Gdzie jest Kryszna?

Rozmowy o Krysznie i jego avatarach. "Świadomość Kryszny nie ma nic wspólnego z religią hinduską czy jakimkolwiek systemem religii. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie będzie zainteresowany zmianą swojej wiary na hinduizm. Podobnie, żaden prawdziwy hinduista nie będzie chętny, by przyjąć wiarę chrześcijańską. Takie zmiany są dla ludzi, którzy nie mają żadnego określonego statusu społecznego. Jednak każdy będzie zainteresowany poznaniem filozofii i nauki o Bogu oraz poważnym jej potraktowaniem. Trzeba jasno zrozumieć, że ten ruch świadomości Kryszny nie szerzy po prostu tak zwanej religii hinduskiej. Dajemy kulturę duchową, która może rozwiązać wszelkie problemy życia i dlatego jest ona przyjmowana na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno -Rozdział 12 - Świadomość Kryszny – hinduska religia czy kultura duchowa
mirek

Re: Gdzie jest Kryszna?

Post autor: mirek » 26 paź 2012, 21:30

ParamatmaDas pisze:Tak jak rozumiem, jest mistzrem duchwym. Czasmi sie mwoi ze Mistrz duchwy jest tak dobry jak Bog, w tym sensie ze podaje jakby Boga, i sposbn do niego dojscia. A Z koleii Bog nieraz sluzy czstemu wiebicielowi. Czasmi tez sie mowi ze latwiej sluzyc bhakcie niz Bogu.

Co do Twojej watpliwsci kiedts spytano o to Prabhupada. "A co gdyby JEzus byl Bogiem?"
Prabhupada odpowiedzial ze to by nic nie zminilo. Ze my i tak dazymy go szacunkiem i tak, ze Aczarjowie zazwczaj mowia ze byl zywá istota ale gdyby sie okazlo ze bol Bogiem to co? to nic. Dalek robimy swoje. A jego szanujmy tak czy siak. Ze "nie bylbym zazdrosny" cos w tym guscie padlo.
Ci chrześcijanie, którzy wierzą, że Jezus jest Bogiem mogą – w tym kontekście: "Ja jestem miedzy nimi" - mieć na myśli Jezusa jako Boga, wtedy pasowałoby to (w określonym ujęciu, np. Bóg jest jeden) do tytułowego pytania :).
Mojej wątpliwości? Bhaktowie Pana Kryszny mogą nie mieć z tym problemu, lecz wielu z owych chrześcijan – biorąc pod uwagę parę jednoznacznie dla nich brzmiących stwierdzeń NT - to już inna para kaloszy…

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Gdzie jest Kryszna?

Post autor: ParamatmaDas » 27 paź 2012, 00:44

Powiedzmy to tak; Gdy jezus mowi "gdzie dwuch mowi o mnei tam ja miedzy nimi" dla chrzesjanina jest to tak jak spotknie NAjwyzszego Bytu. Samej esencji i zrodla stworzenia. Alfy i omegi.: ) Gdy bhakta pyta sie jak dotzrec do Kryszny, do Wisznu-Tatwa, tez ma rozne porady. Ostatecznei rozne religie to rozne odpowiedzi na podtawowe pytanei o sens zycia o os wszechswiata o byt pierwszy i pierwotny.

A zwrciles uwage na tamten cyat;
Kryszna; " Nie ma mnie w swiecie duchwym, nie ma mnei w rytualach, ale jest tam gdzie sa moi bhaktowie"?

mirek

Re: Gdzie jest Kryszna?

Post autor: mirek » 27 paź 2012, 09:49

ParamatmaDas pisze:A zwrciles uwage na tamten cyat;
Kryszna; " Nie ma mnie w swiecie duchwym, nie ma mnei w rytualach, ale jest tam gdzie sa moi bhaktowie"?
Tak zwróciłem uwagę na tamten cytat :)

"Nie ma Mnie ani na Vaikunthach, ani w sercach yoginów. Przebywam tam, gdzie Moi bhaktowie wysławiają Moje czynności." (ze znaczenia Śrila Prabhupada do Śrimad Bhagavatam 4.21.41)

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Gdzie jest Kryszna?

Post autor: ParamatmaDas » 29 paź 2012, 17:15

Dzieki:) Ciekawy co?

mirek

Re: Gdzie jest Kryszna?

Post autor: mirek » 29 paź 2012, 23:48

ParamatmaDas pisze:Dzieki:) Ciekawy co?
Nie ma za co.
Tak, ten cytat to jedna z absolutnych rewelacji (Padma Purāṇa). W pewnym sensie, uwarunkowane dusze szukają Pana Kryszny, ale to tylko z powodu pogrążenia w materialnym śnie nie są w stanie uświadomić sobie Jego obecności.

Czysta miłość do Kryszny jest wiecznie ustanowiona w sercach żywych istot. Nie jest to coś, co można uzyskać z innego źródła. Gdy serce jest oczyszczone przez słuchanie i intonowanie, żywa istota w naturalny sposób się budzi. (CC.Madhya-lila 22.107).

Trzeba więc znaleźć czystych bhaktów i słuchać od nich itd., wtedy się Go znajdzie :). Tak jak np. pokazuje nam to przykład Śri Narady Muniego (ŚB 1.5.23-31).

ODPOWIEDZ