Ruch Hare Kryszna - o co w nim chodzi?

Świadomość Kryszny to miłość do Boga. Jeśli nie nauczyłeś się kochać Boga, wówczas jakie znaczenie ma twoja religia? Kiedy rzeczywiście jesteś na platformie miłości do Boga, wtedy rozumiesz swój związek z Bogiem – "jestem integralną cząstką Boga". Wówczas rozszerzasz swoją miłość również na zwierzęta. Jeśli rzeczywiście kochasz Boga, wówczas zawarta w tym jest również miłość do insektów. Rozumiesz, że "ten insekt ma inne ciało, ale również jest integralną cząstką mojego ojca; zatem jest moim bratem". Wówczas nie możesz utrzymywać rzeźni. Jeśli utrzymujesz rzeźnie i sprzeciwiasz się poleceniu Chrystusa: "Nie zabijaj", a przy tym ogłaszasz się chrześcijaninem czy hinduistą, to nie jest to religią. Jest to jedynie strata czasu. Ponieważ nie rozumiesz Boga, nie masz miłości do Boga. Podajesz się za członka jakiejś sekty, ale nie ma w tym prawdziwej religii. Taka sytuacja ma miejsce na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno - Rozdział 11 - Wyścigi psów czterokołowych
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Ruch Hare Kryszna - o co w nim chodzi?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 wrz 2014, 11:14

Postanowiłem zapoczątkować temat z cytatami A.C. Bhaktiwedanty Swamiego Prabhupada o misji Ruchu Świadomości Kryszny. Mam kilkadziesiąt cytatów, dziś pierwszy z nich:

Obrazek

I tekstowo:

Celem ruchu świadomości Kryszny jest danie społeczeństwu ludzkiemu doskonałej wiedzy. Dzięki niej można zrozumieć, kim jesteśmy, kim jest Bóg, czym jest świat materialny, dlaczego tu przyszliśmy, dlaczego musimy doznawać tak wielu udręk i cierpień i dlaczego musimy umrzeć.
- Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 35
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ruch Hare Kryszna - o co w nim chodzi?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 29 wrz 2014, 09:48

Obrazek

Celem tego ruchu świadomości Kryszny jest propagowanie imienia Boga, Jego chwał, czynności, piękna i miłości do Niego.
- Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 35
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ruch Hare Kryszna - o co w nim chodzi?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 29 wrz 2014, 21:35

Obrazek

Śrila Prabhupad: Tak. Istota wszystkich religii jest ta sama. Nasza propozycja jest taka, że bez względu na to, jaki system religijny ktoś wyznaje, powinien się starać poznać i pokochać Boga. Jeśli jesteś chrześcijaninem, nie mówimy: "To nie jest dobre; musisz stać się taki jak my". Proponujemy, by ludzie bez względu na to, czy są chrześcijanami, muzułmanami czy hinduistami, po prostu starali się zrozumieć i pokochać Boga.
- Prawda i Piękno - Rozdział 9 - Zbrodnia jest chorobą serca
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ruch Hare Kryszna - o co w nim chodzi?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 30 wrz 2014, 12:15

Obrazek

NAUKA PRAW BOGA - NIE RELIGIA

Mike Robinson: Więc mamy swobodę wyboru i możemy wybrać to, co według nas jest istotne? Religia jest ważna, ponieważ jeśli wierzymy w Boga i prowadzimy dobre życie...

Śrila Prabhupad: To nie kwestia wiary. Nie mieszaj do tego wierzeń. To prawo. Na przykład, rząd istnieje. Możesz w to wierzyć albo nie, ale jeśli złamiesz prawo, to zostaniesz przez ten rząd ukarany. Podobnie, czy wierzymy czy też nie, Bóg istnieje. Jeśli nie wierzysz w Boga i samowolnie robisz to, co ci się podoba, wówczas zostaniesz ukarany przez prawa natury.

Mike Robinson: Rozumiem. Czy ma znaczenie, jaką religię się wyznaje? Czy ma znaczenie to, że jest się wielbicielem Kryszny?

Śrila Prabhupad: To nie jest kwestia religii. To kwestia nauki. Jesteś istotą duchową, ale ponieważ jesteś materialnie uwarunkowany, podlegasz prawom materialnej natury. Możesz być wyznawcą religii chrześcijańskiej, ja mogę być wyznawcą hinduizmu, ale nie znaczy to, że ty się zestarzejesz a ja nie. Mówimy o nauce starzenia się. To jest prawo natury. Nie jest tak, że się starzejesz, dlatego że jesteś chrześcijaninem, a ja nie, ponieważ jestem hindusem. Każdy się starzeje. I tak samo wszystkie prawa natury mają zastosowanie względem każdego. Nie ma znaczenia czy jesteś wyznawcą tej czy tamtej religii.

Mike Robinson: Więc mówisz, że jest tylko jeden Bóg kontrolujący nas wszystkich?

Śrila Prabhupad: Jest jeden Bóg, jedno prawo natury i my wszyscy podlegamy temu prawu. Jesteśmy kontrolowani przez Najwyższego. Zatem jeśli myślimy, że jesteśmy wolni lub że możemy robić to, co się nam podoba, świadczy to jedynie o naszej głupocie.

Mike Robinson: Rozumiem. Czy możesz mi wytłumaczyć, jakie znaczenie ma bycie członkiem ruchu Hare Kryszna?

Śrila Prabhupad: Świadomość Kryszny jest przeznaczona dla tych, którzy poważnie podchodzą do zrozumienia tej nauki. Nie ma kwestii bycia jakąś grupą sekciarską. Nie. Każdy się może przyłączyć. Przyjmujemy studentów uniwersytetów. Możesz być chrześcijaninem, hinduistą czy muzułmaninem – to nie ma znaczenia. Do ruchu świadomości Kryszny przyjmujemy każdego, kto pragnie zrozumieć naukę o Bogu.

Mike Robinson: Co się zmienia w życiu osoby, która przychodzi do ruchu Hare Kryszna?

Śrila Prabhupad: Wówczas zaczyna się jej prawdziwa edukacja. Przede wszystkim musisz zrozumieć, że jesteś duszą, a ponieważ jesteś duszą, zmieniasz swoje ciało. Jest to ABC duchowego zrozumienia. Kiedy twoje ciało ginie, zostaje zniszczone – ty nie znikasz. Otrzymujesz następne ciało, tak jak możesz założyć nowy płaszcz czy koszulę. Jeśli przyjdziesz odwiedzić mnie jutro, mając na sobie inną koszulę i inny płaszcz, czy będzie to znaczyło, że jesteś inną osobą? Nie. Podobnie, za każdym razem kiedy umierasz, zmieniasz ciała, ale ty – dusza wewnątrz ciała – zostajesz ten sam. Należy zrozumieć tę kwestię. Wówczas dopiero można czynić dalszy postęp w nauce świadomości Kryszny.

Mike Robinson: Zaczynam to pojmować, ale nie rozumiem, jaki to ma związek z ogromną liczbą twoich ludzi rozprowadzających literaturę Hare Kryszna na Oxford Street?

Śrila Prabhupad: Ta literatura ma na celu przekonać ludzi o potrzebie życia duchowego.

Mike Robinson: Naprawdę nie zależy ci na tym, czy przyłączą się oni do świadomości Kryszny?

Śrila Prabhupad: To nie ma znaczenia. Naszą misją jest kształcenie ich. Ludzie są w ignorancji. Żyją w raju głupców myśląc, że kiedy ciało się kończy, wszystko jest skończone. To głupota.

Mike Robinson: A tobie chodzi głównie o to, aby powiedzieć im, że istnieje duchowy wymiar życia?

Śrila Prabhupad: Naszym pierwszym zadaniem jest powiedzenie ci, że nie jesteś tym ciałem, że to ciało jest twoim przykryciem (twoją koszulą i płaszczem), a ty żyjesz wewnątrz niego.

- Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ruch Hare Kryszna - o co w nim chodzi?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 30 wrz 2014, 21:43

Obrazek

Adi 17.141 Głośne intonowanie mantry Hare Krsna z pewnością napełniło Kaziego wielkim strachem, tak więc ukrył się w swym pokoju. Słysząc tak protestujących ludzi, mamroczących w wielkim gniewie, Kazi nie wychodził z domu.

Adi 17.141 Znaczenie: Polecenie Kaziego, aby nie spełniać sankirtanu, obowiązywało aż do czasu obywatelskiego nieposłuszeństwa. Pod wodzą Najwyższego Pana, Śri Caitanyi Mahaprabhu, intonujący, zwiększając swą liczebność, sprzeciwili się poleceniu Kaziego. Tysiące zgromadziły się razem i uformowały partie, intonując maha-mantrę Hare Krsna i czyniąc hałas na znak protestu. Toteż Kazi był bardzo przestraszony, jak zwykle bywa w takich okolicznościach.

Również w obecnych czasach ludzie na całym świecie mogą zgromadzić się razem w ruchu świadomości Krsny i protestować przeciwko obecnym zdegradowanym rządom światowych bezbożnych społeczeństw, które oparte są na wszelkiego rodzaju grzesznej działalności.
Śrimad-Bhagavatam oznajmia, że w wieku Kali złodzieje, hultaje i ludzie czwartej klasy, którzy nie posiadają ani wykształcenia, ani kultury, przechwytują pozycje rządowe, by eksploatować obywateli. Jest to symptom Kali-yugi, który już się pojawił. Ludzie nie mogą czuć się bezpieczni, jeśli chodzi o życie i własność, jednakże tzw. rządy działają nadal i ich ministrowie otrzymują wysokie wynagrodzenie, chociaż nie są w stanie uczynić niczego dobrego dla społeczeństwa. Jedynym lekarstwem na takie warunki jest spotęgowanie ruchu sankirtanu pod sztandarem świadomości Krsny i protestowanie przeciwko grzesznej działalności wszystkich rządów świata.

Ruch świadomości Krsny nie jest sentymentalnym ruchem religijnym; jest to ruch dla zreformowania wszelkich anomalii w społeczeństwie ludzkim. Jeśli ludzie potraktują go poważnie, w naukowy sposób wypełniając ten obowiązek, jak polecił to Śri Caitanya Mahaprabhu, świat ujrzy spokój i pomyślność, zamiast oszołomienia i beznadziejności pod panowaniem bezużytecznych rządów. W społeczeństwie ludzkim zawsze istnieją złodzieje i hultaje, a skoro tylko słaby rząd nie jest w stanie wypełniać swych obowiązków, ci złodzieje i hultaje wychodzą, by robić swoje interesy. W ten sposób całe społeczeństwo staje się piekłem nieodpowiednim dla dżentelmena, aby w nim żyć. Istnieje pilne zapotrzebowanie na dobry rząd - rząd kierowany przez ludzi, ze świadomością Krsny. Dopóki masy ludzi nie staną się świadome Krsny, nie mogą być dobrymi ludźmi. Ruch świadomości Krsny rozpoczęty przez Śri Caitanyę Mahaprabhu intonowaniem maha-mantry Hare Krsna nadal ma swą moc. Dlatego ludzie powinni zrozumieć go i szerzyć na całym świecie.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ruch Hare Kryszna - o co w nim chodzi?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 01 paź 2014, 19:25

Obrazek

Ruch ten daje ludziom informacje o królestwie Boga. Bóg, Kryszna, istnieje i każdy może do Niego wrócić i żyć wiecznie w szczęściu i wiedzy. - 04.28.10 Znaczenie
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ruch Hare Kryszna - o co w nim chodzi?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 02 paź 2014, 11:36

Obrazek

Prawda i Piękno - Rozdział 3
Zrozumienie celu ludzkiego życia

"Celem ruchu świadomości Kryszny jest ocalenie społeczeństwa ludzkiego od duchowej śmierci. Obecnie istoty ludzkie są ślepe, gdyż nie wiedzą, co jest celem ludzkiego życia. Celem jest samorealizacja i odnowienie naszego utraconego związku z Najwyższą Osobą Boga. Takie zrozumienie jest dzisiaj nieobecne. Ruch świadomości Kryszny stara się oświecić ludzkość tą ważną wiedzą.

Świadomość Kryszny nie jest ślepym religijnym fanatyzmem ani też buntem jakiegoś świeżo upieczonego parweniusza. Jest to raczej naukowe, autoryzowane podejście do zagadnienia naszej wiecznej potrzeby związku z Absolutną Osobą Boga, Najwyższym Podmiotem Radości. Świadomość Kryszny dotyczy jedynie naszego wiecznego z Nim związku i procesu spełniania naszych obowiązków wobec Niego. Zatem daje nam szansę osiągnięcia najwyższej doskonałości życia w posiadanym przez nas ludzkim ciele."
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ruch Hare Kryszna - o co w nim chodzi?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 02 paź 2014, 21:04

Obrazek

Świadomość Kryszny to proces oczyszczania świadomości. Mając czystą świadomość możemy zostać przeniesieni do świata duchowego, by tam żyć wiecznie w pełni wiedzy i szczęścia. Za tym tęsknimy w świecie materialnym, lecz na każdym kroku spotyka nas zawód. Dlatego przywódcy ludzkości powinni potraktować nasz ruch poważnie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - W stronę samopoznania rozdz.2 - Zrozumienie siły życiowej
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ruch Hare Kryszna - o co w nim chodzi?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 06 paź 2014, 11:30

Obrazek

Adi 17.148 Znaczenie: W Indiach, nawet w wioskach wewnątrz kraju, wszystkie społeczności hinduskie i muzułmańskie zwykły żyć razem spokojnie, ustanawiając między sobą związek. Młodzi ludzie zwali starszych członków wioski caca albo kaka, "wujem", a mężczyźni w tym samym wieku nazywali siebie nawzajem dada "bratem". Związek ten był bardzo przyjazny. Mahometanie zwykli zapraszać do swych domów Hindusów, a Hindusi zwykli zapraszać do swych domów mahometan. Zarówno Hindusi, jak i mahometanie przyjmowali zaproszenia do swych domów na różne uroczystości. Nawet przed pięćdziesięcioma czy sześćdziesięcioma laty związek pomiędzy Hindusami i muzułmanami był bardzo przyjazny i nie było między nimi zakłóceń. W historii Indii nie spotykamy żadnych buntów hindu-muzułmańskich, nawet w czasach, gdy krajem władali mahometanie. Konflikt pomiędzy Hindusami i muzułmanami został stworzony przez skażonych polityków, szczególnie władców cudzoziemskich, i stopniowo sytuacja tak bardzo się zdegradowała, że Indie podzieliły się na Hindustan i Pakistan. Na szczęście lekarstwo do zjednoczenia nie tylko Hindusów i muzułmanów, lecz wszystkich społeczności i wszystkich nacji, nadal może zostać wprowadzone w życie przez ruch Hare Krsna w oparciu o mocną podstawową platformę miłości do Boga.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ruch Hare Kryszna - o co w nim chodzi?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 09 paź 2014, 22:35

Obrazek

Ten ruch świadomości Kryszny został zapoczątkowany przez Pana Caitanyę pięćset lat temu w Bengalu, a teraz w całych Indiach, szczególnie w Bengalu, są miliony zwolenników Pana Caitanyi Mahaprabhu. Obecnie ruch ten zaczyna działać w krajach zachodnich, więc bardzo poważnie starajcie się go zrozumieć. My nie krytykujemy żadnej innej religii. Nie zrozumcie tego w ten sposób. Nie mamy żadnego interesu w krytykowaniu innych procesów religijnych. Świadomość Kryszny daje ludziom najwznioślejszą religię – miłość do Boga. To wszystko. Nauczamy miłości do Boga. Każdy już kogoś kocha, ale ta miłość jest błędnie skierowana. Kochamy tego chłopca, dziewczynę, ten kraj albo społeczeństwo, czy nawet koty i psy, ale nie jesteśmy zadowoleni. Tak więc musimy skierować naszą miłość do Boga. Jeśli ktoś kieruje swoją miłość ku Bogu, wówczas będzie szczęśliwy.

- Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 22
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ