Film "Kosmos Wedyjski"

Kryszna: Ja jestem źródłem wszystkich światów duchowych i materialnych. Wszystko ze Mnie emanuje. Mędrcy – wiedząc o tym doskonale – angażują się w służbę oddania dla Mnie i czczą Mnie z całych serc swoich. - Bg. 10.8
Mirek
Posty: 48
Rejestracja: 03 paź 2015, 11:42

Re: Film "Kosmos Wedyjski"

Post autor: Mirek » 21 gru 2015, 17:04

padmak pisze:Na południu (na dole "mapki") znajduje się Bharata-Varsza. Tu nie jest ukazana, jako podzielona na 9 oddzielnych wysp dvipa. Jednak w opisie Jambh-dvipy z 5 canto SB dowiadujemy się, że sama Jabhu-dvipa jest otoczona przez dodatkowe wyspy. I właśnie te dodatkowe, podległe wyspy zostały zapoczątkowane przez przekopywanie ziemi, którego dokonali synowie Sagary. Oni nie podzielili Bharata-varszy na 9 wysp, ale utworzyli dodatkowe 8 wysp okalających Jambhu-dvipę i tym samym okalające też Bharata-varsze:
Mapka, którą wrzuciłeś Prabhu jest jak widać mapką o cechach typu topograficznego i to w takim wielce ogólnym ujęciu. Uważam również, że nie podzielili oni Bharata-varszy na 9 wysp, ponieważ w filmie "Kosmos Wedyjski cz. 3" - w opisie tego obszaru - lektor podaje:
Bharat Khanda jest jedną z 9 wysp Bharat Varszy, która kształtem przypomina łuk, te wyspy podzielili między siebie synowie Sagary
Wynika z tego, że te wyspy już tam były/są.
padmak pisze:Zastanawiałem się, skąd wziął się podział Bharata-Varszy na 9 odzielnych wysp dvipa?
Natomiast w "stop-klatce" obszar ten jest ujęty bardziej szczegółowo i o cechach typu geograficznego (bardziej niczym jakaś mapka geograficzna :wink:).
Jak podano w ŚB 05.17.11:
"Spośród dziewięciu vars, obszar zwany Bharata-varsą jest znany jako pole czynności karmicznych. Uczeni i osoby święte orzekają, że pozostałe osiem vars jest przeznaczonych dla wielce zaawansowanych pobożnych osób. Na tych ośmiu ziemskich varsach cieszą się pozostałymi rezultatami swych pobożnych czynności po powrocie z planet niebiańskich.".

Prabhupada określa te pozostałe varsy wręcz jako: niższe planety niebiańskie (ŚB 05.17.13).

Podałeś wersety SB 05.19.29-30.
padmak pisze:Śri Śukadeva Gosvami powiedział: Mój drogi królu, według opinii niektórych uczonych, Jambudvipę otacza osiem mniejszych wysp. Gdy synowie Maharajy Sagary szukali po całym świecie swego zagubionego konia, skopali oni ziemię i w ten sposób powstało osiem przyległych wysp. A oto nazwy tych wysp : ...
W kolejnym wersecie Bharata-varsa jest określona jako wyspa:

"Mój drogi królu Pariksicie, o najlepszy z potomków Maharajy Bharaty, opisałem ci właśnie – zgodnie z naukami, które sam otrzymałem – wyspę Bharata-varsę i wyspy przyległe do niej. Wyspy te składają się na Jambudvipę." (ŚB 05.19.31).

Mirek
Posty: 48
Rejestracja: 03 paź 2015, 11:42

Re: Film "Kosmos Wedyjski"

Post autor: Mirek » 22 gru 2015, 10:02

Siddhanta-śiromani (tekst astronoma z XI w. Bhaskaracaryi) wymienia dziewięć khand Bharata-varsy:

"W Bharata-varsy jest dziewięć khand. Są one znane jako: Aindra, Kaśeru, Tamraparna, Gabhastimat, Kumarika, Naga, Saumya, Varuna i Gandharva." (CC Antya 2.10)

Podobny podział Bharata-varsy na dziewięć części można znaleźć tu:

"The Varsha of Bharata is divided into nine portions, which I will name to you; they are Indra dwipa, Kaserumat, Tamravarna, Gabhastimat, Naga dwipa, Saumya, Gandharba, and Varuna; the last or ninth Dwipa is surrounded by the ocean, and is a thousand Yojanas from north to south 3."
- [The Vishnu Purana, translated by Horace Hayman Wilson, [1840], at sacred-texts.com] http://www.sacred-texts.com/hin/vp/vp060.htm

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Film "Kosmos Wedyjski"

Post autor: padmak » 14 lut 2016, 08:49


Mirek
Posty: 48
Rejestracja: 03 paź 2015, 11:42

Re: Film "Kosmos Wedyjski"

Post autor: Mirek » 27 lut 2016, 11:08

Oprócz filmu jest jeszcze książka: Mysteries of the Sacred Universe The Cosmology of the Bhagavata Purana. Ale to pewnie wiesz Prabhu. Widziałem jej fragmenty tu:
https://books.google.pl/books?id=3TZmDS ... &q&f=false
Szkoda, że nie ma po polsku.
Na tej bazie jest też ten artykuł: http://www.krishna.com/universe-vedas

Awatar użytkownika
Radhakanta das
Posty: 121
Rejestracja: 27 sie 2010, 23:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Film "Kosmos Wedyjski"

Post autor: Radhakanta das » 01 cze 2019, 11:46

W filmie 'Wedyjski Kosmos' sama Ziemia faktycznie jest kulą i taka niedorzeczność może wynikać z:
1. braku wiary autora w płasko-ziemski przekaz Srimad Bhagavatam
2. bycia pod wpływem współczesnej astronomii, ważniejszej dla autora od wiedzy zawartej w 5 Canto
3. niewłaściwego zrozumienia sanskryckiego terminu 'bhu-gola' który błędnie interpretowany jest jako 'nasza Ziemia'
Taka postawa skutkuje nawet pewną manipulacją w filmie, gdy mowa jest o owocu pipal. Wszystkiego można dowiedzieć się z opracowania, które załączam (w jezyku polskim): https://www.dropbox.com/s/2djv7pzcj0afk ... 9.pdf?dl=0
śrī kṛṣṇa śaraṇaṁ mama

ODPOWIEDZ