personalizm/impersonalizm

Jak dużo dumasz, to dużo pisz. "Zaawansowana wiedza powinna zostać użyta do ustanowienia chwał Pana i w tym leży jej prawdziwy sens. Wiedza naukowa zatrudniona w służbę dla Pana i wszystkie podobne czynności są w rzeczywistości hari-kirtana, czyli gloryfikacją Pana." - 01.05.22 Zn.
naturalbeat

Post autor: naturalbeat » 28 gru 2006, 20:21

he Sumangal czy też Mahasringa chyba dzieki tym osobom zostałem bhakt?

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Re: personalizm/impersonalizm

Post autor: Rasasthali » 29 gru 2006, 15:28

Personalizm/impersonalizm sa pojeciami teologicznymi i odnosza sie do naszego zrozumienia Boga. Ostatnio napisalam artykul na temat personalizmu na vrindzie.

balarama11
Posty: 337
Rejestracja: 23 lis 2006, 21:23

Post autor: balarama11 » 29 gru 2006, 17:33

nurt,pojęcie "personalizm" odnosi się nie tylko do teologii, do naszego zrozumienia Boga , ale również do człowieka i kładzie nacisk na ważno?ć jednostki jako osoby, z jej godno?ci? , uczuciami, rozumem, itd....

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Post autor: Rasasthali » 30 gru 2006, 13:13

balarama11 pisze:nurt,pojęcie "personalizm" odnosi się nie tylko do teologii, do naszego zrozumienia Boga , ale również do człowieka i kładzie nacisk na ważno?ć jednostki jako osoby, z jej godno?ci? , uczuciami, rozumem, itd....
A skad to? Wydaje mi sie ze to jedynie Iskconizm, slang z ktorymi powinnismy walczyc!! Przynajmniej nigdy poza Iskconem nikt tego slowa tak nie uzywal wedlug mojego doswiadczenia.

definicja PWN:
http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=personalizm

balarama11
Posty: 337
Rejestracja: 23 lis 2006, 21:23

Post autor: balarama11 » 30 gru 2006, 13:35

Personalizm jest jednym z ważniejszych kierunków we współczesnej filozofii, jak również radykalnym nurtem w naukach o wychowaniu. Afirmuje on bowiem każdy podmiot, który jest zaangażowany w proces socjalizacji, kształcenia i wychowania - jako osobę.
Nazwa personalizm (grec. prosopon - osoba; łac. persona - osoba; personalis osobowy) obejmuje wszystkie pr?dy i nurty w teoriach pedagogicznych, które ukazuj? osobę jako istotę autonomiczn?, jej godno?ć i rozumno?ć. Dla Bogusława ?liwerskiego elementem konstytutywnym dla personalizmu jest afirmowanie zdolno?ci osoby do miło?ci oraz samo ?wiadomo?ci. Osoba ludzka posiada w sobie walor niepowtarzalny i nadrzędny wobec wszystkich warto?ci materialnych, struktur ekonomicznych czy społeczno politycznych . Wincenty Granat uznaje, że personalizm to każda nauka przypisuj?ca osobom ważne miejsce w rzeczywisto?ci . Personalizm to filozofia odwołuj?ca się do definicji osoby podanej przez Boecjusza: "osoba jest samodzieln? w istnieniu substancj? natury rozumnej" .

Rozróżnić trzeba personalizm jako postawę interpersonaln?, która przejawia się szacunkiem, uznaniem praw i godno?ci drugiej osoby, od personalizmu filozoficznego czy zaangażowanego ?wiatopogl?dowo, dla których podstawowym zagadnieniem jest pojęcie osoby ludzkiej. Warto?ć bowiem i godno?ć człowieka tkwi? w nim samym, w tym wła?nie, że jest człowiekiem.
Wyróżnia się także personalizmy naturalistyczne, odwołuj?ce się do ewolucjonizmu przyrodniczego i psychicznego oraz personalizmy spirytualistyczne (duchowe), które podkre?laj? wolno?ć ducha ludzkiego, a w przypadku personalizmu chrze?cijańskiego relacje międzyosobowe i odniesienia między człowiekiem a Bogiem.

http://www.publikacje.edu.pl/publikacje.php?nr=258


a impersonalizm jest pojęciem przeciwstawnym
Rozróżnić trzeba personalizm jako postawę interpersonaln?, która przejawia się szacunkiem, uznaniem praw i godno?ci drugiej osoby, od personalizmu filozoficznego czy zaangażowanego ?wiatopogl?dowo, dla których podstawowym zagadnieniem jest pojęcie osoby ludzkiej. Warto?ć bowiem i godno?ć człowieka tkwi? w nim samym, w tym wła?nie, że jest człowiekiem.
I w takim sensie używanie tego pojęcia w temacie poruszonym przez Naturalbeata jest jak najbardziej o.k.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2006, 14:04 przez balarama11, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Post autor: Rasasthali » 30 gru 2006, 13:42

Definicja z artykulu CHRZE?CIJAŃSKA PEDAGOGIKA PERSONALNO - EGZYSTENCJALNA , bardzo scpecjalistyczna strona. Jednak czemu definicji ten nie ma w slowniku PWN? Ciagle szukam odpowiedzi....

balarama11
Posty: 337
Rejestracja: 23 lis 2006, 21:23

Post autor: balarama11 » 30 gru 2006, 14:32

Rasasthali pisze:Definicja z artykulu CHRZE?CIJAŃSKA PEDAGOGIKA PERSONALNO - EGZYSTENCJALNA , bardzo scpecjalistyczna strona. Jednak czemu definicji ten nie ma w slowniku PWN? Ciagle szukam odpowiedzi....
wzi?łem pierwszy przykład z wyszukiwarki

Pojecie 'personalizm jest powszechnie używany w różnych dziedzinach,a nie tylko w teologii, słyszałem również o marksistowskim personalizmie


Personalism can be defined as the attempt to place persons and personal relationships at the center of theory and practice, and to explore the significance of personal catgeories across a variety of disciplines and traditions, including philosophical, theological, political, humanistic, and scientific.


Personalism is a philosophy predicated upon the irreducibility and primacy of personal categories, that is, the kind of categories that govern the meaningful interaction among personal beings--categories of meaning rather than cause, of respect rather than force, of moral value rather than efficacy, of understanding rather than explanation. (Kohak)

http://www.philosophy.ucf.edu/pers.html

można , by podać masę przykładów ,że to słowo jest powszechnie używane w odniesienu do kontaktów międzyludzkich, no a je?li to jest slang Isckonowy to Isckon jest wielki

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Post autor: Rasasthali » 30 gru 2006, 14:36

Czekam na opinie innych osob.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 30 gru 2006, 14:42

Ja się w szkole uczyłem o personaliĽmie, ale niewiele pamiętam. Może mi się co? przypomnie to napiszę.

balarama11
Posty: 337
Rejestracja: 23 lis 2006, 21:23

Post autor: balarama11 » 30 gru 2006, 15:09

Rasasthali pisze:Czekam na opinie innych osob.
ups ... nie zostałem potraktowany personalnie he he he, znaczy mam już nie pisać , potraktuję Cię personalnie i nie będę pisał

dodam tylko tyle ,ze istot? personalizmu jest upodmiotowienie osoby , a co za tym idzie szacunek dla innych dlatego użucie tego słowa w takim znaczeniu jest moim zdaniem wła?ciwe

ODPOWIEDZ