Co z Księżycem?

Kryszna: Ja jestem źródłem wszystkich światów duchowych i materialnych. Wszystko ze Mnie emanuje. Mędrcy – wiedząc o tym doskonale – angażują się w służbę oddania dla Mnie i czczą Mnie z całych serc swoich. - Bg. 10.8
Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Co z Księżycem?

Post autor: Purnaprajna » 22 mar 2015, 07:45

trigi pisze:Jeżeli planety piekielne znajdują się pomiędzy Patala loką, na którą jak i inne wyżej nie dociera światło słoneczne a Oceanem Garbodaka to skąd nagle lejący się żar słoneczny z nieba? Chyba nie o światło z tego słońca chodzi.
SB 05.26.14Zabójca bramina umieszczany jest w piekle znanym jako Kalasutra, którego obwód wynosi 80 000 mil i które jest całkowicie zrobione z miedzi. Miedziana powierzchnia tej planety jest niezwykle gorąca, jako że od dołu podgrzewana jest przez ogień, a od góry przez palące słońce. W ten sposób cierpi morderca bramina, palony od wewnątrz i na zewnątrz. Wewnętrznie pali go pragnienie i głód, a zewnętrznie – żar słońca i ogień spod miedzianej powierzchni. Dlatego czasami kładzie się, czasami siada, czasami wstaje, a czasami biega tu i tam. W ten sposób musi cierpieć przez tyle tysięcy lat, ile jest włosów na ciele zwierzęcia.
Tak, masz rację, to jest inne słońce, a nie "nasze". W Bhavartha-dipika-prakaśa, jednym z najważniejszych komentarzy do Śrimad Bhagawatam, Śrivamśidhara wyjaśnia: "Nie ma tam naszego słońca, ale ze względu na karanie grzeszników, Bóg umieścił tam inne słońce."

Awatar użytkownika
Purnaprajna
Posty: 2267
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:23
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Kontakt:

Re: Co z Księżycem?

Post autor: Purnaprajna » 22 mar 2015, 08:10

trigi pisze:... to drobnostka w porównaniu z koncepcją iż jest 2x większy od słońca i jest dalej niż słonce od ziemi.
Sadaputa Prabhu daje na to odpowiedzi w swojej książce "Vedic Cosmography i Astronomy": http://goo.gl/0WGrSr

A tutaj fragment z pomocną ilustracją: http://www.geocities.ws/caitanyamahapra ... hing7.html

ODPOWIEDZ