Geocentryzm czy Heliocentryzm?

Kryszna: Ja jestem źródłem wszystkich światów duchowych i materialnych. Wszystko ze Mnie emanuje. Mędrcy – wiedząc o tym doskonale – angażują się w służbę oddania dla Mnie i czczą Mnie z całych serc swoich. - Bg. 10.8
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Geocentryzm czy Heliocentryzm?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 28 sie 2009, 21:21

Cały świat naukowy, z kosmologią włącznie doskonale wie, że dowody na Heliocentryzm nie istnieją. Nie da się jak na razie w jednoznaczny sposób udowodnić ruchu Ziemi. Świat naukowy nie daje się wciągać a jakąkolwiek dyskusję na ten temat ponieważ powszechnie wiadomo, że dowodów na to nie ma. W artykule tym podałem wiele cytatów wybitnych astronomów i fizyków, którzy potwierdzają, ze kwestia ruchu czy bez ruchu jest w dalszym ciągu kwestią filozoficzną a znany kosmolog George Ellis tak to podsumował - "wy używacie filozoficzne kryteria w wyborze naszego modelu. Wielu z dziedziny kosmologii stara się to ukryć." .

link do artykułu w całości
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Kumbha
Posty: 93
Rejestracja: 17 sty 2007, 22:32
Kontakt:

Post autor: Kumbha » 29 sie 2009, 10:09

Komuś działa ten link?

Nie mogę odnieść się do artykułu, bo link mi się nie otwiera. Myślałem, że tej sprawie wszystko jest jasne, czyli względne. Teoretycznie można przyjmować dowolny punkt odniesienia. W teorii heliocentrycznej jest nim Słońce, w geocentrycznej zaś Ziemia. Obie mogą właściwie opisywać ruchy planet, tylko z różnych punktów widzenia. Przy czym przyjęcie Słońca za punk odniesienia pozwala ruchy te opisywać, a tym samym obliczać prościej. Ale tak naprawdę punktem centralnym naszego Układu Słonecznego, wokół którego wszystko się kręci, jest jego środek ciężkości, lezący blisko środka Słońca.

Harry
Posty: 95
Rejestracja: 30 sty 2008, 01:12

Post autor: Harry » 29 sie 2009, 10:59

link dziala

Jt tak jak piszesz, ruch słońća czy ziemi są wzajemnie przekladalne. Tyle ze zgodnie z ta teoria neogeocentryzmu nie wystepuje, nie jt obserwowalny, wirowy ruch ziemi. Propozycje tej teorii niosa konsekwencje fizykalnie szokujace :)

Jyotis-spece, odniescie sie do meritum, pliz :)

Awatar użytkownika
John
Posty: 511
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:09
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: John » 30 sie 2009, 16:07

A czy to wszystko nie zależy od punktu odniesienia, w którym się znajdujemy ?
Hare Krsna Hare Krsna Krsna Krsna Hare Hare Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Geocentryzm czy Heliocentryzm?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 21 wrz 2012, 19:58

Prawda! Ziemia nie obraca sie wokół Słońca PL
http://www.youtube.com/watch?feature=en ... eJbi8&NR=1

Prawdziwy ruch Układu Słonecznego - Nassim Haramein (napisy PL)
http://www.youtube.com/watch?v=lFomPVL_ ... re=related
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Misialina
Posty: 158
Rejestracja: 27 maja 2012, 21:50

Re: Geocentryzm czy Heliocentryzm?

Post autor: Misialina » 21 wrz 2012, 20:22

Prawda! Ziemia nie obraca sie wokół Słońca PL
http://www.youtube.com/watch?feature=en ... eJbi8&NR=1

Prawdziwy ruch Układu Słonecznego - Nassim Haramein (napisy PL)
http://www.youtube.com/watch?v=lFomPVL_ ... re=related
A na jakiej zasadzie w takim razie widzimy gwiazdy na niebie? Nie powiększają się, jakbyśmy się do nich rzekomo zbliżali... I znaki zodiaku też są widziane różnie, ale zawsze.... Choć może znaczy to, że nie tylko galaktyki się poruszają ale wszystkie gwiazdy, wraz z plejadami i gwiazdozbiorami też?
Ciekawe, ciekawe :D
bhajahu re mana sri-nanda-nandana-abhaya-charanaravinda re
durlabha manava-janama sat-sange taroho e bhava-sindhu re

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Geocentryzm czy Heliocentryzm?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 21 wrz 2012, 20:30

Wszystko się porusza, Ziemia też się obraca ale wg własnego środka wg Wed. Umieściłem kiedyś w internecie film "KOSMOS WEDYJSKI", który przybliży ci wedyjską koncepcję kosmosu:

KOSMOS WEDYJSKI 1
http://www.youtube.com/watch?v=j-wY62rllDw

KOSMOS WEDYJSKI 2
http://www.youtube.com/watch?v=VYGKlfkimuo

KOSMOS WEDYJSKI 3
http://www.youtube.com/watch?v=cqxc9We1xtM
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Geocentryzm czy Heliocentryzm?

Post autor: trigi » 21 wrz 2012, 20:38

Vaisnava-Krpa pisze:Wszystko się porusza,Ziemia też się obraca ale wg własnego środka wg Wed.
W ten sposób opisywany jest tez spiralny zapis naszej karmy. Ziemia tworzy spiralna orbite wraz z innymi planetami podążając za Słońcem, my subtelne micro spiralki poruszając sie po Ziemi. Dlaczego ruch planet miałby być ograniczony do okrągłych orbit 2D? Jest jakiś powód? Np. za ciasny wszechwswiat?
05.22.02 Śukadeva Gosvami jasno odpowiedział: Kiedy koło garncarskie porusza się, a małe mrówki ulokowane na tym dużym kole poruszają się razem z nim, można zobaczyć, że ich ruch jest różny od ruchu koła, gdyż czasami widziane są na jednej części koła a czasami na innej. Podobnie, znaki i konstelacje z Sumeru i Dhruvaloką po swej prawej stronie poruszają się z kołem czasu, a podobne mrówkom słońce i inne planety poruszają się razem z nimi. Słońce i planety, jednakże w różnym czasie można zobaczyć w różnych znakach i konstelacjach. To wskazuje, że ich ruch jest różny od ruchu zodiaku i koła samego czas.
Biorąc pod uwagę ten werset raczej powinna być mowa nie o Geocentryzmie ale o Druvocentryzmie:
05.23.03 Gdy byki są zaprzężone razem i przywiązane do centralnego słupa w celu młócenia ryżu, stąpają one razem wokół tej osi nie zbaczając ze swych odpowiednich pozycji: jeden z nich jest najbliżej słupa, drugi w środku, a trzeci na zewnątrz. Podobnie, wszystkie planety i setki i tysiące gwiazd obracają się w swych odpowiednich orbitach wokół gwiazdy Polarnej, planety Dhruvy Maharajy – niektóre wyżej, a niektóre niżej. Przymocowane przez Najwyższą Osobę Boga do machiny materialnej natury zgodnie z rezultatami swych karmicznych czynności, pędzone są wkoło gwiazdy Polarnej przez wiatr i będą tak pędzone aż do końca stworzenia. Planety te unoszą się w powietrzu w obrębie rozległego nieba, tak jak unoszą się w nim chmury z setkami ton wody, albo jak ogromne orły śyena, dzięki rezultatom przeszłych czynności, unoszą się na niebie bez ryzyka upadku na ziemię.
Na szczęscie nie jestem naukowcem i mogę sie spokojnie mylić bez obawy o utrate reputacji :D

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Geocentryzm czy Heliocentryzm?

Post autor: ParamatmaDas » 21 wrz 2012, 23:07

Nie znam sie na tym i jestem raczej dosc wzglednie popierajacy zazwczaj dzijsza nauke w takich kfestjach. Nie mowie o pseudo - nauce ale o powaznych badaniach.

Natomiast tak z historycznego punktu widznia kosmologia Ptolemeusza ktora funkcjonwala dobre kilka tysiecy lat tez nie byla taka zla. Egicjanie, Persowie, potem Grecy potrfili dzieki teorii kosmolgii przewdywac chocby zacminia slonca. Nie byla to kosmolgia bardzo "glupia" czy "naiwna" jak sie dziaj sadzi.

CO do znakow zodjaku, teortycznie kazda z gwiaz jest oddalon aod innej o miliordy kilmetrow. To ze np nam sie one ukazuja jako np "maly woz" zy "duzy Woz" nie znaczy ze tworza jakas wspolnote. Raczej wyglada to tak z naszego puntu widznia. DLatego teortcznie astrologja nie powinna dzilac;) A jednak dziala hehe. Dlatego niektrzy mowia ze jest to jedyna nauka ktora dziala praktycznie choc nie ma dobrej teorii ktora by wyjasniala dlaczego.

Ale ogolnie sie nie znam tak tylko, o Ptolemeuszu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Klaudiusz_Ptolemeusz

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Geocentryzm czy Heliocentryzm?

Post autor: trigi » 22 wrz 2012, 08:27

Dopiero próbując zrozumiec układ gwiazd i planet we wszechswiecie pobozne zywe istoty realizują swoje ograniczone mozliwości percepcji, podczas gdy bezbozni ateisci napawają się dumą samozrozumienia i przyjmuja za prawde swoje koncepcje.
05.22.01 Król Pariksit zapytał Śukadevę Gosvamiego: Mój drogi panie, już zdecydowanie potwierdziłeś prawdę, że niesłychanie potężny bóg słońca podróżuje wkoło Dhruvaloki, mając Dhruvalokę i górę Sumeru po swej prawej stronie. Jednakże jednocześnie bóg słońca jest zwrócony ku znakom zodiaku i ma Sumeru i Dhruvalokę po swej lewej stronie. Jak możemy rozumowo przyjąć, że bóg słońca posuwa się naprzód mając Sumeru i Dhruvalokę jednocześnie po swej prawej i lewej stronie?
Kosmismiczne acintya-bhedābheda-tattva. Bóg Słońca zawsze jest twarza w stronę Śri Narayana dewy, który rezyduje wewnątrz globu słonecznego (05.20.46 Znaczenie:Mamy informację, że Vairaja, Hiranyagarbha, wszedł w ten ogromny, tępy, materialny glob zwany słońcem. ), a w ciele Pana Narayana sa wszyscy półbogowie,i ten sposób w rzeczy samej półbóg Słońca ma Druvaloke po swojej lewej i prawej stronie. ( e to moja radosna twórczość :wink: ale ładnie brzmi :D )
Nasz zestaw umysłowo-zmysłowy jest nam w stanie pomóc jedynie do pewnego momentu gdyz jest ograniczony i jego percepcja jest obarczona błędami.Nasza percepcja nieboskłonu kończy sie na dolnej części niebiańskiej sfery.
05.21.02 Tak jak ziarnko pszenicy dzieli się na dwie części i znając część niższą można oszacować rozmiar wyższej, tak też – jak instruują doświadczeni geografowie – znając niższą część wszechświata, można zrozumieć wymiary wyższej. Niebo pomiędzy sferą ziemską a niebiańską jest zwane antariksa, czyli przestrzenią kosmiczną. Przylega ono do górnej części sfery ziemskiej i dolnej sfery niebiańskiej.
Tak jak na Ziemi rózne typy zmysłów powoduja różne mozliwości percepcji tak tez sie ma i we wszechswiecie. Trudność idealnego zrozumienia układu planet i gwiazd we wszechswiecie jest zrozumiała, tak jak dla ucznia podstawówki trudnościa jest zrozumienie krzywych matematycznych, punktu rosy lub krzywizny krzywej - dla przykładu.
Najlepiej brzmi krzywa motylkowa (transcendentalna)
Obrazek
Obrazek
Można ją również zdefiniować przy użyciu współrzędnych biegunowych:
Obrazek
Obrazek
Bajeczna krzywa.

,,Nie, nie zawracaj sobie głowy tymi nansensami. Astrologia nie ocali cię w chwili
śmierci. Mój Guru Maharaj był wielkim astrologiem, ale porzucił to wszystko. Nie
interesujemy się wcale takimi rzeczami.''SP list [75/6/32]
ale:
,,Śrila Rupa Gosvami stwierdził:
prapancikataya buddhya
hari-sambandhi-vastunah
mumuksubhih parityago
vairagyam phalgu kathyate
Wszystko, nawet to, co jest materialne ma związek z Bogiem, Najwyższą Osobą.
Dlatego trzeba wszystko angażować w służbę dla Pana.
Śrila Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakura następująco tłumaczy ten wers:
hari-sevaya yaha haya anukula
visaya baliya tahara tyage haya bhula
,Nie należy odrzucać niczego co ma związek z Bogiem, Najwyższą Osobą, myśląc że
jest to materialne lub przeznaczone dla uciechy materialnych zmysłów.''
[Canto 5, Rozdz 16, str 93]
Na ile jestesmy w stanie zrozumieć budowe kosmosu, to powinnismy to starać sie zrozumieć i propagowac wedyjski punkt widzenia.

ODPOWIEDZ