Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 20 lis 2016, 12:51

Śri Śukadeva Goswami powiedział: Gdy Pan uratował Gajendrę, króla słoni, wszyscy półbogowie, mędrcy i Gandharvowie, którym przewodzą Brahma i Śiva, sławili ten czyn Najwyższego Osobowego Boga i sypali kwiaty zarówno na Pana, jak i na Gajendrę.
Śbh 8.4.1

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 21 lis 2016, 12:29

Ja [Pan Brahma], Pan Śiva i wszyscy półbogowie oraz prajapati, tacy jak Daksa, jesteśmy jedynie iskrami rozświetlanymi przez Ciebie, który jesteś oryginalnym ogniem. Będąc Twoimi cząstkami, cóż możemy wiedzieć o swej pomyślności? O Najwyższy Panie, obdarz nas, prosimy, środkami do wyzwolenia, właściwymi dla braminów i półbogów.

W obecności Najwyższego Pana – porównanego do wielkiego ognia, nawet półbogowie, tacy jak Pan Brahma, Pan Śiva oraz prajapati, jak Daksa, uważani są za świecące iskry. Iskry są piękne dopóty, dopóki pozostają w ogniu. Tak samo my musimy pozostać w towarzystwie Najwyższego Osobowego Boga i bezustannie pełnić służbę oddania, gdyż wówczas będziemy zawsze znakomici i lśniący. Gdy tylko porzuca się służbę dla Pana, czyjaś świetność i promienność natychmiast zgaśnie lub przynajmniej na pewien czas zostanie przysłonięta.
Śbh 8.6.15

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Aniruddha das » 21 lis 2016, 17:45

Dawno temu półbogowie i demony podjęli ubijanie oceanu mleka. W jego wyniku pojawiła się ogromna ilość trucizny kalakuta . Prajapati, nie widząc nikogo innego, kto mógłby ich uratować, zbliżyli się do Pana Śivy i ofiarowali mu modlitwy pełne prawdy. Pan Śiva nazywany jest Aśutosa, gdyż jest on bardzo zadowolony, kiedy ktoś jest bhaktą. Dlatego też chętnie zgodził się wypić całą powstałą w wyniku ubijania truciznę. Znając jego moc, bogini Durga, Bhavani, żona Pana Śivy, nie była wcale zaniepokojona, gdy Pan Śiva zgodził się wypić truciznę. Wyraziła nawet swe zadowolenie z jego zgody. Wówczas Pan Śiva zebrał niszczącą truciznę, która była wszędzie, wziął ją do ręki i wypił. Po jej wypiciu jego szyja nabrała niebieskawego koloru.

Słysząc o tym dokonaniu Pana Śivy, którego wielbią półbogowie i który obdarza ludzi błogosławieństwami, wszyscy, łącznie z Bhavani [córką Maharajy Daksy], Panem Brahmą, Panem Visnu i ogółem ludzi, wielce wysławiali jego czyn.
Śbh 8.7.45

Awatar użytkownika
Radhakanta das
Posty: 121
Rejestracja: 27 sie 2010, 23:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Półbogowie czyli nie będziesz miał bogów cudzych przede

Post autor: Radhakanta das » 30 lis 2016, 11:44

Ładne wersty - potwierdzają też po czyjej stronie stoją półbogowie, po stronie Wisznu, samego Pana. Tak więc, widać, że mimo iż kult półbogów jest dla materialistów to jednak nie jest no poziomie mroczności wykazywanej w chrześcijańskim potępieniu. Autoryzowany kult dla wyciskaczy dobrej karmy.
śrī kṛṣṇa śaraṇaṁ mama

ODPOWIEDZ