Teraz czytam

Rozmowy o Krysznie i jego avatarach. "Świadomość Kryszny nie ma nic wspólnego z religią hinduską czy jakimkolwiek systemem religii. Żaden prawdziwy chrześcijanin nie będzie zainteresowany zmianą swojej wiary na hinduizm. Podobnie, żaden prawdziwy hinduista nie będzie chętny, by przyjąć wiarę chrześcijańską. Takie zmiany są dla ludzi, którzy nie mają żadnego określonego statusu społecznego. Jednak każdy będzie zainteresowany poznaniem filozofii i nauki o Bogu oraz poważnym jej potraktowaniem. Trzeba jasno zrozumieć, że ten ruch świadomości Kryszny nie szerzy po prostu tak zwanej religii hinduskiej. Dajemy kulturę duchową, która może rozwiązać wszelkie problemy życia i dlatego jest ona przyjmowana na całym świecie. - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada - Prawda i Piękno -Rozdział 12 - Świadomość Kryszny – hinduska religia czy kultura duchowa
Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Teraz czytam

Post autor: Waldemar » 22 paź 2016, 15:48

Waldemar pisze:Docenić Śri Nawadwip Dham

Strona 98

Nitjananda szczególnie pobłogosławi te szczęśliwe dusze, które intonują święte imię "Gauranga! Gauranga! Gauranga!"

Widząc, że większość ludzi było zbyt upadłych, by docenić słodkie imiona i rozrywki Kryszny, Sam Nitjananda wprowadził intonowanie "Gauranga" wraz z Gaura-lila w Swoim nauczaniu.
500 lat temu ludzie byli bardziej pobożni niż w dzisiejszych czasach. Zwłaszcza w Indiach.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Teraz czytam

Post autor: Waldemar » 24 paź 2016, 17:37

Bo Śri Caitanya Mahaprabhu zmienił dużą część mieszkańców Indii w Vaisnavów. :) :)

Awatar użytkownika
DCH
Posty: 66
Rejestracja: 15 maja 2015, 23:26

Re: Teraz czytam

Post autor: DCH » 13 mar 2017, 16:24

Śrimad-Bhagavatam Canto-6

06.14.03 W tym materialnym świecie jest tak wiele żywych istot, jak wiele jest atomów. Pomiędzy tymi żywymi istotami bardzo niewiele jest istot ludzkich, a pomiędzy nimi jedynie kilka zainteresowanych jest przestrzeganiem religijnych zasad.

06.14.04 O najlepszy z braminów, Śukadevo Gosvami, spośród wielu osób, które przestrzegają religijnych zasad, jedynie niewiele pragnie wyzwolenia z materialnego świata. Spośród wielu tysięcy, które pragną wyzwolenia, jedna może rzeczywiście je osiągnąć, porzucając materialne przywiązanie do społeczeństwa, przyjaźni, miłości, kraju, domu, żony i dzieci. A spośród wielu tysięcy takich wyzwolonych osób, bardzo rzadko spotyka się osobę, która może zrozumieć prawdziwe znaczenie wyzwolenia.

06.14.05 O wielki mędrcze, pomiędzy wieloma milionami osób, które są wyzwolone i doskonałe w wiedzy o wyzwoleniu, jeden może być bhaktą Pana Narayana, czyli Krsny. Takich bhaktów, którzy są całkowicie spokojni, spotyka się niezwykle rzadko.
"Ja jestem smakiem wody, światłem słońca i księżyca, sylabą om w mantrach wedyjskich; Ja jestem dźwiękiem w eterze i możliwością w człowieku". (Bg. 7.8)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Teraz czytam

Post autor: Waldemar » 15 cze 2017, 20:03

Śrimad-Bhagavatam 4.31.3

Część znaczenia:

Wielki mędrzec Narada podróżuje wszędzie. Odwiedza zarówno demony, jak i półbogów, i wszyscy traktują go z jednakowym szacunkiem. Dlatego też opisany jest tutaj jako surasuredya, czczony przez demony i półbogów. Przed Naradą Munim otwarte są drzwi do każdego domu. Chociaż demony i półbogowie żywią do siebie wieczną urazę, to Narada Muni wszędzie jest mile widziany. Oczywiście, Narada uważany jest za jednego z półbogów, a słowo devarsi oznacza "święty pomiędzy półbogami". Ale nawet demony nie zazdroszczą Naradzie Muniemu; dlatego jest on jednakowo wielbiony zarówno przez demony, jak i przez półbogów. Pozycja doskonałego Vaisnavy powinna być jak pozycja Narady Muniego – całkowicie niezależna i bezstronna.

Dlaczego demony nie wielbią Prabhupada, tak jak Naradę Muniego ?

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Teraz czytam

Post autor: Waldemar » 29 cze 2017, 18:04

++

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Teraz czytam

Post autor: Waldemar » 20 lip 2017, 09:45

Śrimad-Bhagavatam 6.2.9-10 i 6.2.11

Intonowanie świętego imienia Visnu jest najlepszym procesem pokuty dla złodzieja złota czy innych kosztowności, dla pijaka, osoby, która zdradziła przyjaciela czy krewnego, dla zabójcy bramina czy tego, kto podejmuje życie seksualne z żoną swego guru czy innego zwierzchnika. Jest to również najlepszy rodzaj pokuty dla tego, kto morduje kobiety, króla albo swego ojca, dla tego, kto zabija krowy i dla wszystkich innych grzeszników. Po prostu dzięki intonowaniu świętego imienia Pana Visnu takie grzeszne osoby mogą przyciągnąć uwagę Najwyższego Pana, który wskutek tego myśli: "Ponieważ osoba ta intonuje Moje święte imię, mam obowiązek w pełni ją chronić."

Grzeszny człowiek nie może oczyścić się tak bardzo poprzez zachowywanie wedyjskich rytuałów czy poprzez pokuty, jak przez chociaż jednorazowe wypowiedzenie świętego imienia Pana Hari. Chociaż rytualistyczne pokuty mogą uwolnić od reakcji grzechów, nie budzą służby oddania, w przeciwieństwie do świętych imion Pana, których intonowanie przywodzi na pamięć sławę, cechy, atrybuty, rozrywki i parafernalia Pana.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Teraz czytam

Post autor: Waldemar » 23 lip 2017, 14:42

Znajomi stali się dla mnie nieuprzejmi i wróciła choroba.

Czuję, że to oznacza, że po raz kolejny obraziłem Cię Śrila Prabhupada.
Jestem tak głupi, że nawet nie wiem, w jaki sposób Cię Śrila Prabhupada, bezpośrednio albo pośrednio, obraziłem powyższym postem.

Przepraszam Cię Śrila Prabhupada za kolejną popełnioną obrazę.
Wybacz mi, proszę Śrila Prabhupada.

Najlepiej będzie dla mnie, gdy zakończę swoją aktywność w internecie, do czasu aż zmądrzeje, bo stałem się sam niebezpieczny dla samego siebie.

ODPOWIEDZ