Indulekha z Wrindy i wróżenie.

Rozmowy o Krysznie i jego avatarach. "Świadomość Kryszny nie ma nic wspólnego z religią hinduską czy jakimkolwiek systemem religii. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie będzie zainteresowany zmianą swojej wiary na hinduizm. Podobnie, żaden prawdziwy hinduista nie będzie chętny, by przyjąć wiarę chrześcijańską. Takie zmiany są dla ludzi, którzy nie mają żadnego określonego statusu społecznego. Jednak każdy będzie zainteresowany poznaniem filozofii i nauki o Bogu oraz poważnym jej potraktowaniem. Trzeba jasno zrozumieć, że ten ruch świadomości Kryszny nie szerzy po prostu tak zwanej religii hinduskiej. Dajemy kulturę duchową, która może rozwiązać wszelkie problemy życia i dlatego jest ona przyjmowana na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno -Rozdział 12 - Świadomość Kryszny – hinduska religia czy kultura duchowa
Awatar użytkownika
jayanti
Posty: 22
Rejestracja: 27 gru 2006, 19:40

Indulekha z Wrindy i wróżenie.

Post autor: jayanti » 29 cze 2008, 08:51

Czytam "Docenić Wrindavan Dham " bardzo piękną i pożyteczną książkę i mam pytanie na temat Indulekhi.Chodzi mi o postać z Vrindy a nie naszą Indu!
Otóż Indulekha zajmowała się m.in. wróżeniem. Skądinąd wiem, że takie zajęcie jest przez waisznawów potępiane.
Większość innych czynności wykonywanych przez mandżari i sakhi jest przez waisznawów naśladowana a ta akurat wręcz zabroniona.Czy można się dowiedzieć , dlaczego?
Nie jest to oczywiście pytanie zasadnicze, kieruje mną jednak ciekawość.

Vivecana

Re: Indulekha z Wrindy i wróżenie.

Post autor: Vivecana » 29 cze 2008, 10:43

jayanti pisze:Skądinąd wiem, że takie zajęcie jest przez waisznawów potępiane.
Skąd?

Awatar użytkownika
jayanti
Posty: 22
Rejestracja: 27 gru 2006, 19:40

Post autor: jayanti » 29 cze 2008, 21:41

Skąd wiem? z vrindy, którą pilnie czytałam. A nie jest potępiane?

Vivecana

Post autor: Vivecana » 30 cze 2008, 07:37

jayanti pisze:Skąd wiem? z vrindy, którą pilnie czytałam. A nie jest potępiane?
Ja nie wiem czy jest potępiane. Jeśli to wróżenie z fusów, to ja osobiście bym to wyśmiał, i tyle. W innych wypadkach można mieć różne obiekcje. Czytałaś artykuł o tantrze?

Chodzi mi jednak o to, że ktoś (kto?) na vrindzie coś napisał, a dla ciebie to znaczy, że waisznawowie coś potępiają, co brzmi jak oficjalna doktryna. Trzeba odróżnić czyjąś opinię od uzasadnionej teologicznie doktryny.

Awatar użytkownika
jayanti
Posty: 22
Rejestracja: 27 gru 2006, 19:40

Post autor: jayanti » 01 lip 2008, 08:39

Zatem uprzejmie prosze podaj mi taka oficjalna werdję.
Folder ten właśnie do tego służy.

Vivecana

Post autor: Vivecana » 01 lip 2008, 08:53

jayanti pisze:Zatem uprzejmie prosze podaj mi taka oficjalna werdję.
Nie znam jej. Nie wiem też, o jakiego rodzaju wróżeniu piszesz. Nie wiem też, czy wolno nam oceniać działania gopi czyli sprowadzać je do naszego, podlegającego ocenie, poziomu.

Najrozsądniej byłoby wiec chyba oderwać te rozważania od działań gopi, a potem poszukać w śastrach (lub napisać do Śastric Advisory Council) wypowiedzi na temat wróżenia (w wykonaniu uwarunkowanych dusz), w zależności od jego rodzaju zapewne. Mnie to nie interesuje, więc szukać nie będę, ale chętnie przeczytam, jeśli coś znajdziesz :)

Awatar użytkownika
Madhumalati
Posty: 71
Rejestracja: 31 sty 2008, 12:57
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. / Zielona Góra
Kontakt:

Post autor: Madhumalati » 13 lip 2008, 22:36

Astrologii nikt nie potepia, to może i wrożenia tez nie?

Wszystko powinniśmy pokładać w Krysznie, bo on jest źródłem wszystkiego, ale co jeśli jakaś mataji zajmuje się, dajmy na to, wróżeniem z kart Tarota?


Mnie w sumie interesuje, ale nie wiem gdzie szukac :)

ODPOWIEDZ