Źrodła Historyczne a Kryszna

Filozofia wedyjska, nauka, wiedza. "Cały świat nauki i technologii opiera się na fałszywej idei, że życie powstało z materii. Nie możemy pozwolić na to, by ta nonsensowna teoria była głoszona bez sprzeciwu. Życie nie pochodzi z materii. Materia została wytworzona z życia. To nie jest teoria; to fakt. Nauka jest oparta na błędnej teorii, toteż wszelkie jej kalkulacje i konkluzje są błędne, a ludzie z tego powodu tylko cierpią. Kiedy więc te wszystkie błędne, współczesne teorie naukowe zostaną skorygowane, ludzie staną się szczęśliwi. Musimy rzucić naukowcom wyzwanie. W przeciwnym razie będą zwodzili całe społeczeństwo." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 06 paź 2008, 05:15

moze tez Ardzuna, nauczal w ten sposob ze jako wladca ustanwail prawa korzystne dla bhaktow czy braminow. Co prawda ardzuna mial mniejsza role niz Judisztira, ale w jakims tam stopniu mogl wpywac na rzady. Tak jak Krol Pratapurandra w CC, albo jak z histrii znany Asioka (zwolnnik buddyzmu). Czasami wladca ma wiekszy wpyw na religje w danym pastwie niz pojedyczcy bramini.

Ciekawe czy w Mahabharcie sa gdzies wzmianki o tym jakArdzuna dzili sie wiedza z Gity z innymi, np; z dziecmi chociazby. Raczej naturalne wydaje sie ze musial o tym rozmawiac.

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Post autor: gndd » 06 paź 2008, 10:00

drzewo pisze: Czasami wladca ma wiekszy wpyw na religje w danym pastwie niz pojedyczcy bramini.
No tak, ale wydaje mi się, że tutaj jednak chodzi o przekaz wiedzy, a nie o polityczne posunięcia.
drzewo pisze:Ciekawe czy w Mahabharcie sa gdzies wzmianki o tym jakArdzuna dzili sie wiedza z Gity z innymi, np; z dziecmi chociazby. Raczej naturalne wydaje sie ze musial o tym rozmawiac.
Jeżeli masz na myśli, z małymi dziećmi, to nie jestem pewna, czy Ardżuna miał taką możliwość po bitwie pod Kuruksetrą. On był już chyba wtedy dziadkiem... Przynajmniej gdy mowa jest o tym, jak Aśvatthama zabił po bitwie pod Kurukszetrą "śpiące dzieci Drupadi" i przyniósł ich głowy Durjodhanie, to należy pamiętać, że te śpiące dzieci nie były niemowlętami. To byli już dorośli wojownicy, którzy brali udział w bitwie. Nie wyklucza to tego, że Ardżuna potem miał jeszcze dzieci, ale coś mi się wydaje, że mógł też nie mieć. Ktoś wie?
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

Awatar użytkownika
drzewo
Posty: 407
Rejestracja: 17 wrz 2007, 10:08

Post autor: drzewo » 08 paź 2008, 13:16

Jakos nie wyobrazam sobie zeby ktos rozawial z Bogiem i nie podzielil sie ta wiedza z nikim innym. Nie wiem czy to nawet mozliwe. CHyba ze by dostal takie polecenie by milczec. Wlascieiwe cala Srimad Bahgawatam to opowiesci jednych co slyszeli od innych. Moze i chdzi tu glownie o braminow, ale tak czy tak nie wubrazam sobie milczenia na ten temat.

Swoja droga, wikszosc inkrancii Pana, to jednak ksziatrowie - Kryszna, Rama, czy nawet Budda. Nie da sie zaprzeczyc ze mimo to nauczali. Kryszna - Gita np. (chyba ze to sie do Boga nie tyczy)

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Post autor: gndd » 08 paź 2008, 16:52

drzewo pisze:Jakos nie wyobrazam sobie zeby ktos rozawial z Bogiem i nie podzielil sie ta wiedza z nikim innym. Nie wiem czy to nawet mozliwe. CHyba ze by dostal takie polecenie by milczec. Wlascieiwe cala Srimad Bahgawatam to opowiesci jednych co slyszeli od innych. Moze i chdzi tu glownie o braminow, ale tak czy tak nie wubrazam sobie milczenia na ten temat.
Dzielenie się wiedzą z innymi to jest jedna rzecz, ale dzielenie się wiedzą z innymi nie zawsze ma miejsce w kontekście parampara, czyli sukcesji. Czy Ardżuna stał się głową nowej sukcesji uczniów?
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Purnaprajna » 08 paź 2008, 17:28

gndd pisze:Dzielenie się wiedzą z innymi to jest jedna rzecz, ale dzielenie się wiedzą z innymi nie zawsze ma miejsce w kontekście parampara, czyli sukcesji.
Dokładnie. Wyjęłaś mi to z ust. :)

ODPOWIEDZ