Źródła iluzji

Filozofia wedyjska, nauka, wiedza. "Cały świat nauki i technologii opiera się na fałszywej idei, że życie powstało z materii. Nie możemy pozwolić na to, by ta nonsensowna teoria była głoszona bez sprzeciwu. Życie nie pochodzi z materii. Materia została wytworzona z życia. To nie jest teoria; to fakt. Nauka jest oparta na błędnej teorii, toteż wszelkie jej kalkulacje i konkluzje są błędne, a ludzie z tego powodu tylko cierpią. Kiedy więc te wszystkie błędne, współczesne teorie naukowe zostaną skorygowane, ludzie staną się szczęśliwi. Musimy rzucić naukowcom wyzwanie. W przeciwnym razie będą zwodzili całe społeczeństwo." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Awatar użytkownika
Martanda Dasa
Posty: 965
Rejestracja: 15 sty 2008, 11:53
Lokalizacja: Śri Vrindavan Dhama

Post autor: Martanda Dasa » 26 cze 2009, 16:27

Vaśisztha das pisze:Ty Martanda Dasa walnąłeś z tak grubej rury, że tylko zwiększyło to moje oszołomienie i iluzję.
Powiedz mi drogi Vaśisztha Prabhu, co spowodowało taki obraz rzeczy.
Ja przecież zacytowałem słowa czystego wielbiciela. Mam nadzieję, że On ma rację w Twoich oczach.

Powinnismy sie do tego przyznac i zaakceptowac ten fakt, ze odwrocilismy sie od Kryszny. Ja rowniez przez wiele lat dociekalem, jak to mozliwe, ze pozostawilem takie ekstatyczne towarzystwo takiej wspanialej osoby, ktora jest Wszechatrakcyjna.

Odpwiedz jest prosta. Mamy wolna wole na kazdym etapie naszej egzystencji.

Po doswiadczeniu kopniakow w swiecie materialnym i dojsciu do realizacji svarupa-siddhi (naszej duchowej tozsamosci), szansa na powrot do toalety bedzie znikoma.

No to do pracy, rodacy.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2009, 16:39 przez Martanda Dasa, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze myśl o Śri Vrindavan Dhama i nigdy o Niej nie zapomnij. Nasze wieczne, doskonałe, transcendentalne i słodkie jak nektar przeznaczenie.

http://www.24hourkirtanmayapur.com/
http://mayapur.tv/
http://vrindavan.tv/

Awatar użytkownika
Martanda Dasa
Posty: 965
Rejestracja: 15 sty 2008, 11:53
Lokalizacja: Śri Vrindavan Dhama

Post autor: Martanda Dasa » 26 cze 2009, 16:30

Drogi Purnaprajno !

Dziekuje za wspomozenie. Sam bym se nie poradzil.
Niech Cie Kryszna wspiera i chroni od wszelakich złych przygód.

Radhe ! Radhe ! :D
Zawsze myśl o Śri Vrindavan Dhama i nigdy o Niej nie zapomnij. Nasze wieczne, doskonałe, transcendentalne i słodkie jak nektar przeznaczenie.

http://www.24hourkirtanmayapur.com/
http://mayapur.tv/
http://vrindavan.tv/

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Purnaprajna » 26 cze 2009, 16:36

Dziękuję za tak potrzebne mi błogosławieństwa drogi Prabhu! :)

Awatar użytkownika
Divya
Posty: 258
Rejestracja: 19 sty 2007, 01:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Divya » 26 cze 2009, 19:33

Źródła zniechęcenia czynnościami w oddaniu dopatrywał bym się w tym, że często nazywamy bhakti czynności, które nie są oddaniem, a czynnościami w nastroju oczekiwania konkretnych rezultatów, zachowań np. tzw wielbiciele nie zachowują się jakbym tego oczekiwał - wniosek - oni nie są wielbicielami, a ja nie nadaję się do praktyk życia w oddaniu - wniosek - lepiej zadowolę swoje zmysły, jest to łatwiejsze i przyniesie natychmiastową ulgę od cierpienia i frustracji... jestem nieszczęśliwy... tak wiele czasu spędziłem na czynnościach, które okazały się mrzonką o bhakti - tu widzimy inteligencję, która nie ma nic wspólnego z dadami budhi yogam Kryszny (inteligencją pochodzącą od Kryszny)... by Kryszna dał nam inteligencje potrzebne jest satata juktanam ( wieczne połączenie z Kryszną, ciągłe pamiętanie o Krysznie)...

By pokonywać przeszkody w życiu duchowym potrzebujemy ciągłej medytacji o Krysznie...takie pamiętanie Kryszny pojawia się naturalnie kiedy wypowiadamy imię Kryszny i kontrolujemy nasze rozszalałe zmysły, zawiadujemy zmysłami regulując ich potrzeby, podejmujemy w ten sposób właściwe decyzje w każdej chwili naszego życia i takie działanie wzmacnia naszą inteligencję... stajemy się coraz silniejsi, czyści i otwarci na służenie Krysznie... to oczywiście droga trudniejsza...

zacytuję stare przysłowie mnichów ze wschodu... :)

chcesz być szczęśliwy przez 10 min, zjedz posiłek
chcesz być szczęśliwy przez rok, ożeń się
chcesz być szczęśliwy przez całe życie, uprawiaj ogród

dla wajsznawów tym ogrodem jest nasze serce, gdzie rośnie roślinka bhakti...
dbajmy o nią, dbajmy o naszą wiarę w Krysznę... chrońmy serce... wiara wynika z naszego przekonania wypływającego z serca (śra - w sercu, dha - umiejscowiona)
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się w zakątku mego serca.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 26 cze 2009, 20:12

Martanda Dasa pisze:
Vaśisztha das pisze:Ty Martanda Dasa walnąłeś z tak grubej rury, że tylko zwiększyło to moje oszołomienie i iluzję.
Powiedz mi drogi Vaśisztha Prabhu, co spowodowało taki obraz rzeczy.
Ja przecież zacytowałem słowa czystego wielbiciela. Mam nadzieję, że On ma rację w Twoich oczach.

Powinnismy sie do tego przyznac i zaakceptowac ten fakt, ze odwrocilismy sie od Kryszny. Ja rowniez przez wiele lat dociekalem, jak to mozliwe, ze pozostawilem takie ekstatyczne towarzystwo takiej wspanialej osoby, ktora jest Wszechatrakcyjna.

Odpwiedz jest prosta. Mamy wolna wole na kazdym etapie naszej egzystencji.

Po doswiadczeniu kopniakow w swiecie materialnym i dojsciu do realizacji svarupa-siddhi (naszej duchowej tozsamosci), szansa na powrot do toalety bedzie znikoma.

No to do pracy, rodacy.
Czasami podczas uczenia się intonowania i słuchania Maha mantry Hare Kryszna, jestem tak oszołomiony, że nie pamiętam, czy odwróciłem korale dżapasu, po dojściu do główki. Skąd mogę wiedzieć, co się dzieje?
Ostatnio zmieniony 26 cze 2009, 20:30 przez Waldemar, łącznie zmieniany 1 raz.

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 26 cze 2009, 20:29

Purnaprajna pisze:
Vaśisztha das pisze:Tak. Chodzi mi o źródła iluzji przeszkadzające nam w rozwoju duchowym. Jestem trochę oszołomiony tym tematem. Chodzi mi głównie o to: Jakie źródła iluzji powodują brak satysfakcji i radości z uczenia się praktykowania bhakti jogi?
Jeżeli w ten sposób definiujesz iluzję, to za powyżej wymienione przez Ciebie stany emocjonalne odpowiedzialne są anartha, czyli bezwartościowe i niepożądanych w życiu duchowym rzeczy. Zgodnie z opinią Śrila Bhaktivinoda Thakura anarthy dzielą się na 4 rodzaje:

1) Niewiedza, co do własnej duchowej tożsamości (sva-svarupa aprapti)

Anartha niewiedzy jest przyczyną identyfikacji jivy z materialnym ciałem i przywiązania do obiektów zmysłów w celu eksploatacji pola działania dla iluzorycznych i przelotnych przyjemności. To pochłania nas w drugiej anartha, którą jest...

2) Uganianie się i pragnienie doznawania przyjemności z iluzorycznych zjawisk (asat-trszna), które dzieli się z kolei na kilka kategorii materialnych pragnień:

a) pragnienie potomstwa (putra-isana)
b) pragnienie bogactw (vitta-isana)
c) pragnienie życia na svarga-loce lub inaczej w raju (svarga-isana)
d) pragnienie sił mistycznych
e) pragnienie wyzwolenia w Brahmanie

3) Następną anarthą jest aparadha, czyli obraźliwa mentalność i czyny. Aparadhy dzielą się na cztery kategorie:

a) obrazy popełniane w stosunku do Świętego Imienia, których jest dziesięć (nama-aparadha)
b) obrazy popełniane w stosunku do samego Kryszny (seva-aparadha)
c) obrazy popełniane w stosunku do bhaktów (vaisnava-aparadha)
d) obrazy popełniane w stosunku do żywych istot (jiva-aparadha)

4) Ostatnią anarthą jest hridaya-daurbalyam, czyli duchowa słabość serca w postaci przywiązania do nieistotnych rzeczy nie mających związku z Kryszną. Do tej kategorii należą m.in. złe nawyki, oszukiwanie, zazdrość o pomyślność innych, pragnienie pozycji, sławy i wyróżnienia oraz inne tego typu skłonności umysłu, których rezultatem jest cierpienie, zmartwienie, żal i smutek. Brak koncentracji na służbie oddania z powodu skłonności do sprawiania przyjemności zmysłom w oddzieleniu od Kryszny jest właśnie w tej kategorii.

Zrezygnowanie z tych czterech rzeczy kompletnie usunie wszelkie problemy na duchowej ścieżce prowadzącej do osiągnięcia czystej miłości do Boga. Zapraszamy! Dziś 100% obniżka cen!:D
Tyle tego wymieniłeś, że pozwól, że pójdę na łatwiznę i skoncentruję się na uczeniu się unikania jednej obrazy wobec Świętych Imion, obrazy Ich nieuważnego słuchania.

Hare Kryszna

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 26 cze 2009, 21:49

Diagnozy już mi wystawiliście. Teraz proszę, wypiszcie mi receptę na lekarstwo.

Hare Kryszna

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 27 cze 2009, 18:24

Moim zdaniem, Źródłem iluzji są pragninia. Jesli są nakierowane na prawdę, Boga, Służbę to nie, a jesli pragniemy uciec od prawdy iluzja czeka na nasze "usługi".

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Post autor: Waldemar » 27 cze 2009, 18:25

Proponuję ciąg dalszy dyskusji na temat źródeł iluzji.

Czy czysty bhakta Kryszny przebywając w świecie materialnym postrzega go jako świat duchowy? Mówiąc inaczej: Czy na czystego bhaktę Kryszny działa iluzja świata materialnego?
I czy czysty bhakta Kryszny może generować iluzję podobnie jak Śri Kryszna?
I czy Śri Caitanya jest wyższym źródłem iluzji niż Śri Kryszna?
Czy Śrila Prabhupada jest czystym bhaktą Kryszny, czy czystym bhaktą Śri Caitanyi?

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Purnaprajna » 27 cze 2009, 19:01

drzewo pisze:Moim zdaniem, Źródłem iluzji są pragninia.
Niewłaściwe, bo niepowiązane z Kryszną pragnienia są zaledwie jednym z anarthas, które składają się na źródła iluzji, w rozumieniu sformułowanym przez Vaśiszthę Prabhu.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2009, 19:07 przez Purnaprajna, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ