Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 10 lis 2016, 14:38

Śrimad Bhagavatam Księga 8 — Wycofanie kosmicznych światów
Rozdział 7 – Pan Śiva ratuje wszechświat wypijając truciznę
Tekst 21


Pan Śiva sprawuje pieczę nad unicestwianiem. Pan Brahma stwarza, a Pan Śiva unicestwia, lecz zarówno Pan Brahma, jak i Pan Śiva są inkarnacjami Pana Visnu i znani są jako śaktyaveśa-avatary. Są oni obdarzeni specjalną mocą, przypominającą moc Pana Visnu, który w rzeczywistości jest wszechprzenikający w ich działaniach. Dlatego też, kiedykolwiek, chcąc uzyskać ochronę, modlimy się do Pana Śivy, właściwie zwracamy się do Pana Visnu, gdyż zadaniem Pana Śivy jest przecież niszczenie. Pan Śiva jest jednym z iśvarów, czyli kontrolerów zwanych śaktyaveśa-avatarami. Dlatego też można się do niego zwracać jako do tego, który ma cechy Pana Visnu.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 10 lis 2016, 14:53

Dalsze wyjaśnienie pozycji Pana Śivy.
Śbh 8.7.22
W rzeczywistości Pan Visnu utrzymuje i zapewnia wszelkie szczęście. Skoro należy przyjąć schronienie Pana Visnu, dlaczego zatem półbogowie schronili się u Pana Śivy? Postąpili tak, gdyż w stwarzaniu materialnego świata Pan Visnu działa poprzez Pana Śivę. Pan Śiva działa z ramienia Pana Visnu. Kiedy Pan mówi w Bhagavad-gicie (14.4), że jest ojcem wszystkich żywych istot (aham bija-pradah pita), odnosi się to do działań spełnianych przez Pana Visnu za pośrednictwem Pana Śivy. Pan Visnu nigdy nie jest przywiązany do materialnych czynności, a gdy należy spełnić takie czynności, dokonuje ich wówczas za pośrednictwem Pana Śivy. Dlatego też Pan Śiva jest wielbiony na poziomie Pana Visnu. Kiedy energia zewnętrzna nie dotyka Pana Visnu, jest On Panem Visnu, lecz mając z nią kontakt, pojawia się w Swym aspekcie jako Pan Śiva.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 10 lis 2016, 14:58

Kiedy wielbimy Pana Śivę jako Parabrahmana, kult ten przeznaczony jest dla Pana Visnu.
Śbh 8.7.24

Innym powodem, dla którego Pan Śiva jest określany jako Śiva – co oznacza "wszechpomyślny" – jest to, iż jest on samopromienny, zupełnie jak będący Paramatmą Pan Visnu. Ponieważ Pan Śiva jest bezpośrednią inkarnacja Pana Visnu, zajmuje on pozycję Jego bezpośredniego reprezentanta. Fakt ten potwierdza mantra wedyjska: patim viśvasyatmeśvaram śaśvatam śivam acyutam. Dusza Najwyższa jest określany wieloma imionami, spośród których szczególnie wymieniane są: Maheśvara, Śiva i Acyuta.
Śbh 8.7.29

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 10 lis 2016, 15:07

Pan Śiva jest Vaisnavą najwyższej kategorii (vaisnavanam yatha śambhuh). Dlatego też jest powiedziane, vaisnavera kriya-mudra vijne na bujhaya. Nawet osoba najbardziej inteligentna nie potrafi zrozumieć czynów czy zachowania Vaisnavy, takiego jak Pan Śiva. Osoby opanowane przez pożądliwe pragnienia i gniew nie potrafią ocenić chwał Pana Śivy, który zawsze zajmuje transcendentalną pozycję. We wszelkich działaniach, którym towarzyszą pożądliwe pragnienia, Pan Śiva jest narzędziem atma-ramy. Dlatego też zwykle osoby nie powinny usiłować zrozumieć Pana Śivy i jego czynów. Ten, kto próbuje krytykować jego czynności, jest osobą bezczelną.
Śbh 8.7.33

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 10 lis 2016, 15:08

Jak oznajmia Bhagavad-gita (7.20), kamais tais tair hrta-jnanah prapadyante 'nya-devatah: jeśli ktoś wielbi półbogów, jest to z pewnością spowodowane głęboko zakorzenionymi pragnieniami, które chce spełnić, korzystając z łaski tych półbogów. Ludzie zazwyczaj są przywiązani do wielbienia półbogów dla spełnienia jakiegoś celu.
Śbh 8.7.35

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Waldemar » 11 lis 2016, 05:19

Śri Caitanya-Caritamrta
Adi-Lila 17.100

Wówczas Pan Caitanya, przyjmując nastrój Pana Śivy, wspiął się na ramiona tego człowieka i w ten sposób obaj tańczyli przez długi czas.

ZNACZENIE: Pan Caitanya Mahaprabhu przyjął nastrój Pana Śivy, gdyż jest On również Śivą. Według filozofii acintya-bhedabheda-tattva Pan Śiva nie jest różny od Pana Visnu, lecz mimo to Pan Śiva nie jest Panem Visnu, tak jak jogurt nie jest niczym innym niż mlekiem, a mimo to nie jest mlekiem. Pijąc jogurt nie można otrzymać korzyści, jakie otrzymuje się z picia mleka. Podobnie, zbawienia nie można osiągnąć dzięki wielbieniu Pana Śivy. Jeśli ktoś pragnie zbawienia, musi wielbić Pana Visnu. Potwierdza to Bhagavad-gita (9.4). Mat-sthani sarva-bhutani na caham tesv avasthitah: wszystko spoczywa na Panu, gdyż wszystko jest Jego potencjalną energią, jednakże On nie jest wszędzie. Przyjęcie nastroju Pana Śivy przez Pana Caitanyę nie jest niczym niezwykłym, lecz nie należy wskutek tego myśleć, że poprzez wielbienie Pana Śivy wielbi się Pana Caitanyę. To byłby błąd.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Vaisnava-Krpa » 12 lis 2016, 00:20

To należałoby wytłuścić:

"zbawienia nie można osiągnąć dzięki wielbieniu Pana Śivy.
Jeśli ktoś pragnie zbawienia, musi wielbić Pana Visnu
"
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 12 lis 2016, 09:55

Vaisnava jest zawsze nieszczęśliwy widząc, że uwarunkowane dusze są nieszczęśliwe. W przeciwnym razie nie dbałby o to, by uczyć je, jak osiągnąć szczęście. W materialistycznym życiu ludzie bez wątpienia angażują się we wrogie działania. Dlatego też materialistyczne życie porównywane jest do samsara-davanala, gorejącego pożaru leśnego, który wybucha automatycznie. Pan Śiva i jego zwolennicy w systemie parampara próbują wyratować ludzi z tej niebezpiecznej sytuacji materialistycznego życia. Jest to obowiązkiem wielbicieli przestrzegających zasad Pana Śivy i należących do Rudra-sampradayi. Istnieją cztery Vaisnava sampradaye, a Rudra-sampradaya jest jedną z nich, ponieważ Pan Śiva (Rudra) jest pierwszym pomiędzy Vaisnavami (vaisnavanam yatha śambhuh).
Śbh 8.7.39

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Waldemar » 13 lis 2016, 05:34

Jaki jest sekret na osiągnięcie sukcesu w życiu duchowym?

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Waldemar » 14 lis 2016, 12:18

Bo równie dobrze można by napisać:

Zbawienia nie można osiągnąć dzięki wielbieniu Pana Prabhupada. Jeśli ktoś pragnie zbawienia, musi wielbić Pana Visnu.

ODPOWIEDZ