Źródła iluzji

Filozofia wedyjska, nauka, wiedza. "Cały świat nauki i technologii opiera się na fałszywej idei, że życie powstało z materii. Nie możemy pozwolić na to, by ta nonsensowna teoria była głoszona bez sprzeciwu. Życie nie pochodzi z materii. Materia została wytworzona z życia. To nie jest teoria; to fakt. Nauka jest oparta na błędnej teorii, toteż wszelkie jej kalkulacje i konkluzje są błędne, a ludzie z tego powodu tylko cierpią. Kiedy więc te wszystkie błędne, współczesne teorie naukowe zostaną skorygowane, ludzie staną się szczęśliwi. Musimy rzucić naukowcom wyzwanie. W przeciwnym razie będą zwodzili całe społeczeństwo." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Purnaprajna » 27 cze 2009, 19:05

Vaśisztha das pisze:Proponuję ciąg dalszy dyskusji na temat źródeł iluzji.

Czy czysty bhakta Kryszny przebywając w świecie materialnym postrzega go jako świat duchowy? Mówiąc inaczej: Czy na czystego bhaktę Kryszny działa iluzja świata materialnego?
I czy czysty bhakta Kryszny może generować iluzję podobnie jak Śri Kryszna?
I czy Śri Caitanya jest wyższym źródłem iluzji niż Śri Kryszna?
Czy Śrila Prabhupada jest czystym bhaktą Kryszny, czy czystym bhaktą Śri Caitanyi?
Tak, nie, nie, nie, bo to ta sama osoba, obu. ;)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 27 cze 2009, 19:36

Z jaką szybkością może działać iluzja Śri Kryszny Caitanyi? Czy może działać tak szybko, że nie zauważamy Jej działania?
Czy masz na myśli Purnaprajna to, że Sri Kryszna i Śri Caitanya są jedną i tą samą Osobą?
Czy to, że Śrila Prabhupada służy Im Obu jednocześnie?
Ja też nie piszę całkiem szczerze, bo boję się, że mógłbym zbytnio narozrabiać i zostać przez Was przeklęty lub znienawidzony.
W oszołomieniu napisałem coś szczerze do Radhanatha Svamiego i teraz jestem niespokojny, co z tego wyniknie dla mnie.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2009, 19:58 przez Waldemar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Purnaprajna » 27 cze 2009, 19:53

Vaśisztha das pisze:Z jaką szybkością może działać iluzja Śri Kryszny Caitanyi? Czy może działać tak szybko, że nie zauważamy Jej działania?
Z moich pobieżnych obliczeń wynika, że jest to przynajmniej 108km/s ;), a może nawet szybciej, bo życie po życiu jej nie zauważamy. Aczkolwiek, Śri Kryszna Caitanya zajmuje się raczej wyzwalaniem ludzi z iluzji poprzez propagowanie harinama i miłości do Boga, a nie wprowadzaniem w nią zainteresowanym tym żywych istot, czym zajmuje się Jego zewnętrzna energia maya-śakti.
Vaśisztha das pisze:Czy masz na myśli Purnaprajna to, że Sri Kryszna i Śri Caitanya są jedną i tą samą Osobą?
Czy to, że Śrila Prabhupada służy Im Obu jednocześnie?
Tak. O tak. Mam na myśli obie rzeczy Prabhu. :)

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Purnaprajna » 27 cze 2009, 20:03

Vaśisztha das pisze:W oszołomieniu napisałem coś szczerze do Radhanatha Svamiego i teraz jestem niespokojny, co z tego wyniknie dla mnie.
Mam nadzieję, że tylko lepsza jakość intonowania Hare Kryszna, czego Ci serdecznie życzę. :)

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 27 cze 2009, 20:13

Kiedyś na wykładzie Devamrity, na jakieś jego prowokujące pytania odpowiedziałem, że nie mogą istnieć dwie Prawdy Absolutne jednocześnie, a on zaczął krzyczeć na mnie, że jestem demonem i żebym się natychmiast podporządkował Visznupadowi.
A ja się zastanawiałem dlaczego on tak na mnie krzyczy, skoro przyznałem się do przyczyny mojego upadku do świata materialnego. A później pojawiło się pytanie: Dlaczego wszyscy inni przebywają w świecie materialnym?
Ostatnio zmieniony 27 cze 2009, 21:16 przez Waldemar, łącznie zmieniany 1 raz.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 27 cze 2009, 20:31

-----
Ostatnio zmieniony 03 maja 2010, 14:15 przez Waldemar, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Martanda Dasa
Posty: 965
Rejestracja: 15 sty 2008, 11:53
Lokalizacja: Śri Vrindavan Dhama

Post autor: Martanda Dasa » 27 cze 2009, 20:36

drzewo pisze:Moim zdaniem, Źródłem iluzji są pragninia. Jesli są nakierowane na prawdę, Boga, Służbę to nie, a jesli pragniemy uciec od prawdy iluzja czeka na nasze "usługi".
Drogie Drzewo, niech Cie Kryszna wspiera, wysluchales moich szczerych modlitw i tylko jeden blad. Bardzo Ci za to dziekuje, byc moze jestem "czesciowa inkarnacja" Janapriyi Prabhu i dlatego zwracam Ci uwage.

Wybacz prosze moje obrazy. :oops:
Zawsze myśl o Śri Vrindavan Dhama i nigdy o Niej nie zapomnij. Nasze wieczne, doskonałe, transcendentalne i słodkie jak nektar przeznaczenie.

http://www.24hourkirtanmayapur.com/
http://mayapur.tv/
http://vrindavan.tv/

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 27 cze 2009, 20:57

drzewo pisze:Moim zdaniem, Źródłem iluzji są pragninia. Jesli są nakierowane na prawdę, Boga, Służbę to nie, a jesli pragniemy uciec od prawdy iluzja czeka na nasze "usługi".
Mi się kojarzy to tak: Źródłem iluzji, jakiej jestem poddawany, są pragnienia, jakie posiadam?
Jakoś nie można tego napisać prościej.
I pojawia się pytanie: Czego pragnę dla siebie i czego pragnę dla innych?
I widzę w nim dwa słowa ego
I idę spać.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 28 cze 2009, 07:40

drzewo pisze:Moim zdaniem, Źródłem iluzji są pragninia. Jesli są nakierowane na prawdę, Boga, Służbę to nie, a jesli pragniemy uciec od prawdy iluzja czeka na nasze "usługi".
Uważam, że źródeł pragnień jest tyle, ile jest żywych istot. I, że każda z nich generuje iluzję, odpowiednio do swoich możliwości.

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 28 cze 2009, 08:08

Purnaprajna pisze:
drzewo pisze:Moim zdaniem, Źródłem iluzji są pragninia.
Niewłaściwe, bo niepowiązane z Kryszną pragnienia są zaledwie jednym z anarthas, które składają się na źródła iluzji, w rozumieniu sformułowanym przez Vaśiszthę Prabhu.
Pragnienie powduje że upadamy ze świata duchwego, -tak jak to rozumiem - dopiero potem nastepuje podzial na rózne rodzaje iluzji (na anartha, na zapomninie swej tożsamosci, na słabośc it) albo na iluzje jak w łonie matki, jak dym ognia (3 siły natury)

Ale moge się mylić. Mam nadzieje ze się myle:)

ODPOWIEDZ