Pan Narashimadeva

Rozmowy o Krysznie i jego avatarach. "Świadomość Kryszny nie ma nic wspólnego z religią hinduską czy jakimkolwiek systemem religii. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie będzie zainteresowany zmianą swojej wiary na hinduizm. Podobnie, żaden prawdziwy hinduista nie będzie chętny, by przyjąć wiarę chrześcijańską. Takie zmiany są dla ludzi, którzy nie mają żadnego określonego statusu społecznego. Jednak każdy będzie zainteresowany poznaniem filozofii i nauki o Bogu oraz poważnym jej potraktowaniem. Trzeba jasno zrozumieć, że ten ruch świadomości Kryszny nie szerzy po prostu tak zwanej religii hinduskiej. Dajemy kulturę duchową, która może rozwiązać wszelkie problemy życia i dlatego jest ona przyjmowana na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno -Rozdział 12 - Świadomość Kryszny – hinduska religia czy kultura duchowa
Awatar użytkownika
Anna
Posty: 111
Rejestracja: 19 lut 2012, 10:51
Lokalizacja: Z Wioski

Re: Pan Narashimadeva

Post autor: Anna » 29 lut 2012, 12:42

Bolito pisze:
Anna pisze:Żadne z tych obrazków do mnie nie przemawia.
Ależ ty wybrzydzasz :) . Może takie ci sie spodobają:
http://www.chakra.org/art2/ArtJan18_10.html
http://deshika.wordpress.com/2008/01/08 ... l-readers/

Chociaż szczerze mówiąc, to mnie też niektóre obrazki średnio podchodzą. Na pierwszym i na twoim ulubionym Nrisimhadeva ma wg mnie zbyt ludzką twarz. Wygląda jak człowiek przebrany za lwa. Wolę takiego, który ma typowo lwią głowę, jak na drugim obrazku. A na trzecim wyglada bardziej jak niedźwiedź niż lew, ale też robi wrażenie.
Nie zgadzam się ma lwią twarz. :)
A to, że jestem wybredna to normalne. Po za tym Pan Nrisimhadeva przypomina mi też Aslana z powieści Narnia. :)
Wiele zależy od artysty, jak Go przedstawi. Nie którym się podoba innym mniej.

Tu wygląda jak typowy lew :) Obrazek
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Anna
Posty: 111
Rejestracja: 19 lut 2012, 10:51
Lokalizacja: Z Wioski

Re: Pan Narashimadeva

Post autor: Anna » 29 lut 2012, 12:45

Jeszcze inne pytanie nie wiem czy dobrze piszę nazwę, ale może wiecie gdzie można kupić kavcha Pana Nrisimhadeva? Kiedyś było można na allegro. Teraz chyba jest trudniej.?
Obrazek Obrazek

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Pan Narashimadeva

Post autor: Bolito » 29 lut 2012, 22:02

Anna pisze: Tu wygląda jak typowy lew :) Obrazek
To prawda, ale sama stwierdziłaś, że Ugra-Nrisimha to nie ten, którego szukasz.
A o Nrişimha-Kavaçę to chyba najlepiej postarać się u bhaktów. Źródło pewniejsze niż allegro (chyba, ze tam też wystawiają bhaktowie)
Nie jedz na czczo (grafitti)

Awatar użytkownika
robson
Posty: 30
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pan Narashimadeva

Post autor: robson » 08 gru 2014, 20:12

Czy wolno nosić wizerunek Pana Nrisimhadevy np. na koszulce?
Jak prawidłowo pisać imię Pana Nrisimhadevy i jak prawidłowo wymawiać jego imię?

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Pan Narashimadeva

Post autor: Bolito » 08 gru 2014, 23:33

robson pisze:Czy wolno nosić wizerunek Pana Nrisimhadevy np. na koszulce?
Oczywiście. Nawet od bhaktów można czasem taką kupić, tak samo jak z Kriszną. Co prawda, czasem sami bhaktowie mają obiekcje, bo to mimo wszystko, wizerunek Boga, może nie wszędzie należy Go wnosić, ale mimo wszystko, nie rezygnują z tego. Gdzieś mi się obiło o uszy, że w Indiach ubrania z podobiznami różnych bóstw robi się tylko dla zachodnich turystów, bo miejscowi raczej tego nie noszą.
robson pisze: Jak prawidłowo pisać imię Pana Nrisimhadevy i jak prawidłowo wymawiać jego imię?
Z tym jest pewien problem. Jest tu parę specyficznie indyjskich głosek, jak np. krótkie "warczące r". W niebhaktowskich publikacjach spotykałem się z pisownią "Narasimha". Bhaktowie wymawiają rozmaicie, ale zazwyczaj wg angielskiej transkrypcji brzmienia sanskryckiego, z "r" udźwięcznionym do "ri", czasem też "s" jak "sz".
Nie jedz na czczo (grafitti)

ODPOWIEDZ