Wersety z Śrimad Bhagavatam

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Wersety z Śrimad Bhagavatam

Post autor: ParamatmaDas » 07 paź 2012, 00:29

trigi pisze: Śrimad Bhagavatam to jednolita całość z tą różnicą ze SPrabhupada nie zdołał przetłumaczyć całości. Różnicowanie ze ta czesc piesni zawiera wiecej filozofii i historii a inna mniej jest chybione. SB przeznaczone jest do obudzenia uspionej miłości do Kryszny i z komentarzami czystego wielbiciela jest doskonałe. Chyba chciałeś to ująć inaczej.
Srimad Bhagwatam to taka ksiazka, ktora zostala powidziana bo pewien krol, Parikszit (kuzym daleki Kryszny) zostal ukaszony przez weza. I W skutek tego (klatwa bramina) mial umrzec w ciagu 7 dni po tym ukaszeniu. Majac zaledwie tydzien zycia postanowil poswiecic je na sluchanie histrii i filozfii o Krysznie, na zaobsorbowanie swego umysłu Kryszna - katha. Tak jak piszesz jest to ksiega dotyczaca naszej drogi do Kryszny. Zawiera wiele histrii.

Moja obserwacie ze bhaktwie zadziej cytuja 11 kanto, nie wiem - sa moje- moze sie myle. Tak samo wydaje mi sie ze czesciej cytuja tu na forum rozne gazety niz SB, ale ja tam moge sie mylic. Nie jestem nie omylny/:)

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wersety z Śrimad Bhagavatam

Post autor: Vaisnava-Krpa » 07 paź 2012, 00:41

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wersety z Śrimad Bhagavatam

Post autor: Vaisnava-Krpa » 07 paź 2012, 00:43

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wersety z Śrimad Bhagavatam

Post autor: Vaisnava-Krpa » 07 paź 2012, 00:47

Obrazek

06.04.31 Pragnę ofiarować moje pełne szacunku pokłony wszechprzenikającemu Najwyższej Osobie Boga, który posiada nieograniczone transcendentalne cechy. Działając z głębi serc wszystkich filozofów, którzy propagują różne poglądy, sprawia, że zapominają o swych własnych duszach, czasami zgadzając się ze sobą, a czasami nie. W ten sposób stwarza On w tym materialnym świecie sytuację, w której nie są w stanie dojść do konkluzji. Ofiarowuję Mu moje pokłony.

06.04.31 Znaczenie: Od czasów niepamiętnych, czyli od chwili stworzenia manifestacji kosmicznej, uwarunkowane dusze formowały różne partie filozoficznych spekulacji, ale nie było tak w przypadku bhaktów. Niewielbiciele mają różne idee, jeśli chodzi o stworzenie, utrzymanie i zniszczenie, dlatego są zwani vadi i prativadi – rzecznikami i oponentami. Z oznajmienia Mahabharatywynika, że jest wielu munich, czyli spekulantów:

tarko ‘pratisthah śrutayo vibhinna
nasav rsir yasya matam na bhinnam

Wszyscy spekulanci muszą nie zgadzać się z innymi spekulantami; w przeciwnym razie dlaczego byłoby tak wielu przeciwnych partii zainteresowanych stwierdzeniem najwyższej przyczyny?

Filozofia oznacza odnalezienie ostatecznej przyczyny. Jak rozsądnie mówi Vedanta-sutra, athato brahma-jijnasa: celem życia ludzkiego jest zrozumienie najwyższej przyczyny. Bhaktowie przyjmują, że ostateczną przyczyną jest Krsna, ponieważ konkluzję tę popiera cała literatura wedyjska i również Sam Krsna który mówi, aham sarvasya prabhavah: " Ja jestem źródłem wszystkiego." Bhaktowie nie mają problemu, jeśli chodzi o zrozumienie ostatecznej przyczyny wszystkiego, ale niebhaktowie muszą stawić czoła tak wielu przeciwstawnym elementom, ponieważ każdy, kto pragnie zostać wybitnym filozofem wymyśla swą własna ścieżkę. W Indiach jest wiele partii i filozofów, takich jak dvaita-vadi, advaita-vadi, vaiśesika, mimamsaka, Mayavadi i svabhava-vadi i każda z nich przeciwstawia się innym. Podobnie, również w krajach zachodnich jest wielu filozofów, którzy mają różne poglądy, jeśli chodzi o stworzenie, życie, utrzymanie i zniszczenie. Zatem niewątpliwie jest to faktem, ze są niezliczeni filozofowie na całym świecie, z których każdy przeciwstawia się innym.

Można by zapytać, dlaczego jest tak wielu filozofów, jeśli ostateczny cel filozofii jest jeden. Niewątpliwie ostateczna przyczyna jest jedna – Najwyższy Brahman. Jak Arjuna powiedział Krsnie w Bhagavad-gicie (10.12):

param brahma param dhama pavitram paramam bhavan
purusam śaśvatam divyam adi-devam ajam vibhum

"Ty jesteś Najwyższą Osoba Boga, ostateczną siedzibą i najwyższą czystością, Absolutną Prawdą. Ty jesteś wieczną, transcendentalną i oryginalną osobą i Ty jesteś nienarodzonym i najwyższym." Jednakże niewielbiciele spekulanci nie przyjmują ostatecznej przyczyny (sarva karana-karanam). Ponieważ są oni ignorantami i są oszołomieni, jeśli chodzi o duszę i jej czynności, to nawet jeśli niektórzy z nich mają jakieś nikłe pojęcie o duszy, powstaje wiele kontrowersji i filozofowie spekulanci nigdy nie są w stanie dojść do konkluzji. Wszyscy ci spekulanci są zazdrośni o Najwyższą Osobę Boga i jak Krsna mówi w Bhagavad-gicie (16.19-20):

tan aham dvisatah kruran samsaresu naradhaman
ksipamy ajasram aśubhan asurisv eva yonisu

asurim yonim apanna mudha janmani janmani
mam aprapyaiva kaunteya tato yanty adhamam gatim

"Takie zazdrosne i szkodliwe, najniższe spośród rodzaju ludzkiego osoby, ciskane są przez Mnie w ocean egzystencji materialnej pomiędzy różne demoniczne gatunki życia. Rodząc się ciągle pomiędzy demonicznymi gatunkami życia, o synu Kunti, osoby takie nigdy nie mogą zbliżyć się do Mnie i powoli zmierzają w kierunku najpodlejszego typu egzystencji." Z powodu swej zawiści wobec Najwyższej Osoby Boga, niewielbiciele życie po życiu rodzą się w demonicznych rodzinach. Popełniają oni wielkie obrazy i dlatego Najwyższy Pan sprawia, że zawsze pozostają oszołomieni. Kurvanti caisam muhur atma-moham: Pan, Najwyższa Osoba Boga, celowo trzyma ich w ciemności (atma-moham).
Wielki autorytet Paraśara, ojciec Vyasadevy, w ten sposób tłumaczy Najwyższą Osobę Boga:

jnana-śakti-balaiśvarya- virya-tejamsy aśesatah
bhagavac-chabda-vacyani vina heyair gunadibhih

Demoniczni spekulanci nie są w stanie zrozumieć transcendentalnych cech, formy, rozrywek, siły, wiedzy i bogactwa Najwyższej Osoby Boga, które są wolne od materialnego zanieczyszczenia (vina heyair gunadibhih). Spekulanci ci są zazdrośni o egzystencję Pana. Jagad ahur aniśvaram: ich konkluzja jest taka, że cała manifestacja kosmiczna nie ma kontrolera, ale działa w sposób naturalny. W ten sposób, narodziny po narodzinach, utrzymywani są oni w bezustannej ciemności i nie są w stanie zrozumieć prawdziwej przyczyny wszystkich przyczyn. Z tego właśnie względu jest tak wiele szkół filozoficznej spekulacji.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wersety z Śrimad Bhagavatam

Post autor: Vaisnava-Krpa » 24 paź 2012, 22:21

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Wersety z Śrimad Bhagavatam

Post autor: ParamatmaDas » 07 lis 2012, 03:31

1.9.18
Ten Śri Kryszna nie jest nikim innym, jak tylko niepojętą Osobą Boga. On jest pierwszym Narayanem, najwyższym podmiotem radości. A oto porusza się On wśród potomków Króla Vrisni, niczym jeden z nas, i tak oto zwodzi nas Swoją własną stwórczą energią.

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Wersety z Śrimad Bhagavatam

Post autor: Mathura » 16 lip 2013, 21:16

Ponieważ ostatnio poruszany był na forum temat związany z ubojem rytualnym zwierząt, wkleję kilka cytatów z 9-go Canto związanych z ofiarami z ludzi. Ciekawa to sprawa, o której mało się mówi.
Ze znaczenia wynika, że nie był to jakiś odosobniony przypadek. Można było po prostu kupić sobie człowieka i złożyć go w ofierze. :shock:

Niewolnictwo kojarzy się zazwyczaj z niedawnymi czasami. Kilka tysięcy lat wstecz. Tymczasem okazuje się, że istniało od dawna.
Kto w wedyjskiej cywilizacji zostawał niewolnikiem? Jeńcy wojenni? Porwani mieszkańcy podbijanych ziem?
Nauczamy, że wedyjska cywilizacja to wzorcowy model społeczeństwa. Tymczasem takie rzeczy.

09.07.20 W szóstym roku, zakończywszy wędrówkę po lesie, Rohita powrócił do stolicy swego ojca. Kupił od Ajigarty jego drugiego syna zwanego Śunahśepha. Następnie ofiarował Śunahśephę swemu ojcu, Hariścandrze, by ten wykorzystał go jako zwierzę ofiarne, i złożył Hariścandrze swoje pełne szacunku pokłony.

09.07.20 Znaczenie: Okazuje się, że w tych dniach można było kupić człowieka w dowolnym celu. Hariścandra potrzebował jakiegoś człowieka, by ofiarować go jako zwierzę w yajni i w ten sposób dotrzymać obietnicy złożonej Varunie. W tym celu kupiono człowieka od innego człowieka. Przed milionami lat istniały zarówno ofiary ze zwierząt, jak też handel niewolnikami. W rzeczywistości obie te praktyki istnieją od niepamiętnych czasów.

09.07.21 Następnie, sławny król Hariścandra, jedna ze wzniosłych postaci historycznych, spełnił wielkie ofiary poświęcając człowieka i zadowolił wszystkich półbogów. W ten sposób wyleczył się z puchliny wodnej, powstałej za sprawą Varuny.

09.07.22 W tej wielkiej ofierze z człowieka Viśvamitra był głównym kapłanem, który ofiarowywał obiaty, w pełni samozrealizowany Jamadagni był odpowiedzialny za intonowanie mantr z Yajur Vedy, Vasistha był głównym kapłanem bramińskim, a mędrzec Ayasya był recytatorem hymnów Sama Vedy.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wersety z Śrimad Bhagavatam

Post autor: Vaisnava-Krpa » 16 gru 2013, 19:33

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ