ŚWIĘTE IMIĘ !

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

ŚWIĘTE IMIĘ !

Post autor: Vaisnava-Krpa » 23 mar 2012, 16:51

"Jedynym lekarstwem jest hari-nama-sankirtana, mantrowanie Hare Krsna maha-mantry, która została sprowadzona ze świata duchowego, Goloka Vrndavany. Jak bardzo nieszczęśliwy jestem, że nie czuję do niej pociągu."
- Narottama dasa Thakura


Obrazek



06.02.19 Jeśli ktoś nieświadomy jest mocy i skuteczności pewnego lekarstwa, które przyjmuje lub zmuszony jest przyjąć, będzie działało ono nawet bez jego wiedzy, gdyż moc tego leku nie zależy od zrozumienia pacjenta. Podobnie, nawet jeśli ktoś nie zna wartości intonowania świętego imienia Pana, a intonuje je – świadomie lub nieświadomie – intonowanie to będzie bardzo skuteczne.

06.02.19 Znaczenie: W krajach zachodnich, gdzie szerzy się ruch Hare Krsna, uczeni i inni myślący ludzie zaczynają sobie zdawać sprawę z jego skuteczności. Na przykład bardzo urzeczony tym ruchem jest uczony dr J. Stillson Judah, gdyż przekonał się on naocznie, że ruch ten zamienia hipisów- narkomanów w czystych Vaisnavów, którzy dobrowolnie stają się sługami Krsny i ludzkości. Jeszcze kilka lat temu hipisi ci nie znali mantry Hare Krsna, ale teraz intonują ją i stają się czystymi Vaisnavami. W ten sposób uwalniają się od wszelkich grzesznych czynów, takich jak niedozwolony seks, intoksykacja, jedzenie mięsa i hazard. Jest to praktyczny dowód na skuteczność ruchu Hare Krsna, tak jak stwierdza ten werset. Nie ma znaczenia, czy ktoś zna wartość intonowania mantryHare Krsna czy też nie, ale jeśli w taki czy inny sposób intonuje ją, natychmiast oczyści się, tak jak osoba, która zażywa mocne lekarstwo, odczuje jego skutki, bez względu na to, czy zażywa je świadomie czy nieświadomie.



ŚWIĘTE IMIĘ, JEDNORAZOWE WYPOWIEDZENIE IMIENIA KRYSZNA I ZŁE LECZENIE

01.08.26 Znaczenie: W śastrach jest powiedziane, że przez jednorazowe wypowiedzenie świętego imienia Pana, grzesznik uwalnia się od takiej ilości grzechów, której nawet nie jest w stanie popełnić. Taka jest siła wymawiania świętego imienia Pana. Nie ma bynajmniej przesady w tym oznajmieniu. Zaiste, święte imię Pana ma tak potężną moc. Ale trzeba wziąć pod uwagę jakość wymawiania tego imienia. Efekt zależy od jakości uczucia. Bezradny człowiek może z uczuciem wypowiedzieć święte imię Pana, podczas gdy człowiek, który wypowiada to samo imię w wielkim materialnym zadowoleniu, nie może być tak szczery. Nadęta materialną dumą osoba może przypadkiem wypowiadać święte imię Pana, ale nie jest ona zdolna do intonowania tego imienia z uczuciem. Dlatego te cztery zasady materialnego postępu, mianowicie:
1) wysokie pochodzenie,
2) bogactwo,
3) wysokie wykształcenie,
4) pociągające piękno,
są, co tu dużo mówić, czynnikami dyskwalifikującymi w zrobieniu postępu na ścieżce duchowego zaawansowania. Materialne okrycie czysto duchowej istoty jest jej zewnętrzną cechą, podobnie jak gorączka jest zewnętrznym objawem niezdrowego ciała. Ogólny proces jest więc taki, aby zmniejszyć gorączkę i nie pogarszać jej przez złe leczenie.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ŚWIĘTE IMIĘ !

Post autor: Vaisnava-Krpa » 23 mar 2012, 16:59

06.03.22 Ostateczną zasadą religijną dla żywej istoty w społeczeństwie ludzkim jest służba oddania rozpoczynająca się od intonowania świętego imienia Pana.

06.03.22 Znaczenie: Jak oznajmia poprzedni werset, dharmam bhagavatam, prawdziwe zasady religii są bhagavata-dharmą, zasadami opisanymi w samym Śrimad-Bhagavatam czy w Bhagavad-gicie, wstępnym stadium Bhagavatam. A jakie są te zasady? Bhagavatam mówi, dharmah projjhita-kaitavo 'tra: w Śrimad-Bhagavatam nie ma oszukańczych systemów religijnych. Wszystko w Bhagavatam jest bezpośrednio związane z Najwyższą Osoba Boga. Bhagavatam dalej mówi, sa vai pumsam paro dharmo yatobhaktir adhoksaje: prawdziwą religią jest ta, która naucza swoich zwolenników jak kochać Najwyższą Osobę Boga, który jest poza zasięgiem eksperymentalnej wiedzy. Taki system religijny rozpoczyna się od tan-nama-grahana, intonowania świętego imienia Pana (śravanam kirtanam visnoh smaranam pada-sevanam). Kiedy ktoś intonował święte imię Pana i tańczył w ekstazie, stopniowo zaczyna on rozumieć formę Pana, Jego rozrywki i transcendentalne cechy. W ten sposób w pełni rozumie sytuację Osoby Boga. Takie zrozumienie Pana – w jaki sposób zstępuje On do tego materialnego świata, w jaki sposób się rodzi i jakie czyny spełnia – można osiągnąć jedynie przez spełnianie służby oddania. Jak oznajmia Bhagavad-gita, bhaktya mam abhijanati: jedynie dzięki służbie oddania można zrozumieć wszystko o Najwyższym Panu. Jeśli ktoś szczęśliwie rozumie Najwyższego Pana w ten sposób, rezultatem jest tyaktva deham punar janma naiti: po porzuceniu swego materialnego ciała nie musi już dłużej rodzić się w tym materialnym świecie. Zamiast tego powraca do domu, z powrotem do Boga. Na tym polega ostatecznie doskonałość. Dlatego Krsna mówi wBhagavad-gicie (8.15):

mam upetya punar janma duhkhalayam aśaśvatam
napnuvanti mahatmanah samsiddhim paramam gatah

"Osiągnąwszy Mnie, wielkie dusze, będąc oddanymi Mi yoginami, nigdy nie powracają do tego tymczasowego, pełnego nieszczęść świata, albowiem osiągnęły one najwyższą doskonałość."
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ŚWIĘTE IMIĘ !

Post autor: Vaisnava-Krpa » 23 mar 2012, 20:39

Obrazek


06.01.21 Znaczenie: Bhakti-yoga zaczyna się od śravanam kirtanam visnoh, słuchania i intonowania imion Pana Visnu, takich jak w maha-mantrze – Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare / Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare. Intonowanie jest początkiem bhakti-yogi. Dlatego Śri Caitanya Mahaprabhu oznajmia:

harer nama harer nama harer namaiva kevalam
kalau nasty eva nasty eva nasty eva gatir anyatha

"W tym wieku kłótni i hipokryzji jedynym środkiem wyzwolenia jest intonowanie świętych imion Pana. Nie ma innego sposobu. Nie ma innego sposobu. Nie ma innego sposobu." Proces intonowania świętego imienia Pana jest zawsze niesłychanie skuteczny, a szczególnie skuteczny jest w tym wieku Kali.



07.15.74 Proces intonowania świętego imienia Pana ma tak wielką moc, że dzięki temu intonowaniu nawet osoby żyjące z rodziną [grhasthowie] mogą z łatwością osiągnąć ostateczny rezultat, którego dostępują osoby w wyrzeczonym porządku. Maharajo Yudhisthiro, właśnie wyjaśniłem ci ten proces religii.

07.15.74 Znaczenie: Jest to zatwierdzenie ruchu świadomości Krsny. Każdy, kto bierze udział w tym ruchu, bez względu na to kim jest, może osiągnąć najwyższy rezultat, osiągany przez doskonałego sannyasina, mianowicie brahma-jnanę (wiedzę duchową). A co jeszcze ważniejsze, może czynić postęp w służbie oddania. Maharaja Yudhisthira sądzi, że ponieważ był grhasthą, nie było dla niego nadziei na wyzwolenie i dlatego zapytał Naradę Muniego w jaki sposób wydostać się z materialnego uwikłania. Lecz Narada Muni, cytując praktyczny przykład ze swego życia, stwierdził, że obcując z bhaktami i intonując mantrę Hare Krsna, każdy człowiek w jakichkolwiek warunkach życia, bez wątpienia może osiągnąć najwyższą doskonałość.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ŚWIĘTE IMIĘ !

Post autor: Vaisnava-Krpa » 23 mar 2012, 23:06

Rezultaty intonowania mantry

"Rezultaty intonowania mantry zależą od koncepcji w umyśle, jaką mamy podczas intonowania. Zwyczajnie, Brahma-gajatri daje mukti, lecz zrozumienie, że Sawita jest Panem Wisznu, zabiera intonującego na Wajkunthę. Jeśli ktoś intonuje Kama-gajatri rozumiejąc, że nie jest różna od Kryszny w Jego ostatecznej formie rasika, osiągnie taki rezultat. Tak samo jak z intonowaniem maha-mantry Hare Kryszna, która zawiera wszystko. Jeśli ktoś intonuje Hare Kryszna z materialnymi pragnieniami, takie osiągnie; a jeśli ktoś chce mukti, osiągnie to. Jeśli ktoś intonuje maha-mantrę Hare Kryszna rozumiejąc, że Śri Radha i Śri Kryszna są tam osobiście obecni, ciesząc się intymnymi rozrywkami we Wryndawan, wtedy ktoś osiągnie dla Nich wieczną, miłosną służbę oddania. Ostatecznie zawartość mantry nie może być oddzielona od mentalności sadhaki. Oboje mają w tym swój udział. „Należy zrozumieć znaczenie mantry, którą się intonuje; bez poznania jej znaczenia nie można osiągnąć celu”. (JAGJAWALKJA-SMRTI)" - Gayatri Mahima Madhuri – Mahanidhi Swami
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ŚWIĘTE IMIĘ !

Post autor: Vaisnava-Krpa » 24 mar 2012, 00:09

Obrazek


amhah samharad akhilam sakrd udaya deva sakala lokasya
taranir iva timirajarlamdha jayati jagad mańgalam harer nama

"Tak jak wraz ze wschodem słońca niszczona jest wszelka ciemność, w taki sam
sposób jednokrotne wypowiedzenie Świętego Imienia niszczy wszelkie grzechy.
Wszelka chwała Świętemu Imieniu, które obdarza taką pomyślnością cały kosmos!"
- Śri Śridhar Swami (Madhurya Kadambini – trzeci deszcz nektaru)
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ŚWIĘTE IMIĘ !

Post autor: Vaisnava-Krpa » 24 mar 2012, 00:25

Obrazek

"O mój Panie, samo ujrzenie Ciebie natychmiast uwalnia od wszystkich materialnych zanieczyszczeń. A co mówić tu o bezpośrednim ujrzeniu Ciebie, skoro nawet dzięki jednorazowemu usłyszeniu Twojego Świętego Imienia nawet ćandalowie, czyli ludzie najniższej klasy, uwalniają się od wszelkich materialnych zanieczyszczeń. Wobec tego jedynie spojrzenie na Ciebie uwalnia od materialnego zanieczyszczenia."
- Śrimad Bhagavatam 6.16.44


"Podobnie było w przypadku Adźamili, który jednokrotnie intonował Imię Pana na etapie nama-abhasa i uwolnił się od wszelkich anartha, nawet do etapu awidji (ignorancji, która jest korzeniem materialnego uwięzienia) i osiągnął lotosowe stopy Pana. To wszystko jest prawdą. Nie należy wątpić, że Święte Imię posiada takie nieocenione moce. Jednakże Święte Imię jest nieszczęśliwe z powodu obraz, które popełnia winowajca przeciw Niemu i dlatego nie manifestuje w Sobie pełnej mocy. Taki jest prawdziwy powód, dlaczego nadal manifestują się skłonności do grzeszenia. Jednakże chociaż takie skłonności istnieją przez pewien czas, wysłannicy śmierci nie mają mocy, aby atakować taką osobę:

sakrn manah krsna-padaravindayor
niveśitam tad-guna-ragi yair iha
na te yamam paśa-bhrtaś ca tad-bhatan
svapne ‘pi paśyanti hi cirna-niskrtah

Jednakże osoby, które chociaż raz w pełni podporządkowały się lotosowym stopom Kryszny i które urzekło Jego Imię, forma, cechy i rozrywki, zostają całkowicie oczyszczone z reakcji grzechów, nawet, jeśli nie w pełni zrealizowały Krysznę dzięki przyjęciu przez nich prawdziwych metod pokuty. Takie osoby nawet w snach nie oglądają Jamaradźa ani jego wysłanników, noszących sznury do wiązania grzeszników. - Śrimad Bhagawatam 6.1.19"
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ŚWIĘTE IMIĘ !

Post autor: Vaisnava-Krpa » 24 mar 2012, 00:42

Jednakże jest prawdą, że nie ma żadnych środków oczyszczających, które równałyby się uwolnieniu od nama-aparadhy. Omawiając dziesięć obraz, Hari Bhakti Vilasa cytuje Padma Puranę i mówi:

namno balad yasya hi papa-buddhir
na vidyate tasya yamair hi śuddhih

Gdy ktoś popełnia grzech na mocy Świętego Imienia, wtedy nie będzie on mógł oczyścić się przestrzegając zasad jogi itp. przez tysiące lat.
- Hari Bhakti Vilasa 11.284

"W wersecie tym słowo jama (jamajr) odnosi się do zasad i przepisów (jama, nijama, itd.) z joga śastr. Innymi słowy, chociaż taki aparadhi nie podlega prawom Jamy, czyli pana śmierci, to jama (inne środki oczyszczające) nie mogą uwolnić go od anartha.

Winowajca, który traci łaskę Świętego Imienia, przypomina sługę popełniającego obrazy wobec swego bardzo wpływowego i bogatego pana. Pan nie zwraca na niego uwagi, ani też nie dba o niego właściwie. W efekcie braku łaski osoba taka cierpi z powodu biedy i wszelkich innych nieszczęść, chociaż w tym samym czasie ludzie, którzy znajdują się pod nadzorem bogatego pana, nie odczuwają takich trudności. Jeśli jednak winny obrazy sługa podda się woli pana i zwróci się do niego, ten stopniowo okaże mu łaskę i, krok po kroku, ta osoba przestanie cierpieć.

W podobny sposób winny obrazy bhakta na początku będzie trochę cierpiał, ale jeśli będzie szczerze służył mistrzowi duchowemu, pismom świętym itp., to Święte Imię ponownie zamanifestuje Swą łaskę. Stopniowo wyeliminuje jego złe skłonności. Nie można zatem występować przeciwko stopniowemu eliminowaniu anartha."

C.D.N.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ŚWIĘTE IMIĘ !

Post autor: Vaisnava-Krpa » 24 mar 2012, 13:44

"O najlepszy z braminów, jakie to obrazy wobec Świętego Imienia Pana pozbawiają efektów intonowania i sprowadzają bhaktę na materialny poziom, nawet z transcendentalnego wymiaru."
- Bhakti-rasamryta-sindhu

Powstaje kolejna wątpliwość - jakie to obrazy wobec Świętego Imienia Pana pozbawiają intonującego efektów wielokrotnego słuchania i intonowania Imienia Pana, przejawów będących efektem premy, rezultatów służenia świętym tirtha, które obdarzają doskonałością, czy efektów smakowania prasadam z ghi, mleka i betelu, niszczących wszelkie pragnienia zadowalania zmysłów?

Cóż zatem powoduje, że wszystkie te potężne duchowo czynności stają się materialne?

Jest to skutek poważnej nama-aparadha. Jeśli tak jest, to można wnioskować, że z powodu tej poważnej obrazy osoba winna nama-aparadhy utraci łaskę Pana. Dlatego nie będzie mogła przyjąć schronienia guru, czy też wykonywać czynności służby oddania. (Madhurya Kadambini - trzeci deszcz nektaru)


Trivikrama Swami - 10 obraz przeciwko Świętemu Imieniu
http://nama-hatta.pl/articles.php?article_id=198

Tamal Krsna Goswami: Dziewiąty rozdział, 30 werset Bhagawad-gity mówi: api czet su-duracaro bhadżate mam ananja-bhak/ sadhur eva sa mantawjah samyag vyavasito hi sah. „Nawet, jeśli dopuszcza się najokropniejszych czynów, ma być uważany za osobę świętą, ponieważ jest właściwie usytuowany.” Oczywiście nie jest to wymówka. Nie powinno się to stać wymówką do popełniania wielu przypadkowych grzechów, ponieważ wtedy staje się to działaniem z premedytacją. Traci swoją naturę przypadku i staje się czymś normalnym, to jest prawdziwy upadek. Należy zatem rozdzielić te dwie rzeczy. Dlatego jeśli ktoś dopuści się przypadkowo grzechu, musi to naprawić. Istotą tego wersetu Bhagawad-gity jest to, że taka osoba bardzo szybko staje się właściwie usytuowana. Jeśli zatem stało się to przypadkowo, to bardzo szybko naprawia swój błąd. Jeśli zaś kontynuuje popełnianie tego błędu, to należy rozumieć, że nie jest to przypadkowe. Zaczyna być działaniem z premedytacją. Uważam, że to jest podstawa i w oparciu o nią możemy decydować czy możemy wybaczyć i nadal uważać taką osobę za świętą.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Martanda Dasa
Posty: 965
Rejestracja: 15 sty 2008, 11:53
Lokalizacja: Śri Vrindavan Dhama

Re: ŚWIĘTE IMIĘ !

Post autor: Martanda Dasa » 24 mar 2012, 17:59

Hare Kryszna Prabhu!

Dziekuje za wspaniale posty na temat Swietego Imienia i Jego chwal oraz roznych aspektow tej wspanialej duchowej wibracji.
Teraz jak juz znamy sie troche na nieskonczonych chwalach Swietego Imienia,
moze zaczelibysmy robic to co praktycznie pokazal nam Sri Caitanya Mahaprabhu oraz Jego czysci wielbiciele, mianowicie

Yuga-dharma Harinama Sankirtana

na ulicach polskich miast, wszez i wzdluz, dla korzysci wielu wspanialych osob, ktore mieszkaja w tym kraju, gdzie sa jeszcze resztki poboznosci i gdzie wiele osob jest w stanie docenic szczery wysilek wielbicieli wychodzacych na ulice i spiewanie Hare Kryszna.
Zawsze myśl o Śri Vrindavan Dhama i nigdy o Niej nie zapomnij. Nasze wieczne, doskonałe, transcendentalne i słodkie jak nektar przeznaczenie.

http://www.24hourkirtanmayapur.com/
http://mayapur.tv/
http://vrindavan.tv/

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: ŚWIĘTE IMIĘ !

Post autor: trigi » 24 mar 2012, 18:09

Vaisnava-Krpa pisze:Rezultaty intonowania mantry

"Rezultaty intonowania mantry zależą od koncepcji w umyśle, jaką mamy podczas intonowania.
Podobnie jest z dotykaniem Bóstw, w szczególności stóp jak ktoś ma duzo materialnych pragnien lepiej zeby sie najpierw oczyscił przez sravanam kirtanam i wstrzymał z dotykaniem bo inaczej zostaną spełnione i bedzie żałował.

ODPOWIEDZ