Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 14 lis 2016, 14:28

Kryszna - Źródło wiecznej przyjemności
Rozdział 62 – Pan Kryszna walczy z Banasurą.
Pan Śiva rzekł do Śri Kryszny:
"Mój drogi Panie, wszyscy półbogowie, łącznie ze mną i Panem Brahmą, jak i wielkie święte osoby i mędrcy, którzy oczyścili swe serca z materialnych przywiązań, dzięki Twojej łasce schronili się całym sercem u Twych lotosowych stóp. Wszyscy przyjęliśmy schronienie w Tobie, ponieważ przyjęliśmy, że jesteś Najwyższym Panem i wszystkim, co nam najdroższe. Ty jesteś pierwotną przyczyną tej manifestacji kosmicznej Ty ją utrzymujesz i Ty również jesteś przyczyną jej zniszczenia. Jednaki dla każdego, jesteś najspokojniejszym i najlepszym przyjacielem każdej żywej istoty. Dla każdego z nas jesteś najwyższym przedmiotem czci. Mój drogi Panie, pozwól, abyśmy zawsze mogli z miłością Ci służyć i abyśmy mogli wyzwolić się z tego materialnego uwikłania".

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 14 lis 2016, 14:32

...i dalej:
"Ta historia Banasury walczącego z Kryszną i następnie ocalonego przez łaskę Pana Śivy potwierdza to, co zostało powiedziane w Bhagavad-gicie, a mianowicie, że ci, którzy czczą półbogów, nie mogą otrzymać żadnego błogosławieństwa bez zgody Najwyższego Pana Kryszny. Z historii tej dowiadujemy się, że chociaż Banasura był wielkim wielbicielem Pana Śivy, to jednak kiedy groziła mu śmierć z ręki Pana Kryszny, Pan Śiva nie był w stanie go ocalić. Pan Śiva musiał zaapelować do Pana Kryszny, aby Ten ocalił jego wielbiciela i dopiero wtedy zostało to usankcjonowane przez Pana. Taka jest pozycja Pana Kryszny. Słowa, których w związku z tym użyto w Bhagavad-gicie, brzmią: mayaiva vihitan hi tan, i oznaczają one, że bez aprobaty Najwyższego Pana, żaden półbóg nie może przyznać swojemu wielbicielowi żadnego błogosławieństwa".

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 14 lis 2016, 15:37

Zbawienia nie można osiągnąć dzięki wielbieniu Pana Prabhupada. Jeśli ktoś pragnie zbawienia, musi wielbić Pana Visnu.
My wielbimy Śrila Prabhupada, ale z właściwym zrozumieniem, że jest On reprezentantem Pana Kryszny. Szcery wielbiciel Prabhupada nigdy nie odrzuci Jego nauk, które ku Krysznie prowadzą. Zatem wielbiąc Prabhupada stajemy się też wielbicielami Kryszny

Czysty bhakta, dzięki łasce Pana, staje się dokładnie niczym Pan
. (Śbh 8.12.32)
Jednak Bg nie zaleca wielbienia Półbogów i z tą kwestią związana jest rozrywka z podniesieniem Wzgórza Govardhana w KŹWP.
Czysty bhakta Kryszny nie musi spełniać żadnych rytualistycznych ofiar polecanych przez Vedy i nie musi też wielbić żadnych półbogów. Jeśli ktoś jest bhaktą Kryszny, to znaczy, że ma już za sobą wszelkiego rodzaju rytuały wedyjskie i wszelkiego rodzaju kult półbogów. Samo pełnienie rytualistycznych ofiar wedyjskich czy wielbienie półbogów nie pomaga w rozwinięciu służby oddania dla Kryszny. Ale ten, kto całkowicie zaangażowany jest w służbę dla Pana, ten już spełnił wszystkie zalecenia wedyjskie.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 14 lis 2016, 17:16

Śri-bhagavan (Pan Kryszna) powiedział:
O zdobywco bogactw, nie masz prawdy wyższej ode Mnie. Wszystko spoczywa na Mnie, tak jak perły nanizane na nić spoczywają na niej.
Bg 7.7

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Waldemar » 15 lis 2016, 05:04

Prabhupad zmusił swoich uczniów do czczenia go, jako tak dobrego jak Bóg.

Po śmierci Prabhupada, jego uczniowie (11 strefowych) zmusili członków ISKCON-u do czczenia ich, jako tak dobrych jak Bóg.

Dla wielu członków ISKCON-u skończyło się to tragicznie.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 16 lis 2016, 06:48

CC Antya 8.8
Ramacandra Puri w oczywisty sposób był bardzo zazdrosny i sprzeciwiał się zasadom vaisnavizmu – czyli, innymi słowy, zasadom Najwyższego Osobowego Boga i Jego bhaktów.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 16 lis 2016, 06:52

Caitanya Caritamrita — Antya-lila
Rozdział 8 – Ramacandra Puri krytykuje Pana

Wprowadzenie
W swej Amrita-pravaha-bhasyi Śrila Bhaktivinoda Thakura przedstawia następujące streszczenie Rozdziału Ósmego. Rozdział ten opisuje historię stosunków Pana z Ramacandrą Puri. Chociaż Ramacandra Puri był jednym z uczniów Madhavendry Puri, znajdował się pod wpływem tępych Mayavadi i dlatego krytykował Madhavendrę Puri. Skutkiem tego Madhavendra Puri odrzucił go, oskarżywszy go o popełnianie obraz. Ponieważ Ramacandra Puri został odrzucony przez swego mistrza duchowego, zajmował się tylko wynajdywaniem błędów w innych i udzielaniem im rad zgodnych z jałową filozofią Mayavada. Wskutek tego nie darzył zbytnim szacunkiem Vaisnavów, a później upadł tak bardzo, że zaczął krytykować Śri Caitanyę Mahaprabhu za jedzenie. Słysząc tę krytykę, Śri Caitanya Mahaprabhu ograniczył jedzenie, lecz kiedy Ramacandra Puri opuścił Jagannatha Puri, Pan wrócił do Swych wcześniejszych zwyczajów.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 16 lis 2016, 06:55

Caitanya Caritamrita — Antya-lila
Rozdział 3 – Chwały Śrila Haridasa Thakura
Tekst 262

Gdy Pan Caitanya inkarnował, by zapoczątkować ruch świadomości Kryszny, wówczas zwabione ekstatyczną miłością do Pana Kryszny narodziły się na tej ziemi nawet takie osobistości, jak Pan Brahma, Pan Śiva i czterej Kumarowie.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 16 lis 2016, 07:05

Caitanya Caritamrita — Madhya-lila
Rozdział 6 – Wyzwolenie Sarvabhaumy Bhattacaryi
Tekst 182

"Pan Śiva poinformował Durgę, boginię świata materialnego: 'W wieku Kali przyjmuję formę bramina i przy pomocy fałszywych pism objaśniam Vedy na sposób ateistyczny, zbliżony do filozofii buddyjskiej' "

ZNACZENIE: Słowo brahmana-murtina z tego wersetu odnosi się do twórcy filozofii Mayavada, Śankaracaryi, który urodził się w okręgu Malabara w Południowych Indiach. Filozofia Mayavada głosi, że Najwyższy Pan, żywe istoty oraz manifestacja kosmiczna są to wszystko przemiany złudnej energii. Dla poparcia tej ateistycznej teorii, Mayavadi cytują fałszywe pisma, które odbierają ludziom wiedzę transcendentalną i przywiązują ich do pracy dla przyjemności oraz umysłowej spekulacji.

Dlatego wiele osób może być zdezorientowanych, co do pozycji Pana Śivy.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 16 lis 2016, 07:14

Król, nazwany Kaśirają, pragnął stoczyć walkę z Panem Kryszną. Aby więc osiągnąć odpowiednią moc, przyjął schronienie u Pana Śivy. Zadowolony z okazywanej mu czci, Pan Śiva pomógł królowi w walce z Kryszną. Pan Śiva jest nazywany Aśutosa. Imię to wskazuje, że Pana Śivę można łatwo zadowolić przez otaczanie Go czcią, bez względu na motywy; spełnia on wtedy każdą prośbę swego wielbiciela. Dlatego właśnie ludzie zazwyczaj bardzo chętnie czczą Pana Śivę. Kaśiraja otrzymał więc pomoc od tego półboga, ale i tak w walce z Kryszną został nie tylko pokonany, ale i utracił życie. W ten sposób broń znana jako Paśupata-astra została zneutralizowana i Kryszna podpalił miasto Kaśi. Pan Śiva uświadomił sobie później, że udzielenie pomocy Kaśirajy było błędem i błagał Pana Krysznę o przebaczenie. Jako błogosławieństwo, otrzymał od Kryszny miejsce nazywane Ekamra-kanana. W późniejszym okresie królowie z dynastii Keśari założyli tam swą stolicę i przez setki lat rządzili Orissą.
CC M 5.140

ODPOWIEDZ