SEN

Pytania i odpowiedzi na różne tematy, forum dla laików i początkujących. " Nie ma nic bardziej wzniosłego i czystego w tym świecie nad wiedzę transcendentalną." - 04.38. Niewiedza jest przyczyną naszej niewoli, a wiedza jest drogą do wyzwolenia. Wiedza ta jest dojrzałym owocem służby oddania. Kto ją posiadł, ten nie musi już nigdzie szukać spokoju, gdyż raduje się pokojem będącym w nim samym. Innymi słowy, wiedza ta i pokój kulminują w świadomości Kryszny. Jest to ostatnie słowo Bhagavad-gity. -04.38 Zn.
Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: SEN

Post autor: Purnaprajna » 19 maja 2015, 11:55

Waldemarze, a co przytaczane przez Ciebie cytaty mają wspólnego z dyskutowanymi w tym wątku tematami? Osobiście nie widzę żadnego związku, i wygląda to tak, jakbyś grał w ruletkę i wybierał je zupełnie losowo.

Może załóż odrębny wątek i tam je masowo wklejaj? Tutaj robisz tylko bałagan.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: SEN

Post autor: Waldemar » 19 maja 2015, 12:01

Mi się kojarzą one z pytaniami Mezamira z tego wątku:

Co praktykować? i Jak praktykować?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: SEN

Post autor: Purnaprajna » 19 maja 2015, 12:06

Waldemar pisze:Mi się kojarzą one z pytaniem Mezamira z tego wątku:

Co praktykować? i Jak praktykować?
W takim razie powinieneś zacytować słowa Mezamira, do których się odnosisz. Nie czytamy w Twoich myślach. :)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: SEN

Post autor: Waldemar » 19 maja 2015, 12:12

Masz rację. Przepraszam. :)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: SEN

Post autor: Waldemar » 21 maja 2015, 12:49

Mezamir pisze:
Trzeba zacząć praktykować i tyle.
Co praktykować? Jak praktykować?
Śri Caitanya-Caritamrta
Madhya-Lila 16.69

Jak w poprzednim roku, jeden z mieszkańców Kulina-gramy przedstawił Panu prośbę, mówiąc: "Mój Panie, powiedz mi łaskawie, co jest moim obowiązkiem i jak go spełniać."

Madhya-Lila 16.70

prabhu kahe, - "vaisnava-seva, nama-sankirtana
dui kara, śighra pabe śri-krsna-carana"

prabhu kahe – Pan odpowiedział; vaisnava-seva – służba dla Vaisnavów; nama-sankirtana – intonowanie świętego imienia Pana; dui kara – wykonuj te dwie rzeczy; śighra – bardzo niedługo; pabe – otrzymasz; śri-krsna-carana – schronienie u lotosowych stóp Pana, Śri Krsny.

Pan odpowiedział: "Powinieneś służyć sługom Krsny i zawsze intonować święte imię Krsny. Jeśli będziesz robił te dwie rzeczy, bardzo szybko osiągniesz schronienie u lotosowych stóp Krsny."

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: SEN

Post autor: Aniruddha das » 21 maja 2015, 14:29

Bg 1.14
Gudaka znaczy sen, a ten kto pokonał sen nazywany jest Gudakeszą. Sen jest również oznaką ignorancji. Arjuna dzięki przyjaźni z Kryszną pokonał sen jak i ignorancję jedynie myśląc o Krysznie.
Zajęcia na ścieżce duchowego poznania są niczym sen dla duszy uwarunkowanej. Podobnie zajęcia duszy uwarunkowanej są niczym sen dla duszy wyzwolonej (Bg 2.69). Zatem, który sen chcemy pokonać?
Sen, to też błędne utożsamianie się z ciałem - bycie w koncepcji "Ja" i "Moje", jako odbiorca przyjemności. Zatem oba stany tzw. sen i jawa są wytworami energii iluzorycznej. Cały ten świat powstał przez sen Maha Visznu (yoga - nidra), a my jesteśmy umieszczenie w tej krainie snu.
Chociaż są trzy rodzaje transcendentalistów, to Śrila Prabhupada uważa, że przez obudzenie w ludziach Świadomość Kryszny możemy zakończyć sen o panowaniu nad naturą materialną i odejście z tej materialnej manifestacji, która jest jak senny przebłysk.

ODPOWIEDZ