sanskryt i języki bałtosłowiańskie

Filozofia wedyjska, nauka, wiedza. "Cały świat nauki i technologii opiera się na fałszywej idei, że życie powstało z materii. Nie możemy pozwolić na to, by ta nonsensowna teoria była głoszona bez sprzeciwu. Życie nie pochodzi z materii. Materia została wytworzona z życia. To nie jest teoria; to fakt. Nauka jest oparta na błędnej teorii, toteż wszelkie jej kalkulacje i konkluzje są błędne, a ludzie z tego powodu tylko cierpią. Kiedy więc te wszystkie błędne, współczesne teorie naukowe zostaną skorygowane, ludzie staną się szczęśliwi. Musimy rzucić naukowcom wyzwanie. W przeciwnym razie będą zwodzili całe społeczeństwo." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Post autor: albert » 15 kwie 2007, 22:22

1. tāta: tata, ojciec; tak nazywano z szacunkiem starszych, jak widać pierwsze słowa jakie poznają polskie dzieci są sanskryckie, do tego dodać mama: mā, a może i „am, am” (ām znaczy tak ) :) ;

2. Nie tylko nasze dzieci, ale i ulica gada w sanskrycie, a nie "po łacinie" :);. Przedrostek „ku” znaczy „zło, grzech, brak, pogarszanie się, obniżanie wartości”. Stąd kupuruşa: zły mężczyzna, kurūpa: brzydki, kustrī: zła kobieta. B.A. Uspieński zwraca uwagę na związek kury z weselem (np. w pieśniach weselnych) i aktem płciowym: rosyjskie kurica: macica, kurat’, kuru pestrit’: spółkować i rozwiązła kobieta: kurva.

3. Przeciwieństwem jest „su” w złożeniach oznaczające „dobroć”, „piękno”, „doskonałość”, „szczęście” jak w sūrya, sundaram (piękny), a w polskim słońce.

4. val: obracać się, przewalić, walać się, kręcić się wokół, być otoczonym, stąd wał; velam: ogród (coś ogrodzonego), gaj, u Słowian Wela to kraina w zaświatach, niebo; velā: czas;

5. mantŗ: mądry, irańskie modran, znawca mantr, a zatem mądry jest ten, kto zna mantry :)

6. manth: ubijać masło, mącić, stąd mątew

7. skhal: potknąć się, runąć, zejść z właściwej drogi, popełnić błąd, stąd polskie kalać, kał; skhalita: pijany, błąd, trzęsący się, oszustwo

8. akşi : greckie okos, okkos, polskie oczy, oko;

9. smi: śmiać się,

10. vam: wymiotować, porównaj angielskie vomit,

11. sūpah: zupa,
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

Garga Rsi
Posty: 77
Rejestracja: 27 sty 2007, 10:33
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garga Rsi » 19 kwie 2007, 21:38

W Indiach również do Mam zwraca sie Mata, Matadżi.

W Ukraińskiej pieśni (której właśnie się nauczyłem śpiewać :)) słyszymy.

Nasza maty na bazarie byla, Ona sobie kawaliera prywieła :)

Garga Rsi
Posty: 77
Rejestracja: 27 sty 2007, 10:33
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garga Rsi » 13 lip 2007, 08:34

pierwiastek suu (-długie u) rodzic wydawac z siebie - Suunu -syn

Awatar użytkownika
Yogi Krishnaram
Posty: 223
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Yogi Krishnaram » 02 maja 2008, 14:25

Podeślę tutaj mój artykuł z eioba.pl : http://www.eioba.pl/a79029/podobienstwa ... a_wedyjska

On jest średnio na temat ale fajny :)

yogamaya

Post autor: yogamaya » 02 maja 2008, 15:47

Tematy związane z bhati yogą lub pokrewne można wrzucać jako materiał na Nama-hatta.pl (wymagana jest rejestracja użytkownika). Po sprawdzeniu zawartości admini mogą wrzucić materiał na stronę główną ;) Z A C H Ę C A M !!!
Ps. W sprawach technicznych deklaruję pomoc.

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Post autor: gndd » 02 maja 2008, 20:08

Yogi Krishnaram pisze:Podeślę tutaj mój artykuł z eioba.pl : http://www.eioba.pl/a79029/podobienstwa ... a_wedyjska

On jest średnio na temat ale fajny :)
Przejżałam artykuł i, jeśli pozwolisz, miałabym trzy uwagi. Może odzwierciedlają po prostu to, czego ja bym oczekiwała, ale może Ci się przydadzą, jeśli będziesz jeszcze pisał na ten temat.

1. Podajesz wiele faktów, nigdy nie popierając tego żadnymi źródłami.

2. Nawet jeśli założymy, że strona faktologiczna jest ok, to wnioski, które wyciągasz, i przedstawiasz jako "oczywiste" nie wydają się mi być oczywistymi. Na przykład piszesz:
Ponadto, rosyjscy archeolodzy odkryli w dolinie Wołgi w rosyjskim mieście Staraya Maina statuetkę Wisznu, pochodzącą z okresu przedchrześcijańskiego - między VII a X wiekiem - co stanowi już niezbity dowód na występowanie hinduizmu na rejonach słowiańskich przed przybyciem chrześcijaństwa.
Na mój chłopski rozum znalezienie takiej figurki można by wyjaśnić na inne sposoby, i wcale niekoniecznie stanowi ono "niezbity dowód na występowanie hinduizmu". Ja mam u siebie papirusy z bogami egipskimi. Nie jest to niezbity dowód na to, że czczę bogów egipskich. Handel, łup wojenny, prezent - to mogłoby być cokolwiek. Nie wspomnę już o problemie z definicją tego co to jest "hinduizm". No ale w sumie to mimo sporów na ten słowo jest w obiegu i jakoś tam jest rozumiane, więc bym się tutaj nie upierała.

Moje wrażenie jest, że to o czym piszesz może być a) naciągane, b) zasłyszane, albo c) wiesz dużo więcej niż piszesz i nie chcesz się z jakiegoś powodu tym podzielić. Stąd jest lista kategorycznych stwierdzeń, przy których nie powołujesz się na żadne autorytety.

3. Wydaje mi się, że jak piszesz o o łotewskim jako tak bardzo zbliżonym to sanskrytu, to może masz na myśli litewski? Nie wiem o jakim języku wspomniał Shaw, ale abstrahując od tego, to chyba właśnie litewski jest uderzająco podobny do sanskrytu.

Jak napisałam, może po prostu jest to lista moich oczekiwań. Może coś Ci się przyda, a jak nie, to się tym tekstem nie przejmuj.
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

Awatar użytkownika
Yogi Krishnaram
Posty: 223
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Yogi Krishnaram » 02 maja 2008, 22:11

Dziękuję bardzo za uwagi! W sumie fakty są dość dobrze znane, jego glowny tworczy aspekt to sposob pokajarzenia ich tak aby stworzyc teorie. Z tą figurką Wisznu w Staraya Maina to akurat mozna latwo dozrodlowic.

Tu jest bardzo dobry artykul na ten temat:
http://slavyanskaya-kultura.nnm.ru/rodr ... evropejcev

Zna moze ktos rosyjski i moglby mi opowiedziec o co w nim chodzi?

Tu mozna zdaje sie potwierdzic tezy o Wedach slowianskich, Wiszenie-Wisznu i Kriszenie-Krysznie.

Jutro rano prozbijam na tym forum artykul na czynniki pierwsze i wyjasnia co skad wzialem.

Gdyby coś jeszce bylo watpliwe to proszę napisz :).

Awatar użytkownika
Yogi Krishnaram
Posty: 223
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Yogi Krishnaram » 14 sty 2009, 22:46

Ja też dopiszę jeszcze parę słówek podobnych:

madhu - miód (choć po angielsku też można znaleźć podobieństwo - mead - tyle, że chodzi bardziej o miód pitny)

mrytja - śmierć, martwy (choć francuskie morte też może się wydawać podobny)

mardhana - zabójca, morderca (uwaga dodatkowa: j.w.)

pibaami - pić (l.p. 1. os. , przepraszam nie jestem pewien jaki jest rdzeń)

dadaami - dawać (l.p. 1. os., przeprosiny j.w.)

kada - kiedy

śunakah - pies (po rosyjsku: sabaka)

ćaja/m - herbata (po rosyjsku: ćaj)

hrydajam - serce; (bardziej podobne do angielskiego "heart" chociaż polskie serce czy białoruskie sierdce też są podobne jak się przypatrzymy)

rani - pani (identycznie jak w sanskrycie w języku romskim, który też wykazuje duża podobieństwa do sanskrytu)

widźaji - zwycięstwo, victory

liczby sanskryckie są również bardziej podobne do tych w językach słowiańskich niż w innych językach europejskich np. pańća - pięć, ćatur - cztery i kilka innych podobnych

annasi - ananas

Mam nadzieję, że jeszcze ją uzupełnię :)

Awatar użytkownika
Yogi Krishnaram
Posty: 223
Rejestracja: 16 cze 2007, 21:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Yogi Krishnaram » 17 sty 2009, 15:54

Kontynuacja listy:

padati - padać (3.os. l.p)

paśjati - patrzeć (3.os. l.p.)

viduh - widzieć

abhićara - czarna magia, czary

loćana - oczy

dhumi - dym

kalaćara - kultura (angielskie "culture" jest też podobne)

raadżaa - król (rżądca jest podobne)

wiśwa - świat, wsechświat (podobne do przedrostka "wszech")

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Post autor: gndd » 18 sty 2009, 13:45

Yogi Krishnaram pisze:madhu - miód (choć po angielsku też można znaleźć podobieństwo - mead - tyle, że chodzi bardziej o miód pitny)

mrytja - śmierć, martwy (choć francuskie morte też może się wydawać podobny)
Tak się składa, że większość języków europejskich to tzw. języki indo-europejskie, więc podobieństwa z którymkolwiek z nich (poza węgierskim, fińskim i chyba estońskim) nie powinny być zaskoczeniem. Oxford English Dictionary przedstawia etymologię słowa "mead" w następujący sposób (dziwne rzeczy w {} to literki, których nie ma w języku polskim czy szwedzkim i ja nie mam ich (chyba) na klawiaturze):
Cognate with Old Frisian mede, Middle Dutch mede, meed, meede, meedt (Dutch mede, mee), Middle Low German medde, m{emac}de, meit, meth, Old High German medo, met, meto, metu, mito (Middle High German met, mete, German Met), Old Icelandic mj{ohook}{edh}r (Icelandic mjö{edh}, mjö{edh}ur), Old Swedish miödher, mio{th}er (Swedish mjöd), Danish mjød, Gothic *midus (only attested in Greek transcription as {mu}{geacu}{delta}{omicron}{fsigma}, given by Priscus as the name of a drink used in place of wine at the Hunnish court A.D. 448) < the Indo-European base of Sanskrit madhu (neuter) honey, sweet drink, ancient Greek {mu}{geacu}{theta}{upsilon} wine, Old Irish mid mead (Old Welsh med, Welsh medd), Old Church Slavonic med{ubreve} honey, mead, Lithuanian midus mead, medus honey. The word may have been originally a use as noun of an adjective meaning ‘sweet’; compare Sanskrit madhu (adjective). The Germanic word {goesto} post-classical Latin medus (6th cent.; from 11th cent. in British sources).
Z drugiej strony samo podobieństwo brzmienia nie zawsze oznacza wspólne pochodzenie. Dobrze jest sprawdzać to ze słownikiem etymologicznym.
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

ODPOWIEDZ