Awatary Kryszny

Rozmowy o Krysznie i jego avatarach. "Świadomość Kryszny nie ma nic wspólnego z religią hinduską czy jakimkolwiek systemem religii. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie będzie zainteresowany zmianą swojej wiary na hinduizm. Podobnie, żaden prawdziwy hinduista nie będzie chętny, by przyjąć wiarę chrześcijańską. Takie zmiany są dla ludzi, którzy nie mają żadnego określonego statusu społecznego. Jednak każdy będzie zainteresowany poznaniem filozofii i nauki o Bogu oraz poważnym jej potraktowaniem. Trzeba jasno zrozumieć, że ten ruch świadomości Kryszny nie szerzy po prostu tak zwanej religii hinduskiej. Dajemy kulturę duchową, która może rozwiązać wszelkie problemy życia i dlatego jest ona przyjmowana na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno -Rozdział 12 - Świadomość Kryszny – hinduska religia czy kultura duchowa
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Awatary Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 02 mar 2007, 18:52

Postanowiłem dla przejrzystosci zamiescić tu informacje przydatne do dyskusji, udostępnione przez Akademię Waisznawizmu:


Kryszna, Najwyższa Osoba - Avatary

Avatara – „ ten, który zstępuje”. Odnosi się do kogos, kto zstępuje z nieba duchowego.

Szesć typów avatarów:
purusza awatary
guna awatary
lila awatary
juga awatary
manvantara awatary
Śaktjawesza awatary

Purusza avatary:

Kryszna

Balarama

Sankarszana Vasudeva Anirudha Pradyumna

Narayana

Vasudeva
Sankarszana Anirudha Pradyumna

To sa kolejne poziomy ekspansji Kryszny w swiecie duchowym

Purusza awatary przychodza do materialnego swiata jako awatary pochodzace od drugiego Sankarszana i są to:

Maha Wisznu - Garbhodakaszaj Wisznu - Kszirodakaszaj Wisznu

Maha Wisznu
Karanakakaszaj Wisznu


z Jego skóry emanują wszechswiaty

pierwszy awatar


leży na Oceanie Przyczyn
stwarza materialne składniki i wszechswiaty
jest Dusza Najwyższa wszystkich wszechswiatów


ekspanduje jako Garbodakaszaj Wisznu


Garbhodakaszaj Wisznu

rozprzestrzenia się do każdego wszechswiata i stwarza ze swojego pępka Brahmę

drugi awatar Wisznu
wchodzi do wszystkich wszechswiatów
leży na Oceanie Garbhodaka

jest Dusza Najwyższa wszechswiata
z lotosu wyrastajacego z Jego pępka rodzi się Brahma
ekspanduje jako Kszirodakaszaj Wisznu

Kszirodakaszaj Wisznu

„wchodzi” do każdego atomu i każdego serca

trzeci awatar Wisznu
wchodzi do każdego atomu

przebywa na Oceanie Mleka na Swetadwipie

jest Dusza Najwyższa każdej żywej istoty

jest także guna awatarem dobroci


Lila awatary:
Oto 25 przykładów:

1.Czterech Kumarów
2.Narada
3.Varaha
4.Matsya
5.Jagja
6.Nara-narayana
7.Kapila
8.Dattatreja
9.Hajasirsza
10.Hamsa
11.Prisznigarbha
12.Ryszabha
13.Prythu
14.Nrisznga
15.Kurma
16.Dhanwantari
17.Mohini
18.Wamana
19.Parasiurama
20.Raghawendra
21.Wjasa
22.Balarama
23.Kryszna
24.Buddha
25.Kalki.


Guna awatary;

Brahma, Wisznu, Sziwa

Brahma -

guna pasji

upełnomocniona żywa istota

stwarza systemy planetarne

narodzony z kwiatu lotosu G. Wisznu
ma cztery głowy
ciało zrobione z inteligencji

Wisznu

guna dobroci

ten sam co Kszirodakaszaj Wisznu
utrzymuje wszechswiat

w pełni transcendentalny; nie podlega wpływom materialnej energii
tak potężny jak Kryszna

Sziwa

guna ignorancji

ekspansja Maha Wisznu

odpowiedzialny za zniszczenie
pojawia się w materialnym swiecie z czoła Brahmy
zapładnia materialna energię żywymi istotami


Manvantara awatary:
Awatary Manu, ojców rodzaju ludzkiego.
w każdym dniu Brahmy (Kalpie), jest 14 Manu
w czasie życia Brahmy (pełny czas istnienia wszech?wiata) jest ich 504000
obecny Manu nazywa się Vaijwaswata i jest 7 z kolej w tej Kalpie
pierwszy w tej Kalpie był Swajambhuwa Manu

Juga awatary;
Awatary, które ustanawiaja duchowy proces w każdym wieku (judze).
W każdej judze juga awatary pojawiaja się w różnych kolorach

Yuga Kolor:

Satya biały (sukla)

Treta czerwony (rakta)

Dvapara ciemno niebieski (syama)

Kali czarny (krsna) lub żółty (pita)


Saktjawesza awatary:
Awatary, upełnomocnione istoty konkretna moca (sakti)

1 Bezposrednie (saksat): ekspansje samego Pana (Wisznu Tattwy) upełnomocnione szczególna moca:

Awatar --------------------------- Moc --------------------------- w sanskrycie
Sesza Naga ---------- moc osobistego służenia -------------------- sva-sevana-sakti
Anantadeva ---------- moc unoszenia wszystkich planet --------- bhu-dharana-sakti

2.Posrednie (avesa); żywe istoty upełnomocnione by reprezentować Krysznę:

Awatar ---------------------------- Moc ------------------------------ w sanskrycie
czterech Kumarów ------------ moc wiedzy ------------------------- jnana-sakti---
Narada Muni -------------------- moc służby oddania --------------- bhakti-sakti
Brahma ------------------------- moc stwarzania --------------------- sristi-sakti
król Prthu ---------------------- moc zarzadzania -------------------- palana-sakti
Parasurama -------------------- moc unieszkodliwiania złych elementów --------- dusta-nasaka-virya-sancarana-sakti


Jak rozpoznać prawdziwego awatara?
W rozmowie z Sanatana Goswamim Pan Caitanya następujacy sposób:

Należy wziać pod uwagę dwa aspekty:
1.svarupa-laksana (swarupa lakszana) – zasadnicze cechy tj. cechy charakterystyczne ciała, naturę, postać zgodnie z opisem pism swiętych
2.tatastha-laksana (tatasztha lakszana) – dodatkowe cechy tj. jego szczególne działania opisane w pismach swiętych.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2008, 16:03 przez Vaisnava-Krpa, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Hotori
Posty: 181
Rejestracja: 24 lis 2006, 15:33
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Hotori » 04 mar 2007, 11:19

Ostatni punkt cos mi przypomniał. :lol:
Zawsze jak wchodzę na aukcje Allegro, oczywiscie w religie i w Hinduizm, to widzę ksiażki o Sai Babie.
Jak rozpoznać prawdziwego awatara?
W rozmowie z Sanatana Goswamim Pan Caitanya następujacy sposób:

Należy wziać pod uwagę dwa aspekty:
1.svarupa-laksana (swarupa lakszana) – zasadnicze cechy tj. cechy charakterystyczne ciała, naturę, postać zgodnie z opisem pism swiętych
2.tatastha-laksana (tatasztha lakszana) – dodatkowe cechy tj. jego szczególne działania opisane w pismach swiętych.
Raczej nie jest Bogiem jak się sam uważa, więc następny oszust udajacy Boga. Na takich to ja mam zawsze wysypke!.
Dzięki Arkadiuszu, o opis Avatarów Sri Kryszny.
Hare Kryszna!!
Miłość jest jak strumień płynący w przeciwnym kierunku. :)

yogamaya

Post autor: yogamaya » 04 mar 2007, 11:27

Srila Prabhupada często wspominał, że sakti, które pozwala wyprodukować odrobinę złota nie swiadczy o tym, że jest się Bogiem :lol:

Awatar użytkownika
Hotori
Posty: 181
Rejestracja: 24 lis 2006, 15:33
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Hotori » 04 mar 2007, 11:36

Własnie tak to było by wiele osób podajacych się za Boga...
Gadać każdy może, ale czy ma moc która nie posiada żaden człowiek. Można tu porównać np. Sri Krisna i Sri Caytania.
Miłość jest jak strumień płynący w przeciwnym kierunku. :)

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Awatary Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 24 gru 2011, 22:45

Obrazek

06.04.27-28 Tak jak wielce uczeni bramini, którzy są ekspertami w spełnianiu rytualistycznych ceremonii i ofiar, mogą poprzez intonowanie piętnastu mantr Samidheni wydobyć ogień drzemiący w drewnie opałowym, w ten sposób dowodząc skuteczności wedyjskich mantr, tak ci, którzy są rzeczywiście zaawansowani w świadomości – innymi słowy, ci którzy są świadomi Krsny – mogą odnaleźć Duszę Najwyższą, który poprzez Swą własną moc duchową usytuowany jest w sercu. Serce okryte jest trzema siłami materialnej natury i dziewięcioma elementami materialnymi [materialną naturą, całością energii materialnej, ego, umysłem i pięcioma obiektami zadowalania zmysłów], i również przez pięć elementów materialnych i dziesięć zmysłów. Te dwadzieścia siedem elementów składa się na zewnętrzną energię Pana. Wielcy yogini medytują o Panu, który usytuowany jest w głębi serca jako Dusza Najwyższa, Paramatma. Oby ten Dusza Najwyższa był ze mnie zadowolony. Duszę Najwyższą można realizować, kiedy ktoś pragnie wyzwolenia z nieograniczonej różnorodności materialnego życia. Takie wyzwolenie dana osoba naprawdę osiąga wówczas, kiedy angażuje się w transcendentalną służbę miłości dla Pana i realizuje Pana dzięki swej postawie służenia. Pana można nazywać różnymi imionami duchowymi, które są niepojęte dla materialnych zmysłów. Kiedy ten Najwyższa Osoba Boga będzie ze mnie zadowolony?
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Awatary Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 24 gru 2011, 22:46

Obrazek

06.04.29 Cokolwiek wyrażane jest przez materialne wibracje, cokolwiek potwierdzane jest przez materialną inteligencję czy cokolwiek doświadczane jest materialnymi zmysłami albo wytwarzane w materialnym umyśle, jest jedynie skutkiem sił materialnej natury i dlatego nie ma nic wspólnego z prawdziwą naturą Najwyższej Osoby Boga. Najwyższy Pan jest poza stworzeniem tego materialnego świata, gdyż jest On źródłem materialnych cech i stworzenia. Jako przyczyna wszystkich przyczyn, istnieje On przed stworzeniem i po stworzeniu. Pragnę ofiarować Mu pełne szacunku pokłony.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Awatary Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 24 gru 2011, 22:53

Obrazek

06.04.29 Znaczenie: Ten, kto wymyśla imiona, formy, cechy i parafernalia odnoszące się do Najwyższej Osoby Boga, nie jest w stanie Go zrozumieć, jako że jest On poza stworzeniem. Najwyższy Pan jest stwórcą wszystkiego, a to oznacza, że istniał On nawet wówczas, gdy nie było stworzenia. Innymi słowy, Jego imię, forma i cechy nie są jednostkami stworzonymi materialnie; zawsze są one transcendentalne. Dlatego obecności Najwyższego Pana nie możemy stwierdzić za pomocą naszych materialnych zmysłów, wibracji czy myśli. Zostało to wyjaśnione w wersecie atah śri-krsna-namadi na bhaved grahyam indriyaih.
Pracetasa, Daksa, ofiarowuje tutaj modlitwy Transcendencji, a nie komukolwiek w tym materialnym stworzeniu. Jedynie głupcy i łotry sądzą, że Bóg jest stworzeniem materialnym. Potwierdza to Sam Pan w Bhagavad-gicie (9.11):

avajananti mam mudha manusim tanum aśritam
param bhavam ajananto mama bhuta-maheśvaram

"Głupcy wyśmiewają Mnie, kiedy zstępuję w ludzkiej postaci.
Nie znają Mojej transcendentalnej natury i nie wiedzą, że jestem Najwyższym Panem wszystkiego, co istnieje."


Zatem należy otrzymywać wiedzę od osoby, której Pan się objawił; stworzone czy wymyślone imię czy forma Pana nie mają żadnej wartości.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Awatary Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 24 gru 2011, 22:59

Obrazek

janma karma ca me divyam evam yo vetti tattvatah
tyaktva deham punar janma naiti mam eti so 'rjuna

"Kto zna transcendentalną naturę Mojego pojawiania się i Moich czynów, ten opuściwszy to ciało, nigdy nie rodzi się ponownie w tym świecie materialnym, ale osiąga Moją wieczną siedzibę, O Arjuno."
- Bhagavad-gita 4.9
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Awatary Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 24 gru 2011, 23:05

Obrazek

06.04.30 Najwyższy Brahman, Krsna, jest ostatecznym miejscem spoczynku i źródłem wszystkiego. On jest sprawcą wszystkiego, wszystko do Niego należy i wszystko jest ofiarowywane Jemu. On jest ostatecznym celem i bez względu na to, czy On działa czy sprawia, że inni działają, On jest ostatecznym sprawcą. Jest wiele przyczyn, wysokich i niskich, ale skoro On jest przyczyną wszystkich przyczyn, jest znany jako Najwyższy Brahman, który istniał przed wszystkimi czynnościami. Jest On jednym bez wtórego i nie ma żadnej innej przyczyny. Dlatego ofiarowuję Mu moje pełne szacunku pokłony.

06.04.30 Znaczenie: Jak potwierdza Bhagavad-gita (aham sarvasya prabhavah), Najwyższa Osoba Boga, Krsna, jest oryginalną przyczyną. Najwyższa Osoba Boga jest nawet przyczyną tego materialnego świata, którym kierują trzy siły materialnej natury i dlatego również ma z nim bliski związek. Gdyby materialny świat nie był częścią Jego ciała, Najwyższy Pan, najwyższa przyczyna, byłby niekompletnym.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

V-K
Posty: 160
Rejestracja: 07 gru 2011, 20:02

Re: Awatary Kryszny

Post autor: V-K » 24 gru 2011, 23:48

To wszystko co teraz czytam o postaciach Boga, to wszystko jest wręcz niepojęte i oszołamiające dla zwykłego ludzkiego umysłu, że aż przechodzą dreszcze po ciele i włosy jeżą się na głowie, a w umyśle pojawiają się obrazy przedstawiające niezliczoną ilość postaci Boga...

ODPOWIEDZ