Dlaczego Kryszna jest niebieski?

Rozmowy o Krysznie i jego avatarach. "Świadomość Kryszny nie ma nic wspólnego z religią hinduską czy jakimkolwiek systemem religii. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie będzie zainteresowany zmianą swojej wiary na hinduizm. Podobnie, żaden prawdziwy hinduista nie będzie chętny, by przyjąć wiarę chrześcijańską. Takie zmiany są dla ludzi, którzy nie mają żadnego określonego statusu społecznego. Jednak każdy będzie zainteresowany poznaniem filozofii i nauki o Bogu oraz poważnym jej potraktowaniem. Trzeba jasno zrozumieć, że ten ruch świadomości Kryszny nie szerzy po prostu tak zwanej religii hinduskiej. Dajemy kulturę duchową, która może rozwiązać wszelkie problemy życia i dlatego jest ona przyjmowana na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno -Rozdział 12 - Świadomość Kryszny – hinduska religia czy kultura duchowa
Awatar użytkownika
Siva
Posty: 71
Rejestracja: 20 gru 2006, 16:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Dlaczego Kryszna jest niebieski?

Post autor: Siva » 06 wrz 2007, 12:11

własnie zadano mi pytanie dlaczego Kriszna jest niebieski...heh jakbym mgła mu najkrocej i tresciwie odpowiedziec z gory dziekuje za pomoc :)
Sri Krsna Caitanya Prabhu Nityananda!

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 06 wrz 2007, 13:08

Kryszna jest niebieski (koloru shyam - koloru burzowej chmury), dlatego, że tak chciał. Kryszna pojawiał się wcześniej jako Rama i miał kolor zielony, później jako Ćajtanja i miał kolor złocisty, itp. Każde zstąpienie Kryszny ma jakiś kolor, są one opisane w Śrimad Bhagavatam, Kryszna jest wyjątkowy i wygląda wyjątkowo.

Awatar użytkownika
Siva
Posty: 71
Rejestracja: 20 gru 2006, 16:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Siva

Post autor: Siva » 07 wrz 2007, 09:14

dziekuje Ci bardzo Prabhu
Sri Krsna Caitanya Prabhu Nityananda!

madhava
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2006, 21:30
Lokalizacja: Jawor
Kontakt:

Post autor: madhava » 21 wrz 2007, 14:31

Kiedys mnie tez zadano to pytanie nie pamietam co odpowiedziałem ale potem to pytanie zadałem jednemu bardzo drogiemu mi starszemu wielbicielowi.

I powiedział mi bo niebieski to bardzo piekny kolor 80 % przyrody ma niebieski kolor (niebo) do tego jest przez bioenergotetapeutów uwazany za kolor bardzo eneretyczny i leczniczyczy.

i chyba cos w tym jest.... a pozatym znam wiele osób którym w niebieskim jest do twarzy :)
www.harinam.pl

Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Post autor: albert » 22 wrz 2007, 11:19

Kryszna jest niebieski, bo tak jest napisane w Biblii: Ojciec niebieski :)
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

Awatar użytkownika
Jagadisha das
Posty: 107
Rejestracja: 17 lut 2007, 12:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jagadisha das » 14 paź 2007, 21:11

Arkadiusz pisze:Kryszna jest niebieski..., ...dlatego, że tak chciał.
Takie odpowiedzi lubię. Samo sedno.
Trust no future, however pleasant...
Ten świat nie jest miejscem dla gentelmana...

Harry
Posty: 95
Rejestracja: 30 sty 2008, 01:12

Post autor: Harry » 17 mar 2008, 23:01

madhava pisze:Kiedys mnie tez zadano to pytanie nie pamietam co odpowiedziałem ale potem to pytanie zadałem jednemu bardzo drogiemu mi starszemu wielbicielowi.

I powiedział mi bo niebieski to bardzo piekny kolor 80 % przyrody ma niebieski kolor (niebo) do tego jest przez bioenergotetapeutów uwazany za kolor bardzo eneretyczny i leczniczyczy.

i chyba cos w tym jest.... a pozatym znam wiele osób którym w niebieskim jest do twarzy :)
ale cóż z tego - z tego co pamiętam - pojawianie się przed Bóstwem w stroju kolorowanym kolorem niebieskim uznawane jest za obrazę... dlaczego? czy chodzi o niepoprawne imitowanie/naśladowanie, wchodzenie w kolor Krsny?

Awatar użytkownika
Madhumalati
Posty: 71
Rejestracja: 31 sty 2008, 12:57
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. / Zielona Góra
Kontakt:

Post autor: Madhumalati » 17 mar 2008, 23:08

Wydaje mi się, że gdzieś czytałam, że nie można również w kolorze czerwonym wchodzić do świątyni...

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 17 mar 2008, 23:17

Tak, w Nektarze Oddania to pisze.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

rupanuga das
Posty: 2
Rejestracja: 08 sie 2007, 09:13

Dlaczego Kryszna jest niebieski?

Post autor: rupanuga das » 18 mar 2008, 13:34

dlaczego nie powinno sie wchodzic do swiatynie w czerwonym i niebieskim?
poniewaz sa to ulubione kolory Radhy i Krsny. Pokazujac sie Bostwom odciagasz ich uwage i jest to uwazane za obraze.

Dlaczego Krsna jest niebieski?
Wedy opisuja kolor Krsny jako syam (ciemno niebieski, deszczowa chmura, prawie czrny) a jedno ze znaczen slowa KRSNA to po prostu "czarny", wiec piszac na pytanie dlaczego jest niebieski, bede pisal dlaczego jest czarny.
pytanie dlaczego Krsna jest czarny ma juz dluga tradycje, siega 5000 tys lat i pierwsi zastanawiali sie nad tym chlopcy pasterze...

Pewnego dnia chlopcy pasterze dokuczali Krsnie. Niegrzeczne dzieci maja w zwyczaju nasmiewac sie z innych, np ale jestes gruby, piegowaty masz wielkie odstajace uszy itp.
Nie uchronil sie od tego nawet sam Krsna.
Jeden z chlopcow zawolal: Hej Krsna jaki kolor skory ma Mama Jasioda?
Jasny, odpowiedzial Krsna.
A jaki kolor ma Nadna Baba?
Takze jasny, odpowiedzial Krsna.
To dlaczego Ty jestes czarny ?!?!?!?! Jak to jest mozliwe, twoi rodzice maja jasna cere a Ty jestes czarny?!?!
KRSNA, TY NIE JESTES DZIECKIEM SWOICH RODZICOW !!!!!!!
wszyscy chlopcy zaczeli sie nasmiewac z Krsny, nawet jego wlasny brat Balaram, zlapal sie pod boki i smial sie na glos.
Krsna rozplakal sie i pobiegl do mamy Jasiody.

nastepnego dnia mali gopa nadal smiali sie z Krsny.
Hej Krsna ja wiem dlaczego Ty jestes czarny. Dlatego ze urodziles sie o polnocy kiedy bylo ciemno... krzyknal jeden z chlopcow.
inny powiedzial, nie nie!
Ja wiem czemu naprawde jestes czarny, bo masz zly charakter!! Kradniesz maslo i zadajesz sie z tymi dziewczynami z Vrajy, dlatego jestes czarny...
Oczywiscie Krsna ponownie sie poplakal i pobiegl do Jasiody devi.

Kiedy nastepnego dnia Krsna zobaczyl Gopi, sam zrozumial dlaczego jest czarny.
Gopi kochaja Krsne bardziej niz wlasne zycie. Kiedy Gopi patrza na Krsne wciagaja Krsne wlasnymi oczami do serc. Kiedy Krsna przechodzi przez oczy do serc, przeciska sie i brudzi czarnym kosmetykiem, ktorym maluja swoje oczy Gopi.
I to jest wlasciwe wyjasnienie dlaczego Krsna jest czarny.

ODPOWIEDZ