Paraśurama i inne Awatary

Rozmowy o Krysznie i jego avatarach. "Świadomość Kryszny nie ma nic wspólnego z religią hinduską czy jakimkolwiek systemem religii. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie będzie zainteresowany zmianą swojej wiary na hinduizm. Podobnie, żaden prawdziwy hinduista nie będzie chętny, by przyjąć wiarę chrześcijańską. Takie zmiany są dla ludzi, którzy nie mają żadnego określonego statusu społecznego. Jednak każdy będzie zainteresowany poznaniem filozofii i nauki o Bogu oraz poważnym jej potraktowaniem. Trzeba jasno zrozumieć, że ten ruch świadomości Kryszny nie szerzy po prostu tak zwanej religii hinduskiej. Dajemy kulturę duchową, która może rozwiązać wszelkie problemy życia i dlatego jest ona przyjmowana na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno -Rozdział 12 - Świadomość Kryszny – hinduska religia czy kultura duchowa
Awatar użytkownika
Yogi Krishnaram
Posty: 223
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Paraśurama i inne Awatary

Post autor: Yogi Krishnaram » 19 wrz 2008, 18:33

Mam pytanie. Mianowicie - Paraśuramę tradycyjnie wymienia się jako Daśawatarę, jednak wielu hinduistów uważa Go za niższego niż reszta. Jak jest postrzegany w ISKCONie? Czy jest inkarnacją Krsny w takim samym stopniu jak np. Rama czy Narasimha? A jak postrzega się inne Awatary takie jak Mohini, Hajagriwa czy Dhanwantari?

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Re: Paraśurama i inne Awatary

Post autor: gndd » 19 wrz 2008, 19:47

Yogi Krishnaram pisze:Mam pytanie. Mianowicie - Paraśuramę tradycyjnie wymienia się jako Daśawatarę, jednak wielu hinduistów uważa Go za niższego niż reszta. Jak jest postrzegany w ISKCONie? Czy jest inkarnacją Krsny w takim samym stopniu jak np. Rama czy Narasimha? A jak postrzega się inne Awatary takie jak Mohini, Hajagriwa czy Dhanwantari?
Nie wiem nic o hindusach, ale jedno co mi się natyczmiast nasuwa, to że Rama czy Narasimha są w kategorii wisznu-tattva, a Paraśurama jest śaktyavesa awatarą, czyli upełnomocnioną żywą istotą. Chyba się nie mylę?
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

ODPOWIEDZ