Przezwyciężyć pożądliwe materialne pragnienia

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Przezwyciężyć pożądliwe materialne pragnienia

Post autor: Vaisnava-Krpa » 14 paź 2007, 23:43

"C.C.Antya 05.48 "'Transcendentalnie zrównoważona osoba, która z wiarą i miłością bezustannie słucha od zrealizowanej duszy o czynach Pana Krsny w Jego tańcu rasa z gopi, oraz ten, kto opisuje takie czynności, może osiągnąć całkowicie transcendentalną służbę oddania u lotosowych stóp Najwyższej Osoby Boga. W ten sposób całkowicie i szybko przezwycięża pożądliwe, materialne pragnienia, będące chorobą serca wszystkich materialistów.'

Antya 05.48 Znaczenie: Wszystkie czynności Pana Krsny są transcendentalne i gopi też znajdują się na pozycji transcendentalnej. Tak więc, jeśli gruntownie zrozumiemy czynności gopi i Pana Krsny, z pewnością uwolnią nas one od materialnego przywiązania. A wtedy nie będzie możliwe, by obudziły się pożądliwe materialne pragnienia."

Pytanie: W świecie duchowym są gopi (dziewczęta) i gopa (chłopcy). Gopi mogą mieć związek małżeński z Kryszną, gopa nie mogą. Analogicznie w świecie duchowym istnieją związki seksualne skoro istnieją na ziemi, jednak ich natura jest inna. Jeżeli w naturalnym, transcendentalnym stanie jesteśmy sługami Kryszny i równocześnie wolni od materialnych pragnień, to:
1. Jak wygląda pozycja gopa w świecie duchowym?
2. Jak wygląda transcendentalna atrakcja seksualna (natura) w świecie duchowym?
3. Próbując sam sobie odpowiadać, czy poprawne jest stwierdzenie, że dusze będące w rasie madhurya są gopi, a będące np. w rasie dasya żyją w rodzinach niezależnie czy są gopa czy gopi?
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

saddhu

Post autor: saddhu » 18 lis 2007, 02:26

Wszystko wyglada tak samo. Fizyka bardzo ladnie opisuje "przyciaganie cial", jak i ich przeciwienstwo... Milosc to nie seks. Nie ma tylko dzieci, co jest logiczne w sumie. Pozadanie seksualne to temat rzeka, mozna go oddzielic od materialnego seksu. Niektore asany oslabiaja, mozna wyciagnac ciezszy orez, mantry, pranayame, wystarczy zrozumiec. Nie ma sie co oszukiwac, prawdopodobnie kontrola nad instynktem seksualnym jest najwieksza przeszkoda na drodze duchowej, tu na ziemii. Kobieta reprezentuje swiat, tylko ja zrozum... Ilu prubowalo? Albo raczej ilu nie probowalo?

ODPOWIEDZ