CYTATY Z ŚRIMAD BHAGAVATAM

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 04 sty 2009, 20:15

Wiedza o samorealizacji, nawet chociaż wolna od materialnych skażeń, nie jest niczym dobrym, jeśli pozbawiona jest koncepcji o Nieomylnym (Bogu). Cóż zatem za pożytek płynie z działań dla korzyści, które z natury są bolesne i krótkotrwałe, jeśli nie są one spożytkowane w służbie oddania dla Pana? (Śrimad-Bhagavatam 1.5.12)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 06 sty 2009, 22:02

Kto spełnia swoje obowiązki zgodnie z wolą Śri Kryszny, Najwyższej Osoby Boga, ten bezustannie pamięta o Jego Osobie, Jego imionach i Jego cechach. (Śrimad-Bhagavatam 1.5.36)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 11 sty 2009, 06:48

O święty królu, zaprawdę byłem doskonale usytuowany w transcendencji, a mimo to urzekły mnie opisy rozrywek Pana, o którym mówią wersety pełne światła. Będę recytował dla ciebie to właśnie Śrimad-Bhagavatam, gdyż jesteś najszczerszym z bhaktów Pana Kryszny. Kto słucha Śrimad Bhagavatam z pełną uwagą i szacunkiem, ten osiąga niewzruszoną wiarę w Najwyższego Pana, który obdarza wyzwoleniem. (Śrimad-Bhagavatam 2.1.9-10)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 16 sty 2009, 23:44

Osoba o szerokiej inteligencji, bez względu na to czy jest pełna pragnień materialnych, czy też nie ma ich wcale lub pragnie wyzwolenia, powinna ze wszystkich sił czcić najwyższą pełnię - Osobę Boga. (Śrimad Bhagavatam 2.3.10)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 22 sty 2009, 05:19

Składam pełne szacunku pokłony Panu, który jest towarzyszem członków dynastii Yadu, i który jest wiecznym problemem dla osób nie będących bhaktami. Jest On najwyższym podmiotem radości obydwu światów - duchowego i materialnego - a mimo to czerpie radość ze Swojej własnej siedziby w przestrzeni duchowej. Nie dorównuje Mu nikt, gdyż Jego transcendentalne bogactwo jest nieskończone. (Śrimad-Bhagavatam 2.4.14)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 27 sty 2009, 12:44

Składam pełne szacunku pokłony Śrila Vyasadevie, który jest inkarnacją Vasudevy, i który skompilował pisma wedyjskie. Czyści bhaktowie spijają nektar transcendentalnej wiedzy sączący się z lotosowych ust Pana. (Śrimad-Bhagavatam 2.4.24)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 03 lut 2009, 18:39

Najdoskonalszą korzyścią dla ludzkości jest zaangażowanie się w dyskusje o czynnościach i chwałach Boskiego Sprawcy. Takie czynności zostały tak wspaniale przedstawione w piśmie przez wielkich uczonych mędrców, że ucho może służyć swemu rzeczywistemu celowi jedynie poprzez pozostawanie w ich pobliżu.
O mój synu, po spędzeniu tysiąca niebiańskich lat w dojrzałej medytacji, pierwszy poeta, Brahma, uświadomił sobie jedynie to, iż chwały Duszy Najwyższej są niepojęte.
Cudowna moc Najwyższej Osoby Boga oszołamia nawet magików. Nie zna jej nawet samowystarczalny Pan, więc z pewnością nie jest ona znana innym. (Śrimad-Bhagavatam 3.6.37-39)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 06 mar 2009, 18:05

Mieszkańcy Vaikunthy podróżują samolotami zrobionymi z lazuru, szmaragdu i złota. Mimo iż samoloty są przepełnione ich małżonkami, które mają duże biodra i piękne, uśmiechnięte twarze, to ich radość i czar nie budzą w nich pasji. (Śrimad-Bhagavatam 3.15.20)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 22 mar 2009, 08:49

W świecie Vaikuntha istnieje całkowita harmonia między mieszkańcami a Najwyższą Osobą Boga, tak jak jest pełna harmonia w przestrzeni między dużymi i małymi niebiosami. Dlaczego więc na tym polu harmonii istnieje ziarno strachu? Te dwie osoby ubrane są jak mieszkańcy Vaikunthy, ale jak powstała w nich dysharmonia? (Śrimad-Bhaagavatam 3.15.33)

ODPOWIEDZ