Podporządkowanie

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Podporządkowanie

Post autor: Vaisnava-Krpa » 19 maja 2008, 23:03

Ś.B. 11.19.1

Bóg, Najwyższa Osoba powiedział: Samozrealizowana osoba, która przestrzegała wiedzę pism świętych aż do momentu oświecenia i która wolna jest od bezosobowych spekulacji rozumiejąc ten materialny świat jako iluzję, powinna podporządkować Mi zdobytą wiedzę oraz środki, dzięki którym ją uzyskała.

Ktoś mógłby rozwinąć temat?
Chodzi mi o słowo <ŚRODKI> przede wszystkim.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 20 maja 2008, 17:47

srodkiem za pomoca ktrego zdobywa sie wiedze jest umysl...:) Stawiam wiec ze chdzi to o umysl i podpzadkwanie sie go. Pozatym wiedza moze tez oddalac, co juz dystwalismy w temacie o braminach.

Awatar użytkownika
Sadhaka
Posty: 74
Rejestracja: 19 sie 2007, 08:16

Post autor: Sadhaka » 20 maja 2008, 23:25

Arek napisał:
powinna podporządkować Mi zdobytą wiedzę oraz środki, dzięki którym ją uzyskała.
To co tu podkreśliłeś jako wiedza i środki w sanskrycie figuruje jako jedno słowo - jnānam. Tak to brzmi w oryginale:

|| jnānam ca mayi sannyaset ||

Ten werset mówi o bardzo egzaltowanym stadium zaawansowania duszy, w którym jiva postrzega prawdziwą naturę świata.

|| māyā mātram idam jnātvā ||

W Gicie też jest taki werset, który mówi o tym rzadko spotykanym stanie:

|| bahūnāṃ janmanām ante jnānavān māṃ prapadyate
vāsudevaḥ sarvam iti sa mahātmā sudurlabhaḥ ||

W obu wersetach mowa jest o ātmavān i jnānavān. Ta instrukcja z Bhagavatam tyczy się więc bardzo zaawansowanych osób.

Śrīla Viśvanātha Cakravartī Ṭhākura w swoim komentarzu do tego wersetu (SB 11.19.1) stwierdza, że proces zdobywania wiedzy o tym jak się wyzwolić staje się bezużyteczny w momencie, gdy ktoś faktycznie osiąga wyzwolenie. Stąd słowa jnānam ca mayi sannyaset.

Na ścieżce bhakti yogi zaleca się więc, po osiągnięciu wyzwolenia, odrzucenie środka (jnānam) i przyjęcie celu (suddha bhakti). Śastra potwierdzają, że suddha bhakti można osiągnąć właśnie po wyzwoleniu
(brahma-bhutah prasannatma na socati na kanksati samah sarvesu bhutesu mad-bhaktim labhate param).

Ja bym jednak naciskał na uprzednie zdobycie wiedzy (chociaż by sambandha-jnany, której rodzaje już omawiałem na tym forum) a nie na zapał do jej porzucania. Ta instrukcja nie tyczy się ogółu. Poza tym wszelkie porzucanie wiedzy przez święte osoby wiąże się z uprzednim wykorzystaniem jej błogosławieństw w pełni.

Awatar użytkownika
Sadhaka
Posty: 74
Rejestracja: 19 sie 2007, 08:16

Post autor: Sadhaka » 22 maja 2008, 16:54

Poniższy cytat pochodzący z dyskusji Prabhupada z liderami ruchu może również stanowić pewien komentarz do wersetu, który podałeś:

"But such person is very, very rare. [break] ...out of many millions of karmis, one may be jnani. And out of many millions of jnanis, one may become mukta. And out of many, many millions of muktas, one may become a bhakta. [ ] To become a bhakta is not so easy."

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 22 maja 2008, 17:58

Wydaje mi się iż chodzi o pełne podporządkowanie wszystkich aspektów życiowych. Tylko wtedy można w pełni osiągnąć Krsnę.
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Post autor: gndd » 22 maja 2008, 20:35

Sadhaka pisze:W obu wersetach mowa jest o ātmavān i jnānavān. Ta instrukcja z Bhagavatam tyczy się więc bardzo zaawansowanych osób.
Wedlug wstepu do raktykuja ozdzialu (prawdopodobnie autorstwa Srila Bhaktisiddhanty) caly rozdzial odnosi sie do osob praktykujacych proces wiedzy spekulatywnej - ostatecznie porzucaja one praktykowana metode. Ci, ktorzy praktykuja czysta sluzbe oddania nie porzucaja swego procesu.
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Podporządkowanie

Post autor: Purnaprajna » 04 cze 2008, 15:40

Arkadiusz pisze:Chodzi mi o słowo <ŚRODKI> przede wszystkim.
Środki zdobywania wiedzy o których tu mowa, to analiza filozoficzna, joga mistyczna oraz żelazny rygor, samodyscyplina i wyrzeczenia. Jest to wyjaśnione w komentarzu do tego wersetu.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 04 cze 2008, 23:12

Dziękuję, niestety komentarza nie posiadałem. Wydamy to canto bez komentarzy, bo same wersety zajmują sporo, a nie ma sponsorów na pełne wydanie.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

yogamaya

Post autor: yogamaya » 05 cze 2008, 06:55

Mi nasuwa się podobna do Johne'go interpretacja - pełne ofiarowanie rezultatów.

ODPOWIEDZ