Miłość Kryszny

Rozmowy o Krysznie i jego avatarach. "Świadomość Kryszny nie ma nic wspólnego z religią hinduską czy jakimkolwiek systemem religii. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie będzie zainteresowany zmianą swojej wiary na hinduizm. Podobnie, żaden prawdziwy hinduista nie będzie chętny, by przyjąć wiarę chrześcijańską. Takie zmiany są dla ludzi, którzy nie mają żadnego określonego statusu społecznego. Jednak każdy będzie zainteresowany poznaniem filozofii i nauki o Bogu oraz poważnym jej potraktowaniem. Trzeba jasno zrozumieć, że ten ruch świadomości Kryszny nie szerzy po prostu tak zwanej religii hinduskiej. Dajemy kulturę duchową, która może rozwiązać wszelkie problemy życia i dlatego jest ona przyjmowana na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno -Rozdział 12 - Świadomość Kryszny – hinduska religia czy kultura duchowa
Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: miłość Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 29 gru 2009, 13:27

WIKING pisze:Miałem znajomych dwóch bhaktów ale wyjechali za chlebem do U.K.niestety
A czy masz może możliwość regularnego odwiedzania jakiejś świątyni czy ośrodka Hare Kryszna?

WIKING
Posty: 31
Rejestracja: 26 gru 2009, 14:51

Post autor: WIKING » 29 gru 2009, 14:34

Tak naprawdę to ja nie nadaję się do tego aby obcować z bhaktanmi w świątyni,są pewne przeszkody...

WIKING
Posty: 31
Rejestracja: 26 gru 2009, 14:51

Post autor: WIKING » 29 gru 2009, 15:06

Co do tego że ja pojmuję miłość jedynie w kategorii kochania mężczyzny lub kobiety to nie wyobrażam sobie jak można kochać coś bezforemnego.Czytałem kiedyś taki wiersz,Czechowicza chyba:
"Kochać jak chmury obłoki
Nienamacalne bezgłośne kroki
Dotyk co dotykiem nie jest
Głos też bezbarwny duchowy szelest
Spojrzenie Jego takie matowe
Co bezforemną jak jajo ma głowę
Ma na powiekach zwęglone cienie
I słodko szepcze:Jam Nieistnienie..."

Chyba pasuje ten wiersz tutaj.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 29 gru 2009, 15:53

WIKING napisał:
Czytałem kiedyś taki wiersz,Czechowicza chyba:
"Kochać jak chmury obłoki
Kolejny raz ulegasz iluzji 27.04.95

Jak co roku wiosna,
Ty jesteś zaagitowany,
Nikt cię takim nie pozna,
Bo to wielkie zmiany.
Uwodzi cię przyroda
subtelnym swym wdziękiem,
taka świeża i młoda,
lecz patrzysz na to z lękiem.
Bo niestety to tylko wiosna,
Która przeminie za chwilę,
Ty marzysz o niej w snach,
By była całym twoim życiem.
Wiosna jest naturą duszy,
Miłość, różnorodność, działanie,
Więc każdy z nas musi
działać jak jest w planie.
Szukasz swojej miłości
Zgodnie ze swoją naturą,
Ale tu nie ma szczęścia, radości,
To wszystko jest tylko materialną chmurą.


Kropla morza 18.06.94

Kryszna jest jak morze,
A my jesteśmy jak krople,
Jak barwna tęcza,
Jak światło we mgle.
Nasze ciała jak piana,
Która zlewa się z morzem.
Bez naszej obecności
Jest w mętnym kolorze.
Krótki jest los piany,
Jak nasze krótkie życie,
Jak nasze różne ciała,
Każdemu należycie.
Ziarnka tworzą góry,
Lecz kropla drąży skały.
Z Bogiem jesteśmy niepokonani,
Lecz sami usychamy.
Nasze cechy jak związki mineralne
Rozpuszczone w wodzie,
Sami wysychamy,
Razem tworzymy powodzie.
Kropla należy do morza,
A ziarnka piasku do ziemi.
W ciałach z ziemi i wody
Jesteśmy nienasyceni




Co do tego że ja pojmuję miłość jedynie w kategorii kochania mężczyzny lub kobiety to nie wyobrażam sobie jak można kochać coś bezforemnego

Chwalmy formę Pana:

Obrazek

Kaprysie Pogody!!! 27.04.92.

O Panie! Stwórco Tęczy!
Najwyższy Kontrolerze, Podmiocie Radości!
Vishnu Otoczony Kapturami Węża!
Kryszno! Źródle Wiecznej Przyjemności!
Ty Jesteś Słońcem Prawdy,
ja chwytam promienie.
Ty Jesteś Smakiem Wody,
Ty Jesteś Kaprysem Pogody!
Ty Jesteś Blaskiem Księżyca,
moje ciało przyczyną cienia.
Ty Świecisz w Milionach Form,
ja Ich nie dostrzegam.
Nie rozumiem Twoich Ekspansji,
pragnę służyć Tobie, Ty Zawsze Masz Rację.
Ty Jesteś Tak Łaskawy, Podajesz mi Rękę,
ja głupiec nad głupcami łamię przysięgę.
Przyjmij mnie pod Twoje Lotosowe Stopy,
Oceanie Cnoty!
Proszę, Uczyń mnie sługą Twoim,
możesz mnie zamienić w popiół, w ogień.
W służeniu Tobie Potęga,
w tym ciele ma męka.
Gdy myślę O Tobie ten świat to odraza,
kiedy służę Twym Stopom pojawia się ekstaza!!!
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

witcher
Posty: 75
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:04

Re: miłość Kryszny

Post autor: witcher » 29 gru 2009, 16:08

Purnaprajna pisze: Bóg nie jest ograniczony płcią. Mówiąc o rodzaju męskim i żeńskim mamy na myśli puruszę i prakriti. Purusza oznacza "odbiorca przyjemności", natomiast prakriti oznacza energię, której egzystencjalnym przeznaczeniem jest sprawianie przyjemności Krysznie. W tym sensie, istnieje tylko jeden osobnik męski - Kryszna, jako purusza, a wszystko inne jest Jego energiami, które są rodzaju żeńskiego, czyli prakriti. Ma to niewiele wspólnego z materialnym pojęciem płci.
Rozumiem, a czy człowiek też jest traktowany w sposób podobny, tzn. czy każdy może być puruszą przyjmującym prakriti czy rola puruszy jest zarezerwowana tylko dla Boga?

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 29 gru 2009, 16:12

Obrazek
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

witcher
Posty: 75
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:04

Post autor: witcher » 29 gru 2009, 16:17

Dziękuję za obrazek z wyjaśnienem. W ogóle jeśli jesteś autorem tych obrazków, to muszę Cię pochwalić. Są bardzo ładne ;)

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: miłość Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 29 gru 2009, 17:56

witcher pisze:Rozumiem, a czy człowiek też jest traktowany w sposób podobny, tzn. czy każdy może być puruszą przyjmującym prakriti czy rola puruszy jest zarezerwowana tylko dla Boga?
Rola param-puruszy jest zarezerwowana wyłącznie dla Kryszny. Dlatego też, w celu spełnienia naszych pragnień bycia odbiorcą przyjemności, stworzył dla nas materialny świat, gdzie dostępna jest iluzja bycia Bogiem. Jak to mówią, "dla chcącego, nie ma nic trudnego". ;) Kryszna zawsze stoi po naszej stronie, niezależnie od rozmiarów naszej głupoty.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: miłość Kryszny

Post autor: Waldemar » 31 gru 2009, 06:24

Purnaprajna pisze:
witcher pisze:Ale nie ma mowy o tym, że któreś sprawuje formę prymarną.
"Prymarny", w słownikowym sensie "pierwotny", a nie "najważniejszy". I masz rację, myśląc o Krysznie mamy też na myśli Jego energie, a w szczególności Jego wewnętrzną energię, w jej aspekcie hladini-śakti, jako Śrimati Radharani. Śrila Prabhupada w ten sposób to wyjaśnia:

"Radha i Krsna są jednym i tym samym, ale przyjęli dwa ciała. W ten sposób cieszą się Sobą wzajemnie, rozkoszując się smakami miłości.

Adi 04.56 Znaczenie: Dwie transcendentalne osobistości, Radha i Krsna, są zagadką dla materialistów. Powyższy opis Radhy i Krsny z dziennika Śrila Svarupy Damodary Gosvamiego jest wyjaśnieniem skrótowym, lecz aby zrozumieć misterium tych dwóch osobistości, trzeba mieć wielką duchową wnikliwość. Jedno doznaje przyjemności w dwojgu. Śri Krsna jest czynnikiem posiadającym moc, a Śrimati Radharani jest mocą wewnętrzną. Według filozofii Vedanty nie ma różnicy pomiędzy źródłem mocy a mocą; są one tożsame. Nie możemy rozróżniać pomiędzy jednym i drugim, tak jak nie możemy oddzielić ognia od ciepła.

Wszystko w Absolucie jest niepojęte w egzystencji względnej. Dlatego tym, którzy posiadają względną świadomość, bardzo trudno jest przyswoić sobie tę prawdę o jedności źródła mocy i mocy. Filozofia niepojętej jedności i różnicy głoszona przez Pana Caitanyę jest jedynym źródłem zrozumienia takich zawiłości transcendencji."

witcher pisze:Czy absolutny Bóg w ogóle może być ograniczony płcią?
Bóg nie jest ograniczony płcią. Mówiąc o rodzaju męskim i żeńskim mamy na myśli puruszę i prakriti. Purusza oznacza "odbiorca przyjemności", natomiast prakriti oznacza energię, której egzystencjalnym przeznaczeniem jest sprawianie przyjemności Krysznie. W tym sensie, istnieje tylko jeden osobnik męski - Kryszna, jako purusza, a wszystko inne jest Jego energiami, które są rodzaju żeńskiego, czyli prakriti. Ma to niewiele wspólnego z materialnym pojęciem płci.
Czy Balarama też jest rodzaju żeńskiego ??

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: miłość Kryszny

Post autor: Purnaprajna » 31 gru 2009, 06:39

Waldemar pisze:Czy Balarama też jest rodzaju żeńskiego ??
Nie, ponieważ jest On w kategorii Wisznu-tattvy, a nie śakti-tattvy czy jiva-tattvy.

ODPOWIEDZ