ROZMOWY I DYSKUSJE

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

ROZMOWY I DYSKUSJE

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 lut 2011, 15:32

ROZMOWY I DYSKUSJE

Motto: Mowa - główne źródło nieporozumień.

Komunikacja pośrednia do jakiej należy internet, jest komunikacją niepełną, gdyż emotioikonki nie zawsze nadrobią brak emocjonalnej części przekazu. Z tego powodu próbujemy lingwistycznie rozwiązywać niejasności, co też nie zawsze prowadzi do consensusu. Poniżej wersety dotyczące komunikacji, które zebrałem z Wed:


"Prostota mowy polega na prawdomówności i używaniu słów, które są przyjemne i korzystne, i które nie są przyczyną niepokoju dla innych. Należy również regularnie recytować Vedy." - B.G. 17.15

"Zwięzłe wypowiedzenie zasadniczej prawdy jest prawdziwą elokwencją." - C.C. Adi 01.106

Z kłótni powstaje niemożliwy do kontrolowania gniew, za którym postępuje ignorancja. Ignorancja szybko opanowuje potężną inteligencję człowieka. O święty Uddhawo, uważa się, że osoba pozbawiona rzeczywistej inteligencji straciła wszystko. Zwiedziona co do prawdziwego celu swojego życia osoba ta staje się tępa niczym trup." - Ś.B. 11.21.20”

„Tak jak nie mający wiedzy pełnią swoje obowiązki, przywiązując się jednakże do ich rezultatów, podobnie może działać człowiek uczony, ale bez tego przywiązania, mając na celu prowadzenie ludzi na właściwą drogę.” - B.G. 03.25

"Jednakże niechaj mędrzec nie niepokoi tych, którzy nie posiadają wiedzy i przywiązani są do rezultatów przypisanych obowiązków. Nie powinien on zachęcać ich do porzucenia pracy, lecz – poprzez działanie w duchu oddania – powinien zaangażować ich w różnego rodzaju czynności (dla stopniowego rozwoju świadomości Krsny)." -B.G. 02.26

„Bóg, Najwyższa Osoba powiedzał: Nie powinno się wychwalać czy krytykować uwarunkowanej natury i czynności innych ludzi. Raczej powinno się widzieć ten świat jako kombinację materialnej natury i cieszącej się duszy w oparciu o Absolutną Prawdę. Ktokolwiek ulega niepotrzebnemu wychwalaniu i krytykowaniu cech i zachowań innych szybko zbacza z właściwej sobie pozycji i uwikłuje się w złudne dualizmy.” - Ś.B. 11.28.2

"Jeśli ktoś osobiście nie praktykuje służby oddania, nie może nauczać jej innych. Konkluzję tę w istocie potwierdza cała Gita i Bhagavatam. - Adi 03.21

„Z trzech cech natury powstała pierwotna sutra razem z mahat-tattwą. Z przemiany mahat-tattwy powstało fałszywe ego, przyczyna dezorientacji żywych istot.” - Ś.B. 11.24.6

„Nieczystość, nieszczerość, złodziejstwo, brak wiary, bezużyteczna kłótnia, pożądanie, gniew i ciągłe pragnienia składają się na niższą naturę ludzi spoza systemu warnaśrama.” - Ś.B. 11.17.20

„Jeśli ktoś rozwija miłość do Krsny przez czynności świadome Krsny, może znać Najwyższą Prawdę Absolutną. Lecz jeśli ktoś usiłuje zrozumieć Boga jedynie poprzez logiczne argumenty, nie odniesie sukcesu, ani też nie rozwinie zamiłowania do czystego oddania. Sekret polega na tym, że należy pokornie słuchać tych, którzy doskonale znają naukę o Bogu, i należy rozpocząć pewien rodzaj służby regulowanej przez nauczyciela. Bhakta, którego już urzeka imię, forma, cechy itd. Najwyższego Pana, może zostać skierowany do swego określonego rodzaju służby oddania;

nie musi tracić czasu, zbliżając się do Pana poprzez logikę.

Mistrz duchowy będący ekspertem doskonale wie, w jaki sposób zaangażować energię swego ucznia w transcendentalną służbę miłości dla Pana, i wskutek tego angażuje bhaktę w określony rodzaj służby oddania zgodny z jego szczególnymi skłonnościami. Bhakta musi mieć tylko jednego inicjującego mistrza duchowego, ponieważ pisma zabraniają przyjęcia więcej niż jednego mistrza duchowego. Nie ma jednakże ograniczenia liczby instruujących mistrzów duchowych, których można przyjąć. Na ogół mistrz duchowy, który bezustannie instruuje ucznia w nauce duchowej, staje się później jego inicjującym mistrzem duchowym.” - C.C. ADI. 01.01.35 Znaczenie
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ROZMOWY I DYSKUSJE

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 lut 2011, 15:41

"Nie powinieneś przekazywać tych instrukcji temu kto jest hipokrytą, ateistą, osobą bez honoru czy temu kto nie słucha z wiarą, nie jest moim wielbicielem lub po prostu nie jest pokorny." - Ś.B. 11.29.30

"Prawdomówność oznacza mówienie prawdy w przyjemny sposób, tak jak zostało to wyjaśnione przez mędrców." - ŚB.11.19.36-39

"Prawdziwą skromnością jest zdegustowanie niewłaściwym działaniem." - ŚB.11.19.40-45

"Pan Śri Kryszna powiedział: O uczniu Brihaspatiego, właściwie to w całym tym świecie nie ma świętej osoby, która byłaby w stanie uspokoić swój umysł, który został poruszony obraźliwymi słowami niecywilizowanego człowieka." - Ś.B. 11.23.2

"Ostre strzały, które przeszyły czyjąś pierś i dotarły aż do serca nie sprawiają tak wiele cierpienia jak czynią to strzały opryskliwych i obraźliwych słów umieszczonych w sercu kiedy zostały wypowiedziane przez niecywilizowanego człowieka." - Ś.B. 11.23.3

"Wiedza ta powinna być przekazywana temu, kto jest wolny od złych cech, temu kto oddany jest braminom, kto ma łaskawe usposobienie, jest święty i czysty. Jeśli zwykli robotnicy czy kobiety posiadają oddanie dla Najwyższego Pana to powinni być również przyjęci jako kwalifikowani słuchacze." - Ś.B. 11.29.31

"Chociaż Ja, Najwyższy, nie mogę być nigdy pochwycony przez zwykłą percepcję zmysłową, to jednak ludzkie istoty mogą użyć swojej inteligencji i innych zdolności zmysłowych aby bezpośrednio puszukiwać Mnie poprzez widoczne i niewidoczne, uprzednio ustalone symptomy.' - Ś.B. 11.7.23
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ROZMOWY I DYSKUSJE

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 lut 2011, 15:47

FILOZOFICZNI SPEKULANCI

"Ludzie oszołomieni są energią iluzoryczną i dlatego próbują znaleźć Prawdę Absolutną, Najwyższą Osobę Boga, poprzez różnorodnego rodzaju poszukiwania i spekulację filozoficzną. Niemniej jednak nie mogą oni zobaczyć Najwyższego Pana. - Ś.B. 08.14.10

"Nawet najwięksi filozoficzni spekulanci nie mogą mieć wstępu do krainy Pana. W Upanisadach jest powiedziane, że Absolutna Prawda, Osoba Boga, jest poza zasięgiem siły myślenia największego filozofa. Jest On niepoznawalny dla wielkich uczonych czy największych mózgów. Poznać Go może tylko ktoś, kto ma Jego łaskę. Inni mogą myśleć o Nim całymi latami, a pomimo to jest On dla nich niepoznawalny." - Ś.B. 01.08.20 Znaczenie

"Jeśli słucha się z właściwego źródła, wtedy proces działa bardzo szybko. Na ogół ludzie jednak słuchają od nieautoryzowanych osób. Takie nieautoryzowane osoby mogą być bardzo uczone, biorąc pod uwagę ich akademickie kwalifikacje, ale ponieważ nie przestrzegają one zasad służby oddania, słuchanie od nich staje się po prostu stratą czasu. Czasami teksty są interpretowane zgodnie z modą, dla zaspokojenia własnych osobistych celów. Zatem, po pierwsze, należy wybrać kompetentnego i bona fide mówcę i wtedy słuchać od niego. Kiedy proces słuchania jest doskonały i kompletny, inne procesy stają się automatycznie doskonałymi w ich własny sposób." - 01.08.36 Znaczenie

„W dzisiejszych czasach jest wiele samozwańczych inkarnacji Boga, ale skoro tylko rozboli je ząb, natychmiast mówią: "Ooooooch, doktorze, pomóż. Wybaw mnie". Jeśli jesteś Bogiem, sam się wybaw. Dlaczego idziesz do lekarza? Tacy ludzie to dranie, którzy utrudniają szerzenie świadomości Kryszny. Cały świat jest teraz przeładowany draniami i demonami i dlatego z woli Najwyższego czeka ich zagłada atomowa.” - Nauki Królowej Kunti - Rozdział 17 - Zmniejszanie brzemienia świata


"Wyniosłość, pycha, złość, zarozumiałość, opryskliwość i ignorancja – te cechy, o synu Prthy, właściwe są demonicznej naturze. - BG 16.04

Znaczenie: Werset ten opisuje królewską drogę do piekła. Demony pragną popisywać się swoją religią i postępem w nauce duchowej, mimo iż nie przestrzegają żadnych zasad. Zawsze są wyniośli i pyszni z posiadania jakiegoś wykształcenia czy też bogactw. Chcą być czczeni przez innych i pragną powszechnego poważania i szacunku, mimo iż na niego nie zasługują. Denerwują się błahostkami i są wtedy bardzo opryskliwi. Nie wiedzą co wypada, a co nie wypada. Robią wszystko własnowolnie, kierując się własnym kaprysem, i nie uznają żadnych autorytetów. Te demoniczne cechy posiadają już od zarania swoich ciał, w łonach swoich matek, i manifestują je wszystkie, kiedy wzrastają."

"Zasady religii są tworzone przez Najwyższego Pana. Nikt nie może sfabrykować nowej ścieżki religii, tak jak to zwykły robić pewne ambitne osoby." - 01.08.35 Znaczenie

"Nikt nie może uchylić się od polecenia Najwyższej Osoby Boga ani przez moc srogich wyrzeczeń, ani przez wzniosłe wykształcenie wedyjskie, ani przez moc yogi mistycznej, sił fizycznych czy intelektualnych czynności. Poleceniu Najwyższego Pana nie można sprzeciwić się ani używając siły religii, materialnego bogactwa czy jakichś innych środków, samemu czy z pomocą innych. Nie jest to możliwe dla żadnej żywej istoty, czy jest ona Brahmą czy też mrówką." - Ś.B. 05.01.12

I coś o zarządzaniu np. forum:

Administratorzy nie powinni nigdy pozować na łagodnych, i przez to iść do piekła. - 01.09.26   Znaczenie

Istnieje takie bengalskie przysłowie, że zły król niszczy królestwo, tak jak zła żona niszczy rodzinę. - 01.10.06   Znaczenie

ATMOSFERA W ŚWIĄTYNIACH:
Zdarzało się nam, ze podczas wykładów w momencie pytan atmosfera robiła się niereligijna:

"W świątyni kultu powinna być kojąca atmosfera, aby w ten sposób przyciągnąć uwagę niespokojnych niewielbicieli, zawsze zaangażowanych w materialne awantury." - 01.08.22 Znaczenie
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ