Wedy Słowiańsko-Aryjskie

Filozofia wedyjska, nauka, wiedza. "Cały świat nauki i technologii opiera się na fałszywej idei, że życie powstało z materii. Nie możemy pozwolić na to, by ta nonsensowna teoria była głoszona bez sprzeciwu. Życie nie pochodzi z materii. Materia została wytworzona z życia. To nie jest teoria; to fakt. Nauka jest oparta na błędnej teorii, toteż wszelkie jej kalkulacje i konkluzje są błędne, a ludzie z tego powodu tylko cierpią. Kiedy więc te wszystkie błędne, współczesne teorie naukowe zostaną skorygowane, ludzie staną się szczęśliwi. Musimy rzucić naukowcom wyzwanie. W przeciwnym razie będą zwodzili całe społeczeństwo." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Naszą polską i indoeuropejską rodzimierską kolebką są...

Post autor: Bolito » 15 gru 2011, 22:37

Visnu-Krsna dasa pisze:Nigdy nie przypuszczałbym, żebyśmy my, szczególnie Polacy wraz z innymi Słowianani i Indoeuropejczykami, mogli pochodzić z... Cejlonu.
Też nie przypuszczam. Nasz język w podobnym stopniu przypomina inne dawne języki Indii, no i sanskryt jest starszy, nie narodził sie na Cejlonie.
Visnu-Krsna dasa pisze: a le nie tylko, rzeczowniki i przymiotniki pochodzące od tych bóstw, jak na przykład, polskie "wiśnia" pochodzi od Wiszena, którymi to owocami przystrajano na cześć tego Boga.

Mogę prosić jakieś źródlo? Konkretnie, chodzi mi o to przystrajanie wiśniami.
Visnu-Krsna dasa pisze:Następnie nazwy geograficzne w Europie, takie jak Tatry, Warta, Warszawa, Adriatyk, Irlandia, Watykan, Rosja, Brytania, Anglia, Rzym i wiele wiele innych...
Jak wyżej (tylko bez wiśni :) ). Masz na myśli spolszczone, czy oryginalne nazwy?
Nie jedz na czczo (grafitti)

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Wedy Słowiańsko-Aryjskie

Post autor: trigi » 16 gru 2011, 06:55

Właśnie ogladam i nagrywam sobie na BBC HD serial popnauk "Historia Indii" i oczywiście ludy zasiedlajace Indie przylazły z Afryki ok.70 tys. lat temu. Indyjski naukowiec odkrył gen występujący u ludów Afryki w wiosce na poł. Indii. Zdjęcia przepiękne komentarze mniej,ale interesujące.

V-K
Posty: 160
Rejestracja: 07 gru 2011, 20:02

Re: Wedy Słowiańsko-Aryjskie

Post autor: V-K » 16 gru 2011, 08:54

Witaj Bolito!
Nigdy nie przypuszczałbym, żebyśmy my, szczególnie Polacy wraz z innymi Słowianani i Indoeuropejczykami, mogli pochodzić z... Cejlonu.

Też nie przypuszczam. Nasz język w podobnym stopniu przypomina inne dawne języki Indii, no i sanskryt jest starszy, nie narodził sie na Cejlonie.

Bolito, ja nie powiedziałem, że "nie przypuszczam" a jedynie że kiedyś "nie przypuszczałbym". A to jest zasadnicza różnica. Teraz już jednak nie tylko przypuszczam, ale też twierdzę, że pochodzimy z Indii i Cejlonu, o czym świadczą pokrewieństwa językowe języków indoeuropejskich z sanskrytem, jego odmianami jak m.in. odmiana "pali", z innymi językami Indii, współczesnymi również. Sanskryt jest starszy więc dał początek wszystkim językom aryjskim Indii, odmianie pali również, którą odkryto na Cejlonie jako język liturgiczny obecnych tamtejszych buddystów. Moje stwierdzenie o naszym polskim i indoeuropejskim pochodzeniu z Cejlonu jest hiperbolą stylistyczną, wskazującą raczej na właściwy kierunek poszukiwań naszych korzeni a nie ścisłym i gotowym określeniem.
--------------------------------------------------------------------


Visnu-Krsna dasa napisał(a):
a le nie tylko, rzeczowniki i przymiotniki pochodzące od tych bóstw, jak na przykład, polskie "wiśnia" pochodzi od Wiszena, którymi to owocami przystrajano na cześć tego Boga.

Mogę prosić jakieś źródlo? Konkretnie, chodzi mi o to przystrajanie wiśniami.

Nie mogę Ci teraz podać źródła o przystrajaniu się wiśniami na cześć Wiszena (Visnu) przez Prasłowian, gdyż muszę to odszukać, albo na nowo gdzieś w Internecie, albo w zasobach moich dokumentów, gdyż nie jestem pewien czy wkleiłem sobie to do dokumentów. Być może jest to Nama Hatta.
--------------------------------------------------------------------
Visnu-Krsna dasa napisał(a):
Następnie nazwy geograficzne w Europie, takie jak Tatry, Warta, Warszawa, Adriatyk, Irlandia, Watykan, Rosja, Brytania, Anglia, Rzym i wiele wiele innych...

Jak wyżej (tylko bez wiśni ). Masz na myśli spolszczone, czy oryginalne nazwy?

Oczywiście że oryginalne nazwy a nie spolszczone, jak na przykład Rzym to Roma.

Wedyjska etymologia nazw państw i miast europejskich jest podana na Nama Hatta. Wystarczy to odszukać. Sam jedynie do tej listy dodałem Tatry, Warta, Warszawa, jako, że zawierają one sanskryckie rdzenie jak na przykład Warsa-.
Tatry i Warta są nazwami wybitnie sanskryckimi, a znaczą kolejno "tam" i "kraj".
Gdyby nie tak daleko idące podobieństwo w ogóle sanskrytu i aryjskich języków Europy, to mogłyby by być to jedynie mało znaczące przypuszczenia. A tak są też przypuszczeniami ale opartymi o solidne podstawy.
Co do Rzymu (Roma) sam wysunąłem sanskryckie i wedyjskie pochodzenie inaczej niż inne źródła. Otóż słowo "roma", w sanskrycie oznacza "włosy" lub "owłosiony", a dzisiejsza pozostałość po strożytnym Rzymie, to po polsku.... "Włochy". Przypadek nic nie znaczący czy też historyczna prawidłowość? Nie wiem dlaczego polskim określeniem potomków starożytnych Rzymian, to Włochy, czyżby dlatego, że w naszych oczach kiedyś wydawali nam sie dziwnie bardziej owłosieni niż inne nacje czy też z innego. Nie wiem, ale wydaje się teza ale bardzo prawdopodobna, tak jak większość naukowych poszukiwań. Najczęściej fakty przeplatają się z indukcją, dedukcją, intuicją i przypuszczeniami...

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Wedy Słowiańsko-Aryjskie

Post autor: Bolito » 16 gru 2011, 22:05

Visnu-Krsna dasa pisze: Moje stwierdzenie o naszym polskim i indoeuropejskim pochodzeniu z Cejlonu jest hiperbolą stylistyczną, wskazującą raczej na właściwy kierunek poszukiwań naszych korzeni a nie ścisłym i gotowym określeniem.
Sugerowałbym używanie jasnych pojęć, a nie hiperboli, skoro rozmawiamy na tematy naukowe.
Visnu-Krsna dasa pisze: Oczywiście że oryginalne nazwy a nie spolszczone, jak na przykład Rzym to Roma.
[...]
Wedyjska etymologia nazw państw i miast europejskich jest podana na Nama Hatta. Wystarczy to odszukać.
Masz na myśli ten tekst: http://www.nama-hatta.pl/articles.php?article_id=77 ? Dla mnie to całkowita porażka. Pisał to ktoś z "poczuciem misji" i zerową wiedzą o historii. Nie będę wytykał wszystkich błędów, bo musiałbym napisać caly kontrartykuł, zwróć uwagę tylko na wymyślanie sanskryckiego źródła nazw "Czechosłowacja" (ta nazwa pojawiła się w 1918 r.), "bolszewik", "sowiet" (terminy związane z rosyjskim komunizmem, odpowiednio od 1903 r. i 1917), czy "Spain"(anglojęzyczna nazwa Hiszpanii; szukać dla niej sanskryckiego źródła, to jak objaśniać dlaczego nasz kraj nazywa się Legyel - po węgiersku)
A "Włochy" pojawiły się w polszczyźnie jako zniekształcenie gockiego słowa "valah" oznaczającego zromanizowaną ludność na zajętych przez Gotów terenach Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu nazywano tak wszystkich przybyszów z południa, zarówno Włochów jak i rumuńskich Wołochów. (Niestety, nie pamiętam źródła tej informacji).
Nie jedz na czczo (grafitti)

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Wedy Słowiańsko-Aryjskie

Post autor: trigi » 16 gru 2011, 22:44

Nie jestem polonistą ale tez mi sie wydawało troche naciagane, równie dobrze mozna porównania znaleść do innych słów jak komuś by się chciało.

V-K
Posty: 160
Rejestracja: 07 gru 2011, 20:02

Re: Wedy Słowiańsko-Aryjskie

Post autor: V-K » 16 gru 2011, 22:57

Drogi Bolito!
Rozmowa na tematy naukowe nie wyklucza używania hiperboli stylistycznych, tym bardziej gdy wymaga tego sytuacja i kontekst. Wzmianka o Cejlonie, w kontekście wklejonego przeze mnie mini-słowniczka palijsko, angielsko-polskiego, wyraźnie wskazuje na kierunek poszukiwania naszych indoeuropejskich korzeni, czyli nie gdzie indziej a w tamtym regionie.


Napisałeś:
Masz na myśli ten tekst: http://www.nama-hatta.pl/articles.php?article_id=77 ? Dla mnie to całkowita porażka. Pisał to ktoś z "poczuciem misji" i zerową wiedzą o historii. Nie będę wytykał wszystkich błędów, bo musiałbym napisać caly kontrartykuł, zwróć uwagę tylko na wymyślanie sanskryckiego źródła nazw "Czechosłowacja" (ta nazwa pojawiła się w 1918 r.), "bolszewik", "sowiet" (terminy związane z rosyjskim komunizmem, odpowiednio od 1903 r. i 1917), czy "Spain"(anglojęzyczna nazwa Hiszpanii; szukać dla niej sanskryckiego źródła, to jak objaśniać dlaczego nasz kraj nazywa się Legyel - po węgiersku)
A "Włochy" pojawiły się w polszczyźnie jako zniekształcenie gockiego słowa "valah" oznaczającego zromanizowaną ludność na zajętych przez Gotów terenach Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu nazywano tak wszystkich przybyszów z południa, zarówno Włochów jak i rumuńskich Wołochów. (Niestety, nie pamiętam źródła tej informacji).

No i znowu mamy do czynienia z traktowaniem tekstu niebywale sztywno i ściśle. Sztywno nie znaczy naukowo. Poza tym omawiany tekst o etymologii nazw europejskich nie jest sensus stricte ściśle naukowy a raczej luźną notatką popularno naukową zawierajacą ciekawostki, tezy, hipotezy... podobnie rozmowy które tu prowadzimy. Podobnie proszę traktować moje posty, między innymi ten i poprzednie.
Poza tym autorka tej tu etymologii, każe jak gdyby traktować, też wiele rzeczy w domyśle. Przykłady: bolszewik, Czechosłowacja, soviet, Spain...
Autorka wcale nie twierdzi, słowa te istniały w sanskrycie i w Indiach, ale jedynie podaje całkiem prawdopodobne wersje etymologicznego pochodzenia tych słów, które posłużyły do nazywania tworów, powstałych niedawno. Chodzi tu, powtarzam jeszcze raz o etymologię. Jedne hipotezy są bardziej lub mnie prawdopodobne, ale większość wobec faktu daleko idącego podobieństwa języków indoueropejskich do sanskrytu, wydaje się całkiem prawdopodobna...

V-K
Posty: 160
Rejestracja: 07 gru 2011, 20:02

Re: Wedy Słowiańsko-Aryjskie

Post autor: V-K » 16 gru 2011, 23:31

Trigi! To może na pierwszy rzut oka wydawać się naciągane. Ale wziąwszy pod uwagę minisłowniczek palijsko-angielsko-polski, który w sposób zaskakujący pokazuje podobieństwa pali i polskiego czyli jednego z języków indeuropejskich, wcale nie musi to być naciągane, a raczej bardzo prawdopodobne...

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Wedy Słowiańsko-Aryjskie

Post autor: Bolito » 17 gru 2011, 18:38

Visnu-Krsna dasa pisze: Poza tym omawiany tekst o etymologii nazw europejskich nie jest sensus stricte ściśle naukowy a raczej luźną notatką popularno naukową zawierajacą ciekawostki, tezy, hipotezy...
Nie wydaje mi się. Te naciągane skojarzenia są traktowane całkiem poważnie.
Visnu-Krsna dasa pisze:Poza tym autorka tej tu etymologii, każe jak gdyby traktować, też wiele rzeczy w domyśle. Przykłady: bolszewik, Czechosłowacja, soviet, Spain...

Gdzie ? Jakoś nie zauważyłem.
Visnu-Krsna dasa pisze:Autorka wcale nie twierdzi, słowa te istniały w sanskrycie i w Indiach, ale jedynie podaje całkiem prawdopodobne wersje etymologicznego pochodzenia tych słów, które posłużyły do nazywania tworów, powstałych niedawno. Chodzi tu, powtarzam jeszcze raz o etymologię. Jedne hipotezy są bardziej lub mnie prawdopodobne, ale większość wobec faktu daleko idącego podobieństwa języków indoueropejskich do sanskrytu, wydaje się całkiem prawdopodobna...
Same słowa też powstały niedawno i nikt nie sugerował się sanskrytem przy ich tworzeniu. Poza tym, ten tekst znajduje się w dziale "nauka". Ktoś to znajdzie, przeczyta, przypadkiem będzie historykiem lub językoznawcą i pomyśli sobie: "oni w to wierzą?? To jest ich oficjalna nauka?? Co za ignoranci...". Wyszukiwanie podobieństw do sanskrytu w angielskim brzmieniu nazwy z jeszcze innego języka, to niepoważne. I naprawdę nie powinno figurować w dziale "nauka"
Nie jedz na czczo (grafitti)

V-K
Posty: 160
Rejestracja: 07 gru 2011, 20:02

Re: Wedy Słowiańsko-Aryjskie

Post autor: V-K » 17 gru 2011, 20:17

Bolito! Powiem Ci tak. Nie warto jest używać takich radykalnych stwierdzeń, przynajmniej wobec wielu niepodważalnych faktów, ale nie tylko dla faktów. Dla otwartosci umysłu na wszystkie nowe poglądy, a także dla tego, aby dociekać w sposób uczciwy i obiektywny. Jeżeli wszystko to jest ignorancją, to może też ignorancją jest słów ten wykaz słów polskich podobnych do palijskich. To też jest ignorancją i naciąganiem?
W zasadzie takie poszukiwania są słuszne. Sama nauka zgadza się z tym, że języki europejskie poza fińskim, lapońskim, węgierskim i estońskim wywodzą się z sanskrytu, a ty oponujesz przeciwko temu? Nie rozumiem!

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Wedy Słowiańsko-Aryjskie

Post autor: Bolito » 17 gru 2011, 21:58

Visnu-Krsna dasa pisze: Sama nauka zgadza się z tym, że języki europejskie poza fińskim, lapońskim, węgierskim i estońskim wywodzą się z sanskrytu, a ty oponujesz przeciwko temu? Nie rozumiem!
Gdzie tak napisałem? Przy okazji - w analizowanym tekście mamy próbę objaśnienia po sanskrycku nazwy Węgier (czyli teoretycznie poza tematem), w dodatku w wersji angielskiej - "Hungary".
Visnu-Krsna dasa pisze:Jeżeli wszystko to jest ignorancją, to może też ignorancją jest słów ten wykaz słów polskich podobnych do palijskich. To też jest ignorancją i naciąganiem?
Nie jest. Chociaż niektóre tłumaczenia mógłbym uznać za pochopne.
Spróbuję to wyjaśnić jeszcze raz: analizowanie pochodzenia słów jest ciekawe, ale nie w tak dyletancki sposób - poprzez dorabianie starożytnego pochodzenia współczesnym słowom, czy porównywania z sanskrytem angielskiej wersji słowa z innego języka. Do takiej analizy trzeba mieć jakąś podstawową wiedzę historyczną i lingwistyczną, a nie zestawiać ze sobą słów, które brzmią podobnie (tylko czasem trzeba przestawić, albo wymienić pewne litery...)
Nie jedz na czczo (grafitti)

ODPOWIEDZ