Teoria Darwina

Filozofia wedyjska, nauka, wiedza. "Cały świat nauki i technologii opiera się na fałszywej idei, że życie powstało z materii. Nie możemy pozwolić na to, by ta nonsensowna teoria była głoszona bez sprzeciwu. Życie nie pochodzi z materii. Materia została wytworzona z życia. To nie jest teoria; to fakt. Nauka jest oparta na błędnej teorii, toteż wszelkie jej kalkulacje i konkluzje są błędne, a ludzie z tego powodu tylko cierpią. Kiedy więc te wszystkie błędne, współczesne teorie naukowe zostaną skorygowane, ludzie staną się szczęśliwi. Musimy rzucić naukowcom wyzwanie. W przeciwnym razie będą zwodzili całe społeczeństwo." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Teoria Darwina

Post autor: Aniruddha das » 15 mar 2016, 17:10

Kryszna Źródło Wiecznej Przyjemności;
Okresowe opady deszczu mogą być uważane za swego rodzaju pośrednik stworzenia, ponieważ po opadach deszczu mokre pola są bardzo korzystne dla wzrostu różnego rodzaju roślinności. Podobnie, kiedy Pan stwarza, poprzez rzucenie spojrzenia na naturę materialną, natychmiast żywe istoty rodzą się w różnych warunkach życia, tak jak różnego typu roślinność wyrasta po opadach deszczu. Deszcz jest jeden, ale powoduje wzrost różnego typu warzyw. Deszcz pada równo na całe pole, lecz na tym polu wyrastają różne warzywa, o różnych kształtach i formach, w zależności od nasion, które zostały zasiane. Podobnie, nasiona naszych pragnień są różnorodne. Każda żywa istota posiada odmienne pragnienia i to pragnienie jest tym nasieniem, które powoduje jej rozwój w określonym rodzaju ciała. Wyjaśnia to Rupa Goswami, używając słowa papa-bija. Papa znaczy grzeszny. Wszystkie nasze materialne pragnienia powinny być uważane za papa-bija, czyli nasiona grzesznych pragnień. Bhagavad-gita wyjaśnia, że naszym grzesznym pragnieniem jest to, że nie podporządkowujemy się Najwyższemu Panu. Dlatego Pan mówi w Bhagavad-gicie, "Ochronię cię przed skutkami grzesznych pragnień." Te grzeszne pragnienia manifestują się w różnych rodzajach ciał i dlatego nikt nie może oskarżyć Najwyższego Pana o stronniczość, gdy przyznaje On dany rodzaj ciała określonej żywej istocie, i inny rodzaj ciała innej żywej istocie. Wszystkie ciała 8 400 000 gatunków życia powstały odpowiednio do stanu umysłu indywidualnych istot żywych. Najwyższy Osobowy Bóg daje im szansę działania zgodnie z ich pragnieniami. Dlatego żywe istoty w swoim działaniu korzystają z udogodnień danych im przez Pana.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Teoria Darwina

Post autor: Aniruddha das » 20 mar 2016, 15:57

Źródłem życia jest życie

Rozdział 2 – Drugi spacer poranny

Nagrano 19 kwietnia 1973 roku w Cheviot Hills Park w Los Angeles. Śrila Prabhupadowi towarzyszą dr Singh, Brahmananda Swami i inni uczniowie.

Darwinizm wymiera

Śrila Prabhupad: Ten materialny świat jest mieszaniną trzech cech: sattva, rajas i tamas (dobroci, pasji i ignorancji) – które działają wszędzie. Te trzy cechy są obecne w różnych proporcjach we wszystkich gatunkach życia. Na przykład, niektóre drzewa wydają smaczne owoce, podczas gdy inne służą po prostu jako opał. Przyczyną tego jest obcowanie z określonymi cechami natury Te trzy cechy obecne są również wśród zwierząt. Cechą krowy jest dobroć, lwa – pasja, a małpy – ignorancja. Darwin twierdzi, że jego ojcem jest małpa. To niemądre teoretyzowanie.

Dr Singh: Darwin powiedział, że niektóre gatunki wymierają podczas walki o byt. Przetrwają te, które są w stanie przetrwać, lecz inne wymrą. Mówi zatem, że wymieranie i przetrwanie zachodzą jednocześnie.

Śrila Prabhupad: Nic nie wymiera. Małpa nie wymarła. Małpa, bezpośredni przodek Darwina, żyje nadal.

Karandhara: Darwin powiedział, że musi istnieć dobór naturalny Lecz dobór znaczy, że jest możliwość wyboru. Kto zatem wybiera?

Śrila Prabhupad: To musi być osoba. Kto zezwala na to, aby ktoś przeżył, a ktoś inny został zabity? Aby wydać takie polecenie, musi istnieć pewien autorytet mający wyższą władzę. To nasze pierwsze założenie. I Bhagavad-gita wyjaśnia, kto jest tym autorytetem. Kryszna mówi: mayadhyaksena prakrtih – "Natura działa pod Moim nadzorem". (Bg. 9.10)

Dr Singh: Darwin mówi także, że różne gatunki nie powstały jednocześnie, lecz rozwinęły się stopniowo.

Śrila Prabhupad: Jak zatem wyjaśnia początek procesu ewolucji?

Karandhara: Współcześni darwiniści mówią, że pierwszy żywy organizm powstał na drodze reakcji chemicznych.

Śrila Prabhupad: A ja im mówię: "Jeśli życie powstało z substancji chemicznych i jeśli wasza nauka jest tak zaawansowana, to dlaczego nie potraficie stworzyć życia na drodze biochemicznej w swoich laboratoriach?"

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Teoria Darwina

Post autor: Aniruddha das » 20 mar 2016, 16:00

W przyszłości

Karandhara: Mówią, że stworzą życie w przyszłości.

Śrila Prabhupad: W jakiej przyszłości? Kiedy zadajemy to zasadnicze pytanie, odpowiadają: "Zrobimy to w przyszłości". Dlaczego w przyszłości? To jest zupełny nonsens. "Nie ufaj przyszłości, jakkolwiek piękną by była". Jeśli są tak zaawansowani, to teraz powinni zademonstrować, jak można stworzyć życie z substancji chemicznych. W przeciwnym razie, jakie znaczenie ma ich postęp? Mówią bzdury.

Karandhara: Mówią, że są na samym progu stworzenia życia.

Śrila Prabhupad: To tylko inny sposób powiedzenia tej samej rzeczy: "W przyszłości". Naukowcy muszą przyznać, że nadal nie znają źródła życia. Ich twierdzenie, iż wkrótce dowiodą, że życie powstało na drodze reakcji chemicznych, jest niczym płacenie komuś postdatowanym czekiem. Przypuśćmy, że dam ci taki czek na dziesięć tysięcy dolarów, podczas gdy w rzeczywistości nie mam żadnych pieniędzy. Jaka jest wartość tego czeku? Naukowcy twierdzą, że ich nauka jest wspaniała, lecz kiedy domagamy się praktycznego przykładu, mówią, że dostarczą go w przyszłości. Przypuśćmy, że powiem ci, iż posiadam miliony dolarów, lecz kiedy prosisz mnie o pieniądze, odpowiadam: "Zaraz dam ci postdatowany czek na dużą sumę. Dobrze?" Jeśli jesteś inteligentny, odpowiesz: "Daj mi chociaż pięć dolarów gotówką, abym mógł zobaczyć coś konkretnego". Naukowcy nie są w stanie stworzyć w swych laboratoriach nawet pojedynczego źdźbła trawy, ale twierdzą, że życie powstało z substancji chemicznych. Co to za nonsens? Czy nikt tego nie kwestionuje?

Karandhara: Mówią, że życie powstało w oparciu o prawa chemiczne.

Śrila Prabhupad: Jeśli istnieje prawo, musimy wziąć pod uwagę, że ktoś to prawo stworzył. Pomimo ich całego tak zwanego postępu, naukowcy nie potrafią wyprodukować nawet źdźbła trawy w swoich laboratoriach. Co z nich za naukowcy?

Dr Singh: Mówią, że ostatecznie źródłem wszystkiego jest materia. Materia ożywiona pochodzi z materii nieożywionej.

Śrila Prabhupad: To skąd się bierze ożywiona materia teraz? Czy naukowcy twierdzą, że życie powstało z materii w przeszłości, ale nie dzieje się tak obecnie? Z czego teraz powstaje mrówka – z ziemi?

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Teoria Darwina

Post autor: Aniruddha das » 22 mar 2016, 11:03

Brakujące ogniwo

Dr Singh: Tak naprawdę to jest kilkanaście teorii wyjaśniających, w jaki sposób życie powstało z materii i jak ożywiona materia powstała z nieożywionej.

Śrila Prabhupad (przydzielając dr Singhowi rolę materialistycznego naukowca): Dobrze, panie naukowcu, dlaczego więc życie nie powstaje z materii teraz? Ty draniu, dlaczego teraz życie nie powstaje z materii?

W rzeczywistości tacy naukowcy są draniami. Wysuwają dziecinne twierdzenia, że życie powstało z materii, chociaż wcale nie potrafią tego udowodnić. Nasz ruch świadomości Kryszny powinien zdemaskować wszystkich tych drani. Oni tylko blefują. Dlaczego nie stworzą życia teraz, od razu? Mówią, że w przeszłości życie powstało z materii; i mówią, że stanie się to znowu w przyszłości. Mówią nawet, że stworzą życie z materii. Co to za teoria? Już stwierdzili, że życie powstało z materii. "Powstało" – to odnosi się do przeszłości. Dlaczego więc teraz mówią o przyszłości? Czy to nie sprzeczne? Spodziewają się, że przeszłość wydarzy się w przyszłości. To dziecinada.

Karandhara: Mówią, że życie powstało z materii w przeszłości, i że w przyszłości stworzą życie w ten sam sposób.

Śrila Prabhupad: Co to za nonsens? Jeśli nie potrafią udowodnić, że życie powstaje z materii obecnie, to skąd wiedzą, że w ten sposób powstało w przeszłości?

Dr Singh: Przypuszczają...

Śrila Prabhupad: Każdy może przypuszczać, lecz to nie jest nauka. Każdy może coś przypuszczać. Ty możesz coś przypuszczać, ja mogę coś przypuszczać, ale musi istnieć dowód. My możemy dowieść, że życie powstaje z życia. Na przykład, ojciec płodzi dziecko. Ojciec żyje i dziecko żyje. Lecz gdzie jest ich dowód na to, że ojcem może być martwy kamień? Gdzie jest ich dowód? My z łatwością możemy dowieść, że źródłem życia jest życie. Początkowym życiem jest Kryszna. To także możemy udowodnić. Ale jaki jest dowód na to, że dziecko rodzi się z kamienia? Tak naprawdę, to nie mogą dowieść, że materia jest źródłem życia. Odkładają to na przyszłość. [Śmiech.]

Karandhara: Naukowcy mówią, że mogą teraz podać wzory kwasów, aminokwasów, które są bardzo podobne do jednokomórkowych żywych organizmów. Mówią, że ponieważ te kwasy tak bardzo przypominają żywe istoty, to z pewnością brakuje tylko jednego ogniwa do stworzenia życia.

Śrila Prabhupad: Bzdura. Brakujące ogniwo. Rzucę im wyzwanie prosto w twarz. Brakuje im tego wyzwania. Tym brakującym ogniwem jest otwarte wyzwanie.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Teoria Darwina

Post autor: Aniruddha das » 22 mar 2016, 11:08

Bg 2.13

Tak jak wcielona dusza bezustannie wędruje w tym ciele, od wieku chłopięcego, poprzez młodość aż do starości, podobnie przechodzi ona w inne ciało po śmierci. Zmiany takie nie zwodzą osoby zrównoważonej.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Teoria Darwina

Post autor: Aniruddha das » 22 mar 2016, 11:10

Bez względu na to, w jakim gatunku życia pojawia się żywa istota, w tym gatunku znajduje ona określony rodzaj satysfakcji, i nigdy nie czuje odrazy do warunków, w których się znalazła.

ZNACZENIE: To zadowolenie żywej istoty z określonego rodzaju ciała, nawet jeśli jest ono najbardziej odrażające, jest zwane złudzeniem. Człowieka na wyższej pozycji może nie zadowalać standard życia człowieka niższej klasy, ale człowiek na niższej pozycji, z powodu wpływu mayi, czyli zewnętrznej energii, jest zadowolony ze swoich warunków. Maya ma dwie fazy działania: Jedna jest zwana praksepatmika, a druga avaranatmika. Avaranatmika oznacza "przykrywać" a praksepatmika oznacza "ściągać w dół". Osoba materialistyczna czy zwierzę będą usatysfakcjonowani w każdych warunkach życia, jako że ich wiedza została przykryta wpływem mayi. Na niższych stopniach, czy w niższych gatunkach życia, rozwój świadomości jest tak niewielki, że osobnik tego gatunku nie jest w stanie zrozumieć, czy jest szczęśliwy czy nie. To gest zwane avaranatmika. Nawet wieprz, który żywi się odchodami, uważa się za szczęśliwego, chociaż osoba na wyższym etapie życia rozumie, że życie takiego wieprza zjadającego odchody jest

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Teoria Darwina

Post autor: Aniruddha das » 16 kwie 2016, 21:08

Ewolucyjny proces różnego typu działań jest czymś podobnym do owocującego kwiatu. Tak jak są różne fazy wzrostu kwiatu – faza pączkowania, faza kwitnienia i faza pełnego rozwoju, pełnego aromatu i piękna – tak w stopniowej ewolucji istnieje 8 400 000 gatunków ciał, i istnieje systematyczny postęp od niższych gatunków życia do wyższych. Ludzka forma życia jest uważana za najwyższą, ponieważ ofiarowuje świadomość dla wydostania się z uwikłania narodzin i śmierci. Szczęśliwe dziecko w łonie matki zdaje sobie sprawę ze swojej wyższej pozycji i dlatego czyni się różnicę między nim a innymi ciałami. Zwierzęta w ciałach niższych niż ludzkie są świadome jedynie przyjemnych i nieprzyjemnych doznań cielesnych; nie są w stanie wznieść się ponad cielesne potrzeby życia – jedzenie, spanie, prokreację i obronę. Ale dzięki łasce Pana w ludzkiej formie życia świadomość jest rozwinięta do tego stopnia, że człowiek może docenić swoją wyjątkową pozycję i w ten sposób zrealizować duszę i Najwyższego Pana.
Śbh 3.31.19

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Teoria Darwina

Post autor: Aniruddha das » 16 lip 2016, 13:47

Ten werset wskazuje, co jest na początku i na końcu stworzenia. Można od tego miejsca prześledzić tzw. ewolucję powstania wszechświata, aż do stwarzania różnych gatunków ciał dla żywych istot.

Śbh 2.9.33
Brahmo, to Ja właśnie, Osoba Boga, istniałem przed stworzeniem, gdy nie było niczego oprócz Mnie. Nie było materialnej natury – przyczyny tego stworzenia. To, co widzisz teraz, to jestem także Ja, Osoba Boga. A to, co pozostanie po unicestwieniu, to również będę Ja, Osoba Boga.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Teoria Darwina

Post autor: Aniruddha das » 22 lip 2016, 18:58

Wszystko emanuje z Boga Najwyższej Osoby, który stwarza, utrzymuje i niszczy materialne wszechświaty.
Śri Iśopanisad - Inwokacja
Osoba Boga jest doskonały i kompletny, a ponieważ jest On całkowicie doskonały, wszystkie Jego emanacje, takie jak ten fenomenalny świat, są doskonale wyposażone jako kompletne całości. Cokolwiek powstaje z kompletnej całości jest również kompletne w sobie. Ponieważ jest On kompletną całością, chociaż tak wiele kompletnych jednostek emanuje z Niego, On pozostaje w pełnej równowadze.

Bg 2.28
Wszystkie stworzone istoty pozostają niezamanifestowane w swoich początkach, manifestują się w okresie środkowym, a po unicestwieniu wracają do stanu niezamanifestowanego.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Teoria Darwina

Post autor: Aniruddha das » 24 lip 2016, 12:44

Ja stwarzam po tym, co Pan stworzył już przez Swój własny blask (brahmajyoti), podobnie jak, gdy Słońce manifestuje swój płomień – zaczynają również świecić migoczące gwiazdy, księżyc, nieboskłon i wpływowe planety. Śbh 2.5.11

Bóg Najwyższa Osoba, jako Maha Visnu, stwarza materialne wszechświaty. Jako Garbhodakaśayi Visnu, wnika On do każdego wszechświata, a jako Ksirodakaśayi Visnu – do ciała każdej żywej istoty.
Pan Brahma, stwórca manifestacji kosmicznej, nazywany jest Svayambhu, czyli "ten, który narodził się bez pomocy ojca i matki." Żywa istota rodzi się zazwyczaj w wyniku seksualnego połączenia ojca i matki. Brahma, pierworodna żywa istota, narodził się jednak z kwiatu lotosu wyrastającego z brzucha ekspansji Maha-Visnu - Garbhodakaśayi Visnu, pełnej ekspansji Pana Kryszny. Kwiat, z którego narodził się Brahma, jest jedną z części ciała Garbhodakaśayi Visnu. Brahma jest także częścią tego ciała. Pojawiwszy się w gigantycznej pustce wszechświata, Brahma zobaczył jedynie ciemność i nic poza tym. Brahma poczuł niepokój, a wtedy Pan zainspirował go z wewnątrz serca do poddania się pokutom, które umożliwią mu zdobycie składników ofiarnych. Jednakże, poza Osobą Maha-Visnu i Brahmą, który narodził się z części Jego ciała, nic jeszcze wtedy nie istniało. Do spełniania ofiar potrzeba wielu składników. Brahma stworzył z ciała Garbhodakaśayi Visnu nawet i składniki ofiarne. Oznacza to, że cały porządek kosmiczny jest dziełem Brahmy. Ponadto, nic nie jest stwarzane z niczego – źródłem wszystkiego jest Osoba Pana. Pan mówi w Bhagavad-gicie (10.8), aham sarvasya prabhavo mattah sarvam pravartate: "Wszystko pochodzi z Mego ciała jestem więc oryginalnym źródłem wszelkiego stworzenia.

ODPOWIEDZ