Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 17 lis 2016, 14:50

Spośród trzech bóstw nadzorujących stworzenie, utrzymywanie i rozwiązanie wszechświata Pan Visnu nigdy nie jest oddzielony od oryginalnego Visnu. Jednak Pan Śiva i Pan Brahma, z powodu kontaktu z mayą, są różni od Visnu. Visnu nie może zostać przemieniony w żadną formę energii materialnej. Kiedykolwiek ma miejsce kontakt z mayą, osoba, której to dotyczy, musi być różna od Pana Visnu. Dlatego Pan Śiva i Pan Brahma nazywani są guna-avatarami, gdyż mają kontakt z materialnymi cechami. Wniosek jest taki, że Rudra jest transformacją Visnu, ale nie jest dokładnie Panem Visnu. Dlatego nie zalicza się go do kategorii visnu-tattv. Tak więc jest on w niepojęty sposób jednym z Visnu i różnym od Niego. Przykład podany w tym wersecie jest bardzo zrozumiały. Mleko porównane jest do Visnu. Gdy tylko mleko zetknie się z kwaśną substancją, staje się jogurtem, czyli Panem Śivą. Chociaż jogurt jest zasadniczo mlekiem, nie można go użyć zamiast mleka.
CC M 20.309

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 17 lis 2016, 15:12

Gdy ktoś pełni służbę oddania dla Najwyższego Pana, jest on na pozycji transcendentalnej. Nawet jeśli ktoś jest usytuowany w gunie dobroci w tym materialnym świecie, jest podatny na zanieczyszczenie cechami pasji i ignorancji. Gdy u kogoś cecha dobroci zmieszana jest z cechą pasji, wielbi boga słońca Vivasvana. Gdy guna dobroci zmieszana jest z guną ignorancji, wielbi on Ganapatiego, czyli Ganeśę. Gdy cecha pasji zmieszana jest z cechą ignorancji, wielbi on Durgę, czyli Kali, moc zewnętrzną. Gdy ktoś jest po prostu w gunie ignorancji, staje się bhaktą Pana Śivy, ponieważ Pan Śiva jest bóstwem panującym nad cechą ignorancji w tym materialnym świecie.
CC 24.330

Awatar użytkownika
DCH
Posty: 66
Rejestracja: 15 maja 2015, 23:26

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: DCH » 18 lis 2016, 01:59

(ŚB-01.03.26)
O bramini, inkarnacje Pana są niezliczone, tak jak niezliczone są strumienie wypływające z niewyczerpanych źródeł wody.

(ŚB-01.03.27)
Wszyscy rsi, Manu, półbogowie i potomkowie Manu, wszyscy bardzo potężni, są pełnymi ekspansjami albo częściami pełnych ekspansji Pana. To samo odnosi się do Prajapatich.

(ŚB-01.03.28)
Wszystkie z uprzednio wymienionych inkarnacji są albo pełnymi ekspansjami, albo też częściami pełnych ekspansji Pana, ale Pan Śri Krsna jest oryginalną Osobą Boga. Wszystkie z nich pojawiają się na różnych planetach, kiedykolwiek te są niepokojone przez ateistów. Pan inkarnuje, aby obronić wiernych.
"Ja jestem smakiem wody, światłem słońca i księżyca, sylabą om w mantrach wedyjskich; Ja jestem dźwiękiem w eterze i możliwością w człowieku". (Bg. 7.8)

Awatar użytkownika
Radhakanta das
Posty: 121
Rejestracja: 27 sie 2010, 23:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Radhakanta das » 18 lis 2016, 20:09

Tytuł tego wątku - "nie będziesz miał..." - przywołuje trochę strach przed zachodnią dychotomią: czarne-białe, niebo-piekło, grzech-cnota , żadnych wariantów pośrednich. Ja ktoś powie, że Biblia mówi to czy tamto to druga strona albo powinna paść na kolana albo pokuta lub piekło. Tak przynajmniej to się widuje.
Wedy jednak są inne. Kult półbogów jest może i potępiony ALE gdy w grę wchodzi WYDOSTANIE SIĘ Z TEGO MATERIALNEGO ŚWIATA. Jest oczywistym, że na ścieżce bhakti wielbienie półbogów jest przeszkodą a nie pomocą. Rzecz w tym jednak, że Wedy są dla całego rodzaju ludzkiego, a spośród mas ludzkich niewielu jest zainteresowanych ścieżką bhakti. Dlatego gdy następuje w różnych siastrach krytyka kultu półbogów to dlatego iż słowa te adresowane są do bhakti-joginów, a oni zainteresowani są czyms odmiennym niż większość ludzi. Dla większości kult półbogów nie jest grzechem - jest stosownym, aczkolwiek nie niezbędnym, środkiem zapewnienia sobie dóbr materialnych. Dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie są jeszcze skłonni polegac na Wisznu czy Krysznie nawet w sprawach materialnych. Co w Biblii jest grzechem, nie musi być nim wg Wed. Mamy choćby słowa w BG 3.11-12.
"Półbogowie, usatysfakcjonowani ofiarami, zadowolą was również. I gdy w ten sposób będziecie wspomagać się nawzajem, zapanuje ogólna pomyślność.Odpowiedzialni za różne potrzeby życia, półbogowie, usatysfakcjonowani pełnieniem yajni (ofiar), dostarczą wszystkich rzeczy potrzebnych człowiekowi. Ale zaprawdę złodziejem jest ten, kto korzystając z tych darów, nie ofiarowuje ich z powrotem półbogom."
Tak więc dla materialistów jest info aby się nalezycie ułożyć ze strażnikami więzienia. Nie jest to grzeszne (vikarma) lecz po prostu w celach materialnych. Za to w na tyle w porzadku , że bez uciekania się do czynności kryminalnych czy układania się z demonami. W końcu połbogowie okreslani są mianem SURA, a nie ASURA.
W Kryszna-book mamy też czasem info o mieszkańcach Vrindavan , że czasem spelniali ofiary dla półbogów lecz w ramach praktyk drugorzędnych - pamiętamy gdy Prabhupad mówi w czasie jednej historii słowa 'mieszkańcy zapragneli' - podkreślając o braku regularności w przestrzeganiu tego czy tamtego kultu. Oczywiście praktyki gopi w celu poslubienia Kryszny to już odrebna kategoria.
Tak czy inaczej - musimy trochę uplastycznić myślenie gdy analizujemy pisma wedyjskie - gdyż są tam informacje dla wielu kategorii osób i co innego gdy instrukcja jest dla bhakty, a co innego gdy dla pobożnego materialisty. Nadal jednak ten ostatni nie będzie nazywany grzesznikiem tak jak to by mogło być ocenione przez człowieka z zachodu podążającego za innymi niż Wedy, pismami religijnymi.
Zgadzam się z ww wypowiedziami - jak tu nie zgodzić się z tymi wersetami i naukami Pana Caitanii - jednak odradzam uproszczone dychotomiczne podejście. Pewne rzeczy po prostu w Wedach są i już - i nie są złem nawet jeśli nie są już dla nas z uwagi na cel i poziom zrozumienia celu życia. Każdy ma swoje tempo i Kryszna to uwzględnia dając szansę na wspinaczkę po różnych szczeblach za pomocą różnych form praktyk.
śrī kṛṣṇa śaraṇaṁ mama

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 19 lis 2016, 11:22

O Maharajo Pariksicie, cały ten wszechświat, z wielkimi, wzniosłymi półbogami, takimi jak Pan Śiva, Pan Brahma i Pan Indra, znajduje się pod kontrolą Najwyższego Osobowego Boga. Jednakże Najwyższy Pan ma jedną transcendentalną właściwość: poddaje się kontroli Swych bhaktów.
Śbh 10.9.19

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 20 lis 2016, 12:36

Pan Śiva rzekł: Mój drogi synu, ja, Pan Brahma i inni półbogowie. zmieniający się w tym wszechświecie pod wpływem mylnej koncepcji naszej wielkości – nie możemy przejawić żadnej mocy, by współzawodniczyć z Najwyższym Osobowym Bogiem, gdyż niezliczone wszechświaty wraz z ich mieszkańcami powstają i są unicestwiane przez proste zarządzenie Pana.

ZNACZENIE: W materialnym świecie istnieją niezliczone wszechświaty, niezliczeni Brahmowie, Śivowie i inni półbogowie. Wszyscy oni zmieniają się kolejno w tym materialnym świecie pod najwyższym nadzorem Osoby Boga. Dlatego nikt nie jest w stanie rywalizować z siłą Pana. A więc Pan Śiva także odmówił ochrony Durvasie, gdyż Pan Śiva również podlegał promieniom Sudarśana cakry, którego wysłał Najwyższy Osobowy Bóg.
Śbh 9.4.56

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 20 lis 2016, 12:38

Wszyscy półbogowie, łącznie z Panem Brahmą, i Panem Śivą, są pod kontrolą Pana Visnu. Dlatego też osoba, która obraża Vaisnavę, karana jest przez Visnu, Najwyższego Pana. Nikt nie może obronić takiej osoby, nawet Pan Brahma czy Pan Śiva.
Śbh 9.4.71

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 20 lis 2016, 12:44

"Mleko przemienia się w jogurt, gdy zostaje zmieszane z kulturą jogurtu, lecz w rzeczywistości, konstytucjonalnie, jogurt nie jest niczym innym jak tylko mlekiem. Podobnie, Govinda, Najwyższy Osobowy Bóg, przyjmuje postać Pana Śivy w szczególnym celu zajmowania się materialnymi sprawami. Składam pokłony u lotosowych stóp Pana Govindy." Pan Śiva jest Najwyższym Osobowym Bogiem podobnie jak jogurt jest mlekiem, chociaż jednocześnie nim nie jest. Ten materialny świat utrzymują trzy inkarnacje – Brahma Visnu i Maheśvara (Śiva). Pan Śiva jest Visnu w inkarnacji dla guny ignorancji. Świat materialny w przeważającej mierze znajduje się w gunie ignorancji.
Śbh 9.9.7

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 20 lis 2016, 12:46


Najwyższy Osobowy Bóg, Kryszna, przy współpracy Sankarsany, Balaramy, dokonał czynów przechodzących wyobrażenie nawet takich osobistości, jak Pan Brahma i Pan Śiva.

Śbh 9.24.60

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 20 lis 2016, 12:49

Pan Visnu, Pan Brahma i Pan Śiva są najwyższymi kontrolerami tego wszechświata, lecz Panu Visnu składają pokłony nawet Pan Śiva i Pan Brahma. Dlatego też werset ten używa słowa pareśaya, co wskazuje, że Najwyższego Osobowego Boga wielbią wzniośli półbogowie. Pareśaya oznacza parameśvara. Pan Brahma i Pan Śiva są iśvarami, potężnymi zarządcami, ale Pan Visnu jest parameśvarą najwyższym kontrolerem.
Śbh 8.3.2

ODPOWIEDZ