Iluzja to Iluzja

Filozofia wedyjska, nauka, wiedza. "Cały świat nauki i technologii opiera się na fałszywej idei, że życie powstało z materii. Nie możemy pozwolić na to, by ta nonsensowna teoria była głoszona bez sprzeciwu. Życie nie pochodzi z materii. Materia została wytworzona z życia. To nie jest teoria; to fakt. Nauka jest oparta na błędnej teorii, toteż wszelkie jej kalkulacje i konkluzje są błędne, a ludzie z tego powodu tylko cierpią. Kiedy więc te wszystkie błędne, współczesne teorie naukowe zostaną skorygowane, ludzie staną się szczęśliwi. Musimy rzucić naukowcom wyzwanie. W przeciwnym razie będą zwodzili całe społeczeństwo." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Iluzja to Iluzja

Post autor: Mathura » 01 lip 2012, 20:35

mirek pisze:Oczywiście, tymczasowość dotyczy kształtu (jakiejś przybranej formy) i dlatego mówi się o nim, jako czymś nierealnym. Naszych niemowlęcych ciał już nie ma, a przecież były takie realne .
Myślę, że wiemy o co chodzi.
Obiekty zbudowane z materialnej energii są tymczasowe, i w tym sensie, można powiedzieć, że są czymś nierealnym. Było i nie ma.
mirek pisze:"Ci, którzy są prorokami prawdy, stwierdzili, że w nieistniejącym (materialnym ciele) nie ma trwałości, a to co istnieje (dusza) – nie ulega zmianie. Prorocy prawdy stwierdzili to, studiując naturę obu." (Bg 2.16).
Takie stwierdzenia, mają nas tylko zdopingować do duchowego postępu. Do tego abyśmy zwrócili się ku duchowości, tego co trwałe, a nie zajmowali się tak bez opamiętania tym co i tak przeminie. Czas upływa i żaden z nas nie wie ile go przed sobą ma. A my jednak marnujemy ten czas na szukanie satysfakcji w przemijających obiektach. Wiemy, że to bezsensowne, ale jednak to robimy. I to jest nasza iluzja.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Iluzja to Iluzja

Post autor: Purnaprajna » 01 lip 2012, 21:41

Arleta pisze:Celem uzupełnienia cytuję komentarz Śrila Prabhupady (S.B.11.3.37):

If one artificially tries to escape the clutches of the illusory energy by declaring that there is no illusory potency and that this world is false, he merely falls into another illusion created by maya to keep him in ignorance. (...) Unless one surrenders at the lotus feet of Mayeśa, the Lord of the illusory potency, there is no possibility of escaping from illusion. Childishly declaring that there is no illusory potency is useless, since maya is duratyaya, or insurpassable for the tiny living entity. But Lord Krsna, the omnipotent Personality of Godhead, can immediately call off the illusory potency.


Jeśli ktoś próbuje w sposób sztuczny wymknąć się ze szponów energii iluzorycznej, deklarując że nie ma mocy iluzji i że ten świat jest fałszywy- po prostu wpada w inną iluzję, stworzoną przez mayę, aby trzymać go w niewiedzy. (...) Jeśli nie podporządkujemy się lotosowym stopom Mayeśi, Pana energii iluzorycznej, nie ma możliwości ucieczki od iluzji. Dziecinne deklaracje, że nie ma mocy iluzji są bezużyteczne, ponieważ maya jest duratyaya czyli nieprzezwyciężona dla drobnej istoty żywej. Jednak Pan Kryszna, wszechmocny Najwyższa Osoba Boga, może natychmiast oddalić moc iluzji.
To jest komentarz Hridayanandy Maharadża. Śrila Prabhupada zakończył tłumaczenie na 13 rozdziale, 10 pieśni Bhagawatam.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Iluzja to Iluzja

Post autor: trigi » 01 lip 2012, 21:49

A ja (tak po ślonsku), teraz spojrzałem na cyferki, właśnie wcześniej zastanawiałem sie czemu Arleta daje ang. wersety jak jest ŚB po polsku w bibliotece.

mirek

Re: Iluzja to Iluzja

Post autor: mirek » 01 lip 2012, 22:28

Mathura pisze:Myślę, że wiemy o co chodzi.
Po prostu w mojej wcześniejszej odpowiedzi (do Trigi) wyraziłem się zbyt lakonicznie, nie żebym chciał Cię pouczać Prabhu w tej poruszonej kwestii :).

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Iluzja to Iluzja

Post autor: Mathura » 02 lip 2012, 08:51

Pouczaj Prabhu, pouczaj. Jeśli już myślisz, ze tak to odbieram. :)

Szkoda, że Paramatma Prabhu nie odpowiada.
Co produkuje? Bo produkowanie jest według niego wykładnikiem braku iluzji.
Co to jest według niego iluzja?
Nie żebym się czepiał, ale jestem ciekawy.
Chyba, że iluzja to iluzja i już. I nie ma o czym gadać.

mirek

Re: Iluzja to Iluzja

Post autor: mirek » 02 lip 2012, 12:20

Mathura pisze:Pouczaj Prabhu, pouczaj. Jeśli już myślisz, ze tak to odbieram. :)
Owszem, przyszło mi też na myśl, że tak możesz to odebrać Prabhu :) .
Mathura pisze:Takie stwierdzenia, mają nas tylko zdopingować do duchowego postępu. Do tego abyśmy zwrócili się ku duchowości, tego co trwałe, a nie zajmowali się tak bez opamiętania tym co i tak przeminie. Czas upływa i żaden z nas nie wie ile go przed sobą ma. A my jednak marnujemy ten czas na szukanie satysfakcji w przemijających obiektach. Wiemy, że to bezsensowne, ale jednak to robimy. I to jest nasza iluzja.
Tak się zastanawiam, czy to rzeczywiście jest takie proste ;). Są ponoć tacy, dla których ma to sens, dla nich jest to też wówczas wiedza. Dla takich nasza wiara w Boga to nasza iluzja.

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Iluzja to Iluzja

Post autor: Mathura » 02 lip 2012, 20:40

mirek pisze:Owszem, przyszło mi też na myśl, że tak możesz to odebrać Prabhu .
Nie odebrałem tak. Rozmowa to rozmowa.
Poza tym co złego w pouczeniach jeśli mają sens?
mirek pisze:Dla takich nasza wiara w Boga to nasza iluzja.
Każdy ma swój światek wynikający z indywidualnej świadomości. My wiemy swoje inni swoje. Ważne aby nie dać się tym innym wyprowadzić w pole. :)
Zanim zostałem bhaktą, nie wierzyłem w Boga. Może nie tak do końca, ale przynajmniej taką osobę udawałem. W rozmowach z wierzącymi przyjmowałem pozę ateisty i za nic jej nie zmieniałem. Niezależnie jakie przedstawiano mi argumenty ja twierdziłem swoje. Teraz gdy mój światopogląd uległ zmianie i rozmawiam z niewierzącymi, wiem jak musieli czuć się moi dawni rozmówcy. Kryszna pokazał mi tę druga stronę.
Jako, że ja mogłem się zmienić to inni również. dzisiejsi ateiści, pewnego dnia mogą śpiewać z nami maha mantrę. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy.

mirek

Re: Iluzja to Iluzja

Post autor: mirek » 03 lip 2012, 10:48

Mathura pisze:Nie odebrałem tak. Rozmowa to rozmowa.
Poza tym co złego w pouczeniach jeśli mają sens?
To miło, że tak nie odebrałeś Prabhu, zatem nie ma problema, dziękuję.
Mathura pisze:My wiemy swoje inni swoje. Ważne aby nie dać się tym innym wyprowadzić w pole. :)
Jasne, że ważne :), ale nawet gdyby się to któremuś udało, to i tak nie znaczy to, że posiadają już dzięki temu absolutnie pewną wiedzę o otaczającej nas rzeczywistości, czy nie muszą już wierzyć.

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Iluzja to Iluzja

Post autor: ParamatmaDas » 04 lip 2012, 21:32

Maya- termin z sansrytu - jeden z podstawowych terminow i waznosci w calej myslii wschodniej znaczy doslownie - "NIE TO". Maya - jest to widzenie rzeczy inaczej niz one są.

Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: Iluzja to Iluzja

Post autor: Arleta » 09 lip 2012, 05:42

Ponieważ maya jest stworzona przez Krysznę, to znaczy że Kryszna jest też twórcą iluzji dla żywych istot.
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

ODPOWIEDZ