sanskryt i języki bałtosłowiańskie

Filozofia wedyjska, nauka, wiedza. "Cały świat nauki i technologii opiera się na fałszywej idei, że życie powstało z materii. Nie możemy pozwolić na to, by ta nonsensowna teoria była głoszona bez sprzeciwu. Życie nie pochodzi z materii. Materia została wytworzona z życia. To nie jest teoria; to fakt. Nauka jest oparta na błędnej teorii, toteż wszelkie jej kalkulacje i konkluzje są błędne, a ludzie z tego powodu tylko cierpią. Kiedy więc te wszystkie błędne, współczesne teorie naukowe zostaną skorygowane, ludzie staną się szczęśliwi. Musimy rzucić naukowcom wyzwanie. W przeciwnym razie będą zwodzili całe społeczeństwo." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 18 sty 2009, 20:09

Znalazłem wczoraj przy okazji, że Marek, Marya to sanskryckie imiona.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 13 lut 2009, 21:32

Interesuję się ostatnio podkrakowskimi wsiami i znalazłem Radziszów. Dawniej nazywała się Radeszew oraz Radessow. Znalazłem na stronie stowarzyszenia Nasz Radziszów opis:

Trudno ustalić datę powstania Radziszowa. Jest rzeczą pewną, że należał on do pierwszego uposażenia opata tynieckiego w I poł. XI w., a więc jego rodowód jest bardzo stary. Świadczy o tym sama nazwa, wywodząca się od starosłowiańskiego imienia Radziesz, względnie Radzieszek.

Interesuje mnie czy mogło to pochodzić od Radhy, np. Rade i desz (Radhe, Desh - miejsce Radhy, albo Pana Radhy). Czy coś wiadomo o tym słowiańskim imieniu?

Trochę dalej, koło Wadowic jest wieś Radocza, a na północ od Krakowa Narama. Jest też ciekawa wieś Przeginia Duchowna, nawet ładna, obok Przegini Narodowej a tuż za nią Zagacie:)
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

pawelkb

Post autor: pawelkb » 13 lut 2009, 23:37

Dla mnie pozytywnie szokujące było znalezienie etymologi słowa bóg w słowniku etymologicznym. Z tego co pamiętam odnosilo sie to do starosłowiańskiego baga i oznaczało bogactwo.

Dla przypomnienia: w sanskrycie bhagavan to ten, który posiada w pełni 6 bogactw i jest to jedno z imion Kryszny :)

Awatar użytkownika
albert
Posty: 497
Rejestracja: 28 lis 2006, 13:15
Lokalizacja: Dziadoszyce

Post autor: albert » 14 lut 2009, 16:40

pawelkb pisze:Dla mnie pozytywnie szokujące było znalezienie etymologi słowa bóg w słowniku etymologicznym. Z tego co pamiętam odnosilo sie to do starosłowiańskiego baga i oznaczało bogactwo.

Dla przypomnienia: w sanskrycie bhagavan to ten, który posiada w pełni 6 bogactw i jest to jedno z imion Kryszny :)
Pisaliśmy o tym na samym początku wątku:

"bóg": irańskie "baga", król perski Dariusz pisał "bagahja radi", rosyjskie "boga radi" (dla boga), sanskr.: "bhaga" (bogactwo), oczywiście mamy "ubogi" (nie-bogaty), "zboże", "bogaty" itd.;

Słowo "bhakti" jak i "bhaga" pochodzą od sanskryckiego czasownika "bhaj", czyli dzielić, upowszechniać, rozdzielać. Bhaga znaczy też po prostu "udział".

W językach słowiańskich mamy różne postaci owego bhaga: jak polskie bóg, ukraińskie boh, rosyjskie bog. "Zboże" to miara bogactwa lub samo bogactwo, a bogactwo od boga pochodzi. Ubogi ( u jako przeczenie) to ten, komu bóg nie darzy.

Co do Radziszewa to trudno przekonywująco orzec, czy pochodzi od Radhy. W panteonie bogów słowiańskich pojawia się Rada o czym pisaliśmy w wątku rodzimowierczym. Lecz równie dobrze być może założyciel grodu nazywał się Radzisz tak jak Krakowa mógł nazywać się Krak, czy Bolkowa książę Bolko.
Wierzę w las, wierzę w łąkę i w noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 11 lis 2009, 23:26

Według słownika Śabda-kośa przedrostek ni jest używany w sensie

(1) pewności,
(2) liczenia,
(3) budowania i
(4) zakazu

Ś.B. 01.07.10 Znaczenie

To jak po polsku "nie" ( negacja, zakaz (ni-gdy), zaprzeczenie). W staropolskim: ni to pies, ni to wydra. U mojej babci na wsi: ni ma, zamiast nie ma.

"Zgodnie z sanskryckimi prawami rządzącymi czasownikiem, kurvanti odnosi się do robienia czegoś dla kogoś innego."

Ś.B. 01.07.10 Znaczenie
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Purnaprajna » 13 lis 2009, 07:16

Arkadiusz pisze:Według słownika Śabda-kośa przedrostek ni jest używany w sensie...
O ile mnie pamięć nie myli, w średniowiecznej Europie istniał też "Zakon Strażników Świętych Słów", lub inaczej "Rycerze Ni", którzy terroryzowali podróżnych domagając się złożenia im ofiary z żywopłotów, pod groźbą wypowiedzenia przedrostka "ni!". Z czasem, kiedy przedrostek "ni" im się znudził, zmienili oni nazwę na "Rycerzy Iki, Iki, Iki". Ten mało znany fakt historyczny, został dobrze udokumentowany przez "Latający Cyrk Monty Pytona". ;) :lol:

PS. Wersja z polskim tłumaczeniem: http://www.youtube.com/watch?v=IHYoPjRYj6A

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: sanskryt i języki bałtosłowiańskie

Post autor: Vaisnava-Krpa » 05 lut 2016, 19:42

Gen R1A1 w Indiach
- W Indiach R1A1 występuje u 35% populacji (1 na 3 osoby ma R1A1)
- W Indiach R1A1 występuje u 65% Braminów (2 na 3 osoby mają R1A1)
- Bramini są kastą kapłanów. Nie zachodzą małżeństwa między Braminami, a kastami niższymi.
(wielka rzadkość, szczególnie dawniej)

Tylko cztery państwa na świecie mają ponad 50% R1A1. Są to Kirgistan, Tadżykistan, Afganistan i… Polska.
800pxR1a1a_distribution.jpg
800pxR1a1a_distribution.jpg (51.34 KiB) Przejrzano 2799 razy
Tylko cztery państwa na świecie mają ponad 50% R1A1. Są to Kirgistan, Tadżykistan, Afganistan i… Polska.jpg
Tylko cztery państwa na świecie mają ponad 50% R1A1. Są to Kirgistan, Tadżykistan, Afganistan i… Polska.jpg (34.88 KiB) Przejrzano 2799 razy

W Himalajach żyje sobie naród, który wyglądem trochę odstaje od typowych Hindusów, Afganów czy Pakistańczyków. Są po prostu jaśniejsi, a nawet trafiają się tam blondyni! Postanowiono to zbadać. I co się okazało?

Że Ci Hunzowie mają haplogrupę krwi R1A1, czyli dokładnie taką jak Polacy!
Hunzowie z Himalayów 2.jpg
Hunzowie z Himalayów 2.jpg (192.74 KiB) Przejrzano 2799 razy
Hunzowie z Himalayów 4.jpg
Hunzowie z Himalayów 4.jpg (41.07 KiB) Przejrzano 2799 razy

więcej zdjęć i cały artykuł:

Lechici w Himalajach
http://wspanialarzeczpospolita.pl/2014/ ... imalajach/



Następny ciekawy artykuł:

Na Cejlonie w liturgii używany jest język, który nazwę ma prawie taką jak nasz… Jest to język palski!

Język Polski na Sri Lance

Podobieństwa języka palskiego i polskiego:
http://wspanialarzeczpospolita.pl/2014/ ... sri-lance/


Przy okazji dowiedziałem się że Bóg po chińsku to Bu.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ