WITAMINY I MINERAŁY

Ayur Weda, medycyna, yoga, naturalne metody leczenia. "Naukowcy mogli zrobić postęp w medycynie, ale czy jest jakieś lekarstwo, które pozwoli nam stwierdzić: "Już nie ma więcej chorób?" Czy jest takie lekarstwo? Nie. Na czym więc polega postęp naukowców? Właściwie ilość chorób jedynie wzrasta. Pojawia się tak wiele nowych." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz. 29
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

WITAMINY I MINERAŁY

Post autor: Vaisnava-Krpa » 19 lut 2012, 16:34

WITAMINA A

Gdzie poza apteką można dostać witaminę A:

Obrazek

- owoce: dynie, papaje, mango, awokado, śliwki, brzoskwinie, morele;
- warzywa kolorowe: marchewkę, pomidory,
- warzywa zielone: brokuły, szczypiorek, jarmuż, szpinak, sałata, groszek zielony.

Witamina A
- wzrost i ogólny rozwój organizmu,
- tworzenie kości,
- produkcja hormonów,
- widzenie (także nocne),
- prawidłowy rozwój i funkcjonowanie skóry,
- ochrona przed nowotworami i chorobami serca (przeciwutleniacz).



Hipowitaminoza (niedobór witaminy A)

Niedobór witaminy A objawia się niedowidzeniem w warunkach słabego oświetlenia (tzw. ślepota zmierzchowa, kurza ślepota), co jest związane z brakiem rodopsyny. Znaczna hipowitaminoza A może prowadzić z kolei do zrogowacenia rogówki (kseroftalmii), jej owrzodzeń, a nawet rozpadu. Rogowacenie obejmuje również inne nabłonki, między innymi dróg oddechowych, co zwiększa ryzyko stanów zapalnych oraz przewodu pokarmowego, co objawia się biegunkami, zaburzeniami w wydzielaniu soków trawiennych i śliny. Zmiany w błonie śluzowej dróg moczowych mogą być z kolei przyczyną kamicy nerkowej. Rogowacieją również nabłonki mieszków włosowych, a gruczoły łojowe zanikają.

Na skutek niedoboru retinolu mogą wystąpić także porowatość kości oraz zanik miazgi zębowej i zębiny. Nadmierny rozrost kości czaszki może z kolei wywoływać ucisk na nerwy czaszkowe zaburzając funkcjonowanie układu nerwowego. Upośledzone zostają także funkcje rozrodcze, trudniej przebiega proces gojenia. W wyniku niedoboru witaminy A może również dojść do uszkodzenia ucha wewnętrznego.

Objawy hipowitaminozy A pojawiają się na ogół dopiero po kilku miesiącach braku retinolu w pożywieniu. Jest to związane z dużymi zapasami witaminy w wątrobie.



Hiperwitaminoza (nadmiar witaminy A)

Początkowymi objawami nadmiaru witaminy A w organizmie są drażliwość, zmniejszony apetyt i swędzenie. Następnie pojawiają się zmęczenie, wypadanie włosów i bóle kostne. Wystąpić może także hepatosplenomegalia (powiększenie wątroby i śledziony), a nawet zaburzenia neurologiczne i zwiększenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Opisane są również przypadki ostrych zatruć witaminą A. Występują one po podaniu dawek wynoszących ok. 1 000 000 j.m. i objawiają się bólami głowy, wymiotami i zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Dolegliwości znikają po odstawieniu witaminy.

Doprowadzenie do hiperwitaminozy A nie jest możliwe w przypadku przedawkowania β-karotenu. Jego przekształcanie się w retinol zależy bowiem od aktualnego zapotrzebowania organizmu na ten związek. Przy spożywaniu nadmiaru β-karotenu może jednak wystąpić żółte zabarwienie skóry.


Zapotrzebowanie

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A wynosi ok. 5000-7000 j.m. Jednostki międzynarodowe określają aktywność retinolu. 1 j.m. oznacza biologiczną aktywność 0,3 µg witaminy A, 0,34 µg octanu witaminy A lub 0,6 µg prowitaminy A. Aktywność ta jest wyznaczana w badaniach na szczurach. Do określenia zawartości witaminy A są również wykorzystywane jednostki wagowe (mg) oraz tzw. ekwiwalenty retinolu, gdzie: 1 ekwiwalent retinolu jest równoważny 1 mg retinolu i 6 µg β-karotenu lub 12 µg innych prowitamin A (np. α-karotenu, γ-karotenu, kryptoksantyny).

Zapotrzebowanie na witaminę A jest większe w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Nadmierna suplementacja w czasie ciąży może jednak działać teratogennie i prowadzić do uszkodzenia płodu. Większe spożycie produktów bogatych w retinol i β-karoten jest również niezbędne w przypadku schorzeń przebiegających z upośledzonym wchłanianiem witaminy A, takich jak uszkodzenie wątroby (marskość lub zapalenie wątroby, choroby dróg żółciowych) czy zaburzenie wchłaniania tłuszczów.



Z badań naukowych wynika, że do utrzymania prawidłowego poziomu witaminy A we krwi niezbędny jest cynk. Jest on potrzebny do procesów uwalniania witaminy A z wątroby. U chorych cierpiących z powodu marskości wątroby stężenie cynku we krwi jest zmniejszone, ich stan (wraz z upośledzonym widzeniem w ciemności) nie poprawia się po leczeniu witaminą A. Fakty te potwierdzają przypuszczenie, że niedobór cynku może niepomyślnie oddziaływać na metabolizm witaminy A.

W procesach wchłaniania witaminy A z przewodu pokarmowego uczestniczą kwasy żółciowe oraz witamina E (tokoferol).


W wyniku przedawkowania witaminy A może nawet dojść do uszkodzenia wątroby. Nie należy więc nadużywać kapsułek z witaminą A. Dobowe zapotrzebowanie na witaminę A wynosi 5000 jednostek międzynarodowych lub 1000 równoważników retinolu. Dlatego mogą być wyłącznie ordynowane przez lekarza po zbadaniu chorego i nie mogą być nadużywane! Większość organizmów wyższych, a więc i człowiek, nie jest w stanie syntetyzować witaminy A. Musi być ona dostarczana w pożywieniu jako gotowy produkt lub w postaci bezpośredniego prekursora, czyli karotenu.

Magazynowanie witaminy A odbywa się w wątrobie, dlatego musimy oszczędzać ten narząd. Gdy wejdziemy z jasnego pomieszczenia do ciemnego i długo trwa przyzwyczajenie wzroku do widzenia w ciemności – ponad 7-8 sekund – to znaczy, że mamy niedobory witaminy A. Jeżeli ten czas przedłuża się do kilkunastu sekund, to jest to ostrzegawczy sygnał, aby jak najszybciej udać się po pomoc do lekarza. Zleci nam wtedy na pewno pigułki i odpowiednią dietę, aby jak najszybciej organizm uzyskał równowagę. Ale nie tylko od lekarzy należy oczekiwać pomocy. Nasze zdrowie jest również w rękach rolników. Produkty pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza pełnotłuste mleko i masło, są najbogatszymi źródłami witaminy A i jej prowitamin. Zależy to jednak od sposobu żywienia zwierząt i przechowywania gotowych produktów.

Aby nie dopuścić do niedoborów lub braku witaminy A powinniśmy wiedzieć, w jakich produktach ona się znajduje:

Produkt Zawartość witaminy A w l00 g

masło 2000 j.m.
ser biały pełnotłusty 800 j.m.
śmietana 700 j.m.
twaróg 130 j.m.
mleko 90 j.m

Karoten, czyli prowitamina A, znajduje się w następujących ilościach w 100 g produktu w przeliczeniu na jednostki międzynarodowe:

Produkt Zawartość prowitaminy A w 100 g

marchew 15000 j.m.
natka pietruszki, szczaw, jarzębina 13000 j.m.
szpinak 10000 j.m.
kapusta włoska 5600 j.m.
rzeżucha 4250 j.m.
sałata 3200 j.m.
śliwki suszone 2000 j.m.
dynia 1600 j.m.
pomidory 850 j.m.
groch i grzyby kurki 800 j.m.
brzoskwinie 750 j.m.
morele 700 j.m.
kapusta biała 630 j.m.
fasola szparagowa, zielona 450 j.m.
śliwki świeże 370 j.m.
jeżyny 300 j.m.
groszek zielony 200 j.m.


Poznaj sekret jak żyć w zdrowiu i nie dopuścić do choroby? Dowiedz się jak zwalczyć choroby cywilizacyjne »
http://zdrowieiuroda.blox.pl/2009/04/Zn ... kiego.html




Witamina A występuje również w olejach roślinnych, owocach cytrusowych.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: WITAMINY I MINERAŁY

Post autor: Vaisnava-Krpa » 19 lut 2012, 17:39

WITAMINA B1

Obrazek

Witamina B1

- Przemiany metaboliczne glukozy we krwi w związki wysokoenergetyczne,
- Funkcjonowanie włókien układu nerwowego, serca i mięśni,
- Produkcja krwinek czerwonych.

Witamina B1, inaczej tiamina, to witamina energii. Odgrywa kluczową rolę w procesie dostarczania energii do narządów ciała. Witamina B1 nie może być magazynowana w organizmie, dlatego musi być codziennie dostarczana w pożywieniu. Witamina B1, uczestnicząc w metabolizmie węglowodanów, pełni rolę katalizatora reakcji zapewniających energię organizmowi. Syntetyzuje tłuszcze i metabolizm węglowodanów i protein.


WŁAŚCIWOŚCI WITAMINY B1

Tiamina pomaga Twojemu organizmowi w przemianie cukru we krwi w energię. Pozwala zachować błony śluzowe w dobrym stanie. Ma kluczowe znaczenie dla właściwej pracy układu nerwowego, zachowania funkcji sercowo-naczyniowych oraz mięśni.

Witamina B1 jest substancją odżywczą, która odgrywa zasadniczą rolę we wspomaganiu układu nerwowego, chroni Twoje nerwy przed zwyrodnieniami i urazami. Witamina B1 pomaga organom wewnętrznym i nerwom we wzajemnej komunikacji (np. kiedy Twój mózg wysyła sygnał do mięśni nóg o wykonaniu ruchu).

NIEDOBÓR WITAMINY B1 - OBJAWY

Przypadki niedoboru tiaminy są rzadkie, co nie oznacza jednak, że nie powinieneś zwracać uwagi na to, czy spożywasz ją w wystarczających ilościach. Istotnie bowiem, organizm człowieka nie potrafi produkować tiaminy, musisz dostarczać mu odpowiednie dawki tej substancji odżywczej za pośrednictwem właściwych pokarmów.

OBJAWY NIEDOBORU WITAMINY B1:
Utrata apetytu,
Zmęczenie lub skrajne lenistwo,
Zaburzenia trawienia lub zaparcia,
Nadwrażliwość mięśni, szczególnie mięśni łydki,
Mrowienie lub drętwienie w ramionach i nogach.

Istnieje nawet choroba spowodowana deficytem witaminy B1 w organizmie, która jest źródłem niewydolności sercowej oraz zaburzeń neurologicznych. Chorobę tę nazywamy beri-beri. Objawami beri-beri są między innymi porażenia i zaniki mięśni, problemy nerwowe, przyspieszenie rytmu serca.

TOKSYCZNE DZIAŁANIE WITAMINY B1

Chociaż spożywanie nadmiernych ilości jakiejkolwiek witaminy czy minerału nigdy nie jest wskazane, to w przypadku witaminy B1 nie ma ryzyka związanego z przekroczeniem dopuszczalnej dawki. Nawet w przypadkach ekstremalnych (dożylne wstrzyknięcie tiaminy lub przedawkowanie suplementów diety zawierających witaminę B1) objawy zatrucia zdarzają się bardzo rzadko. Tiamina jest rozpuszczalna w wodzie i wszelkie jej nadmierne ilości są usuwane z organizmu wraz z moczem, organizm nie magazynuje witaminy B1.

KTÓRE GRUPY OSÓB SĄ NAJBARDZIEJ NARAŻONE NA NIEDOBÓR WITAMINY B1?

Niektóre choroby mogą zakłócić interakcje, w które wchodzi tiamina z komórkami organizmu ludzkiego. Dlatego też, wiele osób jest narażonych na niedobór witaminy B1.

Alkoholicy. Główną przyczyną niedoboru tiaminy w krajach zachodnich jest alkoholizm. Osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu często mają trudności w przyswajaniu i zatrzymywaniu witaminy B1 w organizmie (ponieważ witamina ta jest łatwo wydalana wraz z moczem). W związku z uszkodzeniami wątroby i nerek, wywoływanymi przez alkohol, alkoholicy muszą spożywać od 10 do 100 razy więcej tiaminy niż osoby, które nie piją alkoholu.

Osoby, które piją kawę i herbatę. Jeżeli pijesz więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie wiedz, że potrzebujesz od 5 do 10 razy więcej witaminy B1 niż pozostałe osoby. Wynika to przede wszystkim z tego, że wydalasz znaczne ilości tego składnia pokarmowego przez nerki wraz z moczem.

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Naukowcy doszli do przekonania, że niektóre problemy zdrowotne (jak biegunka czy stres) upośledzają zdolność organizmu do przyswajania tiaminy. Jeżeli cierpisz na jakieś schorzenie przewlekłe, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem zanim zaczniesz brać witaminę B1 w tabletkach.

DZIENNE, ZALECANE DAWKI WITAMINY B1

Specjaliści w dziedzinie zdrowia zalecają spożywanie następujących ilości tiaminy:
Dzieci (poniżej 6 miesięcy): 200 mikrogramów (µg) dziennie,
Dzieci (od 7 do 12 miesięcy): 300 µg dziennie,
Dzieci (od 1 do 3 lat): 500 µg dziennie,
Dzieci (od 4 do 8 lat): 600 µg dziennie,
Mężczyźni (od 9 do 13 lat): 900 µg dziennie,
Mężczyźni (od 14 roku życia): 1,2 miligrama dziennie (mg),
Kobiety (od 14 roku życia): 1,1 mg dziennie,
Kobiety ciężarne: 1,4 mg dziennie,
Kobiety karmiące: 1,5 mg dziennie.

PRODUKTY BOGATE W WITAMINĘ B1

Jeżeli odżywiasz się w sposób zrównoważony i zdrowy, nie powinieneś mieć kłopotów z dostarczaniem swojemu organizmowi wystarczających ilości tiaminy. Oto lista najbogatszych źródeł witaminy B1:
Drożdże piwne (w proszku, 100 g): od 30 do 35 mg,
Ziarno słonecznika (suche, 100 g): 2,3 mg,
Kiełki zbożowe (100 g): 2,05 mg,
Drożdże piwne (suche, 100 g): 1,82 mg,
Pasta sezamowa / Tahina (100 g): 1,6 mg,
Ziarno soi (100 g): 1,3 mg,
Wieprzowina (kotlet, 100 g): 1,2 mg,
Ikra (100 g): 1,2 mg,
Orzechy makadamia (100 g): 1,19 mg,
Ziarna maku (100 g): 0,85 mg,
Pistacje (100 g): 0,84 mg,
Fasola sucha i groch (100 g): 0,68 mg,
Papryka (100 g): 0,64 mg,
Tuńczyk (gotowany lub grillowany, 100 g): 0,5 mg,
Czarna fasola (gotowana, 100 g): 0,33 mg,
Ostrygi (100 g): 0,25 mg,
Szparagi (gotowane, 100 g): 0,24 mg,
Soczewica (gotowana, 100 g): 0,17 mg,
Sałata rzymska (100 g): 0,1 mg.

JAK ZWIĘKSZYĆ ILOŚĆ WITAMINY B1 W CODZIENNEJ DIECIE – PORADY.

By dostarczyć swojemu organizmowi właściwą ilość tiaminy, postaraj się:
Ograniczyć spożycie alkoholu i kawy. Napoje alkoholowe oraz kofeinowe działają moczopędnie, tymczasem im częściej oddajesz mocz, tym więcej witaminy B1 wydalasz.
Starannie gotować niektóre produkty spożywcze. Tiamina jest związkiem niezwykle wrażliwym na ciepło, uważaj zatem by nie rozgotowywać pokarmów, ponieważ w ten sposób zmniejszasz ilość zawartej w nich tiaminy o połowę.
Jeść pełnowartościowe produkty (nieprzetworzone). Podobnie jak większość składników odżywczych, od 20 do 60% tiaminy zawartej w zbożu ulega zniszczeniu w czasie gotowania. Produkty przetworzone są znacznie uboższe w substancje odżywcze niż produkty świeże lub pełnowartościowe.
Właściwie przechowywać pokarmy. Ponieważ witamina B1 jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatur, zbyt długie przechowywanie produktów spożywczych w lodówce może zredukować zwartą w nich ilość tiaminy. Kupuj świeże produkty regularnie, stosownie do swoich codziennych potrzeb, zamiast kupować dużą ilość pożywienia za jednym razem.

http://www.zdrowie-az.pl/witaminy/witamina-b1.php
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: WITAMINY I MINERAŁY

Post autor: Vaisnava-Krpa » 19 lut 2012, 19:15

WITAMINA B2

Obrazek

WITAMINA B2
- Produkcja związków wysokoenergetycznych,
- Właściwe funkcjonowanie skóry i błon śluzowych

Witamina B2 - inaczej ryboflawina - to kolejny przedstawiciel witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jej główna rola polega na uczestnictwie w przemia- nach podstawowych skła- dników odżywczych: białek, tłuszczy i węglowo- danów, a także w wytwa- rzaniu energii.


Witamina B2 odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego i odpornościowego, a także działa ochronnie na narząd wzroku, zabezpieczając go przez wystąpieniem zaćmy. Przejdźmy jednak do konkretów.

GDY JEST JEJ ZA MAŁO...
Obecnie występowanie niedoborów ryboflawiny stwierdza się przede wszystkim w krajach rozwijających się. Natomiast w krajach rozwiniętych problem ten zauważa się głównie u dzieci i młodzieży, osób w podeszłym wieku, kobiet ciężarnych, diabetyków oraz u alkoholików. Niedobór tej witaminy objawia się licznymi zmianami skórnym - są to m.in. zajady w kącikach ust, łojotok skóry, pękanie warg, a także stany zapalne języka. Niedostatecznej ilości witaminy B2 w organizmie towarzyszą także zmiany w obrębie narządu wzroku. U osób cierpiących na jej niedobór stwierdza się m.in. uczucie "piasku" pod powiekami, pieczenie oraz łzawienie.

...LUB ZA DUŻO
Niebezpieczeństwo toksycznego wpływu nadmiaru ryboflawiny jest niskie; do tej pory nie zaobserwowano jej szkodliwego działania.


GDZIE JEJ SZUKAĆ?
Witamina B2 jest składnikiem występującym zarówno w produktach roślinnych jak i zwierzęcych. W Polsce głównym źródłem tej witaminy są produkty zbożowe oraz mleko i produkty mleczne.

Poniżej przedstawiamy przykłady produktów bogatych w ten składnik (wszystkie wartości na 100g produktu):
powyżej 1 mg
mleko w proszku,
0,5 - 1 mg
migdały, ser Cheddar
0,25 - 0,5 mg
sery twarogowe, sery żółte (zwłaszcza Myśliwski, Tylżycki, Gouda, Parmezan), sery pleśniowe, nasiona sezamu i słonecznika, pestki dyni, suche nasiona soczewicy i grochu, kasza jaglana, suszone owoce: banany, śliwki i morele, kapusta włoska
0,15 - 0,25 mg
mleko i napoje mleczne: jogurty naturalne i owocowe, maślanka, chleb żytni pełnoziarnisty, chleb żytni wytrawny, makaron, musli, płatki owsiane, orzechy pistacjowe, szparagi, brukselka, szpinak, groszek zielony, pietruszka (korzeń)
poniżej 0,15 mg
otręby pszenne, jabłka suszone, kasza gryczana, awokado, brokuły, dynia, kalafior, mak, orzechy włoskie i laskowe, pumpernikiel, chleb żytni razowy, figi i daktyle suszone, fasola szparagowa, kefir

Warto wiedzieć, że witamina B2 jest także syntetyzowana przez mikroflorę przewodu pokarmowego. Aby bakterie te mogły prawidłowo pracować, dobrze jest się troszkę nimi zająć. Jako ciekawostkę dodajmy jeszcze, że dieta bogata w błonnik pokarmowy zwiększa produkcję tej witaminy w organizmie. Oznacza to, że jedząc produkty bogate w ten składnik zmniejszasz ryzyko rozwoju niedoborów witaminy B2 w organizmie.

STRATY WITAMINY B2
Witamina B2 należy do witamin dość odpornych na działanie wysokiej temperatury. Jednak gotowanie w dużej ilości wody może prowadzić do wypłukiwania jej z produktu i powstawania dużych strat. Dlatego gotować powinnaś produkty w jak najmniejszej ilości wody lub na parze. Ryboflawina jest też wrażliwa na działanie światła, dlatego warto zadbać o to by np. mleko i inne produkty mleczne przechowywać zawsze w nieprzezroczystych naczyniach.

ILE JEJ POTRZEBUJESZ?
Zapotrzebowanie na ryboflawinę zależy w dużej mierze od ilości białka w diecie - im więcej białka zjadasz tym bardziej potrzebna Ci ryboflawina. Mimo istnienia poglądów mówiących o tym, że zapotrzebowanie na ryboflawinę nie zależy od aktywności fizycznej, Instytut Żywności i Żywienia podaje następujące zalecenia: zapotrzebowanie u kobiet do 60 roku życia wynosi od 1,6 do 2,2 mg i jest uzależnione od aktywności fizycznej, zaś po 60 roku życia wynosi 2 mg. Natomiast w okresie ciąży i karmienia wzrasta do odpowiednio 2,2-2,4 mg. Zapotrzebowanie na ryboflawinę jest większe w przypadku mężczyzn, również zależy od aktywności fizycznej i waha się od 2,4 do 2,8 mg. Powyżej 60 roku życia zapotrzebowanie to spada do 2 mg.

http://www.twojadieta.pl/zdrowie/219/Wi ... AMINA-B2-/
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: WITAMINY I MINERAŁY

Post autor: Vaisnava-Krpa » 19 lut 2012, 20:17

WITAMINA B5

Obrazek

- Metabolizm tłuszczów, węglowodanów i białek,
- Synteza hormonów sterydowych i innych związków chemicznych.
- Prawidłowa budowa i funkcjonowanie skóry oraz włosów
- Ochrona przed infekcjami.

Gdzie jest witamina B5:

B5 znajduje się w wielu produktach żywnościowych. W otrębach pszennych, owsianych, mleczku pszczelim, pestkach słonecznika, serach (np. camembert, brie), orzechach, owocach awokado, mleku pełnym, soi, maśle orzechowym, bananach, pomarańczach, ziemniakach, brokułach, ciemnym ryżu, melonach i pełnoziarnistym chlebie, szpinaku, marchwi, kapuście.



Artykuł Barbary Michalik:

Witamina B5 jest nazywana najczęściej kwasem pantotenowym, bardzo rozpowszechnionym w świecie roślinnym i zwierzęcym (cząstka "pan" oznacza "wszystko", "wszech-", a "pantotenowy" to inaczej "wszechobecny"). Jest on niezbędny dla każdej żywej komórki, ale w stanie wolnym rzadko występuje w przyrodzie.

W rzeczywistości termin "witamina B5" odnosi się do następujących substancji:

kwasu pantotenowego,
pantenolu (należącego do grupy alkoholi, nie występującego w przyrodzie, ale aktywnego biologicznie w stosunku do ludzi i zwierząt),
panteiny (pochodnej kwasu pantotenowego),
koenzymu A (aktywnej biologicznie formy kwasu pantotenowego).
Kwas pantotenowy został odkryty podczas badań całej grupy witamin uznawanych za niezbędne czynniki wzrostowe drożdży. Zauważono też, że bakterie kwasu mlekowego i propionowego wymagają obecności tego kwasu do rozwoju w pożywce. Okazało się, że występuje on również w wątrobie zwierzęcej i otrębach. Jego brak wywołuje na przykład u kurcząt zapalenie skóry, a u szczurów zahamowanie wzrostu.

W aptekach można go kupić w postaci preparatu o nazwie pantotenian wapnia. Znajduje się on w grupie witamin B rozpuszczalnych w wodzie. Organizm może przechowywać jego niewielkie ilości, ale nadmiar jest wydalany z moczem.

Rola w organizmie

Witamina B5 - podobnie jak inne witaminy z grupy B - jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu (czyli przemiany) białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów. W organizmie zostaje przekształcona w substancję zwaną koenzymem A, który wpływa na prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii z tłuszczów, węglowodanów i białek.

Bierze także udział w wytwarzaniu tłuszczów, cholesterolu oraz hormonów i przekaźników nerwowych. Dlatego zapobiega przemęczeniu i usprawnia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i pokarmowego. Uczestniczy też w regeneracji tkanek i przyspiesza gojenie ran, przeciwdziała tworzeniu się zmarszczek, a ponadto zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i siwieniu, poprawia pigmentację oraz stan włosów.

Niedobór i nadmiar

Pierwsze oznaki ostrzegawcze niedoboru witaminy B5 to bóle i sztywność w stawach, wypadanie włosów, przedwczesna siwizna, drobne pęknięcia skóry w kącikach ust i oczu, uczucie odrętwienia i skurcze w ramionach i nogach, trudności z nauką, uczucie rozdrażnienia, kłopoty ze wzrokiem, obstrukcja.

Niepokojącym sygnałem bywa także pojawiająca się z rana sztywność i bolesność (tuż po wstaniu z łóżka), utrudnione poruszanie rękami i nogami oraz gościec. Badania kliniczne wykazują, że pacjenci chorzy na gościec mają zbyt niski poziom witaminy B5, a uzupełniające dawki tej witaminy likwidują bóle i dolegliwości.

W celach doświadczalnych symptomy awitaminozy wywoływano u zwierząt lub u ludzi, podając im specjalnie spreparowane pożywienie nie zawierające witaminy B5. Były to tylko wysoko przetworzone produkty, takie jak oczyszczony ryż czy wypieki z białej mąki. Jednocześnie eliminowano witaminę B5 z organizmu za pomocą specjalnych preparatów. U badanych zaobserwowano objawy nasilonego niedoboru tej witaminy: nadmierną drażliwość, przemęczenie, zaburzenia układu nerwowego, depresje, utratę koordynacji, niepewny chód, kurcze mięśni, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i trawiennego, nadmierną podatność na zakażenia, częste infekcje górnych dróg oddechowych, utratę apetytu, niestrawność, omdlenia, przyspieszenie czynności serca, drętwienie i mrowienie stóp i dłoni, zmiany skórne (zapalenia skóry, uczucie pieczenia, złe gojenie się ran, łysienie).

Ponieważ witamina B5 powszechnie występuje w przyrodzie, nie stwierdza się jej częstego braku u ludzi. Objawy niedostatecznej ilości tej witaminy wynikają najczęściej z niedostatecznego wyżywienia.

Z drugiej strony jednak zdarza się, że mimo wystarczającej ilości produktów żywnościowych w naszej diecie, coraz częściej odczuwamy brak witaminy B5 w pożywieniu. Jest to spowodowane spożywaniem wysoko przetworzonej żywności, w której witaminy B5 jest coraz mniej, gdyż jest ona eliminowana na przykład podczas mielenia i oczyszczania zbóż. Witamina ta jest niszczona także podczas procesu zamrażania i rozmrażania produktów oraz ich gotowania, ponieważ przechodzi wówczas do wywaru. Dieta złożona z gotowych potraw zamrażanych i przechowywanych w zamrażalnikach i lodówkach, artykułów żywnościowych w puszkach, pizzy, frytek, białego pieczywa, makaronów, cukru, słodyczy, napojów słodzonych powoduje, że przyjmujemy mniejszą ilość witaminy B5 w żywności.

Niedobór witaminy B5 występuje zwłaszcza u ludzi w podeszłym wieku oraz u osób przepracowanych i przeżywających stresy.

Jednak, jak już wspomnieliśmy, jej ilość jest różna w zależności od stopnia przetworzenia produktów (na przykład ciemny, nie oczyszczony ryż ma dwa razy więcej witaminy B5 niż ryż biały). Tracimy witaminę B5 podczas rozmrażania produktów, ich gotowania oraz pod wpływem wysokiej temperatury podczas smażenia produktów. Należy pamiętać także o tym, że niszczą ją również potrawy zawierające kwasy, takie jak ocet czy ostra musztarda. Silnie alkaliczne produkty, a więc np. soda oczyszczona, również obniżają zawartość tej witaminy.

Czy wiesz, że...

Witamina B5 ma wpływ na wytwarzanie witaminy D.
Współdziała z innymi witaminami grupy B, należy je więc przyjmować razem.
Pomaga nam uporać się z sytuacjami stresowymi, łagodzi stany zapalne w organizmie.
Przyczynia się - choć tylko pośrednio - do zachowania szczupłej sylwetki lub do utraty wagi, gdyż przyspiesza uwalnianie się tłuszczów z komórek tłuszczowych. Dzięki temu pomaga w spalaniu tłuszczów.

Zapewnia świeżość i siłę, więc jej niedobór często występuje u osób wykonujących pracę fizyczną, a także u sportowców, którzy po wyczerpujących zawodach popadają w nastrój graniczący z załamaniem nerwowym i nie potrafią sobie poradzić z konfliktami oraz ze stresami.
W ciągu 24 godzin witamina B5 potrafi całkowicie odświeżyć mózg i usunąć stany roztargnienia, zwątpienia, osłabienie pamięci, niezdolność do koncentracji i nauki oraz lekkie stany depresji.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: WITAMINY I MINERAŁY

Post autor: Vaisnava-Krpa » 19 lut 2012, 21:12

WITAMINA B6

Obrazek

- Synteza i regulacja ponad 60 białek w organizmie (głównie białka związane z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego)
- Produkcja czerwonych i białych komórek krwi.


Niedostateczna ilość witaminy B6 przejawia się zaburzeniami w funkcjonowaniu całego organizmu. Przede wszystkim obserwujemy różnorodne nieprawidłowości w układzie nerwowym, a więc na przykład drgawki czy depresję.

FUNKCJE WITAMINY B6 W ORGANIZMIE

Uczestniczy w przemianie aminokwasów i syntezie białek oraz metabolizmie kwasów tłuszczowych. Niezbędna w syntezie porfiryn (synteza hemu do hemoglobiny - niezbędnej w produkcji krwinek czerwonych) i hormonów (np.: histamina, serotonina). Wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, podnosi odporność immunologiczną organizmu i uczestniczy w tworzeniu przeciwciał.

SKUTKI NIEDOBORU I NADMIARU WITAMINY B6

Objawy hipowitaminozy (niedoboru)
Stany zapalne skóry - dermatitis (łojotokowe zmiany na twarzy, podrażnienie języka i błon śluzowych jamy ustnej, podobnie jak w przypadku braku witaminy B2 i PP). Zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym (apatia, bezsenność, nadwrażliwość, napady drgawek).

Objawy hiperwitaminozy (nadmiaru)
Organizm dobrze toleruje duże dawki witaminy B6. Przy dłuższym stosowaniu w ilości 2 g dziennie mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne.

Zawartość witaminy B6 w 100 g w produktach spożywczych:

- Poniżej 0,05 mg mąka pszenna wrocławska, pieczywo (bułki pszenne), płatki kukurydziane, owoce (brzoskwinie, grejpfruty, jabłka, wiśnie, porzeczki czerwone), ogórki

- 0,05 - 0,10 mg mleko, jogurty, kasza manna, owoce (porzeczki czarne, truskawki, mandarynki, morele), warzywa (kapusta biała)

- 0,10 - 0,50 mg pieczywo (chleb mieszany, chleb pszenny, chleb żytni razowy), kasza jęczmienna, ryż brązowy, owoce (pomarańcze, kiwi, banany), warzywa (brokuły, marchew, brukselka), ryby (dorsz),

- 0,50 - 1,00 mg fasola biała, kasza gryczana, soja

- Powyżej 1,00 mg otręby pszenne, zarodki pszenne
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: WITAMINY I MINERAŁY

Post autor: Vaisnava-Krpa » 19 lut 2012, 21:47

WITAMINA B9

Obrazek


- Regulacja różnych procesów metabolicznych w organizmie,
- Tworzenie kwasów nukleinowych DNA i RNA,
- Jest chemicznym przekaźnikiem w mózgu.
- Zapobieganie chorobom serca i miażdżycy.
- Tworzenie czerwonych komórek krwi.


Kwas foliowy w skrócie (B9)

Kwas foliowy - kwas pteroiloglutaminowy, witamina B9. Niedobór kwasu foliowego powoduje zahamowanie procesu krwiotwórczego w szpiku, syntezy kwasów nukleinowych, wzrostu tkanek i organizmu. Wyizolowany z liści szpinaku w 1941 r.

Historia
Kwas foliowy odkryto na przełomie lat 30 i 40-tych XX wieku. Bodźcem do jej odkrycia było poszukiwanie składnika drożdży o właściwościach leczniczych. W 1935 r. Wills i Stewart przeprowadzili eksperyment, w którym wywołali u małp niedokrwistość. Po podaniu autolizowanych drożdży niedokrwistość ustąpiła. Kolejni badacze – Stockstad i Mauming wykazali, że kurczęta potrzebują do wzrostu nieznanego dotąd czynnika, który nazwali faktorem U. Znajdował się on w drożdżach, otrębach i lucernie. W 1946 r. Mitchell, Shaumell i Wiliams otrzymali ze szpinaku związek, który nazwali kwasem foliowym (z łaciny folium to liść). W 1946 r. Augier – zsyntetyzował kwas pteroiloglutaminowy.

Właściwości
Kwas foliowy jest jasno żółtą substancją rozpuszczalną w wodzie. Stosunkowo łatwo rozpada się pod wpływem podwyższonej temperatury i światła słonecznego. Nawet wskutek stosowania zwykłych metod obróbki kulinarnej produktów zawierających kwas foliowy, jego poziom obniża się dość znacznie.

Występowanie
Witamina ta występuje w produktach spożywczych w bardzo zróżnicowanych ilościach. Dobrym jej źródłem są: kalafior, brukselka, kapusta, szparagi, szpinak, sałata, fasolka, brokuły, marchew oraz pomarańcze i banany, także drożdże, wątroba, otręby pszenne.

Funkcje kwasu foliowego w organizmie
Warunkuje prawidłowe procesy metaboliczne (np. aminokwasu homocysteiny).
Odgrywa ważną rolę w tkankach, w których zachodzą liczne podziały komórkowe (układ krwiotwórczy, nabłonek przewodu pokarmowego, tkanki płodu).
Zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej u płodu.
Z udziałem kwasu foliowego powstają niezwykle ważne dla równowagi psychicznej związki serotonina i noradrenalina.
Współuczestniczy z witaminą B12 w regulacji tworzenia i dojrzewania czerwonych krwinek.
Usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego.
Zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych nowotworów (szyjki macicy, jelita grubego, żołądka).

Skutki niedoboru kwasu foliowego
Powstawanie ciężkich zaburzeń u płodu – wady cewy nerwowej.
Niedokrwistość megaloblastyczna.
Wzrost poziomu homocysteiny we krwi sprzyjający rozwojowi miażdżycy.
Spowolnienie syntezy DNA i replikacji (podziału) komórek.
Zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego (biegunka).
Upośledzenie funkcji układu nerwowego (nadpobudliwość i trudności w zasypianiu).
Zahamowanie wzrostu i odbudowy komórek w organizmie.
Uczucie przemęczenia i kłopoty z koncentracją.
Stany niepokoju i lęku, depresja, nadmierna drażliwość, bezsenność, roztargnienie, problemy z pamięcią.
Zaburzenia w trawieniu.

Objawy nadmiaru kwasu foliowego
Spożycie dziennie 15 mg kwasu foliowego może powodować zaburzenia układu nerwowego i pokarmowego, mogą również wystąpić alergiczne odczyny skórne.
Kwas foliowy w dawce 0,4 mg nie ma efektów ubocznych, może być stosowany przez wiele lat.

http://kobiety.kwasfoliowy.pl/s/1479/28 ... krocie.htm
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: WITAMINY I MINERAŁY

Post autor: Vaisnava-Krpa » 20 lut 2012, 20:45

WITAMINA B3 (PP)

Obrazek

- Procesy utleniania i redukcji w organizmie
- Regulacja poziomu cukru we krwi (produkcja związków energetycznych).
- Regulacja przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.
- Regulacja poziomu cholesterolu.

Witamina PP

Synonimy: niacyna, nikotynamid, niacynamid, pelagranina, witamina B3.

Niacyna współdziała z ryboflawiną i tiaminą w procesach metabolicznych. Jako składnik koenzymów niacyna uczestniczy w procesach utleniania i redukcji w organizmie. Uczestniczy w procesach regulacji poziomu cukru we krwi, w regulacji poziomu cholesterolu w organizmie, w regulacji przepływu krwi w naczyniach czy też w utrzymaniu odpowiedniego stanu skóry. Współdziała w syntezie hormonów płciowych (estrogeny, progesteron).
Niacyna nie jest magazynowana w organizmie ludzkim a jej nadwyżki zostają wydalone z moczem, dlatego też w bieżącej diecie muszą znajdować się odpowiednie ilości witaminy PP.

Niedobór

Długotrwały niedobór prowadzi do:
wystąpienia pelagry tzw rumień lombradzki - szorstkość i zaczerwienienie skóry
zaburzenia w metabolizmie cukrów,
zaburzenia procesu oddychania komórkowego
dysfunkcji układu trawiennego (biegunki, spadek masy ciała, osłabienie)
zakłócenia w funkcjonowaniu układu nerwowego (bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, zapalenie nerwów, zaburzenia pamięci ).
Nadmierne spożywanie cukru, słodyczy lub napojów słodzonych prowadzi do utraty niacyny.

Nadmiar

Stosowanie przez dłuższy czas dużych dawek może powodować:
uszkodzenie wątroby
niemiarowość pracy serca
dolegliwości skórne (pieczenie i swędzenie)
podniesienie poziomu glukozy we krwi

Źródła witaminy PP

Witamina PP należy do witamin powszechnie występujących w świecie roślin i zwierząt. Najwięcej jej znajduje się w orzechach oraz ziarnach zbóż. Kwas nikotynowy znajduje się w większej ilości produktów pochodzenia roślinnego. Orzechy ziemne, niełuskane ziarno pszenicy, pełnoziarnisty chleb, kasza gryczana, kasza jęczmienna, marchew, chleb biały, groszek szpinak, jabłka, kapusta, pomarańcze, ziemniaki, śliwki, figi, pomidory, ziemniaki, migdały, fasola, daktyle, nasiona słonecznika, figi, brzoskwinie.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: WITAMINY I MINERAŁY

Post autor: Vaisnava-Krpa » 21 lut 2012, 19:15

WITAMINA C

Obrazek


Gdzie znajdziemy witaminę C w naturze?

Witamina C jest substancją nietrwałą, rozkładającą się częściowo w czasie gotowania. Średnie dzienne zapotrzebowanie dziecka na witaminę C wynosi 40-75 mg a człowieka dorosłego 75-100 mg. Głównym źródłem witaminy C są świeże oraz właściwie przetworzone owoce, np. dzika róża czy czarna porzeczka i warzywa.

Dobrym źródłem witaminy C, szczególnie w okresie zimowym i wczesnowiosennym, są świeże owoce i soki cytrusowe, ale także godna polecenia jest zasobna w tę witaminę kiszona kapusta. Bardzo dobrym i bogatszym od owoców cytrusowych źródłem witaminy C są owoce dzikiej róży, czarna porzeczka oraz natka pietruszki. Róża cukrowa, róża dzika, porzeczka czarna, porzeczka biała, porzeczka czerwona, agrest, grejpfrut, cytryna, pomarańcz, malina, truskawka, rabarbar, bób, kapusta, kalafior, groszek zielony, ziemniaki, pomidory, rzepa, jarmuż, kapusta czerwona, kapusta włoska, chrzan, rzodkiewka, brukselka, brokuły.

Funkcje witaminy C w organizmie

- Podnosi odporność organizmu
- Pełni funkcję ochronną w przypadku przeziębienia – dzięki swojemu udziałowi w biosyntezie kolagenu (podskórna warstwa ochronna, zabezpieczająca przed przenikaniem wirusów) oraz roli w produkcji limfocytów (niszczących zainfekowane komórki)
- Uczestniczy w procesach metabolicznych jako substancja przenosząca elektrony
- Dzięki współdziałaniu w biosyntezie kolagenu przyspiesza proces gojenia się ran i zrastania kości
- Uczestniczy w metabolizmie tłuszczów, cholesterolu i kwasów żółciowych
- Uczestniczy w regeneracji witaminy E
- Ułatwia przyswajanie niehemowego żelaza i uczestniczy w wytwarzaniu krwinek czerwonych
- Jako silny reduktor przeciwdziała procesowi utleniania wywołanemu przez wolne rodniki
- Hamuje powstawanie w żołądku rakotwórczych nitrozoamin
- Ma właściwości bakteriostatyczne, a nawet bakteriobójcze w stosunku do niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych

Kilka ciekawostek

- Kwas askorbinowy podnosi ogólną odporność organizmu na choroby
- Większość zwierząt jest w stanie syntetyzować witaminę C we własnych organizmach. Człowiek zmuszony jest pokrywać zapotrzebowanie na witaminę C za pomocą zewnętrznych źródeł
- Witamina C nie tylko "wymywa" nadmiar cholesterolu z arterii krwionośnych, ale też normalizuje jego poziom
- Witamina C uczestniczy w produkcji hormonów zwalczających stres
- Witamina C jest bardzo wrażliwa na działanie wysokiej temperatury, tlenu, światła, wilgoci a także dłuższe przechowywanie. Zawierające ją produkty żywnościowe powinny być więc przechowywane krótko i w odpowiednich warunkach
- Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym witamina C znacznie zmniejsza ryzyko występowania chorób chronicznych, takich jak rak, choroby serca czy zaćma. W celu optymalnego zredukowania ryzyka wystąpienia tych schorzeń, nowe zalecenia dietetyczne sugerują spożywanie 120 mg tej witaminy dziennie
http://www.we-dwoje.pl/wlasciwosci;wita ... ,1949.html


BUDOWA I WŁAŚCIWOŚCI WITAMINY C

Witamina C, czyli kwas alfa-askorbinowy ma wzór sumaryczny C6H8O6. Przy słabym utlenianiu kwas ten przechodzi w kwas dehydroaskorbinowy, który ma również działanie przeciwgnilcowe. Związek ten jest niestabilny, ulega dalszym przemianom.
Siła działania kwasu alfa-askorbinowego zależy od jego budowy przestrzennej. Forma "D" witaminy C jest biologicznie nieczynna w przeciwieństwie do formy "L".

Właściwości kwasu askorbinowego

Kwas askorbinowy jest białym proszkiem bez zapachu, o lekko kwaśnym smaku. Syntetyczne preparaty zawierają około 99% tego kwasu. Rozpuszcza się łatwo w wodzie oraz rozcieńczonym alkoholu metylowym i etylowym. Nie rozpuszcza się natomiast w tłuszczach i ich rozpuszczalnikach.

Łagodnie utleniające środki przeprowadzają kwas askorbinowy w kwas dehydroaskorbinowy, który daje się z powrotem zredukować do produktu wyjściowego. Kwas askorbinowy w roztworach jest wrażliwy na ogrzewanie szczególnie w obecności tlenu. Niektóre metale np. miedź i żelazo katalizują tę reakcję. Cyna nie wywiera takiego działania (np. puszki cynkowane). Siarczyny chronią witaminę C przed utlenianiem, zaś środowisko alkaliczne powstałe wskutek dodawania sody przy gotowaniu przyspiesza rozkład witaminy C.

Suszenie, solenie, środki stosowane do konserwowania przetworów warzywnych i owocowych (benzoesan sodu, kwas salicylowy) oraz niektóre leki np. aspiryna, sulfonamidy, pochodne barbiturowe niszczą witaminę C. Podobnie działają promienie ultrafioletowe (stąd zawartość witaminy C spada szybko w mleku butelkowanym wystawionym na światło słoneczne).

Kwas alfa-askorbinowy jest utleniany przez askorbinazę (enzym należący do grupy oksydaz), uwalnianą z tkanek roślinnych po uszkodzeniu lub zniszczeniu ich struktury komórkowej np. po obiciu, obraniu, pokrojeniu lub rozdrobieniu warzyw i owoców. Zawartość askorbinazy jest wysoka w ogórkach i w dyni, niska w pomidorach i ziemniakach. Aktywność askorbinazy ulega zahamowaniu w kwaśnym środowisku (pH poniżej 5).
http://www.zdrowie.med.pl/witaminy/witc_1.html
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: WITAMINY I MINERAŁY

Post autor: Vaisnava-Krpa » 21 lut 2012, 21:08

WITAMINA D

Obrazek

Witamina D

Witamina ta występuje w dwóch postaciach jako witamina D2 i witamina D3, która może być wytwarzana w skórze człowieka pod wpływem promieni słonecznych. Poza tym witamina D3 występuje w żółtkach jaj, tranie i maśle. Organizm potrafi ją przekształcić w formy, które są bardziej aktywne. Procesy te zachodzą w wątrobie i nerkach. Średnie dobowe zapotrzebowanie osoby dorosłej i dzieci wynosi 10 μg (mikrogramów)lub 500 UI.
Rola witaminy D polega na zwiększaniu wchłaniania wapnia w jelicie cienkim i pobudzaniu prawidłowej budowy kości. Przyczyną niedoboru tej witaminy jest najczęściej niedobór w pożywieniu oraz niewielka ekspozycja organizmu na światło. Tłumaczy to fakt, że w krajach południowych prawie nie spotyka się objawów niedoboru tej witaminy, ponieważ występuje tam duże działanie promieni słonecznych na organizm, który sam potrafi ją wyprodukować. Niedobór witaminy D powoduje zaburzenia kostnienia charakteryzujące się tym, że zamiast kości wytwarzana jest chrząstka. U dzieci wywołuje to chorobę zwaną krzywicą jej objawy to słaba mineralizacja kości i ich rozmiękanie wywołujące zniekształcenia czaszki, klatki piersiowej, miednicy i kończyn dolnych, opóźnione siadanie, raczkowanie i ząbkowanie, osłabienie, zmniejszenie siły mięśni, napadami wzmożonej potliwości i zaburzenia snu. U osób dorosłych zmiany kostne mogą być nieobecne.

Kalcyferol, czyli witamina D rozpuszcza się w tłuszczach. W organizmie występuje pod postacią prowitaminy B4, B2, B3, B5, która jest pochodną cholesterolu. Dzięki promieniowaniu UV ulega przekształceniu w witaminę D.

Działania witaminy D

Regulacja gospodarki wapniowej

Układ kostny

Witamina D wywiera znaczący wpływ na metabolizm kości – zwiększa w osteoblaście ekspresję RANKL, a ten z kolei aktywuje RANK w prekursorze osteoklasta, co prowadzi do powstania dojrzałego osteoklasta, który przez działanie resorpcyjne powoduje uwalnianie wapnia z kośćca. W okresie rozwojowym ma istotne znaczenie w kształtowaniu się kości i zębów. Niedobór witaminy D (hipowitaminoza, awitaminoza) u dzieci prowadzi do krzywicy, zaburzenia mineralizacji kości i zmniejszenia masy kostnej, a u dorosłych wywołuje bóle kostne[4][5], osteomalację i osteoporozę
Witamina D pomaga w zwalczaniu próchnicy przez układ odpornościowy, gdyż aktywuje białka obronne (np. katelicydyny) – wystarczy już 30 ng/ml krwi (ilość wytwarzana w wyniku około półgodzinnej kąpieli słonecznej)[6].

Układ nerwowy i mięśniowy

Ma korzystny wpływ na układy nerwowy i mięśniowy. Regeneruje neurony, zwiększa masę mięśniową i siłę mięśni. Niedobór witaminy D prowadzi do mialgii i miopatii.
Układ immunologiczny

Ma działanie immunomodulujące i pośrednio przeciwbakteryjne. Witamina D aktywuje geny kodujące peptydy przeciwbakteryjne (o cechach naturalnych antybiotyków), katelicydynę i β-defensynę 2[7]. Katelicydyna wykazuje aktywność biologiczną przeciw wielu bakteriom, w tym bakteriom gruźlicy, co może tłumaczyć skuteczność "słonecznej kuracji" zalecanej w XIX wieku w leczeniu tej choroby. Katelicydna produkowana jest przez komórki odpornościowe przy zetknięciu ze ścianami komórkowymi bakterii, w obecności formy 25D witaminy D. Działanie przeciwzapalne polega na hamowaniu produkcji cytokin.

Badania na dużą skalę pokazały, że suplementacja witaminy D w dzieciństwie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1. Inne badania wykazały, że suplementacja tej witaminy u osób z cukrzycą typu 2 ostatnio zdiagnozowaną poprawiła wydzielenie insuliny i tolerancję glukozy[8]. Wspomaga komórki szpiku kostnego spełniające funkcje obronne (wspomaganie leczenia chorób autoimmunologicznych). W stwardnieniu rozsianym – sezonowe braki witaminy D powodują zaostrzenie objawów choroby wczesną wiosną i złagodzenie jesienią. Częstsza ekspozycja na światło słoneczne w dzieciństwie obniża ryzyko zachorowania. Wyższy poziom witaminy D we krwi obniża ryzyko zachorowania na SM wśród białych[9]. Zwiększa odporność – wśród etiopskich dzieci z zapaleniem płuc 13 razy częściej występuje krzywica[10]. Ma działanie antyproliferacyjne i zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych, wpływa na apoptozę i angiogenezę[3]. Obserwuje się odwrotną korelację między ilością ekspozycji na światło słoneczne a występowaniem pewnych typów nowotworów. U zwierząt syntetyczny analog formy 1,25(OH)2D, EB1089 (nie powoduje on zwiększonego odkładania się wapnia), o 80% zmniejszał wzrost raków głowy, szyi, piersi i gruczołu krokowego. Dzieje się to przez stymulację genu GAAD45a, hamującego wzrost przy uszkodzeniu DNA. Innymi aktywowanymi genami są geny odpowiedzialne za dojrzewanie i różnicowanie się komórek. Według badań przeprowadzonych na 17 tys. osób wyższy poziom witaminy D w surowicy nie wpływa na całkowitą liczbę zgonów z powodu raka. Osoby z wyższym poziomem mają niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i piersi, ale jest to rekompensowane zwiększonym ryzykiem zachorowania na inne nowotwory[11].
Analiza 18 wyników badań, w których łącznie uczestniczyło 57 tys. ludzi, wykazała że wśród przyjmujący witaminę D, w średniej dawce 528 j.m., śmiertelność spadła o 7%[12].
Niektóre badania[13][14] wskazują, że witamina D może zmniejszać ryzyko zachorowania na grypę. Sezonowa zmienność zawartości witaminy D w organizmie (spowodowana zmiennością nasłonecznienia w różnych porach roku) wiąże się także, według tych badań, z sezonowością zakażeń na tę chorobę.

Układ krążenia

Tę sekcję należy dopracować zgodnie z zaleceniami edycyjnymi:
Brak źródeł. Zdanie niezrozumiałe..
Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się na stronie dyskusji tego artykułu.
Po wyeliminowaniu niedoskonałości prosimy usunąć szablon {{Dopracować}} z kodu tego artykułu.
Witamina D reguluje funkcjonowanie układu renina-angiotensyna-aldosteron, zatem jej niedobór pośrednio wpływa na ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca.

Układ rozrodczy

Witamina D oddziałuje także na układ rozrodczy: zwiększa spermatogenezę i rozrodczość oraz hamuje rozrost endometrium.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_D


Występowanie witaminy D: mleko, masło.

Występowanie prowitaminy D: nowalijka.

Niedobór witaminy D powoduje: wypadanie zębów, krzywica, łamliwość kości.

Nadmiar witaminy D powoduje: nadmierne odkładanie Ca w miękkich tkankach, hiperkalcemię.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: WITAMINY I MINERAŁY

Post autor: Vaisnava-Krpa » 21 lut 2012, 22:05

WITAMINA E

Obrazek

Witamina E

Witamina rozpuszczalna w tłuszczach

Dzięki właściwościom rozszerzania naczyń krwionośnych i zmniejszania krzepliwości krwi witamina E przeciwdziała miażdżycy i hamuje procesy starzenia się komórek. Jej zażywanie ważne jest dla kobiet przyjmujących doustne leki antykoncepcyjne. Ta witamina podawana wraz ze związkami cynku pobudza u kobiet i mężczyzn aktywność seksualną.
Witamina E jest witaminą o działaniu przeciwutleniającym. Chociaż rozpuszcza się w tłuszczach, jest mniej magazynowana niż inne witaminy i bardzo łatwo ulega zniszczeniu.

Funkcje witaminy E:

zapobiega utlenianiu witaminy A
wpływa na wygląd i stan skóry
przyspiesza gojenie się ran
wpływa na prawidłową budowę mięśni
zmniejsza ryzyko poronienia
wpływa na wchłanianie i metabolizm witaminy A
chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe przed utlenieniem
chroni organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników
zapobiega miażdżycy, nowotworom, procesom starzenia
prowadzi do zmniejszenia zawałów (jednak bez wpływu na ogólną śmiertelność chorych)
stymuluje układ odpornościowy
ochrania skóry przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem słonecznym
chroni oczy
Profilaktyka:

leczenie oparzeń
opóźnia postępy choroby Parkinsona
obniża ryzyko ataku serca
wspomaga działanie insuliny
łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego
zapalenie stawów
układ odpornościowy

Niedobór witaminy E:

niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odporność
osłabia mechanizmy obronne skóry
przyspiesza proces starzenia
powoduje wysuszenie naskórka, łuszczenie, przebarwienia skóry, plamy starcze
odwodnienie naskórka i wiotczejącą cera
zwiększone ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej
ryzyko zapaleń żył, zaburzeń ze strony układu płciowego, a także chorób nowotworowych

Przedawkowanie witaminy E:

Witamina E spożywana przez dłuższy czas w dawkach większych niż 1000 mg octanu α-tokoferolu na dobę, u osób dorosłych, może powodować:

zmęczenie
osłabienie mięśni i zaburzenia widzenia
bóle głowy
Co wpływa na polepszenie wchłaniania: witamina A, kompleks witamin B, witamina C, mangan, selen, fosfor, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Źródła w żywności:

olej z kiełków pszenicy, a także olej słonecznikowy i kukurydziany, ziarna zbóż i warzywa liściaste (sałata, natka pietruszki,brokuły), mleko, masło, soja, kiełki zbóż, kasze - jęczmienna i gryczana, zboża, orzechy, szparagi, masło, masło roślinne, kapusta - czerwona i włoska, jarmuż, groszek zielony, brukselka, fasola biała, groch, płatki owsiane.


Zawartość w 100 [g] lub [ml] produktu [mg]

Olej sojowy 115
Olej słonecznikowy 75
Kiełki pszenne 30,5
Migdały 29,2
Olej lniany 23
Orzechy włoskie 20,8
Orzechy ziemne 19,4
Sałata 13
Oliwa 8
Kapusta 6
Masło 2,8
Mąka pełnoziarnista 1,6
Banany 1,4
Mleko 0,1

http://www.witaminy.biz/witaminy/witamina-e.html
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ