Wersety z Śrimad Bhagavatam

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 10 lis 2009, 21:12

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 10 lis 2009, 21:21

Ś.B. 01.03.26

O bramini, inkarnacje Pana są niezliczone, tak jak niezliczone są strumienie wypływające z niewyczerpanych źródeł wody.


01.03.26 Znaczenie: Lista inkarnacji Osoby Boga podana tutaj nie jest kompletna. Jest to jedynie krótki zarys. Istnieje wiele innych inkarnacji, jak Śri Hayagriva, Hari, Hamsa, Prśnigarbha, Vibhu, Satyasena, Vaikuntha, Sarvabhauma, Visvaksena, Dharmasetu, Sudhama, Yogeśvara, Brhadbhanu i wielu innych, którzy pojawili się w minionych wiekach.

Śri Prahlada Maharaja powiedział w swojej modlitwie: "Mój Panie, Ty manifestujesz się w tylu inkarnacjach, ile jest gatunków życia, mianowicie wśród zwierząt wodnych, roślin, gadów, ptaków, dzikich zwierząt, ludzi, półbogów, itd., po to właśnie, aby obronić wiernych i unicestwić niewierzących.

Inkarnacją Pana w wieku Kali jest Pan Caitanya Mahaprabhu. Istnieje wiele ustępów, zarówno w Bhagavatam, jak i w innych pismach świętych, które wyraźnie wspominają o tej inkarnacji Pana jako Śri Caitanya Mahaprabhu. Również w Brahma-samhicie jest pośrednio powiedziane, że chociaż jest tak wiele inkarnacji Pana, jak Rama, Nrsimha, Varaha, Matsya, Kurma i wiele innych, zdarza się czasami, że Sam Pan inkarnuje w Swojej oryginalnej, pierwotnej Osobie. Pan Krsna i Pan Caitanya Mahaprabhu nie są zatem inkarnacjami, ale oryginalnym źródłem wszystkich innych inkarnacji. Dokładniej wyjaśni to jedna z następnych ślok.

Tak więc, Pan jest niewyczerpanym źródłem niezliczonej liczby inkarnacji, które nie zawsze są wzmiankowane. Ale takie inkarnacje są rozpoznawane na mocy specyficznych czynów, które nie są możliwe do spełnienia przez żadną z żywych istot. Taki jest generalny test na identyfikowanie inkarnacji Pana, bezpośrednio i pośrednio upełnomocnionych. Niektóre z wyżej wspomnianych inkarnacji są prawie pełnymi ekspansjami. Na przykład, Kumarowie są wyposażeni w wiedzę transcendentalną. Śri Narada jest obdarzony służbą oddania. Maharaja Prthu jest inkarnacją upełnomocnioną w funkcję wykonawczą. Inkarnacja Matsya jest bezpośrednio pełną ekspansją. Tak więc, Pan bezustannie manifestuje się w całym wszechświecie w niezliczonej liczbie inkarnacji, tak jak woda, która bezustannie spływa z wodospadu.


Ś.B. 01.03.27

Wszyscy rsi, Manu, półbogowie i potomkowie Manu, wszyscy bardzo potężni, są pełnymi ekspansjami albo częściami pełnych ekspansji Pana. To samo odnosi się do Prajapatich.


01.03.27 Znaczenie: Ci, którzy są stosunkowo mniej potężni, są nazywani vibhuti, a ci, którzy są stosunkowo bardziej potężni, są nazywani inkarnacjami aveśa .



Ś.B. 01.03.28

Wszystkie z uprzednio wymienionych inkarnacji są albo pełnymi ekspansjami, albo też częściami pełnych ekspansji Pana, ale Pan Śri Krsna jest oryginalną Osobą Boga. Wszystkie z nich pojawiają się na różnych planetach, kiedykolwiek te są niepokojone przez ateistów. Pan inkarnuje, aby obronić wiernych.


01.03.28 Znaczenie: Tutaj, w tej śloce, Pan Śri Krsna, Osoba Boga, został wyraźnie odróżniony od innych inkarnacji. Jest On zaliczany do avatarów (inkarnacji), ponieważ z powodu Swojej bezprzyczynowej łaski zstępuje On ze Swojej transcendentalnej siedziby. Avatara znaczy "ten, który zstępuje."


...
Według oznajmienia Śrila Jivy Gosvamiego, które jest w zgodzie ze źródłami autorytatywnymi, Pan Krsna jest źródłem wszystkich inkarnacji. Błędne jest twierdzenie, że Pan Krsna ma jakieś źródło inkarnacji. Wszystkie symptomy Prawdy Absolutnej są w pełni obecne w Osobie Pana Śri Krsny, a w Bhagavad-gicie Pan z naciskiem oświadczył, że nie ma nikogo, kto by był większy od Niego czy Mu równy. W tej śloce specjalnie zostało użyte słowo svayam, aby potwierdzić, że Pan Krsna nie ma żadnego innego źródła poza Samym Sobą. Chociaż w innych miejscach inne inkarnacje zostały opisane jako bhagavan, z powodu ich specyficznych funkcji, nigdzie jednak nie zostały one nazwane Najwyższą Osobą. W tym wersecie słowo svayam wyraża supremację jako summum bonum.

Summum bonum Krsna jest jednym bez wtórego.
...

Ś.B. 01.03.29

Ktokolwiek rano i wieczorem, z troską i oddaniem recytuje te wersety opiewające tajemnicze pojawianie się Pana, ten wyzwala się ze wszystkich niedoli życia.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 13 lis 2009, 00:01

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 13 lis 2009, 00:02

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 lis 2009, 00:06

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 lis 2009, 00:06

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 29 lis 2009, 17:01

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 29 lis 2009, 17:02

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 29 lis 2009, 17:02

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 29 lis 2009, 17:05

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ