Teraz czytam

Rozmowy o Krysznie i jego avatarach. "Świadomość Kryszny nie ma nic wspólnego z religią hinduską czy jakimkolwiek systemem religii. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie będzie zainteresowany zmianą swojej wiary na hinduizm. Podobnie, żaden prawdziwy hinduista nie będzie chętny, by przyjąć wiarę chrześcijańską. Takie zmiany są dla ludzi, którzy nie mają żadnego określonego statusu społecznego. Jednak każdy będzie zainteresowany poznaniem filozofii i nauki o Bogu oraz poważnym jej potraktowaniem. Trzeba jasno zrozumieć, że ten ruch świadomości Kryszny nie szerzy po prostu tak zwanej religii hinduskiej. Dajemy kulturę duchową, która może rozwiązać wszelkie problemy życia i dlatego jest ona przyjmowana na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno -Rozdział 12 - Świadomość Kryszny – hinduska religia czy kultura duchowa
Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Teraz czytam

Post autor: Waldemar » 09 lip 2016, 19:13

Śrimad-Bhagavatam 3.13.45

O Panie, nie ma końca Twoim wspaniałym działaniom. Każdy, kto pragnie poznać kres Twoich czynności, jest z pewnością głupcem. W tym świecie każdy uwarunkowany jest potężnymi siłami mistycznymi. Prosimy, obdarz Swoją bezprzyczynową łaską te uwarunkowane dusze.


Część znaczenia:

Bardzo znaczące jest tutaj słowo viśvam samastam. Istnieje świat materialny i duchowy. Mędrcy modlą się: "Obydwa światy oszołomione są przez Twoje różne energie. Osoby będące w świecie duchowym tak pochłonięte są pełnieniem miłosnej służby dla Ciebie, że zapominają zarówno o sobie samych, jak i o Tobie. A osoby przebywające w świecie materialnym pochłonięte są materialnym zadowalaniem zmysłów i z tego powodu również zapominają o Tobie.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Teraz czytam

Post autor: Waldemar » 18 lip 2016, 14:58

Śri Caitanya-Caritamrta
Adi-Lila 11.11

To dzięki chwalebnemu miłosierdziu Śri Virabhadry Gosaniego ludzie na całym świecie mają teraz sposobność intonowania imion Caitanyi i Nityanandy.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Teraz czytam

Post autor: Waldemar » 25 lip 2016, 16:20

“You write to me that you do not know what is my desire, but my desire is an open secret. I simply want all over the Western countries people may take this simple formula of chanting, dancing and eating Krishna Prasadam, and being happy. I am simply surprised that they should not accept this simple formula and be happy themselves. My only desire is that all people become happy and prosperous in Krishna Consciousness.”

(Srila Prabhupada letter, September 19, 1969)

"Piszesz do mnie, że nie wiesz, co jest moim pragnieniem, ale moje pragnienie jest tajemnicą poliszynela. Ja po prostu chcę by wszyscy ludzie w krajach zachodnich przyjęli tą prostą metodę śpiewania, tańczenia i jedzenia Kryszna Prasadam, i bycia szczęśliwymi. Jestem po prostu zaskoczony, że nie przyjmują tej prostej recepty na bycie szczęśliwymi. Moim jedynym pragnieniem jest, by wszyscy ludzie stali się szczęśliwi i dobrze prosperujący w Świadomości Kryszny. "

(List Śrila Prabhupada, 19 września 1969)

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Teraz czytam

Post autor: Aniruddha das » 30 lip 2016, 13:48

Caitanya Caritamrita — Madhya-lila
Rozdział 25 – Jak wszyscy mieszkańcy Varanasi stali się Vaisnavam

Czytelnicy powinni rozkoszować się tym wspaniałym nektarem, gdyż nie ma nic, co mogłoby się mu równać. Zachowując w swych umysłach mocno utwierdzoną wiarę powinni uważać, by nie wpaść do dziury fałszywych argumentów lub w wir przykrych sytuacji. Jeśli ktoś znajdzie się w takim położeniu, jest skończony.

Awatar użytkownika
DCH
Posty: 66
Rejestracja: 15 maja 2015, 23:26

Re: Teraz czytam

Post autor: DCH » 03 sie 2016, 03:29

Podporząkowanie Panu Śarangatii - pieśni Bhaktiwinoda Thakury

DAJNJA PIEŚŃ 1

TEKST 1

Porzuciłem Cię, o Panie, i przybyłem do tego świata smutku i cierpienia. Teraz u Twych lotosowych stóp opowiadam historię mojej niedoli.

TEKST 2

Ujrzałem Cię przed sobą, kiedy jeszcze więziła mnie straszliwa klatka łona mojej matki. Objawiłeś mi się na krótką chwilę, po czym opuściłeś Swego biednego sługę.

TEKST 3

Poprzysiągłem wtedy, że kiedy narodzę się, będę Cię wielbił. Lecz życie rzuciło mnie w sieć światowej iluzji, która ograbiła mnie z całego rozsądku.
"Ja jestem smakiem wody, światłem słońca i księżyca, sylabą om w mantrach wedyjskich; Ja jestem dźwiękiem w eterze i możliwością w człowieku". (Bg. 7.8)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Teraz czytam

Post autor: Waldemar » 04 sie 2016, 16:38

Śri Caitanya-Caritamrta
Madhya-Lila 22.128

"Należy obcować z bhaktami, intonować święte imię Pana, słuchać Śrimad-Bhagavatam, mieszkać w Mathurze i wielbić Bóstwo z czcią i wiarą."

Madhya-Lila 22.129

"Tych pięć gałęzi służby oddania jest najlepszych ze wszystkich. Nawet nieznaczne wykonywanie tych pięciu rozbudza miłość do Kryszny."

Madhya-Lila 22.133

"Moc tych pięciu zasad jest cudowna i trudna do zrozumienia. Ten, kto jest niewinny, może doświadczyć drzemiącej miłości do Kryszny jedynie dzięki niewielkiej styczności z nimi, nawet jeśli nie ma w nie wiary."

Awatar użytkownika
DCH
Posty: 66
Rejestracja: 15 maja 2015, 23:26

Re: Teraz czytam

Post autor: DCH » 05 sie 2016, 01:57

Bulwary rozłąki - Śri Śrimad Gour Govinda Swami
Vipralambha-tata

Wielbię złocistego Śrī Caitanyę Mahaprabhu i Nityanandę Prabhu, których długie ramiona sięgają kolan, których piękna karnacja jest promiennie złocista jak stopione złoto i których wydłużone oczy są jak czerwone lotosy.

Są Oni najwyższymi braminami, strażnikami religijnych zasad dla tego wieku, najbardziej wspaniałomyślnymi dobroczyńcami wszystkich żywych istot, najbardziej miłosiernymi inkarnacjami Boga. Oni zapoczątkowali zbiorowe intonowanie imion Kṛṣṇy.


Osiągnięcie Kṛṣṇa-prema jest najwyższą doskonałością wszystkich ludzkich narodzin.
"Ja jestem smakiem wody, światłem słońca i księżyca, sylabą om w mantrach wedyjskich; Ja jestem dźwiękiem w eterze i możliwością w człowieku". (Bg. 7.8)

Awatar użytkownika
DCH
Posty: 66
Rejestracja: 15 maja 2015, 23:26

Re: Teraz czytam

Post autor: DCH » 06 sie 2016, 02:41

Śri Caitanya-śataka - Sarwabhauma Bhattaćarja

Tekst 2

Pan Ćajtanja, który jest przepełniony miłością, kiedy tylko zaczyna cudownie tańczyć w kirtanie wprowadza miłosną służbę oddania dla Radha Kryszny w każdym domu.
"Ja jestem smakiem wody, światłem słońca i księżyca, sylabą om w mantrach wedyjskich; Ja jestem dźwiękiem w eterze i możliwością w człowieku". (Bg. 7.8)

Awatar użytkownika
DCH
Posty: 66
Rejestracja: 15 maja 2015, 23:26

Re: Teraz czytam

Post autor: DCH » 07 sie 2016, 03:02

Caitanya Caritamrta 1 Adi-lila cz.2

Adi 08.32. Śri Caitanya Mahaprabhu, niezależna Najwyższa Osoba Boga, jest bardzo wspaniałomyślny. Kto Go nie wielbi, nigdy nie może osiągnąć wyzwolenia.
"Ja jestem smakiem wody, światłem słońca i księżyca, sylabą om w mantrach wedyjskich; Ja jestem dźwiękiem w eterze i możliwością w człowieku". (Bg. 7.8)

Awatar użytkownika
DCH
Posty: 66
Rejestracja: 15 maja 2015, 23:26

Re: Teraz czytam

Post autor: DCH » 14 sie 2016, 21:45

Złoty Avatar

O wielbicielu Pana, ujrzenie ciebie jest doskonałością oczu, dotknięcie twego ciała jest doskonałością czynności cielesnych, a sławienie twoich cech jest doskonałością języka, gdyż spotkanie czystego wielbiciela, jak ty, jest rzeczą niezmiernie rzadką.
"Ja jestem smakiem wody, światłem słońca i księżyca, sylabą om w mantrach wedyjskich; Ja jestem dźwiękiem w eterze i możliwością w człowieku". (Bg. 7.8)

ODPOWIEDZ