9 PROCESÓW CZYSTEJ SŁUŻBY ODDANIA

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

9 PROCESÓW CZYSTEJ SŁUŻBY ODDANIA

Post autor: Vaisnava-Krpa » 27 lis 2006, 00:09

Uważa się, że ten kto oddał swe życie służbie dla Krsny poprzez te 9 procesów, jest najbardziej uczony, gdyż zdobył całkowit? wiedzę.

1. ?ravanam
2. kirtanam
3. smaranam
4. pada sevanam
5. arcanam
6. vandanam
7. dasyam
8. sakhyam
9. atma nivedanam

?rila Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakura podaje następuj?ce wyja?nienie w swoim Tathya.

Słowo ?ravana odnosi się do odbioru słuchowego ?więtego imienia i opisów form, cech, otoczenia i rozrywek Pana, jak zostały one wyja?nione w ?rimad-Bhagavatam, Bhagavad-gicie i podobnych autoryzowanych pismach ?więtych. Po wysłuchaniu takich przekazów, należy zapamiętać te wibracje i powtarzać je (kirtanam).
Smaranam oznacza próbowanie zrozumienia coraz więcej o Najwyższym Panu, a
pada-sevanam oznacza zaangażowanie się w służenie lotosowym stopom Pana odpowiednio do czasu i okoliczno?ci.
Arcanam oznacza czczenie Pana Visnu, tak jak robi się to w ?wi?tyni, a
vandanam oznacza ofiarowywanie pełnych szacunku pokłonów. Man-mana bhava mad-bhakto mad-yaji mam namaskuru. Vandanam oznacza namaskuru – ofiarowanie pokłonów lub ofiarowanie modlitw.
Uważanie się za nitya-krsna-dasa., wiecznego sługę Krsny, jest nazywane dasyam, a
sakhyam oznacza bycie przyjacielem Krsny. Krsna pragnie, aby wszyscy podporz?dkowali się Mu, gdyż wszyscy konstytucjonalnie s? Jego sługami. Dlatego też każdy – jako szczery przyjaciel Krsny – powinien nauczać tej filozofii, prosz?c wszystkich, aby podporz?dkowali się Krsnie.
Atma-nivedanam oznacza ofiarowanie Krsnie wszystkiego, ł?cznie ze swym ciałem, umysłem, inteligencj? i czymkolwiek, co można posiadać.
Szczery wysiłek, aby pełnić te 9 procesów służby oddania fachowo nazywa się bhakti. Słowo addha znaczy "bezpo?rednio". Nie należy być niczym karmita, który spełnia pobożne czynno?ci, a następnie ofiarowuje rezultaty Krsnie. Jest to karma-kanda. Nie należy pragn?ć rezultatów swoich pobożnych czynno?ci, ale należy oddać się w pełni i wtedy działać pobożnie. Innymi słowy, należy działać dla zadowolenia Pana Visnu, a nie dla zadowolenia własnych zmysłów. Takie jest znaczenie słowa addha "bezpo?rednio". ?.B. 07.05.23-24

Awatar użytkownika
jayamaya
Posty: 62
Rejestracja: 05 gru 2006, 18:44
Lokalizacja: san diego

Post autor: jayamaya » 29 gru 2007, 17:00

Hari
Do poglebienia zrozumienia tego tematu polecam spiewanie:
Bhajahu Re Mana Sri Nanda-nandana
Govinda dasa Kaviraja
mayapur

ODPOWIEDZ