Źrodła Historyczne a Kryszna

Filozofia wedyjska, nauka, wiedza. "Cały świat nauki i technologii opiera się na fałszywej idei, że życie powstało z materii. Nie możemy pozwolić na to, by ta nonsensowna teoria była głoszona bez sprzeciwu. Życie nie pochodzi z materii. Materia została wytworzona z życia. To nie jest teoria; to fakt. Nauka jest oparta na błędnej teorii, toteż wszelkie jej kalkulacje i konkluzje są błędne, a ludzie z tego powodu tylko cierpią. Kiedy więc te wszystkie błędne, współczesne teorie naukowe zostaną skorygowane, ludzie staną się szczęśliwi. Musimy rzucić naukowcom wyzwanie. W przeciwnym razie będą zwodzili całe społeczeństwo." - Śrila Prabhupad - Prawda i Piękno
Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Źrodła Historyczne a Kryszna

Post autor: John » 19 cze 2008, 19:04

Mam pytanie czy ktoś zna jakieś źrodła historyczne potwierdzające isntnienie Krsny, poza Bhagawadgity, Bhagawatam itd, które oczywiście wszyscy uznajemy. ??
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Harry
Posty: 95
Rejestracja: 30 sty 2008, 01:12

Post autor: Harry » 19 cze 2008, 20:32

Kwerendę zacząć (tak na gorąco) można tam:

http://www.hinduwisdom.info/Dwaraka.htm

yogamaya

Post autor: yogamaya » 19 cze 2008, 22:28

Oczywiście wielu "naukowcom" też nie będą "na rękę" takie fakty. Mają swoje historyje i ich się trzymają.. eh :evil:

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 21 cze 2008, 07:44

Bradzo fajne to jest. Ale czy są może jakieś pozycje w języku polskim??
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Harry
Posty: 95
Rejestracja: 30 sty 2008, 01:12

Post autor: Harry » 21 cze 2008, 11:52

Jest trochę na Wikipedii, w tym o źródłach historycznych, odnośnik o historyczności bitwy na Kurukszetra...
pozdrawiam...

PS. Dziwne czasy zamieszkujemy... co tam Wałęsa/Bolek... szokiem jest info, które Prabhu Kula Pavana zapodał (chyba na konkurencyjnym :lol: forum), o książce pewnego diabła tasmańskiego, wedle otóż której chrześcijańska Biblia, Nowy Testament zwłaszcza, jest fałszerstwem - i została "skompilowana" w III-IV w. n.e. Z ciekawszych tez książki: postać biblijnego Chrystusa jest kontaminacją dwóch postaci (braci?) Jezusa i Judasza Chrystusa :shock: Kwestią pozostaje, czy książka Tony'ego Bushby'ego zawiera "więcej" prawdy (historycznej?), czy sensacji (w stylu "Kodu da Vinci" Browna)...
Taaa... dziwne czasy... Ciężkie? Ciekawe?

Caturmukha dasa

Re: Żrodła Historyczne a Krsna

Post autor: Caturmukha dasa » 23 cze 2008, 00:46

John pisze:Mam pytanie czy ktoś zna jakieś źrodła historyczne potwierdzające isntnienie Krsny, poza Bhagawadgity, Bhagawatam itd, które oczywiście wszyscy uznajemy. ??
Imię Kryszny jako syna Vasudevy wspomina np. Rygweda.

W poniższym linku znajdziesz więcej źódeł.

http://www.veda.harekrsna.cz/encycloped ... krsna2.htm

przemasura
Posty: 59
Rejestracja: 04 kwie 2008, 14:24

Post autor: przemasura » 23 cze 2008, 06:24

Chociażby Indica Megastenesa (żyjący w IIIwieku p.n.e.), gdzie Kryszna został opisany pod imieniem Heraklesa. Wspomniano rzekę Jamunę, miasto Mathura a sam Herakles to Najwyższy Pan czczony przez mieszkańców Mathury. Na drodze ściślejszych ustaleń indolodzy doszli, że imię Herakles pochodzi od sanskryckiego Hari-kul-eesh, oznaczające "manifestacja Najwyzszego Kontrolera, Hari (Kryszny)".
Ciepłe pozdro :)

Caturmukha dasa

Post autor: Caturmukha dasa » 23 lip 2008, 01:58

Chändogya Upaniszad, 8.13.1

śyämäc chabalam prapadye
śabaläc chyämam prapadye


“‘The multifarious energies of the Supreme Lord Śri Krishna are known as śabala. Through the process of surrendering to Śri Krishna, we find the shelter of the hlädini-śakti, the pleasure potency of the Lord, which is the quintessence of all His energies. In the divine sanctuary of this hlädini-śakti, we attain śuddha-bhakti to Śri Krishna, Śyämasundara.’

Śyama bezpośrednio oznacza tutaj Krysznę.


Ryg Veda, 1.22.164.31,

apaśyam gopäm anipadyamänamä

"Widziałem pasterza Gopala (Krysznę), który jest nieomylny".

Ten opis w Wedach odnosi się oczywiście do młodego chłopca, Gopala Kryszny.

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 06 wrz 2008, 20:15

Właśnie jestem pod koniec pierwszego tomu ,,Krsna źródło wiecznej przyjemności" i nasuneło mi się pytanie. Co jest źródłem do tej właśnie pozycji ?, skąd Prabhupada zaczerpnął źródła do tej wspaniałej opowieści ??
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Caturmukha dasa

Post autor: Caturmukha dasa » 07 wrz 2008, 01:42

John pisze:Właśnie jestem pod koniec pierwszego tomu ,,Krsna źródło wiecznej przyjemności" i nasuneło mi się pytanie. Co jest źródłem do tej właśnie pozycji ?, skąd Prabhupada zaczerpnął źródła do tej wspaniałej opowieści ??
To wspaniałe John, że podoba Ci się ta książka. Widać tak Cię pochłonęły opowieści o Panu, że pominąłeś "Wprowadzenie", a tam jest odpowiedź na Twoje pytanie. Nie będę Cię więc dłużej trzymał w pytającym nastroju i przytoczę fragment "Wprowadzenia" do książki:

"W książce tej poczynione zostały próby ukazania w jaki sposób Krsna pojawił się w dynastii Yadu i w jaki sposób zamanifestował Swoje transcendentalne cechy. Szeroko opisane zostało to w Śrimad-Bhagavatam – szczególnie w Canto dziesiątym – i właśnie Śrimad-Bhagavatam będzie podstawą tej książki."

Powodzenia :D

ODPOWIEDZ