Dostęp do informacji wyprze religię i przesądy?

Filozofia wedyjska, nauka, wiedza. "Cały świat nauki i technologii opiera się na fałszywej idei, że życie powstało z materii. Nie możemy pozwolić na to, by ta nonsensowna teoria była głoszona bez sprzeciwu. Życie nie pochodzi z materii. Materia została wytworzona z życia. To nie jest teoria; to fakt. Nauka jest oparta na błędnej teorii, toteż wszelkie jej kalkulacje i konkluzje są błędne, a ludzie z tego powodu tylko cierpią. Kiedy więc te wszystkie błędne, współczesne teorie naukowe zostaną skorygowane, ludzie staną się szczęśliwi. Musimy rzucić naukowcom wyzwanie. W przeciwnym razie będą zwodzili całe społeczeństwo." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do informacji wyprze religię i przesądy?

Post autor: Purnaprajna » 05 sty 2012, 15:08

Mathura pisze:Wykład był dany w Montrealu w 1968. 08.17. Jeśli macie wykłady Prabhupada to sprawdźcie.
Dzięki, bo to bardzo ważne. Sprawdziłem ten wykład i przetłumaczyłem interesujące nas fragmenty o umyśle.

Hamsaduta: Swamidżi, w jednej z książek prof. Sanyala mówi on, że umysł jest organem duszy. Czy jest to poprawne? Zawsze myślałem, że umysł był częścią materialnego, subtelnego ciała.
Prabhupada: Nie. Umysł jest organem jaźni. Jest przykryty przez materialną energię. Pierwotnie mamy wszystko. Mamy umysł, ego i wszystko. [...]

Hamsaduta: Tak więc, umysł jest częścią duszy. Jest po prostu, jest zanieczyszczony.
Prabhupada: Tak. To jest symptom... Umysł jest aktywną zasadą. Bo jak można działać bez umysłu? Tam jest umysł. Ale w obecnej chwili staje się okrywany przez energię materialną, wszystko jest zanieczyszczone. Umysł jest zanieczyszczony, inteligencja jest zanieczyszczona, ego jest zanieczyszczone, Ja, lub jaźń, Ja jest zanieczyszczone. [...]

Nanda-kiśiora: Swamidżi, czym jest.... Materialne elementy są opisane, umysł, inteligencja i fałszywe ego. Czym jest umysł, ten materialny umysł? Innymi słowy, jest duchowy i materialny umysł?
Prabhupada: Jaka jest różnica pomiędzy materialnym, a duchowym życiem?
Nanda-kiśiora: Jedno jest dla Kryszny, a drugie jest dla...
Prabhupada: To jest różnica pomiędzy materialnym umysłem i duchowym umysłem. Ponieważ myślisz, że jesteś tym ciałem, to jest materialna koncepcja. Dlatego wszystko jest materialne - umysł, inteligencja i tożsamość, wszystko materialne. Podobnie, jeżeli myślisz, że myślenie oznacza umysł, że należysz do Kryszny, wtedy wszystko jest duchowe. To musimy praktykować. To jest świadomość Kryszny. [...]

Malati: Kiedy wracają do Boga, niektórzy ludzie pamiętają ich przeszłe wcielenia.
Prabhupada: Tak.
Malati: W umyśle.
Prabhupada: Tak.
Malati: A ja myślałam, że umysł jest pozostawiany za nami.
Prabhupada: Nie. W rzeczywistości umysł przenosi nas do następnego ciała. Tak więc idzie z tobą. Materialny umysł, materialne ego, materialna inteligencja staje się zerem, kiedy jesteś całkowicie wyzwolony. Ale w tym czasie działa Twój duchowy umysł. To nie jest trudne do zrozumienia.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do informacji wyprze religię i przesądy?

Post autor: Purnaprajna » 05 sty 2012, 15:25

Z powyższych cytatów widzimy, że Śrila Prabhupada nigdzie nie twierdzi, że wymieniony w Bg 7.4 umysł, traktowany jako materialny element bhinna-prakriti jest częścią duszy, i wraz z nią udaje się do świata duchowego. Chociaż jest powiedziane, że: "Śri Caitanya Mahaprabhu powiedział: "Ciało bhakty nigdy nie jest materialne. Uważa się je za transcendentalne, pełne duchowego szczęścia.", to nie oznacza to, że to samo ciało, jest siddha-deha, czyli duchowym ciałem np. Goloka Wrindawany.

Chodzi tu raczej o to, że my, czyli dusze zawsze posiadamy umysł, inteligencję i ego (co w praktyce oznacza ich specyficzne funkcje, właściwości i symptomy), niezależnie od naszej pozycji i świadomości. Myślimy, czujemy i wyrażamy chęć do działania zarówno w stanie uwarunkowanym, tu w świecie materialnym, jak i w stanie wyzwolonym, w świecie duchowym. A to są właśnie funkcje umysłu.

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Dostęp do informacji wyprze religię i przesądy?

Post autor: Mathura » 05 sty 2012, 15:49

Dzięki Prabhu. Właśnie o to mi chodziło. W zasadzie to mówimy o tym samym tylko jak zwykle inaczej. :)
Choć Prabhupada nie stwierdza w tym fragmencie, że materialny umysł udaje się do duchowego świata, nie stwierdza on też, że w ogóle coś takiego jak materialny umysł jest. To czy coś jest materialne czy duchowe wynika z tego w co to coś jest zaangażowane. Dusza posiada duchowy umysł i tylko kwestią jest czy ten umysł zaangażowany jest w materialne czynności (wtedy można go określić jako materialny), czy duchowe ( wtedy jest duchowym). On tak naprawdę cały czas jest duchowym, ale w chwili zanieczyszczenia materia przyjmuje inny sposób działania, myślenia. ja to w tej chwili tak pojmuję. Nie twierdzę, że to właściwe wnioski, ale inaczej tego nie rozumiem.
Czym jest zatem umysł, o którym Kryszna mówi w B.G 7.4. Jest to oddzielna energia materialna. Jak ona przejawia się w naszym życiu? Posiadamy dwa umysły? Czy też ta część materialnej energii, której zadaniem jest przykrycie duchowego umysłu nazywana jest technicznie materialnym umysłem? Nie wiem.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Dostęp do informacji wyprze religię i przesądy?

Post autor: trigi » 05 sty 2012, 16:46

07.02.47 Dopóki dusza przykryta jest ciałem subtelnym, składającym się z umysłu, inteligencji i fałszywego ego, dopóty związana jest rezultatami swych karmicznych czynności. Z powodu tego okrycia dusza połączona jest z materialną energią i wskutek tego musi nieustannie, życie po życiu, cierpieć materialne warunki i porażki.
07.02.47 Znaczenie: Żywa istota związana jest z subtelnym ciałem składającym się z umysłu, inteligencji i fałszywego ego. Dlatego stan umysłu w chwili śmierci staje się podstawą następnego ciała. Bhagavad-gita (8.6) potwierdza to, yam yam vapi smaran bhavam tyajaty ante kalevaram: w chwili śmierci umysł wyznacza kryteria do przeniesienia duszy do innego ciała. Jeżeli żywa istota opiera się żądaniom umysłu i angażuje go w miłosną służbę dla Pana, wtedy umysł nie zdegraduje takiej osoby. Dlatego też obowiązkiem wszystkich istot ludzkich jest nieustanne zaabsorbowanie umysłu lotosowymi stopami Pana (sa vai manah krsna-padaravindayoh). Kiedy umysł zaabsorbowany jest lotosowymi stopami Krsny, wtedy inteligencja oczyszcza się i otrzymuje inspirację od Duszy Najwyższej (dadami buddhi-yogam tam). W ten sposób żywa istota czyni postęp na ścieżce wyzwolenia z materialnej niewoli. Indywidualna żywa dusza podlega prawom czynności karmicznych. Jednakże czynności karmiczne indywidualnej duszy nie oddziaływają na Duszę Najwyższą, Paramatmę. Wedyjski Upanisad potwierdza, że porównane do dwóch ptaków, Paramatma i jivatma są usytuowane w ciele. Jivatma doznaje radości lub cierpi jedząc owoce czynności cielesnych, ale Paramatma, który wolny jest od takiej niewoli, jest świadkiem i tym, który sankcjonuje czynności indywidualnej duszy, tak jak ona tego pragnie.

Widac ze jest jednak cialo wulgarne i subtelne ktore maga miec cechy duchowe gdy sa zaangazowane w czynnosci duchowe i jest porzucane w chwili smierci. Czy cialo subtelne istnieje gdy ktos jest czystym wielbicielem to inna sprawa.Wtedy moze opuszcza tylko ciało fizyczne. Wreszcie wyrazam sie jako rasowy naukowiec uzywajac "moze i prawdopodobnie".

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do informacji wyprze religię i przesądy?

Post autor: Purnaprajna » 05 sty 2012, 17:10

Mathura pisze:Dzięki Prabhu. Właśnie o to mi chodziło. W zasadzie to mówimy o tym samym tylko jak zwykle inaczej. :)
Inaczej, ale o tym samym jest zawsze czymś dobrym, bo inspiruje intelekt i ożywia dyskusję. Dlatego i ja też Ci dziękuję. :)
Mathura pisze:Choć Prabhupada nie stwierdza w tym fragmencie, że materialny umysł udaje się do duchowego świata, nie stwierdza on też, że w ogóle coś takiego jak materialny umysł jest.
Czyżby problemy techniczne z monitorem? :)

"Prabhupada: To jest różnica pomiędzy materialnym umysłem i duchowym umysłem. Ponieważ myślisz, że jesteś tym ciałem, to jest materialna koncepcja. Dlatego wszystko jest materialne - umysł, inteligencja i tożsamość, wszystko materialne."

Poza tym, Śrila Prabhupada używa w innych miejscach dokładnych słów "materialny umysł" setki, jeżeli nie tysiące razy.
Mathura pisze:To czy coś jest materialne czy duchowe wynika z tego w co to coś jest zaangażowane. Dusza posiada duchowy umysł i tylko kwestią jest czy ten umysł zaangażowany jest w materialne czynności (wtedy można go określić jako materialny), czy duchowe ( wtedy jest duchowym). On tak naprawdę cały czas jest duchowym, ale w chwili zanieczyszczenia materia przyjmuje inny sposób działania, myślenia. ja to w tej chwili tak pojmuję. Nie twierdzę, że to właściwe wnioski, ale inaczej tego nie rozumiem.
Tak. Jak już wcześniej pisałem, cytując zn. do Bg 4.34, tam gdzie nie ma iluzji, tam też i nie ma materii, bo służąca Krysznie maya-śakti jest traktowana przez bhaktę z prawidłowym nastawieniem i szacunkiem przysługującym energii duchowej (cit-śakti), i w taką się też praktycznie zamienia na jego potrzeby. W zasadzie istnieje tylko jedna, duchowa energia Kryszny - swarupa-śakti, ale w celu lepszego wykonywania swego miłosnego obowiązku sprawienia przyjemności Krysznie działa poprzez swoje trzy ekspansje: energię wewnętrzną, zewnętrzną, i graniczną, które w różnym stopniu objawiają jej wszystkie wieczne, inherentne cechy. Z tego punktu widzenia, nie istnieje nic materialnego. Niestety, będąc na własną prośbę uwarunkowanymi cielesną koncepcją życia, która niczym czarna chmura zasłania nam widok na słońce, nie jesteśmy w stanie tego dostrzec.
Mathura pisze:Czym jest zatem umysł, o którym Kryszna mówi w B.G 7.4. Jest to oddzielna energia materialna. Jak ona przejawia się w naszym życiu? Posiadamy dwa umysły? Czy też ta część materialnej energii, której zadaniem jest przykrycie duchowego umysłu nazywana jest technicznie materialnym umysłem? Nie wiem.
A czym jest, i jak przejawia się ręka, noga, język, usta, etc. w naszym życiu? :) Są to materialne elementy, a szczegółowiej 10 zmysłów na których czele stoi jedenasty wewnętrzny zmysł, jakim jest umysł. Wszystkie te materialne zmysły posiadają do spełnienia pewne funkcje. Dokładnie te same funkcje są spełniane przez siddha-deha, ciało duchowe. Mama Jasioda posiada głowę i mówi do Kryszny za pomocą języka i ust, a gopowie mają ręce i nogi, których używają w celu dojenia krów i wyprowadzania ich na pastwisko. Wiemy też, że posiadają poczucie indywidualnej tożsamości, logicznie rozumują, myślą, odczuwają emocje i wolę działania, co oznacza, że posiadają też ego, inteligencję i umysł. Bo jak bez zmysłów i umysłu można w ogóle działać? - pyta Śrila Prabhupada.

Wydaje się, że nie mamy problemu z zaakceptowaniem faktu, że nasza owłosiona i swędząca noga w dziurawej skarpecie nie będzie biegać wraz z Kryszną po lasach Goloka Wrindawany, natomiast jeśli chodzi o umysł, to olaboga! :) Nasze siddha-deha istnieje teraz w potencjalnym, uśpionym stanie, ale objawi się żwawo, jeśli tylko użyjemy naszych obecnych owłosionych nóg i innych zmysłów wyłącznie w służbie dla Kryszny.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Dostęp do informacji wyprze religię i przesądy?

Post autor: trigi » 05 sty 2012, 19:13

Czyzby uwarunkowanie było wprost proporcjonalne do owłosienia? :wink:
Wysokiej klasy naukowcy z University of Western Australia nie mają złudzeń - to czy mężczyzna ma szansę zostać ojcem najprościej ocenić właśnie po głosie. Co ciekawe, już od zarania dziejów, panie przy wyborze partnera kierowały się w dużej mierze właśnie barwą głosu mężczyzny, która to przez płeć piękną uznawana była za cechę świadczącą o sile na równi z muskulaturą oraz owłosieniem.
Naukowcy nie maja złudzeń,ciekawe...
W kulturze wedyjskiej kobieta jesli nie była ksatrini to nie wybierała...Ale to nie na temat.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Dostęp do informacji wyprze religię i przesądy?

Post autor: trigi » 05 sty 2012, 22:41

No Prabhu pełne szacunku pokłony za Skład Purny :D :shock: :D

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Re: Dostęp do informacji wyprze religię i przesądy?

Post autor: Mathura » 06 sty 2012, 12:32

Purnaprajna pisze:Czyżby problemy techniczne z monitorem? :)
Monitor mam chyba dobry, ale oczy już nie te. Starość puka pomału do mych drzwi i ciągnie za sobą te wszystkie swoje zabawki: szczykanie w gnatach, zaniki pamięci, słaba praca styków w głowie itd.

Ale Prabhupada mówi o materialnym umyśle tylko w tym sensie, że my myślimy, że on jest materialny. Skoro tylko my tak myślimy wtedy staje się on materialny. Jeśli odwrócimy myślenie to już materialnym nie jest. Kwestia świadomości.
Podobnie jest i z resztą tego ciała. Materialna, owłosiona noga zaangażowana w zawleczenie mnie do baru z piwem na jednego, staje się duchową gdy tylko zaangażuję ją w zawleczenie mnie do sklepu po zakup bhoga po to aby ugotować coś dla Kryszny..Jeśli czynię to wszystko z taką świadomością i tylko taką, wtedy ciało, umysł i cała reszta staje się duchowe.
Zatem czy coś jest materialne czy duchowe zależy od świadomości, a co za tym idzie od zaangażowania tego czegoś. Jeśli coś angażujemy dla własnej przyjemności, w sensie indywidualnym, czy szerszym: rodzina, społeczeństwo, cały świat, kosmos itp. wtedy to coś jest materialne, a jeśli angażujemy to w zadowolenie Kryszny, wtedy jest duchowe. To cała różnica.
.
Purnaprajna pisze:W zasadzie istnieje tylko jedna, duchowa energia Kryszny - swarupa-śakti, ale w celu lepszego wykonywania swego miłosnego obowiązku sprawienia przyjemności Krysznie działa poprzez swoje trzy ekspansje: energię wewnętrzną, zewnętrzną, i graniczną, które w różnym stopniu objawiają jej wszystkie wieczne, inherentne cechy. Z tego punktu widzenia, nie istnieje nic materialnego
Ot co. Materialne istnieje tylko dlatego, że my tak myślimy. To duchowa energia, którą angażujemy w zadowalanie siebie a nie Kryszny.
trigi pisze:Czy cialo subtelne istnieje gdy ktos jest czystym wielbicielem to inna sprawa.Wtedy moze opuszcza tylko ciało fizyczne.
Czysty wielbiciel nie ma fizycznego ciała.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do informacji wyprze religię i przesądy?

Post autor: Purnaprajna » 06 sty 2012, 13:24

trigi pisze:No Prabhu pełne szacunku pokłony za Skład Purny :D :shock: :D
Pełne szacunku pokłony Prabhu, za to, że zechciałeś zaszczycić swoją osobą nasze skromne progi. :)

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Dostęp do informacji wyprze religię i przesądy?

Post autor: Purnaprajna » 06 sty 2012, 14:22

Mathura pisze:Monitor mam chyba dobry, ale oczy już nie te. Starość puka pomału do mych drzwi i ciągnie za sobą te wszystkie swoje zabawki: szczykanie w gnatach, zaniki pamięci, słaba praca styków w głowie itd.
Oj wiem, coś o tym, Prabhu! Oj wiem! :) A tak przy okazji, to czy mógłbyś przypomnieć mi o czym mówimy, bo zupełnie wyleciało mi to z głowy? ;)

Z resztą tego, co napisałeś, jak najbardziej się zgadzam. Materialny, czy zanieczyszczony umysł oznacza po prostu bycie przykrytym mayą. Kiedy umysł nie jest pod wpływem iluzji, to odzyskuje swoje duchowe cechy. Całe materialne stworzenie, czyli wszystkie 25 materialne elementy mahat-tattwysaguna Brahmanem, czyli Brahmanem zmieszanym z 3 gunami. Jest to więc także Prawda Absolutna, bo jak wiemy, zgodnie z naszą filozofią acintja-bhedabheda-tattwy, wszystko co istnieje jest jednocześnie tożsame i różne z Kryszną, który jest Prawdą Absolutną w Najwyższej Osobie. Parasya brahmanah saktih - wszystko co istnieje stanowi ekspansję energii Najwyższego Brahmana, Prawdy Absolutnej.

Bhagawad-gita 4.34 w ten sposób wyjaśnia mechanikę uduchowiającego wszystko procesu jagji, czy duchowej ofiary dla Boga:

"Kto całkowicie pogrążony jest w świadomości Krsny, ten z pewnością osiągnie królestwo duchowe, albowiem poświęca się on całkowicie czynnościom duchowym, w których rezultat procesu konsumpcji jest absolutny, a to, co zostało ofiarowane, jest tej samej natury duchowej."


Śrila Prabhupada pisze w znaczeniu: "Zaabsorbowana materią uwarunkowana dusza może zostać wyleczona przez świadomość Krsny. Takie jest stwierdzenie Gity. Proces ten jest powszechnie znany jako yajna, czyny (ofiary) przeznaczone jedynie dla zadowolenia Visnu, czyli Krsny. Im bardziej czynności tego świata materialnego spełniane są w świadomości Krsny, czyli jedynie dla Visnu, tym bardziej uduchawia się atmosfera tego świata – poprzez całkowite pogrążenie się w tej świadomości.

Słowo brahma (Brahman) znaczy "duchowy". Pan posiada ciało duchowe, a promienie Jego transcendentalnego ciała, Jego duchowy blask, nazywany jest brahmajyoti. W tym brahmajyoti usytuowane jest wszystko co istnieje; kiedy jednak jyoti przykryte zostaje iluzją (mayą), czyli przyjemnościami zmysłowymi – nazywane jest wtedy materią. Ta materialna zasłona może zostać natychmiast usunięta poprzez świadomość Krsny; w ten sposób: ofiara dla świadomości Krsny, czynnik akceptujący taką ofiarę lub daninę, proces jej spożycia, ofiarowujący i rezultat – wszystko to razem staje się Brahmanem, czyli Prawdą Absolutną.

Prawda Absolutna przykryta przez mayę nazywana jest materią. Materia zaangażowana w służbę dla Prawdy Absolutnej odzyskuje swoje cechy duchowe. Świadomość Krsny jest procesem przemiany świadomości iluzorycznej w świadomość Brahmana, czyli Najwyższego. Kiedy umysł całkowicie pogrąża się w świadomości Krsny, mówi się, że jest on w samadhi, czyli ekstazie. Wszystko, co robione jest z taką transcendentalną świadomością, nazywane jest yajną, czyli ofiarą dla Absolutu. W takim stanie świadomości duchowej: ofiarowujący, ofiara, spożycie, wykonujący lub przewodzący pełnieniu ofiary i rezultat, czyli zysk końcowy – wszystko to staje się jednym w Absolucie, Najwyższym Brahmanie. Taka jest metoda świadomości Krsny."

ODPOWIEDZ