Awatary Kryszny

Rozmowy o Krysznie i jego avatarach. "Świadomość Kryszny nie ma nic wspólnego z religią hinduską czy jakimkolwiek systemem religii. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie będzie zainteresowany zmianą swojej wiary na hinduizm. Podobnie, żaden prawdziwy hinduista nie będzie chętny, by przyjąć wiarę chrześcijańską. Takie zmiany są dla ludzi, którzy nie mają żadnego określonego statusu społecznego. Jednak każdy będzie zainteresowany poznaniem filozofii i nauki o Bogu oraz poważnym jej potraktowaniem. Trzeba jasno zrozumieć, że ten ruch świadomości Kryszny nie szerzy po prostu tak zwanej religii hinduskiej. Dajemy kulturę duchową, która może rozwiązać wszelkie problemy życia i dlatego jest ona przyjmowana na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno -Rozdział 12 - Świadomość Kryszny – hinduska religia czy kultura duchowa
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Awatary Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 gru 2011, 00:11

Obrazek

06.01.41 Najwyższa przyczyna wszystkich przyczyn, Narayana, przebywa w Swojej własnej siedzibie w świecie duchowym, lecz mimo to kontroluje On całą manifestację kosmiczną, odpowiednio do trzech sił natury – sattva-guny, rajo-guny i tamo-guny. W ten sposób wszystkie żywe istoty obdarzone są różnymi cechami, różnymi nazwami [jak bramin, ksatriya i vaiśya], różnymi obowiązkami odpowiadającymi instytucji varnaśrama i różnymi formami. Zatem Narayana jest przyczyną całej manifestacji kosmicznej.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Awatary Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 gru 2011, 00:11

Obrazek

Brahma-samhita (5.1) oznajmia:

iśvarah paramah krsnah sac-cid-ananda-vigrahah
anadir adir govindah sarva-karana-karanam

"Krsna, który jest znany jako Govinda, jest najwyższym kontrolerem. Ma On wieczne, pełne szczęścia ciało duchowe. Jest On źródłem wszystkiego. Sam nie ma żadnego innego źródła, gdyż jest pierwszą przyczyną wszystkich przyczyn."

Najwyższy Brahman (tad brahma) jest przyczyną wszystkich przyczyn, ale Sam nie ma przyczyny. Anadir adir govindah sarva-karana-karanam: Govinda, Krsna, jest oryginalną przyczyną wszystkich przyczyn, a Jego pojawienie się jako Govinda nie ma żadnej przyczyny. Govinda rozprzestrzenia się w wielorakie formy, lecz niemniej jednak są one jednym. Jak potwierdził Madhvacarya ananyah sadrśabhavad eko rupady-abhedatah: Krsna nie ma żadnej przyczyny ani równego Sobie i jest On jednym, ponieważ Jego różne formy, takie jak svamśa i vibhinnamśa, nie są różne od Niego Samego.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Awatary Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 gru 2011, 00:11

Obrazek

06.04.31 Pragnę ofiarować moje pełne szacunku pokłony wszechprzenikającemu Najwyższej Osobie Boga, który posiada nieograniczone transcendentalne cechy. Działając z głębi serc wszystkich filozofów, którzy propagują różne poglądy, sprawia, że zapominają o swych własnych duszach, czasami zgadzając się ze sobą, a czasami nie. W ten sposób stwarza On w tym materialnym świecie sytuację, w której nie są w stanie dojść do konkluzji. Ofiarowuję Mu moje pokłony.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Awatary Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 gru 2011, 00:22

Obrazek

6.04.35-39 Śri Śukadeva Gosvami powiedział: Najwyższa Osoba Boga Hari który darzy niezwykłym uczuciem Swoich bhaktów, był bardzo zadowolony z modlitw ofiarowanych przez Daksę i tak pojawił się przed nim w świętym miejscu zwanym Aghamarsana. O Maharajo Pariksit, najlepszy z dynastii Kuru, lotosowe stopy Pana spoczywały na barkach Jego nosiciela Garudy, a pojawił się z ośmioma długimi potężnymi, bardzo pięknymi ramionami. W rękach trzymał dysk, konchę, miecz, tarczę, strzałę, łuk, linę i maczugę – w każdej poszczególnej ręce inny rodzaj broni, wszystkie świecące jasno. Jego szaty były żółte, a Jego ciało miało odcień głębokiego błękitu. Jego oczy i twarz były bardzo radosne, a z szyi zwisała Mu – sięgająca stóp – długa girlanda z kwiatów. Jego pierś dekorował klejnot Kaustubha i znak Śrivatsa. Na głowie miał wspaniały okrągły hełm, a Jego uszy zdobiły kolczyki przypominające rekiny. Wszystkie te ornamenty były niezwykle piękne. Jego talia przepasana była złotym pasem, jego ramiona zdobiły bransolety, palce – pierścienie, a stopy – dzwoneczki. W ten sposób ozdobiony różnymi ornamentami, Pan Hari, który jest atrakcyjny dla wszystkich żywych istot w trzech światach, znany jest jako Purusottama, najlepsza osoba. Towarzyszyli Mu wielcy bhaktowie, tacy jak Narada, Nanda i wszyscy główni półbogowie, na czele z niebiańskim królem Indrą i mieszkańcy różnych wyższych systemów planetarnych, takich jak Siddhaloka, Gandgharvaloka i Caranaloka. Usytuowani po obu stronach Pana, jak również poza Nim, bhaktowie ci bezustannie ofiarowywali Mu modlitwy.

06.04.40 Widząc tak wspaniałą i świecącą formę Najwyższej Osoby Boga, Prajapati Daksa był na początku nieco przestraszony, lecz później był bardzo zadowolony, że ujrzał Pana i upadł na ziemię niczym kij [dandavat], aby ofiarować Panu szacunek.

06.04.41 Tak jak rzeki napełnione są wodą spływającą z góry, tak wszystkie zmysły Daksy wypełnione były przyjemnością. Dzięki swemu wzniosłemu szczęściu, Daksa nie był w stanie nic powiedzieć, lecz jedynie leżał płasko na ziemi.

06.04.42 Chociaż Prajapati Daksa, nie był w stanie nic powiedzieć, to gdy Pan – który zna serce każdego – ujrzał Swego bhaktę, leżącego w ten sposób na ziemi i pragnącego powiększyć populację, zwrócił się do niego w ten sposób.

06.04.43 Najwyższa Osoba Boga powiedział: O najszczęśliwszy Pracetasie, dzięki wielkiej wierze we Mnie osiągnąłeś najwyższą ekstazę oddania. Zaprawdę, dzięki swym wyrzeczeniom połączonym ze wzniosłym oddaniem, twoje życie jest teraz sukcesem. Osiągnąłeś całkowitą doskonałość.

06.04.44 Mój dogi Prajapati Dakso, spełniłeś niezwykłe wyrzeczenia dla dobrobytu i rozrostu świata. Ja również pragnę, by każdy w tym świecie był szczęśliwy. Dlatego jestem z ciebie bardzo zadowolony, gdyż usiłujesz spełnić me pragnienia dla korzyści całego świata.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Awatary Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 25 gru 2011, 00:29

Obrazek


06.04.45 Pan Brahma, Pan Śiva, Manu wszyscy inni półbogowie na wyższych systemach planetarnych i wy prajapati, którzy zwiększacie populację, działacie dla korzyści wszystkich żywych istot. W ten sposób jesteście – jako ekspansje Mojej marginalnej energii – inkarnacjami Moich różnych cech.

06.04.45 Znaczenie: Są różne typy inkarnacji albo ekspansji Najwyższej Osoby Boga. Jego osobiste ekspansje, czyli visnu-tattvy, są zwane ekspansjami svamśa, podczas gdy żywe istoty, które nie są visnu-tattvami, ale jiva-tattvami, są zwane vibhinnamśa, ekspansjami oddzielonymi. Chociaż Prajapati Daksa nie jest na tym samym poziomie co Pan Brahma i Pan Śiva, jest on do nich porównywany, ponieważ pełni służbę dla Pana. W służbie dla Osoby Boga nie jest tak, aby Pan Brahma był uważany za bardzo wielkiego, podczas gdy zwykła ludzka istota usiłująca głosić chwały Pana za bardzo niską. Nie ma takich rozróżnień. Bez względu na to, czy ktoś ma materialnie wysoką czy niska pozycję, każdy, kto pełni służbę dla Pana, jest Mu bardzo drogi duchowo. W związku z tym Śrila Madhvacarya podaje cytat z Tantra-nirnaya:

viśesa-vyakti-patratvad brahmadyas tu vibhutayah
tad-antaryaminaś caiva matsyadya vibhavah smrtah

Wszystkie żywe istoty – począwszy od Pana Brahmy i idąc w dół – które pełnią służbę oddania dla Pana, są niezwykłe i są zwane vibhuti. Jak Pan mówi w Bhagavad-gicie (10.41):

yad yad vibhutimat sattvam śrimad urjitam eva va
tat tad evavagaccha tvam mama tejo- 'mśa-sambhavam

"Wiedz, że wszystkie te manifestacje, pełne przepychu, piękna i chwały – wypływają zaledwie z iskry Mojego splendoru." Żywa istota szczególnie upełnomocniona, aby działać z ramienia Pana, jest zwana vibhuti, podczas gdy inkarnacje visnu-tattva Pana, takie jak Matsya avatara (keśava dhrta-mina-śarira jaya jagad-iśa hare), są zwane vibhava.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Awatary Kryszny

Post autor: trigi » 25 gru 2011, 20:12

Modlitwy Daksy nie są łatwe do zrozumienia,mimo ze je tylko powtarzał to zrobił to tak ze zadowolił Kryszne który sie przed Nim pokazał, a to cel zycia zadowolic Kryszne.Kluczem była wielka wiara i oddanie.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Awatary Kryszny

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 gru 2011, 14:12

Obrazek


Ś.B. 11.1.6-7: Bóg, Najwyższa Osoba, Kryszna jest uosobieniem całego piękna. Z Niego emanują wszystkie piękne obiekty a Jego osobista forma jest tak atrakcyjna, że odciąga oczy od wszystkich innych rzeczy, które są pozbawione wszelkiego piękna w porównaniu z Jego formą. Swoją obecnością na Ziemi Pan Kryszna przyciągał oczy wszystkich ludzi a kiedy mówił, Jego słowa przyciągały umysły tych, którzy je pamiętali. Ludzie byli do Niego przyciągani po ujrzeniu Jego odcisków stóp i ten sposob wszyscy chcieli ofiarowywać Mu swoje czynności i zostać Jego zwolennikami. Tak oto Kryszna z łatwością rozprzestrzeniał Swoje chwały, które opiewane są na całym świecie w formie przepięknych wedyjskich wersetów. Pan Kryszna wiedział, że uwarunkowane dusze, które narodzą się w przyszłości pokonają ciemności ignorancji przez samo słuchanie i śpiewanie o Jego chwałach. Bedąc zadowolonym z tego planu Pan Kryszna odszedł tam gdzie zapragnął.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ