Gaura Purnima

"Przytaczamy wiele cytatów. Świadomość Kryszny to poważna edukacja, a nie zwykła religia." - Śrila Prabhupad - PiP rozdz. 16
"To nie jest mój przekaz; to jest przekaz Kryszny. Nie jest to mój wymysł. Ja mogę być niedoskonały, ale prezentuję doskonały przekaz. To jest moim obowiązkiem. Nie mówię, że jestem doskonały. Jestem jedynie przekazicielem, posłańcem. Kiedy listonosz przekazuje ci pewną sumę pieniędzy, to nie są to jego pieniądze. Po prostu je dostarcza. Moim obowiązkiem jest przedstawienie przekazu Kryszny. To wszystko. Cokolwiek mówiłem, było cytatem z Bhagavad-gity. Ani razu nie powiedziałem: "Moim zdaniem... Ja myślę..." Nie. Nie wprowadziłem nic nowego." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno rozdz.10
Awatar użytkownika
Divya
Posty: 258
Rejestracja: 19 sty 2007, 01:51
Lokalizacja: Warszawa

Gaura Purnima

Post autor: Divya » 20 mar 2011, 14:55

Śri Caitanya Mahaprabhu – połączenie rasarajy i mahabhavy
Gour Govinda Swami

Mahaprabhu nie przyszedł jedynie po to, aby nauczać yugadharmy, ale również po to, aby poprzez proces intonowania Świętego Imienia obdarzyć nas krsna-premą. Bez żadnego rozróżnienia i dyskryminacji rozpowszechnia On premę, która jest trudna do osiągnięcia nawet dla Pana Brahmy. Taka jest jego misja. Jest on najbardziej szczodrobliwą inkarnacją, maha-vadanyaya-avatarem.

cirad adattam nija gupta-vittram
sva prema namamritam aty-udarah
apamaram yo vitatara gaurah
krsno janebhyas tam aham prapadye

Najbardziej wspaniałomyślny Najwyższa Osoba Boga, znany jako Gaura-Kryszna, rozdaje wszystkim – nawet najbardziej zdegradowanym i najniższym z ludzi – Swój poufny skarbiec w postaci nektaru miłości do Niego i nektaru Świętego Imienia. Nikt nigdy nie rozdawał tego ludziom wcześniej. Dlatego też składam Mu moje pełne szacunku pokłony. (Cc. madhya 23.1)

On jest samym Kryszną, który rozdaje sva-prema-namamritam – Swoją własną premę – poprzez Swoje Imię, które jest niczym nektar. Krysznadas Kaviraja opisuje Mahaprabhu jako adbhuta audarya, najbardziej wielkodusznego i wspaniałomyślnego. Rozdaje On cirad adatta, które nie było rozdawane nigdy wcześniej. Cóż takiego On rozdaje? Otóż bez żadnych rozróżnień i dyskryminacji rozdaje On nija gupta vittam, Swoje własne poufne bogactwo. Rozdaje je nawet dla pamara, najbardziej grzesznych i najniższych spośród ludzi. „Dlatego też przyjmuje schronienie i podporządkowuje się temu najbardziej hojnemu Panu Gaurandze.”

Kryszna jest lila-purusottamą, najwyższym wykonawcą rozrywek; Pan Rama jest maryada-purusottamą, najwyższym obrońcą i stróżem etykiety Vedyjskiej; lecz Śri Caitanya Mahaprabhu jest prema-purusottamą, najwyższym ucieleśnieniem krsna-premy. Rozdaje On premę bez żadnych dyskryminacji.

Dwie formy rasaraja i mahabhava połączone są w osobie Śri Caitanyi Mahaprabhu. Kryszna będąc mistrzem i źródłem wszystkich dojrzałych nastrojów (smaków), jest ucieleśnieniem rasarajy. Radharani z kolei jest ucieleśnieniem mahabhavy. Mahaprabhu zaś jest personifikacją kombinacji tych dwu form: eki bhuta anga prema-purusottama. Dlatego też następujące Imiona wydobywają się z Jego ust:

hare krsna hare krsna krsna krsna hare hare
hare rama hare rama rama rama hare hare

Te najsłodsze przepełnione nektarem Imiona: Hare, Kryszna i Rama nie są jedyną rzeczą wydobywającą się z Jego ust. Użyte zostało bardzo istotne słowo udgirna, które oznacza, że jest On niczym wyrzucający w obfitych ilościach lawę wulkan. Również to, co znajduje się wewnątrz Jego serca, wydobywa się z Jego ust niczym lawa. Rasaraja Kryszna w formie Mahaprabhu powtarza te Imiona, spełniając w ten sposób swoje trzy drzemiące wewnątrz serca pragnienia.

Źródło: „Śri Krishna Kathamrita Bindu” nr 3, www.gopaljiu.org
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się w zakątku mego serca.

Awatar użytkownika
Divya
Posty: 258
Rejestracja: 19 sty 2007, 01:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gaura Purnima

Post autor: Divya » 20 mar 2011, 19:28

Kiedy płonie dom, jaki jest obowiązek właściciela? Pierwszym obowiązkiem właściciela jest ochrona zwierząt domowych. Możesz się spalić na popiół, ale nigdy nie powinieneś pozwolić by zwierzęta żyjące w twym gospodarstwie się spaliły.
Takim zwierzęciem domowym jest krowa. W zagrodzie grihasty żyja krowy. Pierwszym obowiązkiem gospodarz domu jest ratowanie krów, otworzenie drzwi i uwolnienie ich. Pozwól im uciec nie pozwól im się spalić.
- Moje ciało jest jest jak dom, ten dom stoi teraz w ogniu. Kto podłożył ten ogień? To Kryszna podłożył go. Powiedz mu, że moje życie niczym zwierzyna domowa nie może wydostać się z domu. Jaka jest tego przyczyna? Drzwi są zamknięte! Dlaczego nie można ich otworzyć? Wisi na nich potężna kłódka. Idź i powiedz Mu by ją otworzył.
-Czy chcesz wiedzieć czym jest ta kłódka?
- Opuszczając Vrajabhumi powiedział nam:- Zapewniam powrócę, na pewno wrócę.
- On nie wrócił.
- Ta kłódka jest Jego zapewnieniem. Niech więc przybędzie i otworzy ją, to dla nas jedyna nadzieja na przetrwanie.
- Ale On nie wraca.
- Ta wielka kłódka wisi na drzwiach.
To jest nastój Radharani.
Po jakimś czasie Radha spogląda na asta sakhi - na swe ukochane osiem towarzyszek.
- O moje najdroższe natychmiast zabierzcie mnie nad Yamunę. Posadźcie mnie pod drzewem Kadamba które rośnie nad brzegiem Yamuny.
- Weźcie mnie tam natychmiast gdyż Kadamba i Yamuna to moi najlepsi przyjaciele. Tam dokonam żywota. Wcześniej jednak wysmarujcie moje całe ciało papką z Yamuny. Napiszcie na całym ciele imiona Śyama i posypcie Je listkami tulasi. Zróbcie tak gdyż imię Śyama nie jest różne od Śyama.
- Kiedy będę oddawać ostatnie tchnienie, okrążcie mnie i intonujcie - Hari! Hari! Hari!

Serce Pana Gaurangi jest impresją emocji Śri Radhiki.

Śuddha-nama Bhajana Śrila Gour Govinda Maharja
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się w zakątku mego serca.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Gaura Purnima

Post autor: Aniruddha das » 21 mar 2019, 00:30

Obrazek

Caitanya Mahaprabhu jest Samym Kryszną. Pojawił się w mieście Navadvipa w Bengalu w 1486 r.; zademonstrował, jak w najprostszy sposób postępować zgodnie z naukami Pana Kryszny z miłością i oddaniem; zapoczątkował złoty wiek w Kali Yudze i ustanowił intonowanie Świętych Imion Kryszny (Sankirtan) jako Yuga Dharma. Wielkodusznie rozdawał Swoje nauki wszystkim ludziom bez żadnej dyskryminacji rozpalając ich miłość do Boga. W ten sposób osobiście zademonstrował, jak być czystym bhaktą Pana Kryszny.

ODPOWIEDZ