Taką Jaką Jest
Rozdział 3, Karma -yoga
Tekst 21

Cokolwiek by nie uczynił wielki człowiek, zwykli ludzie podążą w jego ślady. Albowiem jego przykład naśladuje cały świat.

Część znaczenia:

Ogół ludzi zawsze potrzebuje jakiegoś przywódcy, który potrafi uczyć poprzez swoje zachowanie. Żaden przywódca nie może oduczyć ludzi palenia, jeśli sam pali. ...

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Ochrona krów

Post autor: Waldemar » 01 sie 2016, 10:17

Sądząc po tym, jak się czuję i co się dzieje, wygląda na to, że obraziłem papieża Franciszka i wielu szczerych chrześcijan.

Przepraszam.
Wybaczcie mi, proszę.
Dziękuję.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 01 sie 2016, 13:05

My tylko zachęcamy chrześcijan do nie jedzenia mięsa, jaj i ryb w celu zwiększenia postępu duchowego i szybszego zbliżenia się do Boga. Nie będąc wegetarianinem będzie to o wiele trudniej uczynić.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Ochrona krów

Post autor: Waldemar » 01 sie 2016, 15:55

Jest całkiem możliwe, że naruszyłem państwowe zasady gościnności.
Jestem starym głupcem, który często nie wie, jak się można zachowywać, a jak się nie można zachowywać.

Jeszcze raz przepraszam.
Wybaczcie mi, proszę.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 04 sie 2016, 21:02

Kryszna - Źródło wiecznej przyjemności
Rozdział 5 – Spotkanie Nandy i Vasudevy

Vasudeva zapytał Nandę Maharaję: "Proszę opowiedz mi o pomyślności Vrindavany. Czy masz wiele zwierząt? Czy są one szczęśliwe? Czy mają pod dostatkiem trawy i wody? Czy to miejsce gdzie mieszkasz teraz jest spokojne?" Znaczące jest, że Vasudeva wypytywał Nandę o dobrobyt jego zwierząt. Zwierzęta, a szczególnie krowy, były chronione tak jak własne dzieci. Vasudeva był ksatriyą, a Nanda Maharaja był vaiśyą. Obowiązkiem ksatriyi jest ochrona obywateli, natomiast obowiązkiem vaiśyi jest opieka nad zwierzętami. Krowy są tak ważne jak obywatele. Tak jak obywatele powinni być chronieni pod każdym względem, tak też powinny być chronione krowy.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 09 sie 2016, 14:03

W rozrywce ukarania Kaliyi w jeziorze Kaliyadaha utworzonym w Yamunie, Pan Kryszna powiedział, że krowy są czczone nawet przez półbogów, i Sam praktycznie zademonstrował, w jaki sposób chronić krowy. Przynajmniej te osoby, które są w świadomości Kryszny, powinny iść w Jego ślady i dawać krowom wszelką ochronę. Krowy są czczone nie tylko przez półbogów. Kryszna Sam kilkakrotnie czcił krowy, szczególnie w dniach Gopastami i Govardhana-puja.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 11 sie 2016, 20:22

Tu jest link do ciekawej rozmowy na temat mleka i krów na tym forum:
http://forum.waisznawa.pl/viewtopic.php?f=2&t=2632
Kryszna lubi krowie mleko, a nie życzy sobie ofiarowania Mu produktów z koziego, owczego, czy bawolego mleka. Jest o tym mowa w Haribhaktavilasie 8.152 i 8.155. Oprócz tego najważniejszego powodu, istnieją jeszcze pomniejsze, jak na przykład własności krowiego mleka, którego picie pomaga w duchowym zrozumieniu i praktyce życia duchowego, czy niższe guny, które w przeciwieństwie do krowy, zawiadują życiem kóz, czy owiec.
Koza oddaje spory procent moczu do mleka a mocz kozi nie jest czysty.
Poza tym jest powiedziane, że Kryszna nie lubi koziego mleka.
Prahlad Nirsimha Prabhu powiedział, ze krowa jest darem z wyższych planet dla ludzi. Jest to niezwykłe zwierzę, którego nawet kał i uryna są czyste, antyseptyczne. Z krowich wysuszonych placków robi się opał i nie trzeba wycinać drzew a z uryny robi się różne lekarstwa.
W Indiach wyściela się tym podwórka, ponieważ podobno odstrasza insekty i skorpiony.

Krowa ma 4 żołądki, coś niezwykłego, pokarm jest niezwykły. Z mleka można robić wiele produktów a czytałem gdzieś że ghee czyli oczyszczone masło uważane są za najczyściejszą strukturalnie substancję we wszechświecie, dlatego zapewne jest stosowane do ofiar wedyjskich, za pomocą ghee następuje kontakt z półbogami przyjmującymi ofiary
.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Ochrona krów

Post autor: Aniruddha das » 13 wrz 2016, 22:49

Mahabharaya
Pandawowie ostatni rok na wygnaniu musieli ukryć swoją tożsamość.
W końcu Judhiszthira zapytał Sahadewy, jak ma zamiar ukryć swoją tożsamość. Najmłodszy Pandawa odpowiedział, że zostanie pasterzem. "Lubię tę pracę, królu. Potrafię oswajać zwierzęta oraz doić i rozmnażać krowy. Potrafię rozpoznać różne rodzaje krów i byków na podstawie znaków i cech, jakie posiadają. Będę służył Wiracie pod imieniem Tantripala i powiem mu, że pracowałem wcześniej u Judhiszthiry".
Dzień później przebrany za pasterza Sahadewa zjawił się na pastwisku w okolicy pałacu Wiraty. Wtedy właśnie król odwiedził swoje stada. Gdy zobaczył Pandawę, wysłał do niego swych ludzi, zapytał kim jest i w jakim celu odwiedził miasto. Sahadewa odpowiedział: "Jestem wajśją o imieniu Tantripala. Kiedyś opiekowałem się stadami Pandawów. Jestem ekspertem w zajmowaniu się krowami i pragnę pełnić tę służbę dla ciebie".

Wirata przyjrzał się szerokim ramionom i długim rękom Sahadewy. "Z pewnością jesteś braminem albo potężnym kszatriją" – odpowiedział. "Stanowisko władcy pasowałoby do ciebie bardziej niż służba pasterza. Powiedz mi, skąd przybyłeś, zwycięzco wrogów? Jaką chciałbyś pełnić służbę i jakiego oczekujesz za nią wynagrodzenia?"

"Mieszkałem dawniej w Indrapraście i opiekowałem się tam ogromnymi stadami krów" – odpowiedział Sahadewa. "Wiem wszystko na temat zajmowania się krowami. Królu, pragnę tylko byś zapewnił mi dach nad głową i utrzymanie, a ja będę ci służył najlepiej jak potrafię".

Król przyjął prośbę Sahadewy. Mam sto tysięcy krów. Przekażę je teraz w twoje ręce wraz z pasterzami. Żyj sobie tutaj spokojnie, a ja dopilnuję, by dostarczono ci wszystkiego, czego będziesz potrzebował".

ODPOWIEDZ