Wisznu jako inspiracja dla artystów

Rozmowy o Krysznie i jego avatarach. "Świadomość Kryszny nie ma nic wspólnego z religią hinduską czy jakimkolwiek systemem religii. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie będzie zainteresowany zmianą swojej wiary na hinduizm. Podobnie, żaden prawdziwy hinduista nie będzie chętny, by przyjąć wiarę chrześcijańską. Takie zmiany są dla ludzi, którzy nie mają żadnego określonego statusu społecznego. Jednak każdy będzie zainteresowany poznaniem filozofii i nauki o Bogu oraz poważnym jej potraktowaniem. Trzeba jasno zrozumieć, że ten ruch świadomości Kryszny nie szerzy po prostu tak zwanej religii hinduskiej. Dajemy kulturę duchową, która może rozwiązać wszelkie problemy życia i dlatego jest ona przyjmowana na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno -Rozdział 12 - Świadomość Kryszny – hinduska religia czy kultura duchowa
madzia_italia
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2007, 14:58
Lokalizacja: Poznań

Wisznu jako inspiracja dla artystów

Post autor: madzia_italia » 25 mar 2007, 15:49

Witam,
jestem tegoroczna maturzystka, moja prezentacja to ,,mitologie roznych narodow jako inspiracje dla artystow, omow przyklad podajac przyklady'', jako jeden z przykladow wybralam sobie boga Wisznu i nie ukrywam że mam duzy problem ze znalezieniem jakichkolwiek przykladow na to że byl inspiracja dla czegokolwiek, jedyne co mam to zdjecie jakiejs rzezby i Angkor Wat , gdyby ktos moglby mi pomoc bede naprawde bardzo wdzieczna, jednak zaznaczam że potrzebuje informacje wraz ze Ľródlem z ktorego one pochodza inaczej nie bede mogla tego umiescic w mojej prezentacji. Za wszelka pomoc serdecznie dziekuje (moj mail to : m.krupska@onet.eu)

Promyczek

Re: Wisznu jako inspiracja dla artystów

Post autor: Promyczek » 25 mar 2007, 16:28

madzia_italia pisze:Witam,
jestem tegoroczna maturzystka, moja prezentacja to ,,mitologie roznych narodow jako inspiracje dla artystow, omow przyklad podajac przyklady'', jako jeden z przykladow wybralam sobie boga Wisznu i nie ukrywam że mam duzy problem ze znalezieniem jakichkolwiek przykladow na to że byl inspiracja dla czegokolwiek, jedyne co mam to zdjecie jakiejs rzezby i Angkor Wat , gdyby ktos moglby mi pomoc bede naprawde bardzo wdzieczna, jednak zaznaczam że potrzebuje informacje wraz ze Ľródlem z ktorego one pochodza inaczej nie bede mogla tego umiescic w mojej prezentacji. Za wszelka pomoc serdecznie dziekuje (moj mail to : m.krupska@onet.eu)
i bardzo dobrze, po co obrażać

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Re: Wisznu jako inspiracja dla artystów

Post autor: Rasasthali » 25 mar 2007, 16:33

Promyczek pisze:
madzia_italia pisze:Witam,
jestem tegoroczna maturzystka, moja prezentacja to ,,mitologie roznych narodow jako inspiracje dla artystow, omow przyklad podajac przyklady'', jako jeden z przykladow wybralam sobie boga Wisznu i nie ukrywam że mam duzy problem ze znalezieniem jakichkolwiek przykladow na to że byl inspiracja dla czegokolwiek, jedyne co mam to zdjecie jakiejs rzezby i Angkor Wat , gdyby ktos moglby mi pomoc bede naprawde bardzo wdzieczna, jednak zaznaczam że potrzebuje informacje wraz ze Ľródlem z ktorego one pochodza inaczej nie bede mogla tego umiescic w mojej prezentacji. Za wszelka pomoc serdecznie dziekuje (moj mail to : m.krupska@onet.eu)
i bardzo dobrze, po co obrażać
NIe rozumiem?
http://actinidia.wordpress.com/

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 mar 2007, 19:04

W polskiej kulturze, czy zachodniej wogóle, dzieje starsze niż z przed 2000 lat uważa się za mitologie, często nie?wiadomie wkładaj?c je w ten sposób między bajki. To pozostało?ć po czasach misjonarskiej działalno?ci euro-centryków. Do tej pory jeden z obowi?zuj?cych słowników sanskrytu był napisany przez misjonarza. Jak ja poszedłem do szkoły ?redniej to akurat wycofali Mitologię Indyjsk? z programu nauczania.

Trzeba pomóc dziewczynie a nie filozofować z ni?, bo sk?d ma wiedzieć ?

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 mar 2007, 19:08

Promyczek widzę jest dzi? podminowany, po jego dzisiejszych wypowiedziach.

madzia_italia
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2007, 14:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: madzia_italia » 25 mar 2007, 21:38

Ogolnie rzecz biorac to to nie jest program dla LO ale sama wybralam taki temat oprocz wiezy Babel i Wenus wybralam Wisznu, nie bardzo rozumiem komentarz ,, i bardzo dobrze po co obrazac''??? przeciez to nie jest nakaz ze kazdy ma mi pomoc po prostu zapytalam tych ktorzy napewno orientuje sie w tym lepiej ode mnie ....bo chyba sie nie myle?

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Post autor: Rasasthali » 25 mar 2007, 21:54

madzia_italia pisze:Ogolnie rzecz biorac to to nie jest program dla LO ale sama wybralam taki temat oprocz wiezy Babel i Wenus wybralam Wisznu, nie bardzo rozumiem komentarz ,, i bardzo dobrze po co obrazac''??? przeciez to nie jest nakaz ze kazdy ma mi pomoc po prostu zapytalam tych ktorzy napewno orientuje sie w tym lepiej ode mnie ....bo chyba sie nie myle?
nie przejmuj sie komentarzem, tez go nie rozumiem. Chyba dziewczynie chodzilo o slowo 'mitologia' ktore uzylas.

A co do przykladu, to moze znajdziesz cos tutaj: http://www.kamat.com/kalranga/art/sculptures.htm

Jest wiele swiatyn w Indiach w ktorych znajduja sie rzezby/Bostwa visznu. Czy chodzi ci o cos bardzo slynnego - starego czy tez wspolczesnego?

Rasasthali
http://actinidia.wordpress.com/

Promyczek

Post autor: Promyczek » 25 mar 2007, 22:02

np. Wisznu jest inspiracj? dla genialnego artysty ?rila prabhupada, który już odszedł z tej planety ale napisał na ten temat ok. 100 tomów ksi?g zaopatrzonych w piękne ilustracje, również wydane w języku polskim i do nabycia w ?wi?tyniach HK.


Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Post autor: gndd » 25 mar 2007, 23:12

Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

ODPOWIEDZ