Śri Venkateshvara

Rozmowy o Krysznie i jego avatarach. "Świadomość Kryszny nie ma nic wspólnego z religią hinduską czy jakimkolwiek systemem religii. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie będzie zainteresowany zmianą swojej wiary na hinduizm. Podobnie, żaden prawdziwy hinduista nie będzie chętny, by przyjąć wiarę chrześcijańską. Takie zmiany są dla ludzi, którzy nie mają żadnego określonego statusu społecznego. Jednak każdy będzie zainteresowany poznaniem filozofii i nauki o Bogu oraz poważnym jej potraktowaniem. Trzeba jasno zrozumieć, że ten ruch świadomości Kryszny nie szerzy po prostu tak zwanej religii hinduskiej. Dajemy kulturę duchową, która może rozwiązać wszelkie problemy życia i dlatego jest ona przyjmowana na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno -Rozdział 12 - Świadomość Kryszny – hinduska religia czy kultura duchowa
Awatar użytkownika
Gopikanta
Posty: 46
Rejestracja: 25 maja 2010, 14:08

Śri Venkateshvara

Post autor: Gopikanta » 06 cze 2010, 04:24

Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o tej wspaniałej formie Pana Vishnu
wiem, że nazywa się Venkateshvara co oznacza niszczyciel grzechów i jest czczony przez waisznawów w Tirupati w stanie Andhra Pradesh (południowo-wschodnie Indie)

Obrazek

Z Panem Venkateshvara wiąże się też dość ciekawa opowieść, jeśli ktoś może mi ją przybliżyć byłbym wdzięczny
Nie wierzę w UFO, ono po prostu istnieje. Wierzę tylko w Boga!

Gauri
Posty: 313
Rejestracja: 29 lis 2006, 16:49

Post autor: Gauri » 06 cze 2010, 10:59

Z tego co wiem to jest to jedno z Bostw ,ktore instalował sam Pan Brahma, wiecej juz w krotce:-)

Awatar użytkownika
Gopikanta
Posty: 46
Rejestracja: 25 maja 2010, 14:08

Post autor: Gopikanta » 08 cze 2010, 04:50

Zdaje się, że sam znalazłem:)

"Venkateshwara Swami jest jednym z najbardziej popularnych bóstw Vishnu w Indiach. Pielgrzymi z północy znają je jako Sri Balaji, ale my, południowcy, wolimy nazywać go imieniem Srinivasa. Srinivasa znaczy "Siedziba Sri", a Sri to jest Lakshmi, czyli Bogini Fortuny.

Według Ramayany i Puran, w starożytnych czasach Pan Vishnu zstąpił z królestwa duchowego na ziemię jako książę Ramachandra. Jego małżonka Lakshmi zstąpiła jako piękna Sita, żona Ramy. Kiedy demon, król Ravana usiłował porwać Sitę, bóg ognia - Agni - oszukał go podstawiając Vedavati jako małżonkę Ramy. W ten sposób Ravana porwał Vedavati do swego królestwa na wyspie Lanka, myśląc, że porwał Sitę.

Vedavati była właściwie złudną formą Lakshmi. Ona poprzednio pojawiła się jako księżniczka, której Ravana pragnął. Nie mogąc jednak znieść zalotów demona, ona rzuciła się do ognia. Znikając w płomieniach, Vedavati rzuciła klątwę na Ravanę, mówiącą, że powróci by zniszczyć Ravanę i jego dynastię. Ale będąc boską energią Pana Vishnu, Vedevati nie spłonęła. Przebywała ona u Agni i razem czekali, aż Ravana zrobi swój ruch przeciw Sicie. Kiedy Ravana uprowadził Vedavati, myśląc, że jest to Sita, prawdziwa Sita schroniła się u Agniego.

To było cały czas celem Ramy, zniszczenie Ravany i jego narodu ludożerców. Grając rolę męża, którego ukochany żona była w wielkim niebezpieczeństwie, Rama zaatakował Lankę i zniszczył Ravanę i jego krewnych. Ale już po odzyskaniu żony, Rama kazał jej wejść do ognia, jako zhańbionej przez dotyk grzesznego demona.

Zawsze mu oddana, zrobiła to, o co prosił. Wtedy z płomieni wyszedł Agni, a razem z nim zarówno prawdziwa Sita, jak i Vedavati. Chociaż Agni poprosił Ramę, by ten przyjął Vedavati jako drugą żonę, Rama odmówił mówiąc, "Ślubowałem w tym zstąpieniu mieć tylko jedną żonę. Zaakceptuję Vedavati kiedy pojawię się na ziemi jako Srinivasa. Ona wtedy będzie znana jako Padmavati i będzie moją narzeczoną".

Jako Srinivasa, Vishnu poślubił Padmavati. Ale Lakshmi (Sri) przyszła by przeszkodzić w małżeństwie, mówiąc, że nie jest ono ważne, ponieważ Srinivasa na zawsze jest jej. Gdy Sri i Padmavati były zaaferowane kłótnią, Srinivasa zrobił siedem kroków do tyłu i zmienił się w murti. Załamane boginie zapłakały z żalu, ale Srinivasa pocieszył je mówiąc, że one obie są ekspansjami tej samej duchowej energii, Vishnu-shakti. Boginie objęły się na zgodę i stanęły po obu stronach Srinivasy. Lakshmi i Padmavati przemieniły się w formy murti."


Obrazek
Nie wierzę w UFO, ono po prostu istnieje. Wierzę tylko w Boga!

Awatar użytkownika
Gatida
Posty: 12
Rejestracja: 22 lut 2008, 16:07

Post autor: Gatida » 08 cze 2010, 06:38

Mam pare historii, jednakze, sorry, akurat nie przy sobie, wiec, gdy bede
mial okazje to postaram sie cos wiecej napisac.
A tak sie sklada, ze nie pamietam tego materialu dokladnie i nie chce
pisac by czegos nie pomieszac
Bylem w tej swiatyni kilka razy. Znajduje sie dokladnie w Tirumala
na pewnej gorze, (lezacej k. Tirupati) ktora uchodzi za jedna z glow
Pana Brahmy na tej planecie...

ODPOWIEDZ