Ziemia jest płaska - biegun południowy nie istnieje?

Kryszna: Ja jestem źródłem wszystkich światów duchowych i materialnych. Wszystko ze Mnie emanuje. Mędrcy – wiedząc o tym doskonale – angażują się w służbę oddania dla Mnie i czczą Mnie z całych serc swoich. - Bg. 10.8
Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Ziemia jest płaska - biegun południowy nie istnieje?

Post autor: Purnaprajna » 26 wrz 2015, 08:13

Dla ciebie nie ma ale nie pytamy o opinię tylko realizujemy nauczanie. Nastrój ruchu Hare Kryszna to nauczanie. Dla milionów ludzi to będzie w przyszłości podstawa ich wiary, gdy utrzemy nosa obecnemu systemowi niby nauki a tak naprawdę dogmatycznej wiary w bardzo wielu aspektach.
Powyższy cytat, wznosi ten wątek na najwyższy poziom absurdu. Jest to bowiem antynauczanie, a w tym konkretnym przypadku, ociera się o czubowanie. Nie tylko te informacje są sprzeczne z informacjami zawartymi w literaturze wedyjskiej, którą popiera w tej kwestii współczesna nauka, ale celem Ruchu Hare Kryszna nie jest "ucieranie nikomu nosa", ale danie ludziom szansy na rozwinięcie miłości do Boga.

Osobiście nie mam problemu z czyjąś wiarą w płaskość Ziemi w oparciu o globalną teorię spiskową. Uważam to za dziwactwo, ale jest to jego prywatna sprawa. Nie miałbym nawet problemu, gdyby ktoś uważał, że Ziemia jest pizzą, góry oliwkami, oceany sosem pomidorowym, a globalny rząd właścicieli pizzerii nie chce dopuścić ludzi do sera, czyli do Antarktyki. Jeżeli jednak bhaktowie zaczynają twierdzić, że jest to "nauczanie" i "podstawa wiary", to zaczynam się martwić o przyszłość ISKCONu, gdyż krzywdzimy w ten sposób organizację Śrila Prabhupada, odstraszając ludzi inteligentnych, a przyciągając jedynie kłopoty i świrów.

Powyższe jest raczej komunikatem dla postronnych czytelników, niźli chęcią spierania się o jakieś dowody, czemu nigdy nie ma końca.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Ziemia jest płaska - biegun południowy nie istnieje?

Post autor: Purnaprajna » 26 wrz 2015, 08:17

DCH pisze:Nie ma dla mnie znaczenia, czy ziemia jest okrągła czy płaska, czy też znajdujemy się wewnątrz niej. Dla mnie może być kwadratowa, trójkątna lub wielokątna.
Nie ma dla mnie znaczenia czy świat mnie okłamuję czy też nie.
Jedynie co jest dla mnie ważne, to aby Śri Krsna obdarzył mnie łaską i pozwolił poczuć Nektar Swojego Imienia.

Hare Krsna!!!
Najpiękniejszy post w tym wątku! :) Dziękuję za przypomnienie, o co w tym wszystkim chodzi.

mirek

Re: Ziemia jest płaska - biegun południowy nie istnieje?

Post autor: mirek » 26 wrz 2015, 09:40

Ja tam wciąż mam nadzieję, że Vaisnava-Krpa, czy Muchukunda tak naprawdę nie ulegli dziwacznym sugestiom (bo trudno nazwać to argumentami) ludzi od płaskiej Ziemi, tylko sobie żartują.

Nie przypadkowo dałem też wzmiankę z tym pomiarem obwodu Ziemi przez Eratostenesa (zaokrąglając do 40 000 km), tylko to wystarcza do uzmysłowienia sobie dlaczego obserwatorowi na powierzchni Ziemi wydaje się ona być płaska nawet biorąc pod uwagę tak duże odległości jak 200-300 km. Upraszczając sprawę dla lepszego zrozumienia, to od równika do bieguna północnego łuk "koła" Ziemi (takie "rzeczywiste" zakrzywienie Ziemi) byłby dla obserwatora na powierzchni nie do zaobserwowania, bo to dystans 10 000 km. Gdyby w środku Polski wyrósł Mont Everest (8844 m) to być może z dobrym aparatem morze bałtyckie by zobaczył ;).

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Ziemia jest płaska - biegun południowy nie istnieje?

Post autor: Waldemar » 26 wrz 2015, 12:15

Śri Caitanya-Caritamrta
Madhya-Lila 21.79

"Tak więc każdy z nich dostrzegał bogactwo Dvaraki. Chociaż byli razem, nikt nie widział nikogo, oprócz siebie."

ZNACZENIE: Czterogłowy Brahma postrzegał bogactwo Dvaraka-dhamy, w której przebywał Kryszna, i chociaż byli tam obecni Brahmowie, którzy mieli od dziesięciu do dziesięciu milionów głów, i było także wielu Panów Śivów, tylko czterogłowy Brahma z tego wszechświata widział ich wszystkich. Za sprawą niepojętej mocy Kryszny inni nie widzieli się nawzajem. Chociaż wszyscy Brahmowie i Śivowie zebrali się razem, to pod wpływem energii Kryszny nie mogli się spotkać, czy prowadzić ze sobą indywidualnych rozmów.

Wygląda na to, że Krsna może poddawać żywe istoty iluzji, jakiej tylko chce.

mirek

Re: Ziemia jest płaska - biegun południowy nie istnieje?

Post autor: mirek » 26 wrz 2015, 14:22

Waldemar pisze:Wygląda na to, że Krsna może poddawać żywe istoty iluzji, jakiej tylko chce.
Kolejny piękny post (poważnie).
Dlatego właśnie naukowcy mówią o kulistej Ziemi z punktu widzenia tej iluzji i z tego punktu jest to udowadniane. Tylko ktoś spoza tej iluzji mógłby widzieć jaki naprawdę kształt ma Ziemia, gdyby miał taki dostęp.
Niestety Śrila Prabhupadzie zdarzyło się rozmawiać z naukowcami-oszustami i dlatego nie dziwi mnie Jego krytyka czasami całego świata nauki. Nie każdy naukowiec, jako naukowiec jest oszustem (świadomym, bądź nieświadomym). Naukowiec-oszust to taki naukowiec, który podpiera się nauką w celu udowodnienia swoich prywatnych filozoficznych tez, robi to np. Dawkins. Nie należy bezkrytycznie naśladować Śrila Prabhupada, który słusznie skrytykował choćby "teorię ewolucji", celowo cudzysłów, bo była Mu ona przedstawiana jako prawda metafizyczna, jako scjentystyczna wiara, więc trudno się temu dziwić.

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Ziemia jest płaska - biegun południowy nie istnieje?

Post autor: padmak » 26 wrz 2015, 18:19

Purnaprajna pisze:
DCH pisze:Nie ma dla mnie znaczenia, czy ziemia jest okrągła czy płaska, czy też znajdujemy się wewnątrz niej. Dla mnie może być kwadratowa, trójkątna lub wielokątna.
Nie ma dla mnie znaczenia czy świat mnie okłamuję czy też nie.
Jedynie co jest dla mnie ważne, to aby Śri Krsna obdarzył mnie łaską i pozwolił poczuć Nektar Swojego Imienia.

Hare Krsna!!!
Najpiękniejszy post w tym wątku! :) Dziękuję za przypomnienie, o co w tym wszystkim chodzi.
A jeszcze piękniejsza i ważna kwintesencja napisana pod tym wątkiem to:
govinda29 pisze:
DCH pisze:Nie ma dla mnie znaczenia, czy ziemia jest okrągła czy płaska, (...)
Liczy się wzajemny szacunek i okazywanie uczuć przyjaźni i miłości.
Dlatego pozwólmy dociekać prawdy, a nie skazujmy od razu poszukiwaczy prawdy na pośmiewisko...

Muchukunda
Posty: 8
Rejestracja: 24 wrz 2015, 13:05

Re: Ziemia jest płaska - biegun południowy nie istnieje?

Post autor: Muchukunda » 26 wrz 2015, 18:57

Hare Krishna
Proponuje włączyć logiczne myślenie, różnica między kulą a płaskim dyskiem jest zakrzywienie obserwowane lub nie, więc za pomocą eksmerymentu z teleskopem można to sprawdzić, to jest naukowe podejście, zrobienie odpowiedniego eksperymentu który można powtórzyć i określić rezultat, jeśli dla kogoś to nie jest argument to życzę powodzenia
w swojej ślepej wierze, ja rozumiem że temat jest nowy i morze szokować na początku bo od dziecka słyszymy inaczej, system edukacji i pseudo nauki to potwierdza , ale jeśli pojawiają się wątpliwości to zachęcam do robienia eksperymentów, sprawdzania, analizowania.

To również jest pragnieniem Prabhupada aby analizować dany temat ze wszystkich punktów widzenia, jeśli nie chcemy tego robić i niestety ślepo wierzymy tzw autorytetom to pragnę zaznaczyć że żyjemy w wieku Kali w którym praktycznie wszyscy oszukują i niestety często tzw autorytety, mówimy naukowcy pytanie sobie zadajcie kto płaci tym naukowcom.

W historii nauki były np. takie osoby jak Tesla który wymyślił jak produkować darmową elektryczność, są tysiące patentów które nie ujrzały światła dziennego a które mogłyby zrewolucjonizować życie ludzi, to praktycznie dotyczy wszystkich dziedzin życia , medycyna itd więc komuś widocznie zależy na tym aby kontrolować naukę, system edukacji, religie itd.

Jeśli ktoś nie chce otworzyć swojego umysłu i chce żyć w strachu przed zweryfikowaniem tego co słyszy w naukowy sposób, a kieruje się ślepą wiarą to czy różni się bardzo od osoby która wierzy ślepo że np Jezus jest jedyną drogą albo Allah innymi słowy poziom emocji, to do czego zachęcam to robienia eksperymentów z otwartym umysłem i obserwować rezultaty innymi słowy takie są czasy że musimy sami stać się naukowcami w tym sensie aby wszystko sprawdzać inie przyjmować nic na wiarę, to dotyczy również Świadomości Kryszny
w szkole nauczają np że Piramidy zbudowali niewolnicy, i to jest stanowisko naukowe, chociaż każdy wie że to nie jest możliwe do wykonania używając współczesnych technologii.

Podobnie jest z ewolucją człowieka, chociaż ukazała się zakazana archeologia i udowadnia że to jest oszustwo to dla czego nadal ta teoria spiskowa jest nauczania w szkołach, dlaczego Darwina drukują na Funta chyba.

Komu na tym zależy i dlaczego? takich tematów jest dużo więcej i Prabhupada swoim nauczaniem robił rewolucję, w momencie gdy pokazywali filmy że ludzie wylądowali na księżycu, Prabhupada mówił to jest oszustwem, dla wielu był w tedy oszołomem bo przecież nauka niby udowadnia że jest inaczej, przeszło trochę czasu i analiza filmów pokazała że filmy z lądowaniu na księżycu są kręcone w studio, tylko nauka nadal utrzymuje swoje kłamstwa, na oczach calego swiata wyburzają w samym centrum ameryki wieżowce 9/11 tylko analiza filmów pokazuje że to było kontrolowane wyburzenie itd itd to tylko czubek góry lodowej, więc będąc świadomym tego dla czego ktoś zamyka się na to że zakłamanie społeczeństwa jest głębsze niż komuś się może wydawać, gdy dowiaduje się że ziemia jest płaska nie morze się z tym pogodzić, włącza się umysł czy może Ego i próbuje
ośmieszyć to reakcja może być do przewidzenia u wszystkich na początku jest podobna, ale jeśli z otwartym umysłem się analizuje argumenty, To zaczyna być szok drugą stronę, oczywiście nasuwają się pytania jak można oszukać cały świat itd. kto za tym stoi,jak
funkcjonuje płaska ziemia itd.

Kogoś może to nie interesować niemniej Pragnieniem Prabhupada było zdemaskować pseudo naukowców i osoby które za nimi stoją bo w Kali Yudze obecnie są oni Guru tzw , dlatego założył Bhaktivedanta Instytut.

Chociaż temat jest nowy i może szokować to zachęcam do Naukowego podejścia, wysłuchiwania logicznych argumentów, ale jeśli słyszę że eksperyment za pomocą teleskopu za pomocą którego można sprawdzić czy ziemia ma zakrzywienie czy nie albo ktoś może nie dla kogoś nie jest argumentem to zachęcam do włączenia LOGICZEGO MYŚLENIA i odstawienia emocji , rozumiem że ktoś nie jest wstanie tego zrobić , jest wiele argumentów, jest wydana po Angielsku książka na ten temat (the flat earth cinspiracy) która przedstawia te argumenty i okazuje się że temat nie jest w cale nowy , uczeni w 19 wieku się zajmowali tym tematem była w 19 wieku wydana oficjalnie mapa płaskiej ziemi tylko ciekawe bo nikt z nas wcześniej o tym nie słyszał, komuś bardzo na tym zależało żeby nie usłyszeć.

Proszę o jedno nie kierowanie się wiarą a podejście w naukowy sposób, podobnie nauczamy nowych ludzi mówimy im staraj się zrozumieć logicznie, zrób eksperyment powtórz eksperyment, nie wierz nam sam się przekonaj, podobnie jest z tematem płaskiej ziemi oczywiście trzeba poznać argumenty za i przeciw , podobnie Prabhupada nauczanie było rewolucyjne w zrozumieniu że nie jesteśmy tymi ciałami no jak przecież widzimy tylko ciała ale za pomocą argumentów odpowiednich możemy to zrozumieć, podobnie jest z Tematem Płaskiej Ziemi, wśród bhaktów na całym świecie temat ten zaczyna być popularny zaledwie od kilku miesięcy i coraz więcej osób się przekonuje i będzie się przekonywało więcej bo to zrozumienie jest naukowym zrozumieniem, eksperyment powtórzony przynosząc te same rezultaty czyż to nie jest naukowe podejście,możliwe że książka na ten temat po Polsku ukaże się w następnym roku, na razie dostępna jest w języku Angielskim.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam :) Hare Kriszna

Waldemar
Posty: 743
Rejestracja: 31 paź 2008, 19:03

Re: Ziemia jest płaska - biegun południowy nie istnieje?

Post autor: Waldemar » 26 wrz 2015, 19:51

Jeżeli jest płaska to gdzie są jej brzegi, tak jak są brzegi w okrągłym dysku, czy stole?
Dlaczego nie słychać, że ktoś spadł z niej w dół po dojściu do brzegu?

Awatar użytkownika
padmak
Posty: 730
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:01
Lokalizacja: Birmingham/Milanówek
Kontakt:

Re: Ziemia jest płaska - biegun południowy nie istnieje?

Post autor: padmak » 26 wrz 2015, 20:07

Śrila Prabhupada poszukiwał kompetentnego wedyjskiego astronoma. W tym celu wysłał swoich uczniów do Indii. Poszukiwali oni takiej osoby po całych indiach, aż w końcu 30.04.1977 południowo-indyjski pandita spotkał się z Prabhupadą w Bombaju.
Prabhupad powiedzał do tego pandity, że w 5 piśni Śrimad Bhagawatam jest opis systemu planetarnego i poprosił go o wykonanie diagramu, jak to wszystko jest poukładane. Ten Pandita powiedział, że nie jest wstanie przedstawić tego opisu na rysunku.

Śrila Prabhupada pragnął diagramu i to pragnienie się spełniło.
Dopiero w Śri-Sampradai Ramanujy udało się odnaleźć doskonałe rysunki ukazujące opis 5 canto.

Obrazek
https://drive.google.com/file/d/0B0ka1_ ... sp=sharing

Ta historia jest od 12:30 minucie w tym filmie Kosmos Wedyjski 2
https://www.youtube.com/watch?v=VYGKlfkimuo

Czyli mamy dowód na to że Śrila Prabhupada poszukiwał praktycznego diagramu, jak kosmos i nasza Ziemia wyglądają. Miał pragnienie, aby stworzyć przestrzenną wizualizację tego i w formie dużego żyrandola umieścić w Wedyjskim Planetarium w Mayapur.

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Ziemia jest płaska - biegun południowy nie istnieje?

Post autor: Purnaprajna » 26 wrz 2015, 20:33

Wszyscy się mylicie!!!



Obrazek

ODPOWIEDZ