Cytaty z Bhagavad gity

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Cytaty z Bhagavad gity

Post autor: Waldemar » 24 gru 2008, 10:23

Każdego z nich-kiedy podporządkowuje się Mnie-nagradzam odpowiednio. Każdy podąża Moją scieżką pod każdym względem, o synu Prithy. (B.g. 4.11)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 25 gru 2008, 08:55

Myślę, że lepiej już zostać żebrakiem, niż żyć kosztem ludzi wielkich duchem, którzy są przecież moimi nauczycielami. Chociaż pragną doczesnych korzyści, niemniej jednak są starsi i są moimi zwierzchnikami. Jeśli oni zostaną zabici, nasze zdobycze splamione będą krwią. (B.g. 2.5, wydanie z 1986r.)

Myślę, że lepiej już zostać żebrakiem, niż żyć kosztem ludzi wielkich duchem, którzy są przecież moimi nauczycielami. Chociaż są oni skąpcami,
niemniej jednak są starsi i są moimi zwierzchnikami. Jeśli oni zostaną zabici, nasze zdobycze splamione będą krwią. (B.g. 2.5, wydanie z 1981r.)

Sandżaja rzekł: Przemówiwszy w ten sposób, Ardżuna, pogromca wroga, oznajmił Krysznie: "Gowindo, nie będę walczył", i uciszył się. (B.g. 2.9)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 26 gru 2008, 01:46

Osoba inteligentna unika źródeł nieszczęść, które powstają w kontakcie ze zmysłami materialnymi. O synu Kunti, przyjemności takie mają swój początek i swój koniec, więc mędrzec nie gustuje w nich. (B.g. 5.22)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 27 gru 2008, 01:10

Inteligentni, dążący do wyzwolenia się od starości i śmierci, we Mnie przyjmują schronienie, dla Mnie pełniąc służbę oddania. Wiedząc wszystko o czynach transcendentalnych i czynach pełnionych dla zdobycia korzyści, są oni w rzeczywistości Brahmanem. (B.g. 7.29 - T.B.B.T. - wydanie z 1981r.)

Inteligentni, dążący do wyzwolenia od starości i śmierci, we Mnie przyjmują schronienie, dla Mnie pełniąc służbę oddania. Wiedząc wszystko o czynach transcendentalnych, są oni w rzeczywistości Brahmanem. (B.g. 7.29 - T.B.B.T. - wydanie z 1986r.)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 28 gru 2008, 00:13

Pełen współczucia dla nich, Ja - który przebywam w ich sercach - rozpraszam świetlistą lampą wiedzy ciemność zrodzoną z ignorancji. (B.g. 10.11)

Ardżuna rzekł: Ty jesteś Najwyższym Brahmanem, ostateczną najwyższą siedzibą i oczyszczeniem, Absolutną Prawdą, i wieczną Boską Osobą. Ty jesteś pierwotnym Bogiem, transcendentalnym i oryginalnym, i Ty jesteś nienarodzonym, wszech-przenikającym pięknem. Wszyscy wielcy mędrcy, tacy jak Narada, Asita, Dewala i Wjasa, mówią tak o Tobie, a teraz Ty Sam mi to oznajmiasz. (B.g. 10.11-12)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 30 gru 2008, 06:48

Ale nie możesz Mnie ujrzeć swoimi obecnymi oczyma, Ardżuno. Dlatego daję ci oczy boskie, dzięki którym będziesz mógł dostrzec Moje niepojęte siły mistyczne. (B.g. 11.8.)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 01 sty 2009, 23:43

Tak jak wcielona dusza bezustannie wędruje w tym ciele, od wieku chłopięcego, poprzez młodość aż do starości, podobnie przechodzi ona w inne ciało po śmierci. Zmiany takie nie zwodzą duszy samozrealizowanej. (Bhagavad-gita Taką Jaką Jest 2.13)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 04 sty 2009, 20:05

Dla tego, kto się narodził, śmierć jest pewna, a dla tego, kto umarł, nieuniknione są narodziny. Nie powinieneś zatem rozpaczać, lecz niezawodnie wypełniać swoje obowiązki. (Bhagavad-gita Taką Jaką Jest 2.27)

Awatar użytkownika
Yogi Krishnaram
Posty: 223
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Yogi Krishnaram » 05 sty 2009, 21:19

BG 02.71-72 Kto wyzbył się wszelkich pragnień zadowalania zmysłów, i którego życie wolne jest od pragnień, kto uwolnił się od poczucia własności oraz od fałszywego ego – ten jedynie może osiągnąć prawdziwy spokój. Jest to sposób duchowego i boskiego życia, po osiągnięciu którego człowiek nie jest już dłużej wprowadzany w błąd. Osiągnąwszy ten stan, nawet w godzinie śmierci, można wejść w królestwo Boga.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 06 sty 2009, 21:56

Tak oto wyjawiłem ci analityczną wiedzę filozofii sankhja. teraz posłuchaj nauki o jodze, w której nie pracuje się dla osiągnięcia korzyści. O synu Prithy, jeżeli będziesz działał używając takiej inteligencji, będziesz w stanie uwolnić się od skutków swych czynów. (Bhagavad-gita Taką Jaką Jest 2.39)

ODPOWIEDZ